Ρετρό γάλατα

Και μία ακόμη φωτογραφία με πιτσιρίκια που παίζουν μπάλα και πίνουν γάλα κακάο. Μήπως θυμίζει τους εαυτούς μας; 1984 ξανά.
 
[EDIT]

6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα. [EDIT]

όπως επίσης σε παρακαλώ να μην γράφεις κεφαλαία γιατί σημαίνει οτι φωνάζεις και είναι και κουραστικά στο διάβασμα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Και μία με το Yoco Choco, χρονολογία 1987. Γάλα με κακάο.
Και η διαφημιση ειχε αυτο το τραγουδακι:

''ΕΙναι γαλα με κακαο,

Γιοκο τσοκο το ζηταω,

με καλαμι το ρουφαω,

Παντοτε μαζι μου το 'χω,

Γιοκο τσοκο Βαζω στοχο ''

...ή περιπου αυτο. ;)
 
Να και ένας διαγωνισμός από εκείνους που έκανε το Καρνέισιον σε περιοδικά. Από τα στοιχεία άφησα μόνο την πραγματική τότε ηλικία μου...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο και συλλεκτικό!Σου είχαν στείλει φακό τότε?
 
thebest20 είπε:
Πολύ ωραίο και συλλεκτικό!Σου είχαν στείλει φακό τότε?
Όχι, δυστυχώς κάτι μου έτυχε και δεν είχα προλάβει να το στείλω - μάλλον με τις ημερομηνίες ή κάτι τέτοιο.

Έμεινε όμως το κουπόνι συμπληρωμένο στο περιοδικό και έπειτα από 25 περίπου χρόνια, το βρήκα! :)
 
Να και ο πιγκουίνος με το Ντόκα, τα παιδιά και τον Μπάνι.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Επήσης κυκλοφορεί ακόμα το σοκολατούχο της ΕΒΟΛ.Ειναι απίστευτο!

Uninvited είπε:
Τα ΕΒΟΛ είναι εκπληκτικά γάλατα, και σοκολατούχα και άσπρα. Βασικά, επειδή πίνω άσπρο γάλα, παίρνω μόνο ΕΒΟΛ. Για καιρό τα είχε μόνο ο Βασιλόπουλος, αλλά τώρα φέρνει και ο Σκλαβενίτης. Δεν έχω βρει αλλού, και δυστυχώς, φυσικά, σε κανένα περίπτερο/ψιλι.
Η ΕΒΟΛ κάποια στιγμή δεν πήγαινε καθόλου καλά, της χρωστούσαν πολλά και ήταν έτοιμη να κλείσει. Συζητήθηκε (και μπορεί να συζητιέται ακόμα, δεν ξέρω) να εξαγοραστεί απο την Όλυμπος. Τον Ιούνιο πήρε πράσινο φως απο το υπουργείο Αγρ. Ανάπτυξης για νέα μονάδα, μια μεγάλη επένδυση που θα επεκτείνει τα προιόντα της περισσότερο στην Ελλάδα και ειδικά στην Αττική. Έκαναν και άνοιγμα στα Aldi Βόλου. Μακάρι να πάει καλά, χρειαζόμαστε αυτές τις ελάχιστες μεγάλες Ελληνικές μονάδες που έχουν μείνει ζωντανές, να επιβιώσουν,
 
Η μεταλλική συσκευασία στo γάλα Arosa είχε δύο παιδάκια που έπιναν το γάλα τους...(κίνητρο για παιδάκια που δεν ήθελαν να πίνουν γάλα).
 
Και αφου πω οτι επαθα για ακομα μια φορα μεγαλη πλακα με τις απιστευτες φωτο του stakoviou - να σας θυμισω το ξεχασμενο εβαπορε ονοματι ΑROMA , το οποιο ηταν σχεδον κιτρινο λογω του οτι περιειχε ολη την κρεμα και ειχε εκπληκτικη γευση αν και ηταν πολυ βαρυ.
 
BETTY BOOP είπε:
Η μεταλλική συσκευασία στo γάλα Arosa είχε δύο παιδάκια που έπιναν το γάλα τους...(κίνητρο για παιδάκια που δεν ήθελαν να πίνουν γάλα).
Γενικά τα γάλατα παλιά και τώρα είναι γεμάτα κίνητρα για τα παιδιά να τα πιούν. Απο υποσχέσεις για "γρήγορη και σωστή ανάπτυξη" και "πιές για να γίνεις κι εσύ μεγάλος" μέχρι και στο νουνού στην δημοσίευση του Στακόβιου με το σλόγκαν για το "επίσημο ποτό της ομάδας". Δηλαδή εμπλοκη "ενήλικων" όρων.

Το ΕΒΟΛ παιδιά το έπινα πολύ όταν ήμουν μικρός όταν πήγαινα στην γιαγιά μου στον Βόλο. Ομολογώ πως ακόμα πιστεύω, μαζί με την ΕΨΑ, οτι είναι ο,τι καλύτερο έχω πιεί ever.

Θυμάται κανένας εκείνο το γάλα που ήταν με καφέ; Σε ένα άσπρο κουτάκι με καφέ σήμα. Milkafe λεγόταν ή κάπως έτσι...
 
Θυμάται κανένας εκείνο το γάλα που ήταν με καφέ; Σε ένα άσπρο κουτάκι με καφέ σήμα. Milkafe λεγόταν ή κάπως έτσι...
Το αναφερουμε στην αρχη του thread - και υπαρχει ακομα, αν και δεν ειναι πια φρεσκο ;)
 
Paspartoo είπε:
Το αναφερουμε στην αρχη του thread - και υπαρχει ακομα, αν και δεν ειναι πια φρεσκο ;)
Μαζί με πολλά άλλα αγαπητέ.

Σχετικώς άσχετο για το γάλα Regilait που είχατε αναφέρει κάπου στο thread (που ήταν είναι και θα είναι αηδιαστικότατο) Μαντέψτε, δεν το έλεγαν πραγματικά "ρεγκιλέ" που το λέμε εμείς, αλλά "ρεζιλέ". Φαντάζεστε να το είχαν διαφημίσει με το κανονικό του όνομα; instant fail!
 
[edit]dead imageshack photo[edit]

 


[edit]dead imageshack photo[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το γαλα της ΕΒΟΛ υπαρχει ακομα σε αυτη την λευκη ημιδιαφανη "πλαστικη" συσκευασια,

στα ΑΒ. Με το αλουμινενιο ανοιγμα επανω. Νομιζω υπαρχει και σοκολατουχο.

Εγω επινα υπερβολικα πολυ γαλα μικρος. Οχι μεγαλες ποσοτητες, αλλα το επινα

(κρατηθειτε) με το φαγητο :sealed: ! Δηλαδη με μακαρονια, πατατες, ρυζι, ακομα και σουβλακι,

επινα μαζι γαλα! Σχεδον με τα περισσοτερα φαγητα. Μονο με ψαρια δεν το επινα, δεν

μου αρεσαν τα ψαρια :D
 
Γάλα ΑΣΤΥ. Αφιερωμένη στην Juanita :)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Γαλα πυραμιδα.

το συγκεκριμενο γαλα το θυμαμαι κι εγω.Καμμια φορα κυκλοφορουσε και το αντιστοιχο σοκολατουχο σε πιο μικρη πυραμιδα με καφε ασπρο χρωμα.

Αν δε με γελα η μνημη μου (36 πια) το ελεγαν Hennstal και δυστυχως αν κι εψαξα για φωτο δε βρηκα κατι.

Εμενα παντως μου αρεσε και οταν πηγαιναμε καμπινγκ με τους γονεις παντα τετοια παιρναμε και γλιτωνα με τον αδερφο μου απο το ΝΟΥΝΟΥ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sparila είπε:
@ Γαλα πυραμιδα. το συγκεκριμενο γαλα το θυμαμαι κι εγω.Καμμια φορα κυκλοφορουσε και το αντιστοιχο σοκολατουχο σε πιο μικρη πυραμιδα με καφε ασπρο χρωμα.

Αν δε με γελα η μνημη μου (36 πια) το ελεγαν Hennstal και δυστυχως αν κι εψαξα για φωτο δε βρηκα κατι.

Εμενα παντως μου αρεσε και οταν πηγαιναμε καμπινγκ με τους γονεις παντα τετοια παιρναμε και γλιτωνα με τον αδερφο μου απο το ΝΟΥΝΟΥ.
πω πω sparila αυτο το γαλα ητανε απο τα καλυτερα που κυκλοφορουσανε εννοω το σοκολατουχο το οποιο τελευταια φορα το βρηκα και το απολαυσα πριν 4 χρονια στο mymarket εδω στο περιστερι,πραγματικα ηταν απο τα ελαχιστα γαλατα μακρας διαρκειας τα οποια διατηρουσαν ανναλοιωτη την σοκολατουχα γευση,δεν ξερω αν κυκλοφορουν ακομα
 
thanos80 είπε:
πω πω sparila αυτο το γαλα ητανε απο τα καλυτερα που κυκλοφορουσανε εννοω το σοκολατουχο το οποιο τελευταια φορα το βρηκα και το απολαυσα πριν 4 χρονια στο mymarket εδω στο περιστερι,πραγματικα ηταν απο τα ελαχιστα γαλατα μακρας διαρκειας τα οποια διατηρουσαν ανναλοιωτη την σοκολατουχα γευση,δεν ξερω αν κυκλοφορουν ακομα
Και εγώ το έπινα πολύ! Το έλεγαν Ennstal...και ήταν από την Αυστρία.

Η εταιρεία υπάρχει ακόμα, αλλά έχει αλλάξει πια συσκευασίες...

δείτε εδώ: http://www.ennstalmilch.at/
 
Πίσω
Μπλουζα