Ρετρό απορρυπαντικά

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
424
Σώστε τη θάλασσά μας

fetch


Παράκληση να μου θυμίσει κάποιος το όνομα του ηθοποιού της διαφήμισης που ακολουθεί:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρετρό απορρυπαντικά

Με αυτό το νήμα θα ήθελα λίγο να συζητήσουμε για τα απορρυπαντικά και μέσα καθαρισμού.

Θυμάστε ας πούμε το Μπολντ Τρία - που έλεγε: "Τι άλλαξε?" - "Τώρα χρησιμοποιώ Μπολντ 3, αυτό άλλαξε". Στην ίδια διαφήμιση ήταν μια έφηβη κόρη με τη μαμά της και η κόρη διάβαζε και έλεγε πάνω στο απορρυπαντικό "Bold3 : Καθαρίζει, μαλακώνει, δίνει φρεσκάδα". Και έλεγε η κόρη "Όλα αυτά μαζί, ε?".

το Nobel 70 ή κάπως έτσι για τα ρούχα,

το περίφημο Ρολί, σε σκόνη και το "H μαμά μου η καλή/ καθαρίζει με Ρολί".

το Soflan, που είχε - ή έχει αν κυκλοφορεί ακόμη- συσκευασία με σχήμα κουβαρίστρας.

το Πουρλάν.

το Ρολ με την ωραία διαφήμιση με την τσεμπεροφορούσα μαμά και το κοριτσάκι που η πρώτη απλώνει τα ρούχα της και το αγκαλιάζει στο τέλος με το σλόγκαν "Σε όλη την Ελλάδα αγαπούν το λευκό/ αγαπούν το ρολ".

Το Γουλάιτ, που έλεγε "Για τα μάλλινα, Γουλάιτ".

Με τη μαμά και το γιο που έπαιζε μπάσκετ.

- Μαμά, πού είναι η φανέλα του μπάσκετ?

- Είναι άπλυτη. Αύριο θα βάλω πλυντήριο.

- Βρε μαμά, σήμερα είναι ο μεγάλος αγώνας!

- Σήμερα? Τέτοια ώρα τι μπορείς να κάνεις?

Η πλάκα είναι ότι αυτό που δεν θυμάμαι είναι το απορρυπαντικό που διαφήμιζε!!!

Και βέβαια το λουλάκι, και το Εύρηκα , με την ηλικιωμένη κυρία- λες να ήταν η Τζόλυ Γαρμπή?- που έλεγε στην νέα : "Πού πήγε η κιτρινίλα?" "Την πήρε το Εύρηκα" η απάντηση.

Σπεύσατε παρακαλώ να μας θυμήσετε και άλλα , γιατί τότε από τις διαφημίσεις τα ήξερα. Τα ρούχα μου τα έπλενε η μαμά μου. :p
 
Βρήκα έντυπη διαφήμιση Roli

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμε μικρος ειχα μια κασσετα (ηχου) διαφημιστικη του πουρλαν... Ητανε η ιστορια του "μικρου Δημητρη" που φορουσε συχενια το πουλοβερ του μπαμπα, και ελεγε συνεχια "Η μαμα το πλενει, με Πουρλαν"...

Αχ, να μπορουσα να το βρω σε mp3, στο youtube... κατι!
 
Για το Woolite, θυμάμαι πως έλεγε:

"Ρούχα όμορφοπλυμένα με Γουλάιτ!"
 
καλα φοβερο νημα

Θυμαμαι εντονα το bold που ειχε διαφημιστει πολυ, και.. καταληξαμε ολοι με αλλεργια και φαγουρα (κατι ειχε στα συστατικα του), και οταν λεω ολοι... εννοω, ολοι. Δεν υπηρχε νοικοκυριο που να μην το παρει εκεινη την εποχη.

Το ρολ κλασσικο παντα.

Το καζολιν (μαλακτικο με τα ρουχα) και κεινο το απαιχτο αρκουδακι στην διαφημιση.

Και θυμιστε μου (η ειναι της φαντασιας μου?), υπηρχε καθαριστικο : πλυντηρεξ?

Και φυσικα μην ξεχναμε και τα παλαιοτερα καθαριστικα : πρασινο σαπουνι και αλυσιβα (απορω πως πλεναν παντως με αλυσιβα. Εκανε αφρο? 8))
 
Επίσης το Neomat. Stakovios η διαφημιση που αναφέρεις είναι η για το tide η για το ΟΜΟ. Λορένα ναι υπήρχε πλυντηρεξ και ήταν για πλυντήριο πιάτων.
 
Βρήκα αυτο το βιντεάκι

[edit] links από greektube διαγράφονται λόγω αμφιλεγόμενων πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

είναι μια συλλογή από παλιές διαφημίσεις. Η πρώτη αναφέρεται στο αποτυπαντικό "Θεία Όλγα". ΤΟ θυμάται κανείς???? Ακολουθεί το Αζαχ και στο τέλος έχει το Αριελ.

Στη διαφήμιση του Purlan έλεγε :

"Βγάλτε τα, φορέστε τα,

λερώστε τα, χαρείτε τα,

τώρα υπάρχει το Purlan"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Το Γουλάιτ, που έλεγε "Για τα μάλλινα, Γουλάιτ".
"Ρούχα όμορφα πλυμένα με Γουλάιτ!"

Λορένα είπε:
Και θυμιστε μου (η ειναι της φαντασιας μου?), υπηρχε καθαριστικο : πλυντηρεξ?
Και φυσικα μην ξεχναμε και τα παλαιοτερα καθαριστικα : πρασινο σαπουνι και αλυσιβα (απορω πως πλεναν παντως με αλυσιβα. Εκανε αφρο? )
"Πλυντηρέξ, σε κάθε πλύση με τ'απορρυπαντικό,

Πλυντηρέξ, η μόνη λύση για πλυντήριο γερό!"

Το Πλυντηρέξ ήταν συνοδευτικό με το απορρυπαντικό νομίζω όχι για τα ρούχα αλλά για τη φροντίδα του πλυντηρίου

Απ'ότι ξέρω, η αλυσίβα στην ουσία ήταν η καυστική σόδα (ή ποτάσσα) που έφτιαχναν με λάδι ή λίπος τα παλιά σαπούνια. Η σπιτική αλυσίβα (νερό με στάχτη) ήταν απλά λιποδιαλύτης (τη χρησιμοποιούσαν και στη μαγειρική!).
 
Ναιαιαιαι....Scot!!
skot_sima.GIF
έλεγε η διαφήμιση του ομώνυμου παλιού απορρυπαντικού .

Το πιο παλιό όμως βιομηχανικό απορρυπαντικό, υπήρξε το ΚΛΙΝ σε σκόνη, που περιείχε στις συσκευασίες του ως δωράκια πλαστικά παιχνιδάκια (καουμπόυδες και ινδιάνους, βελάκια, πιστολάκια...ότι έχουν σήμερα οι "τυχερές σακκούλες" πάνω-κάτω.

Μάλιστα γνωρίζω πως γίνονταν και ρίψεις διαφημιστικών συσκευασιών με αεροπλάνα στην επαρχία! Αν αναλογιστούμε ότι αυτό κυκλοφορούσε ήδη από το 1950+, ο τρόπος προώθησης αποδεικνύεται "προχώ" ολκής.

Έτσι έμεινε και η ρετρό φράση: -Πού σε πέτυχα ρε....στα σακουλάκια του ΚΛΙΝ;
 
Με τη μαμά και το γιο που έπαιζε μπάσκετ. - Μαμά, πού είναι η φανέλα του μπάσκετ?

- Είναι άπλυτη. Αύριο θα βάλω πλυντήριο.

- Βρε μαμά, σήμερα είναι ο μεγάλος αγώνας!

- Σήμερα? Τέτοια ώρα τι μπορείς να κάνεις?

Η πλάκα είναι ότι αυτό που δεν θυμάμαι είναι το απορρυπαντικό που διαφήμιζε!!!
πρέπει να ήταν το Persil για πλύσιμο στο χέρι.

Dark_kronos είπε:
Θυμαμε μικρος ειχα μια κασσετα (ηχου) διαφημιστικη του πουρλαν... Ητανε η ιστορια του "μικρου Δημητρη" που φορουσε συχενια το πουλοβερ του μπαμπα, και ελεγε συνεχια "Η μαμα το πλενει, με Πουρλαν"...Αχ, να μπορουσα να το βρω σε mp3, στο youtube... κατι!
είχε κυκλοφορήσει και σε κασσέτα, με 2 συσκευασίες πουρλάν, στα μέσα της δεκαετίας του 90
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν Σκιπ. Αυτοί ξέρουν.

Παράφραση του Χάρυ Κλυν στη δεκαετία του ΄80 : 29, 29, 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συζητούν μεταξύ τους. Λέτε να γίνουν 30;
 
Hera είπε:
πρέπει να ήταν το Persil για πλύσιμο στο χέρι.


είχε κυκλοφορήσει και σε κασσέτα, με 2 συσκευασίες πουρλάν, στα μέσα της δεκαετίας του 90
Θυμάμαι λίγο το τραγούδι, που ήταν ο Πολυχρονιάδης, ο τραγουδιστής που είχε τραγουδήσει το 1990 το "Μαργαρίτα" - έντονο λάτιν τραγούδι. Έλεγα μέσα μου "μα είναι δυνατόν τόσο μικρό παιδάκι να έχει τέτοια μπάσα αγριοφωνάρα?".

Έλεγε, λοιπόν:

Μ' αρέσει το πουλόβερ του μπαμπά/

το παίρνω, το φοράω στα κρυφά

............<διάληψη>

τέλος δι'άληψης"

Μα όταν μεγαλώσω αρκετά

.....................................

γιατί θα'ναι δικό μου, το καλύτερο πλεκτό μου

η μαμά το πλένει με Πουρλάν!
 
...

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Τρυλ ειναι αυτο το σαπουνι που μετα εγινε Τρυλετ;;;
 
@ circleag. Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ και πιστεύω πως ναι.

fetch


fetch


fetch


@ Saboter για τις λεπτομέρειες, και επειδή έχει τα τεύχη. (Και στον saulot που άνοιξε το θέμα)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο και πάλι για τις φωτογραφίες! Είδα και το απορρυπαντικό: Νόμπελ και θυμήθηκα και ένα "κουφό ανέκδοτο".

Δημοσιογράφος ρωτά επιστήμονα:

-Θα πάρετε το Νόμπελ? (εννοώντας το βραβείο)

- Ναι, αφού ακρίβυνε το Σκιπ!

Κρύο , αλλά ρετρό.
 
Hera είπε:
πρέπει να ήταν το Persil για πλύσιμο στο χέρι.
Persil Express, ονομαζόταν και έλεγε΅"Η βρόμικη αυτή φανέλα,... κοιτάξτε πόσο τέλεια καθάρισε!".
 
Πίσω
Μπλουζα