Ρετρό δολοφονίες που συγκλόνισαν το πανελλήνιο

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
5.883
Δεν φταις εσύ γι' αυτό.
Δυστυχώς όπως ανέφερα έχουν αναρτήσει εσφαλμένα την φωτογραφία της βίλας Καζούλη και γι' αυτό την "πάτησες".
Και αυτή στοιχειωμένη από ότι φαίνεται

g1973tony

RetroJunkie
Αντιδράσεις
4.748
Προηγουμένως ανέφερα ότι η βίλα Χρυσαφίδη βρίσκεται επί της κεντρικής Λεωφόρου Θησέως 10 στην Εκάλη μεταξύ των στάσεων "Φόρος" και "4η Εκάλης" . Πόσες φορές έχω περάσει απ' έξω χωρίς να γνωρίζω την ιστορία όταν έκανα τις βόλτες με τα λεωφορεία (τις ονόμαζα λεωφορειάδες...) .
Πληροφοριακά δύο στάσεις πιο πάνω μεταξύ της "5ης " και "6ης Εκάλης" βρίσκεται η κάθετη οδός Αγράμπελης στον αριθμό 3 της οποίας έζησε τα τελευταία χρόνια της ζωής του ο Ανδρές Παπανδρέου - το περιβόητο κ@λόσπιτο όπως το απεκάλεσε ο Ευάγγελος Γιαννόπουλος.
Το εν λόγω σπίτι έχει πλέον κατεδαφισθεί βλ. σχετ.

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
5.883
Προηγουμένως ανέφερα ότι η βίλα Χρυσαφίδη βρίσκεται επί της κεντρικής Λεωφόρου Θησέως 10 στην Εκάλη μεταξύ των στάσεων "Φόρος" και "4η Εκάλης" . Πόσες φορές έχω περάσει απ' έξω χωρίς να γνωρίζω την ιστορία όταν έκανα τις βόλτες με τα λεωφορεία (τις ονόμαζα λεωφορειάδες...) .
Πληροφοριακά δύο στάσεις πιο πάνω μεταξύ της "5ης " και "6ης Εκάλης" βρίσκεται η κάθετη οδός Αγράμπελης στον αριθμό 3 της οποίας έζησε τα τελευταία χρόνια της ζωής του ο Ανδρές Παπανδρέου - το περιβόητο κ@λόσπιτο όπως το απεκάλεσε ο Ευάγγελος Γιαννόπουλος.
Το εν λόγω σπίτι έχει πλέον κατεδαφισθεί βλ. σχετ.
Δηλ.εσυ κάθε μέρα περνούσες από την βίλα χρυσαφιδη χωρίς να ξέρεις την ιστορία της

g1973tony

RetroJunkie
Αντιδράσεις
4.748
Δηλ.εσυ κάθε μέρα περνούσες από την βίλα χρυσαφιδη χωρίς να ξέρεις την ιστορία της
Δεν περνούσα κάθε μέρα, απλά όταν χρησιμοποιούσα τα τοπικά λεωφορεία της Κηφισιάς ή με ΙΧ και δεν γνώριζα τη θέση αλλά και την ιστορία του κτίσματος. Πληροφοριακά η Λεωφόρος Κηφισιάς που ξεκινά από τους Αμπελοκήπους μετά την διασταύρωση της Λεωφ. Βασιλίσσης Σοφίας με την Αλεξάνδρας, γίνεται Ελευθερίου Βενιζέλου (στη Νέα Ερυθραία) , Λεωφόρος Θησέως (από την Εκάλη μέχρι της διασταύρωσή της με την Λεωφόρο Δροσιάς-Σταμάτας) και μετά Λεωφόρος Μαραθώνος (από Δροσιά , μετά Άγιο Στέφανο, φράγμα του Μαραθώνα με κατάληξη στον Μαραθώνα).
Ουσιαστικά στον Μαραθώνα ενώνεται με την άλλη Λεωφόρο Μαραθώνος που αρχίζει μετά την Λεωφόρο Μεσογείων, από το Σταυρό Αγίας Παρασκευής.

kanaria1969

Retro Member
Αντιδράσεις
254
άμα πάντως εμένα από μικρο παιδί με βαραγαν οι μπάτσοι επειδή ίσως να ήμουν κομουνιστής κάποια στιγμή θα έσφαζα κάνα δυο... η θανατική ποινή είναι αυτό που κατά κάποιο τρόπο έκανε και ο κοεμτζης και ο παπαχρονις αλλά από την μεριά του κράτους.. οπότε δεν θέλω ευχαριστώ έχω πολιτισμό και μυαλό να λύσω τα προβλήματα μου.. λογικές του καφενείου να μου λείπουν..
Και θα ξεμυάλιζες και την γυναίκα αυτού που σε φιλοξενούσε, για να του δείξεις την ευγνωμοσύνη σου;

domniki

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
1.204
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, που δεν είχα διαβάσει μέχρι σήμερα!
Θυμάμαι πολύ έντονα τον Σεχίδη, που πέθανε πρόσφατα στην φυλακή. Είχε κάνει πολλές φορές αίτηση αποφυλάκισης, αλλά δεν είχε γίνει δεκτή. 5 δολοφονίες και όλες τους φρικιαστικές. Τα εγκλήματα άρχισαν να ερευνώνται μετά από καταγγελίες στην βελγική αστυνομία γιατί ο θείος του ζούσε στο Βέλγιο.
Επίσης τρομερό ντόρο είχε κάνει η υπόθεση των σατανιστών της Παλλήνης, που έχουν όλοι αποφυλακιστεί.
Ο Σεχίδης είχε σοβαρά ψυχιατρικά προβλήματα (και αυτό αποδείχτηκε και μετέπειτα στη φυλακή), ενώ οι ένοχοι της Παλλήνης έκαναν τα εγκλήματά τους με πλήρη συνείδηση και σήμερα είναι έξω ελεύθεροι.

Μπλουζα