Ρετρό εκλογές στην Ελλάδα! (Ή αλλιώς η εποχή των δεινοσαύρων)!

D@redevil είπε:
+1 :thumbup:

Νιοβη,πραγματικα το ρετροαρχειο σου ειναι εντυπωσιακο!!! :worship:

Σε ευχαριστουμε πολυ που το μοιραζεσαι μαζι μας!!! :flower:
 
Nemo είπε:
For what it's worth εταιρία λογισμικού TRICOM υφίσταταται ακόμη και μάλιστα η συγκεκριμμέμη από το μακρινό 1983 .

Λέτε να είναι η ίδια ?
Xμμ..μπορει και να ειναι...παντως εαν κρινουμε απο το site τοτε μαλλον παρηγαγε καλυτερο software στα 80s:xm:
 
ρετρό διαφήμιση ρολογιού Νου-Δου
 
Μέρα που βρήκες να κάνεις αναψιλάφηση θέματος που κυριαρχεί η Delta πληροφορική :) :p
 
Καλά, έχει πέσει φοβερό ρετουσάρισμα σε μερικές φωτό. Ο Σοφοκλής Βενιζέλος είναι αγνώριστος, αλλά και ο Τσαλδάρης έχει υποστεί μπόλικη επεξεργασία. Μόνο ο Δημήτριος Ε. Χέλμης πρέπει να εικονίζεται όπως ήταν διότι είναι χάλια.

Ενοχλητική όσο δεν παίρνει η αφισορρύπανση πάντως. Και άχρηστη. Πόσες φορές χρειαζόταν να δει κανεις την ανακοίνωση της ομιλίας του Γ. Παπανδρέου για να πάει? Αν ήθελε να πάει, του έφτανε μία. Αν δεν ήθελε να πάει, και εκατό να διάβαζε δεν θα του άλλαζαν γνώμη. Κι αν ήταν αναποφάσιστος "να πάω ή να μην πάω" μάλλον θα τον απωθούσε αυτή η εικόνα. Αναρωτιέμαι, οι πολιτικοί δεν το έβλεπαν? Δεν καταλάβαιναν ότι αυτή η εικόνα λειτουργούσε αρνητικά?
 
Αλήθεια, πού να είναι ο τοίχος που έχει τόσο άσχημα αφισορυπανθεί; Από τη λοξότητα του κτιρίου στο βάθος, θα μπορούσε να είναι στην Παλιά Βουλή, αλλά με πολύ πρόχειρη εκτίμηση. Πάντως, φαίνεται να είναι κάποια χαρακτηριστική γωνιά της Αθήνας. ίσως και η αφίσα του Οργανισμού Εθνικού Θεάτρου, να έχει κάποια σχέση με την τοποθεσία.
 
elephadas είπε:
Καλά, έχει πέσει φοβερό ρετουσάρισμα σε μερικές φωτό. Ο Σοφοκλής Βενιζέλος είναι αγνώριστος, αλλά και ο Τσαλδάρης έχει υποστεί μπόλικη επεξεργασία. Μόνο ο Δημήτριος Ε. Χέλμης πρέπει να εικονίζεται όπως ήταν διότι είναι χάλια.
Ενοχλητική όσο δεν παίρνει η αφισορρύπανση πάντως. Και άχρηστη. Πόσες φορές χρειαζόταν να δει κανεις την ανακοίνωση της ομιλίας του Γ. Παπανδρέου για να πάει? Αν ήθελε να πάει, του έφτανε μία. Αν δεν ήθελε να πάει, και εκατό να διάβαζε δεν θα του άλλαζαν γνώμη. Κι αν ήταν αναποφάσιστος "να πάω ή να μην πάω" μάλλον θα τον απωθούσε αυτή η εικόνα. Αναρωτιέμαι, οι πολιτικοί δεν το έβλεπαν? Δεν καταλάβαιναν ότι αυτή η εικόνα λειτουργούσε αρνητικά?
την ίδια γνώμη έχω κι εγώ για ένα φαινόμενο της σύγχρονης εποχής, το σπαμ. αν θέλω να αγοράσω ένα προϊόν απ αυτούς θα τους βρω. δεν χρειάζεται να μου πλημμυρίζουν το inbox με μηνύματα. δεν είμαι χαζός για να χρειάζεται να μου το πουν 100 φορές.αυτό μου θυμίζει άλλο από ρετρό εκλογές, τα σταυρωμένα ψηφοδέλτια! (στέλνουν άραγε ακόμα ;)
 
Χε χε το σεξιστικό σχόλιο στο παραπάνω ποστ είναι προφανές: Πόσες (ιδίως δεσποινίδες) δεν θα πήγαν να ψηφίσουν για να μην αποκαλύψουν σε γνωστούς και γείτονες ότι είχαν περάσει τα -άντα?
 
Απόσπασμα από την έκτακτη ενημερωτική εκπομπή εκλογές 93 με την Ολγα Τρεμη με καλεσμένους τον Ιωάννη Βαρβιτσιώτη από την Νέα Δημοκρατία και την Βάσω Παπανδρέου από το ΠΑΣΟΚ.
Μεταδόθηκε το 1993 στο Mega.

 
Στις 07 Ιουλίου 2019 έχουμε Εθνικές Εκλογές. Τα κανάλια από τις 7 το απόγευμα θα αρχίσουν να μεταδίδουν τα αποτελέσματα.

Ας θυμηθούμε πως μεταδιδόταν το 1981 τα αποτελέσματα των Εθνικών Εκλογών.

Απόσπασμα από τις Εθνικές Εκλογές του 1981 σε Εθνικό Δίκτυο.
Μεταδόθηκε 18 Οκτωβρίου 1981.


https://youtu.be/QB2YqOBlN8Q
 
αυτες ηταν εκλογες..

καλτιλα στο φουλ..εκλογες με τον φανατισμο τους,με τα ολα τους..

σημερα πολυ light σε ολα..
 
Απόσπασμα από την έκτακτη εκπομπή για τις εκλογές της
05 Νοεμβρίου 1989 με τον Νίκο Χασαπόπουλο.
Μεταδόθηκε το 1989 στην ΕΤ-2.

 
αυτες ηταν εκλογες..

καλτιλα στο φουλ..εκλογες με τον φανατισμο τους,με τα ολα τους..

σημερα πολυ light σε ολα..
Ακριβώς γιατί φανατιστήκαμε τότε και μετά καταλάβαμε "τι Πλαστήρας τι Παπάγος". Τρελό ξενέρωμα
 
Απόσπασμα από τις Εθνικές Εκλογές του 1981 σε Εθνικό Δίκτυο.

Μεταδόθηκε 18 Οκτωβρίου 1981.
Και πού να δείτε τι είχαμε στήσει μια παρέα φοιτητές και καθηγητές στη μικρή πόλη που έμενα τότε (για μεταπτυχιακά). Είχαμε πάρει τηλέφωνο έναν γνωστό κάποιου από μας στο Σικάγο ο οποίος είχε βάλει το ακουστικό δίπλα σε ραδιόφωνο συντονισμένο σε έναν ελληνικό σταθμό της πόλης και μετά με κάποιο σύστημα που δεν θυμάμαι ακριβώς ακούγαμε την τηλεφωνική αναμετάδοση με το στερεοφωνικό σύστημα (ένα φορητό ραδιοκασετόφωνο, δηλαδή). Καταλαβαίνετε πιστότητα μετάδοσης, αλλά και λογαριασμό τηλεφώνου   Δεν υπήρχαν και exit polls τότε, οπότε για να αποκτήσουμε κάποια κάπως αντιπροσωπευτική εικόνα έπρεπε να περιμένουμε ώρες μετά το τέλος της ψηφοφορίας. Γιατί μας ενδιέφερε να μάθουμε το πώς ψήφισε το δεύτερο εκλογικό τμήμα Λεστινίτσας? Πιο απλό δεν θα ήταν να πηγαίναμε κρεββατάκια μας και να μάθουμε τα αποτελέσματα την άλλη μέρα? Λες και θα άλλαζε τίποτε.
 
Πίσω
Μπλουζα