Ρετρό γάλατα

Τη Λόλα απ' τη φωτιά ποιος θα τη βγάλει

μόνο ο uninvited που' χει δύναμη μεγάληηηηη.

Δυνατός και γερός για να γίνεις.....
 
Πάλι ακάλεστος πας...
 
Στο μαγαζί μας πουλούσαμε "ΑΣΤΥ" και ήμουν υποχρεωμένη να πίνω από αυτό...

Βέβαια, τσάκιζα περισσότερο το σοκολατούχο και πίστευα πως οι "καραγενάναι" που περιείχε ήταν το κατακάθι στον πάτο του μπουκαλιού...

Χρόνια πολλά πολλά μετά κατάλαβα γιατί η μεγάλη κατανάλωση μου προκαλούσε προβλήματα... :p
 
Με τόσα γάλατα και λακτόζη που μας κεράσατε ρε παιδιά, καταθέτω την ανάμνηση που μου κατέβηκε, κι ας μην αφορά στην ελληνική αγορά: η Ιταλική γαλακτοβιομηχανία-κολοσσός Parmalat!...οι παλαιότεροι θα τη θυμούνται ως θρυλικό σπόνσορα της Brabham και του Nelson Piquet στη F1, και οι νεότεροι από το μεγάλο οικονομικό σκάνδαλο..

picture.php
 
Φωτογραφία από μικρή συσκευασία σκόνης Οβαλτίνης που κυκλοφορεί στην Αγγλία. Απλά προσθέτεις νερό και έχεις ένα έτοιμο ρόφημα. Η γεύση της μου φαίνεται η ίδια.

Ovaltine stakovios.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν ειπαμε..... ''Τι κανουν τα παιδια για το Dolca!!'' η διαφημιση ηταν καρτουνακι με ενα κουνελο και κατι παιδακια στο δασος

ΥΓ παει με χτυπα το αλτζχαιμερ.. αναφερθηκε 2 σελιδες πριν
 
Θυμάται κανείς αν το ΗΕΜΟ είχε αποσυρθεί για μια περίοδο γιατί είχε βρεθεί ότι ήταν καρκινογόνο; Αν ισχύει αυτό (ελπίζω ότι με απατά απλά η μνήμη μου), μάλλον την έχουμε κάτσει όλοι... :)

Επίσης τοπ ήταν το ζαχαρούχο εβαπορέ, το οποίο σχετικά πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει ακόμα. Το τσάκιζα όλο, σκέτο ή με ψωμί. Δυστυχώς δεν με άφηνε η μάνα μου να το τρώω και τώρα δεν με αφήνει η γυναίκα. :(
 
Να πω πως πριν XEMO εκανε θραυση το κακαο για οσους (μεταξυ και μενα) δεν αντεχαν την μυρωδια και γευση του γαλακτος.

Μονο που το hemo διαλυονταν ομοιομορφα στο γαλα, το κακαο, στεκοταν το περισσοτερο στην επιφανεια και δεν αλλαζε και πολυ την γευση :( . Παρολα αυτα.. εκανε καπως υποφερτο το καθημερινο μαρτυριο του γαλακτος (εκτος απο την περιοδο που το ριχνα κρυφα σε ενα γατακι και γλιτωνα τελειως.. :p )
 
Λορένα είπε:
Παρολα αυτα.. εκανε καπως υποφερτο το καθημερινο μαρτυριο του γαλακτος (εκτος απο την περιοδο που το ριχνα κρυφα σε ενα γατακι και γλιτωνα τελειως.. :p )
Δηλαδή υπήρχε και άλλος εναλλακτικός τρόπος (ή μάλλον... τόπος για να ρίχνουμε το γάλα που δεν θέλαμε) από τον.... νεροχύτη! :D
 
Leon είπε:
Δυστυχώς δεν με άφηνε η μάνα μου να το τρώω και τώρα δεν με αφήνει η γυναίκα. :(
γυναικες.... μην δουνε κατι να κανει χαρουμενο εναν αντρα... :p
 
To Carnation "συνελήφθη" σε ένα προσωπικό μου βιντεάκι, από την Κρήτη, το 2005 (άρα τη χρονιά εκείνη κυκλοφορούσε). Ιδού το σκρίνσοτ, όχι πολύ καλή ποιότητα, ανάμεσα σε σαλάτες, σούπες και λοιπά φαγητά.
 
Leon είπε:
Θυμάται κανείς αν το ΗΕΜΟ είχε αποσυρθεί για μια περίοδο γιατί είχε βρεθεί ότι ήταν καρκινογόνο; Αν ισχύει αυτό (ελπίζω ότι με απατά απλά η μνήμη μου), μάλλον την έχουμε κάτσει όλοι... :)
 


Αν έχεις δίκιο για το Hemo το πως ακόμη ζω είναι θαύμα!!!


Παιδιά τα φώτα σας!

 


Πάντως στα σοκολατούχα έπινα Carnation(έκανα και συλλογή με τις ιστοριούλες που υπήρχαν πίσω από την ετικέτα) και στα κλασικά εβαπορέ Βλάχας και αργότερα Νουνού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Uninvited είπε:
Μα γιατί δεν έπαιρνες το σοκολατούχο? Btw το Hemo δεν μου άρεσε ποτέ. Ήμουν όμως fan της Οβαλτίνης (έτσι λεγόταν?)
υπάρχει άνθρωπος που δεν του άρεσε το Hemo ...!??

αυτό για το καρκινογόνο επίσης δεν το ήξερα, αλλά τι σημασία έχει τώρα πια )))
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φλασια τρελλη!!

Κοκο-κοκο-κοκο-κοκο κοκο-κοκο-μιιιιιιλκ, γαλα με κακα-κακα-κακα-κακαο με τον θεο Χαρυ Κλυν στην διαφημιση
 
Το Neslac υπάρχει ακόμα?Εκείνο που είχε στη συσκευασία ένα γαλάζιο αρκουδάκι!
 
Clemence είπε:
υπάρχει άνθρωπος που δεν του άρεσε το Hemo ...!??
αυτό για το καρκινογόνο επίσης δεν το ήξερα, αλλά τι σημασία έχει τώρα πια )))
Ναι, δεν άρεσε σε κάποιους και ευτυχώς... γλιτώσαμε! (μία φορά θυμάμαι να έχω δοκιμάσει- κέρδισε η Οβαλτίνη).

Πάντως, να μια φωτό από το ΝΟΥΝΟΥ με κακάο (αποβουτυρωμένο γάλα).
 
Και μία με το Yoco Choco, χρονολογία 1987. Γάλα με κακάο.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα...με εστειλες για τσαι με τη φωτο! (ρετρο εκφραση)
 
τι ποσταρε ο ανθρωπας!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα