Ρετρό αυτοκινητάκια 80s

Samba.JPG

για δείτε λίγο αυτό σας παρακαλώ. μου άνοιξε η όρεξη από την χθεσινή συζήτηση και έκανα μια σκανταλιά :) το πήρα χθες από το ebay, αγόρασα αυτοκινητάκι ύστερα πάνω από 15 χρόνια... Η κλίμακα είναι σαν τα matchbox; Δεν το ήθελα πολύ μεγάλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rheinmetall είπε:
[edit] Αφαιρεση φωτο [edit]για δείτε λίγο αυτό σας παρακαλώ. μου άνοιξε η όρεξη από την χθεσινή συζήτηση και έκανα μια σκανταλιά :) το πήρα χθες από το ebay, αγόρασα αυτοκινητάκι ύστερα πάνω από 15 χρόνια... Η κλίμακα είναι σαν τα matchbox; Δεν το ήθελα πολύ μεγάλο.
Καλά το λένε ότι ο άνθρωπος γίνεται 2 φορές παιδί :) . Καλορίζικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rheinmetall είπε:
[edit] Αφαιρεση φωτο [edit] για δείτε λίγο αυτό σας παρακαλώ. μου άνοιξε η όρεξη από την χθεσινή συζήτηση και έκανα μια σκανταλιά :) το πήρα χθες από το ebay, αγόρασα αυτοκινητάκι ύστερα πάνω από 15 χρόνια... Η κλίμακα είναι σαν τα matchbox; Δεν το ήθελα πολύ μεγάλο.
Καλοριζικο! :D Λογικα ιδιο μεγεθος θα ειναι. Αν και υπηρχαν και υπαρχουν και 1/64, αλλα πρεπει να το πετυχες.

http://en.wikipedia.org/wiki/Model_car
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rheinmetall είπε:
[edit] Αφαιρεση φωτο [edit] για δείτε λίγο αυτό σας παρακαλώ. μου άνοιξε η όρεξη από την χθεσινή συζήτηση και έκανα μια σκανταλιά :) το πήρα χθες από το ebay, αγόρασα αυτοκινητάκι ύστερα πάνω από 15 χρόνια... Η κλίμακα είναι σαν τα matchbox; Δεν το ήθελα πολύ μεγάλο.
Ναι είναι της Cararama! Έχω μερικά της εταιρείας αυτής η οποία σε αντίθεση με τις άλλες τα κάνει ένα τακ μικρότερα σε μέγεθος. Η κλίμακα 1/72 που γράφει το κουτί για το volkswagen (μιας και είναι μεγαλύτερο από ένα απλό επιβατικό), σημαίνει πως είναι σαν τα matchbox σε μέγεθος!

Παρατήρησα πως είναι το Volkswagen Samba με τα πολλά παράθυρα πλάι και πάνω το οποίο είναι εξαιρετικά δυσεύρετο σε κανονικό μέγεθος και οι συλλέκτες ρετρό αυτοκινήτων το ψάχνουν διακαώς και σκάνε χοντρά λεφτά για να το αποκτήσουν ώστε να το αναπαλαιώσουν!!!

Καλορίζικο και καλόπαιχτο (αν ποτέ το ανοίξεις!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kingtiger077 είπε:
Τα πήρα και παίρνω ακόμη διάφορα μοντέλα της matchbox ή Hot Wheels από το Super Market είτε στα γνωστά καταστήματα παιχνιδιών!!!Δυστυχώς όσο κι αν ευελπιστώ και εύχομαι, δεν έχει βγει ακόμη κάτι σε FIAT 127 που έχω σαν άβαταρ, αλλά ούτε και Autobianchi ή οτιδήποτε άλλο ρετρό όχημα. Αυτό που έκανα για να αποκτήσω το FIAT 127 σε μινιατούρα ήταν να κονταροχτυπηθώ στο ebay πολλές φορές μέχρι να καταφέρω να πάρω ένα της Polistil που κυκλοφόρησε τη δεκαετία του 70! Το πήρα σε τρεις διαφορετικές εκδόσεις και κλίμακες όπως στις φωτό. Πάντως, θέλω να ελπίζω ότι αφού βγήκαν κάποια ρετρό μοντέλα θα βγάλουν κι άλλα!!!

[edit] Αφαιρεση φωτο [edit]

Υπέροχα τα 127 της συλλογής!!!

Απλά να σου αναφέρω ότι fiat 127 έβγαζε και η εταιρεία Martoys σε κλίμακα 1/24 που στην συνέχεια μετονομάστηκε στην αγαπημένη μου Bburago.Βέβαια συνέχισε και η Bburago στα πρώτα της βήματα.

Το κακό είναι ότι τα μοντέλα είναι δυσεύρετα και έχουν αρκετά υψηλές τιμές.

Μπορείς λοιπόν να νιώσεις περήφανος για το υπέροχο αυτοκίνητο που έχεις και συντηρείς...

Δες τις φώτο.

images
images
%24T2eC16F,!)kE9s4Z-UYGBS!4BCwVVQ~~60_35.JPG


1-24_burago%20vigili%20urbani_01(Big).jpg


Και αυτή η σελίδα με τις εταιρείες που έχουν βγάλει σε μοντέλο υπό κλίμακα το 127

http://www.fiat127club.it/Modellismo.htm

Ήταν αλήθεια τόσο συγκινητικό και τόσο αληθινό το μήνυμα του bullet9.

Θα αναφέρω και εγώ την δικιά μου ιστορία για την οποία νιώθω τόσο μετανιωμένος όσο τίποτε άλλο.

"Είχα την τύχη η μητέρα μου να δουλεύει σε μαγαζί με παιχνίδια οπότε σαν μοναχοπαίδι είχα πάρα πολλά παιχνίδια.Η αγάπη μου βέβαια ήταν στα αυτοκινητάκια.Όταν ήμουν στην εφηβεία είχε επισκεφτεί το μαγαζί ένας συλλέκτης που τελικά έπειτα από παρότρυνση της μητέρας μου ήρθε σπίτι για να του πουλήσω τα αυτοκινητάκια μου.Πράγματι ήρθε του έδωσα γύρω στα 150-200 matchbox-majorette και δεν ξέρω τι άλλο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την ατάκα του όταν τα πήρε,μου είπε "πάρε ένα χιλιάρικο να φας μία πίτσα με τους φίλους σου".Σαφώς ευτελές ποσό για το πλήθος τους.Αυτό που θυμάμαι είναι ότι από ευγένεια-ηλιθιότητα δεν του είπα τίποτα μόνο που στην συνέχεια με έπιασαν τα κλάματα για ότι έγινε.

Ίσως να ήταν και η στιγμή που ένιωσα τόσο άσχημα που ξεπούλησα την παιδικότητα μου αλλά και η στιγμή που είπα ότι αυτό δεν πρόκειται να ξαναγίνει.

Τα χρόνια πέρασαν είμαι 35 χρονών και ο γιος μου 8,βλέπω σε εκείνον σίγουρα τον εαυτό μου και ξαναγίνομαι και εγώ παιδί παίζοντας μαζί του αυτοκινητάκια ή playmobil.Ο μικρός φροντίζει τα παιχνίδια του όπως εγώ και έχει και αυτός μία μεγάλη συλλογή.

Ευτυχώς του έδωσα και εγώ γύρω στα 100 αυτοκινητάκια που γλύτωσαν από το ξεπούλημα και σιγά σιγά του κατεβάζω από το πατάρι την συλλογή μου με τα Bburago και άλλα μοντέλα σε κλίμακα 1/24 και 1/18.

Συγγνώμη για το μακροσκελές post!!!

images.jpg

$T2eC16F,!)kE9s4Z-UYGBS!4BCwVVQ~~60_35.JPG

1-24_burago vigili urbani_01(Big).jpg

images (1).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστώ και γι'αυτή την επισήμανση για τα FIAT 127 και την αγαπημένη μου Bburago φίλε didie! Πρόσθεσες ακόμη μια πικρή ιστορία της νιότης σου αλλά πιστεύω πως πλέον όλα αυτά θα τα θυμάσαι σαν μια κακή ανάμνηση...Εγώ δεν είχα πολλά αυτοκινητάκια (φτώχεια καταραμένη), αλλά διέσωσα καμιά δεκαριά από τα παιδικά μου χεράκια, και επιπλέον αγοράζω με το κουτί τους όσα είχα μικρός και τα βάζω με ευλάβεια στην βιτρίνα που έχω φτιάξει. Το FIAT 127 ήταν το πρώτο αμάξι που είχα πριν 25 χρόνια πολύ πιτσιρικάς και το έχω ακόμη στην αυλή μου στο ίδιο χρώμα που έχω στο άβαταρ περιμένοντας την αναπαλαίωση όταν τα καταφέρω!!! Αγαπημένο μοντέλο πραγματικά!!!
 
συγχαρητήρια και από μενα για την συλλογή των πανέμορφων Fiat 127, είτε μοντέλων, είτε πραγματικών. Θελω οπωσδήποτε να πάρω και εγώ μια μινιατούρα γιατί το αυτοκίνητο αυτό είναι κυριολεκτικά τρέλλα για κάθε ρετρομανιακ των 80s! Αλλά δυστυχώς έχω ξανοιχτεί πολύ τώρα τελευτα'ια, οπότε θα προσπαθησω να συγκρατηθω λίγο στα έξοδα. Και πραγματικά δεν είναι καιρος για τέτοια έξοδα.
 
Super Space Car απο την εταιρεια PILAZ.... :D

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτο: ebay

Για την εταιρεια PILAZ το μονο που γνωριζουμε ειναι οτι αναγραφεται πανω στο κουτι....

δηλαδη οτι ανηκε σε καποια/ον Πιτσαρου -Ποτηρη Ε.Π.Ε. και οτι ηταν στην οδο Χειμαρας στην Αθηνα.

Οποιος/α εχει καποια πληροφορια παραπανω σχετικα με αυτα τα αυτοκινητακια


Η' γνωριζει κατι παραπανω σχετικα με την εταιρεια,παρακαλω ας το ποσταρει.
:flower:

 




EDIT

Ακυρο το παραπανω ^^^^^ μολις ειδα σε αυτη εδω την λιστα οτι η PILAZ ειναι η Polfi Toys. #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σταύρο με γύρισες πολύ πίσω στο 1981 συγκεκριμένα όπου είχα δύο σαν και αυτό που πόσταρες - σε πράσινο χρώμα. Η οροφή άνοιγε ολόκληρη και είχες πρόσβαση στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.
 
Όχι ρε φίλε!!!! Έχω κι εγώ το αυτοκινητάκι αλλά δεν θυμόμουν καθόλου ότι ήταν σε κουτί με ίδιο στυλ με τα matchbox!!!! Σταύρο μας έστειλες τώρα! Θα με κάνεις να το ψάχνω! Αυτό θα πει ρετρομανιακός!!! :bow: :bow:
 
PT8 είπε:
Σταύρο με γύρισες πολύ πίσω στο 1981 συγκεκριμένα όπου είχα δύο σαν και αυτό που πόσταρες - σε πράσινο χρώμα. Η οροφή άνοιγε ολόκληρη και είχες πρόσβαση στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.

kingtiger077 είπε:
Όχι ρε φίλε!!!! Έχω κι εγώ το αυτοκινητάκι αλλά δεν θυμόμουν καθόλου ότι ήταν σε κουτί με ίδιο στυλ με τα matchbox!!!! Σταύρο μας έστειλες τώρα! Θα με κάνεις να το ψάχνω! Αυτό θα πει ρετρομανιακός!!! :bow: :bow:

Χεχεχεχεχε..... :D ....Χαιρομαι που σας αρεσε!!! ;)

Αν και προς στιγμη τα εχασα λιγο με την ονομασια της εταιριας.... :eek: ....τελικα βγηκε ακρη!!!! :)
 
Να και μερικά απο εμενα. 70'ς-80'ς και αρκετά ταλαιπωρημένα απο το πολυ παιχνιδι !

Corgi James Bond 1970.jpg

jeep1.jpg

car1.jpg

transporter1.jpg

Corgi James Bond 1970.jpg

jeep1.jpg

car1.jpg

transporter1.jpg

bmw3.jpg

DSC_7994.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτοκινητάκια μάρκας opel

Ψάχνοντας για να πάρω δώρο σε ένα παιδάκι είδα ότι δεν υπάρχει σε κανένα κατάστημα κάποιο αντίγραφο μάρκας opel. Ξέρουμε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; ακόμα και στο ebay υπάρχουν ελάχιστα.
 
Απο τα περιπου 350 αυτοκινητακια που ειχα απο τις δεκαετιες `70 και `80`δεν σωθηκε σχεδον κανενα - εξαφανιστηκαν σε μια κουτα μετακομισης μαζι με ενα πληρες σετ 4 ομαδων και τσοχας γηπεδου subbuteo 300 μινιατουρες στρατιωτακια αγγλων γερμανων ρωσσων με τανκς οχυρα και ενα σετ γνησιων αντιγραφων με θηκες cow-boy πιστολιων colt nickel και δεκαδες αλλα παιχνιδια εξ Ιαπωνιας οταν υπηρετουσα στρατιωτης.

Οσα εμειναν τα εδωσα στο γυιο μου προ 10ετιας, και μερικα απο αυτα ποσταρω εδω.

DSCN2212.JPG

DSCN2209.JPG

DSCN2216.JPG

DSCN2219.JPG

DSCN2222.JPG

DSCN2224.JPG

DSCN2228.JPG

DSCN2227.JPG

DSCN2234.JPG

DSCN2230.JPG

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=147937&d=1449935985[/img]"]
attachment.php


DSCN2260.JPG

DSCN2263.JPG

DSCN2279.jpg

DSCN2281.JPG

DSCN2282.JPG

DSCN2288.JPG

DSCN2290.JPG

DSCN2292.JPG

DSCN2267.JPG

DSCN2266.JPG

DSCN2271.JPG

DSCN2268.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσιλικα ολα ειναι!!! :thumbup:

Διακρινω καποια "πολυδουλεμενα" αναμεσα τους,

οπως και καποια μη ρετρο οπως ο Κεραυνος McQueen & o Chick Hicks απο τα Cars. :)

Το ματι μου ομως επεσε στην μηχανη απο το 3488... :D
 
stayros είπε:
Τσιλικα ολα ειναι!!! :thumbup:
Διακρινω καποια "πολυδουλεμενα" αναμεσα τους,

οπως και καποια μη ρετρο οπως ο Κεραυνος McQueen & o Chick Hicks απο τα Cars. :)

Το ματι μου ομως επεσε στην μηχανη απο το 3488... :D
Χαχαχαχ! Τα "πολυδουλεμενα" τα εχει περιποιηθει ο γυιος, η κορη, και τα ανηψια μου , και εχουν κανει ειδικες διαδρομες μεχρι σε πιστες απο πλαστελινη.

Η μηχανη των playmobill ειναι του 1973 ,(δεν ξερω τι ειναι το 3488) και η αλλη με τον αναβατη ειναι του `90 κι εχει μηχανισμο προωθησης στην πισω ροδα εαν την συρεις στο πατωμα.

Τα δικα μου matchbox- majorette απο το`70 και `80 πανε, τα εδωσαν εν αγνοια μου σε ενα 4χρονο τοτε πιτσιρικι , οπως και ολα τα υπολοιπα παιχνιδια .Επρεπε να φτασω στην 4η δεκαετια της ζωης μου για να μου αποκαλυψει το μεγαλο μυστικο η 75χρονη πλεον μανα μου. :angry:

Η φωτογραφηση εγινε απογευματακι με το γυιο μου στο παρκο στρατου στο Γουδι.
 
Hardrockas είπε:
Απο τα περιπου 350 αυτοκινητακια που ειχα απο τις δεκαετιες `70 και `80`δεν σωθηκε σχεδον κανενα - εξαφανιστηκαν σε μια κουτα μετακομισης μαζι με ενα πληρες σετ 4 ομαδων και τσοχας γηπεδου subbuteo 300 μινιατουρες στρατιωτακια αγγλων γερμανων ρωσσων με τανκς οχυρα και ενα σετ γνησιων αντιγραφων με θηκες cow-boy πιστολιων colt nickel και δεκαδες αλλα παιχνιδια εξ Ιαπωνιας οταν υπηρετουσα στρατιωτης.Οσα εμειναν τα εδωσα στο γυιο μου προ 10ετιας, και μερικα απο αυτα ποσταρω εδω.

Προβολή συνημμένου 147902
Φοβερό, εντελώς spooky στην κατάσταση που είναι τώρα. Φαντάσου το μόνο με ένα ανάλογο spooky background και χαμηλό φωτισμό (σοβαρολογώ).
 
telonio είπε:
Φοβερό, εντελώς spooky στην κατάσταση που είναι τώρα. Φαντάσου το μόνο με ένα ανάλογο spooky background και χαμηλό φωτισμό (σοβαρολογώ).
Ισχυει , κι εγω το παρατηρησα οταν το φωτογραφησα..

Το πιο περιεργο ειναι ο`τι δεν εχω ιδεα απο που προερχεται αυτο το ξυλινο και βαμμενο βερνικι απο τον συγχωρεμενο πατερα μου αυτοκινητακι..

Ουτε κανεις αλλος στην οικογενεια γνωριζει..

Λοιπον επειδη ειμαι της φωτογραφιας, θα δοκιμασω να το βγαλω σε αναλογο φοντο και θα το ανεβασω εδω μολις ολοκληρωθει το καλλιτεχνικο του ντεκορ.

Που να δεις και τι αυτοκινητο οδηγουσα προ δεκαετιας.Και αυτο θα ανεβει στο αναλογο θεμα συντομα.
 
Hardrockas είπε:
Η μηχανη των playmobill ειναι του 1973 ,(δεν ξερω τι ειναι το 3488).
Του 1973 δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ειναι για τον απλουστατο λογο οτι τα playmobil ξεκινησαν το 1974!!!

To 3488 ειναι ο κωδικος του σετ,το οποιο κυκλοφορησε το 1980!!!

Και μαλιστα,το πρωτο σετ που εμφανιστηκε αστυνομικη μηχανη,

η οποια ομως ειχε μπλε ρεζερβουαρ,ηταν το 1976 και ηταν το 3232...

attachment.php


...το σετ - στην 2η version του ομως - που κανει την εμφανιση της η συγκεκριμενη αστυνομικη μηχανη με το πρασινο ρεζερβουαρ,

κυκλοφορησε το 1978 και ειχε κωδικο 3401...

attachment.php
 
Του 1973 δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ειναι για τον απλουστατο λογο οτι τα playmobil ξεκινησαν το 1974!!!
To 3488 ειναι ο κωδικος του σετ,το οποιο κυκλοφορησε το 1980!!!

Και μαλιστα,το πρωτο σετ που εμφανιστηκε αστυνομικη μηχανη,

η οποια ομως ειχε μπλε ρεζερβουαρ,ηταν το 1976 και ηταν το 3232...

Χαχαχα ! Εκαστος στο ειδος του , κι εσυ φιλε στα playmobill ! ;)

Εχεις απολυτα δικιο, πηρα τον μεγενθυντικο φακο και γραφει 1976 !

Απο την αλλη οψη γραφει geobra - αυτο τι δηλωνει ; Μηπως την χωρα παραγωγης ;

Παρ`οτι εχει πρασινο ρεζερβουαρ ειναι του 1976 - να το θεωρησω το κομματι αυτο συλλεκτικο μηπως ; :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα