Ρετρό δολοφονίες που συγκλόνισαν το πανελλήνιο

Δεν φταις εσύ γι' αυτό.
Δυστυχώς όπως ανέφερα έχουν αναρτήσει εσφαλμένα την φωτογραφία της βίλας Καζούλη και γι' αυτό την "πάτησες".
Και αυτή στοιχειωμένη από ότι φαίνεται
 
Προηγουμένως ανέφερα ότι η βίλα Χρυσαφίδη βρίσκεται επί της κεντρικής Λεωφόρου Θησέως 10 στην Εκάλη μεταξύ των στάσεων "Φόρος" και "4η Εκάλης" . Πόσες φορές έχω περάσει απ' έξω χωρίς να γνωρίζω την ιστορία όταν έκανα τις βόλτες με τα λεωφορεία (τις ονόμαζα λεωφορειάδες...) .
Πληροφοριακά δύο στάσεις πιο πάνω μεταξύ της "5ης " και "6ης Εκάλης" βρίσκεται η κάθετη οδός Αγράμπελης στον αριθμό 3 της οποίας έζησε τα τελευταία χρόνια της ζωής του ο Ανδρές Παπανδρέου - το περιβόητο κ@λόσπιτο όπως το απεκάλεσε ο Ευάγγελος Γιαννόπουλος.
Το εν λόγω σπίτι έχει πλέον κατεδαφισθεί βλ. σχετ.
 
Προηγουμένως ανέφερα ότι η βίλα Χρυσαφίδη βρίσκεται επί της κεντρικής Λεωφόρου Θησέως 10 στην Εκάλη μεταξύ των στάσεων "Φόρος" και "4η Εκάλης" . Πόσες φορές έχω περάσει απ' έξω χωρίς να γνωρίζω την ιστορία όταν έκανα τις βόλτες με τα λεωφορεία (τις ονόμαζα λεωφορειάδες...) .
Πληροφοριακά δύο στάσεις πιο πάνω μεταξύ της "5ης " και "6ης Εκάλης" βρίσκεται η κάθετη οδός Αγράμπελης στον αριθμό 3 της οποίας έζησε τα τελευταία χρόνια της ζωής του ο Ανδρές Παπανδρέου - το περιβόητο κ@λόσπιτο όπως το απεκάλεσε ο Ευάγγελος Γιαννόπουλος.
Το εν λόγω σπίτι έχει πλέον κατεδαφισθεί βλ. σχετ.
Δηλ.εσυ κάθε μέρα περνούσες από την βίλα χρυσαφιδη χωρίς να ξέρεις την ιστορία της
 
Δηλ.εσυ κάθε μέρα περνούσες από την βίλα χρυσαφιδη χωρίς να ξέρεις την ιστορία της
Δεν περνούσα κάθε μέρα, απλά όταν χρησιμοποιούσα τα τοπικά λεωφορεία της Κηφισιάς ή με ΙΧ και δεν γνώριζα τη θέση αλλά και την ιστορία του κτίσματος. Πληροφοριακά η Λεωφόρος Κηφισιάς που ξεκινά από τους Αμπελοκήπους μετά την διασταύρωση της Λεωφ. Βασιλίσσης Σοφίας με την Αλεξάνδρας, γίνεται Ελευθερίου Βενιζέλου (στη Νέα Ερυθραία) , Λεωφόρος Θησέως (από την Εκάλη μέχρι της διασταύρωσή της με την Λεωφόρο Δροσιάς-Σταμάτας) και μετά Λεωφόρος Μαραθώνος (από Δροσιά , μετά Άγιο Στέφανο, φράγμα του Μαραθώνα με κατάληξη στον Μαραθώνα).
Ουσιαστικά στον Μαραθώνα ενώνεται με την άλλη Λεωφόρο Μαραθώνος που αρχίζει μετά την Λεωφόρο Μεσογείων, από το Σταυρό Αγίας Παρασκευής.
 
άμα πάντως εμένα από μικρο παιδί με βαραγαν οι μπάτσοι επειδή ίσως να ήμουν κομουνιστής κάποια στιγμή θα έσφαζα κάνα δυο... η θανατική ποινή είναι αυτό που κατά κάποιο τρόπο έκανε και ο κοεμτζης και ο παπαχρονις αλλά από την μεριά του κράτους.. οπότε δεν θέλω ευχαριστώ έχω πολιτισμό και μυαλό να λύσω τα προβλήματα μου.. λογικές του καφενείου να μου λείπουν..
Και θα ξεμυάλιζες και την γυναίκα αυτού που σε φιλοξενούσε, για να του δείξεις την ευγνωμοσύνη σου;
 
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, που δεν είχα διαβάσει μέχρι σήμερα!
Θυμάμαι πολύ έντονα τον Σεχίδη, που πέθανε πρόσφατα στην φυλακή. Είχε κάνει πολλές φορές αίτηση αποφυλάκισης, αλλά δεν είχε γίνει δεκτή. 5 δολοφονίες και όλες τους φρικιαστικές. Τα εγκλήματα άρχισαν να ερευνώνται μετά από καταγγελίες στην βελγική αστυνομία γιατί ο θείος του ζούσε στο Βέλγιο.
Επίσης τρομερό ντόρο είχε κάνει η υπόθεση των σατανιστών της Παλλήνης, που έχουν όλοι αποφυλακιστεί.
Ο Σεχίδης είχε σοβαρά ψυχιατρικά προβλήματα (και αυτό αποδείχτηκε και μετέπειτα στη φυλακή), ενώ οι ένοχοι της Παλλήνης έκαναν τα εγκλήματά τους με πλήρη συνείδηση και σήμερα είναι έξω ελεύθεροι.
 
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Αριστείδης_Παγκρατίδης
Θυμόμαστε αυτήν την περίπτωση τον δράκο του Σέιχ σου. Τον εκτέλεσαν. Αρνηθηκε ότι ήταν ένοχος πριν τον εκτελέσουν δήλωσε αθωος. Υπήρξαν πολλοί μεταγενέστερα που είπαν πως είναι αθωος
 
Τελευταία επεξεργασία:
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Αριστείδης_Παγκρατίδης
Θυμόμαστε αυτήν την περίπτωση τον δράκο του Σέιχ σου. Τον εκτέλεσαν. Αρνηθηκε ότι ήταν ένοχος πριν τον εκτελέσουν δήλωσε αθωος. Υπήρξαν πολλοί μεταγενέστερα που είπαν πως είναι αθωος

δεν υπαρχει καμια αμφιβολια πια οτι ηταν αθωος
 
Φοβερό... ποιος ξέρει... κι άλλες περιπτώσεις και πιο σύγχρονες που δεν ξέρουμε τι ακριβώς συνέβη και ποιος τελικά ήταν ο ένοχος...
 
Φοβερό... ποιος ξέρει... κι άλλες περιπτώσεις και πιο σύγχρονες που δεν ξέρουμε τι ακριβώς συνέβη και ποιος τελικά ήταν ο ένοχος...
Ναι η νοσοκόμα στην οποία είχε κάνει επίθεση ο δράκος είπε πως δεν ήταν ο Παγκρατιδης κατά 99τοις εκατο
 
https://www.politeianet.gr/books/97...naki-pagkratidis-eis-thanaton-tetrakis-329942
Γραμμένο από πρώην εισαγγελέα το βιβλίο, ελπίζω πραγματικά να μην την πλήρωσε ένας αθώος και δη ένας αθώος που η ζωή του έδειξε το χειρότερο πρόσωπο της
Συγκλονιστική η παρουσίαση του βιβλίου... κι ανεξάρτητα από το τι πραγματικά έγινε και αν ήταν ή όχι ένοχος, συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του συγγραφέα.
 
Συγκλονιστική η παρουσίαση του βιβλίου... κι ανεξάρτητα από το τι πραγματικά έγινε και αν ήταν ή όχι ένοχος, συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του συγγραφέα.
Όπου φτωχός και η μοιρα του
 
O Aριστείδης Παγκρατίδης συνελήφθη και καταδικάστηκε με την κατηγορία ότι ήταν ο "Δράκος του Σειχ Σου", που είχε κάνει βιασμούς και φόνους στην περιοχή αυτή. Τον συνέλαβαν ενώ μεθυσμένος πήγαινε να μπει στο ορφανοτροφείο "Μέγας Αλέξανδρος". Το γεγονός ότι ήταν και ομοφυλόφιλος επιβάρυνε περισσότερο τη θέση του τότε. Είχε ομολογήσει την ενοχή του, αλλά μετά έλεγε ότι είναι αθώος. Αυτές ήταν και οι τελευταίες του λέξεις όταν το 1968 εκτελέστηκε στο μέρος όπου είχε συνδεθεί με τα εγκλήματα αυτά, το Σειχ Σου. Είναι όντως ανατριχιαστικό να ήταν αθώος κι ένας αποδιοπομπαίος τράγος τελικά, κανείς δεν θα μάθει ποτέ. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι δύσκολο να εξαναγκαστούν μερικοί άνθρωποι να παραδεχτούν ένα έγκλημα που δεν έχουν κάνει, όπως και το ότι υπάρχουν διαταραγμένοι άνθρωποι που τους αρέσει να ομολογούν εγκληματικές πράξεις που δεν έκαναν ποτέ.

Επίσης, παρόμοια με την ιστορία της "Φαρμακούλας" Μαρίας Σαμπανιώτη, είναι κι αυτή της "Δηλητηριάστριας της Μάνης" Αικατερίνης Δημητρέα, η οποία σκότωσε μητέρα, θεία, αδερφό και μικρό ανιψιό, δηλητηριάζοντάς τους με παραθείο. Υποστήριζε ότι ο λόγος ήταν το ότι της φέρονταν πολύ άσχημα. Εκτελέστηκε το 1965
Τον παγκρατιδη τον είχαν βιάσει στα 10, αργότερα ως φτωχό παιδί ανήλικο ακομα με χαμοδουλειες πουλούσε το κορμί του για ενα πιάτο φαγητό σε ενήλικες άνδρες. Οι τελευταίες του λέξεις ήταν" μανούλα μου είμαι αθώος", η δε μάνα του είπε ότι την ώρα της εκτέλεσης το εικονοστάσι έπεσε κάτω και το καντήλι έσπασε έτσι κατάλαβε ότι είχε εκτελεστεί ο γιος της.
 
σε καρτερούσε η ζωή και μια παραδουλεύτρα μάνα....
 
Ας βάλω και τις απόψεις του συγγραφέα για το βιβλίο του οποίου ο πατέρας ως δικηγόρος παρακολούθησε ολόκληρη την δική εκείνη την εποχή
 
Το ενοχοποιητικό στοιχείο ήταν πώς τον έπιασαν επ'αυτοφορο με πέτρα να προσπαθεί να βιασει μικρό κορίτσι.

εχω διαβασει πολλα για την υποθεση αλλα ου γαρ ερχεται μονον και ετσι δεν τα θυμαμαι
και ζητω συγνωμη γιαυτο
νομιζω παντως οτι ειχαν παιξει και πολιτικα κινητρα ,ηθελαν σωνει και καλα εναν ενοχο
και τον βρηκαν στο κακομοιρη το παγκρατιδη
 
Τελευταία επεξεργασία:
εχω διαβασει πολλα για την υποθεση αλλα ου γαρ ερχεται μονον και ετσι δεν τα θυμαμαι
και ζητω συγνωμη γιαυτο
νομιζω παντως οτι ειχαν παιξει και πολιτικα κινητρα ,ηθελαν σωνει και καλα εναν ενοχο
και τον βρηκαν στο κκαομοιρη το παγκρατιδη
Nαι είχαν βρει αίμα του δράκου και τούφα από τα μαλλιά του και πότε δεν δεκτηκαν να ταυτοποιηθούν με του Παγκρατιδη , το δικαστήριο δηλ.. Μετά δεν μπήκε με πέτρα στο ορφανοτροφείο . Ήθελαν έναν ένοχο και βρήκαν ένα φτωχό ,ορφανό , κακοποιημένο παιδί. Επίσης δεν θέλησαν ποτέ να εξετάσουν τον εργοδότη στην Αθήνα του γιατί εκείνη την περίοδο δούλευε στην Αθήνα το παιδί που έγιναν τα εγκλήματα. Τι να πω.
 
Nαι είχαν βρει αίμα του δράκου και τούφα από τα μαλλιά του και πότε δεν δεκτηκαν να ταυτοποιηθούν με του Παγκρατιδη , το δικαστήριο δηλ.. Μετά δεν μπήκε με πέτρα στο ορφανοτροφείο . Ήθελαν έναν ένοχο και βρήκαν ένα φτωχό ,ορφανό , κακοποιημένο παιδί. Επίσης δεν θέλησαν ποτέ να εξετάσουν τον εργοδότη στην Αθήνα του γιατί εκείνη την περίοδο δούλευε στην Αθήνα το παιδί που έγιναν τα εγκλήματα. Τι να πω.


ολα αυτα ισχυουν και αλλα δυστυχως,ειναι πολυ κριμα,παντα με στεναχωρει αυτη η υποθεση
 
Πίσω
Μπλουζα