Ρετρό ελληνικές διασκευές ξένων τραγουδιών

Να και κάτι πραγματικά παλιό (δείτε μόνο τη φάτσα του εμηνευτή) :Τώνης Στρατής (???), εγώ το ξέρω σαν "Ποιος σου είπε πως σε ξέχασα", και προέρχεται από ξένο τραγούδι, το οποίο όμως δηστηχώς δεν το ξέρω, βοηθήστε !

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο uploader γραφει στο σχολιο του "Lovely lady of Arcadia"

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Στη σειρά Βίος Ανθόσπαρτος στο συγκεκριμένο επεισόδιο περίπου στο 31:00 ο Μπέζος τραγουδά με ελληνικούς στίχους το That's amore του Dean Martin...Γνωρίζει κανείς,αν πρόκειται για ελληνική διασκευή(την οποία δεν έχω βρει πουθενά) ή για μερικούς στίχους που γράφτηκαν για τη σειρά κ μόνο?

[edited by admin]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφαιρεθηκε το link μιας και οδηγουσε σε ολοκληρο επεισοδιο.

Επισης να σου θυμισω οτι εχουμε σε γενικες γραμμες οριο το 1995 στα θεματα μας, και το σηριαλ αυτο ειναι του 98.
 
To επεισοδιο ειναι εκτος οριων του φορουμ, αλλα η διασκευη ισως να ειναι παλαιοτερη (αν τελικα υπηρξε)..
 
Καλές οι προσπάθειες αλλά νομίζω πως το παρακάτω είναι μακράν μπροστά... Τόσο μπροστά τόσο επίκαιρο!!!

Ευχαριστώ που μου κάνατε την τιμή να το αναφέρω πρώτος!

Kinks - Sunny Afternoon ------ Tony Pinelly - O Έφορος :bow: :bow:

 





 
Συγγνώμη,δεν ήξερα ότι δε μπορούσα να παραθέσω το επεισοδιο....Οσο για το χρονικό όριο,αν όντως υπήρξε διασκευή σίγουρα είναι πολύ παλιότερη...
 
Το killing me softly εκτός από την Αλέκα Κανελλίδου το είχε επανεκτελέσει κ η Μαρίνα....

 
Να αναφέρω και ένα ακόμα τραγούδι που ανακάλυψα μόλις πρόσφατα ότι ειναι διασκευή: Πρόκειται για μία από τις επιτυχίες της Μπέσυς Αργυράκη, με τίτλο "Μια θάλασσα γαλάζια". Το πρωτότυπο είναι σε γερμανική γλώσσα και το τραγουδούσε ο αείμνηστος Ολλανδός τραγουδιστής Benny Neyman, ο οποίος διέπρεψε στο είδος που λέγεται Schlager (=ελαφριά ποπ). Ο τίτλος του πρωτότυπου τραγουδιού έχει σχέση με Ελλάδα και μάλιστα με τη Ρόδο: Ich bin mit meinen Sorgen nach Rhodos geflogen (απόδοση (όχι κατά λέξη, αλλά έτσι ώστε να βγαίνει νόημα): Με συντροφιά τα βάσανά μου πήρα πτήση για τη Ρόδο). Παραθέτω:

1) Την ελληνική διασκευή (σε πρόσφατη "ζωντανή εκτέλεση):[video=youtube_share;IsmmasaUaxg]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Σεμπάστιαν" του Β. Παπακωνσταντίνου έχει μνημονευτεί ;

-
 
αλλο ενα ολλανδικο τραγουδι που διασκευαστηκε στα ελληνικα τελη 70 ειναι το ειμαι καλα βρε ζωη του παριου, το πρωτοτυπο λεγεται daar in dat kleine cafe aan de haven (σ αυτο το μικρο καφενειο στο λιμανι) και το τραγουδησε ο vader abraham

 
LadyNaty είπε:
Να αναφέρω και ένα ακόμα τραγούδι που ανακάλυψα μόλις πρόσφατα ότι ειναι διασκευή: Πρόκειται για μία από τις επιτυχίες της Μπέσυς Αργυράκη, με τίτλο "Μια θάλασσα γαλάζια". Το πρωτότυπο είναι σε γερμανική γλώσσα και το τραγουδούσε ο αείμνηστος Ολλανδός τραγουδιστής Benny Neyman, ο οποίος διέπρεψε στο είδος που λέγεται Schlager (=ελαφριά ποπ). Ο τίτλος του πρωτότυπου τραγουδιού έχει σχέση με Ελλάδα και μάλιστα με τη Ρόδο: Ich bin mit meinen Sorgen nach Rhodos geflogen (απόδοση (όχι κατά λέξη, αλλά έτσι ώστε να βγαίνει νόημα): Με συντροφιά τα βάσανά μου πήρα πτήση για τη Ρόδο). Παραθέτω:1) Την ελληνική διασκευή (σε πρόσφατη "ζωντανή εκτέλεση):[video=youtube_share;IsmmasaUaxg]

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Έψαξα για τα δύο κομμάτια, και ανακάλυψα ότι το ολλανδικο/γερμανικό κομμάτι κυκλοφόρησε το 1987, ενώ της Μπέθυς το 1982. Οπότε πιθανότατα το ολλανδικό/γερμανικό να αποτελεί cover, και επειδή ήταν ελληνικό κομμάτι να έβαλαν και τη Ρόδο μέσα.
 
exetlaios είπε:
ΑΘΗΝΑ ΧΑΙΚΑΛΗ !!!
ΜΜΜΜ ! Τι απίθανο πλασματάκι ήταν αυτό ; :loveyou:

Άραγε τι να κάνει ; :confused:

Υ.Γ. Θυμάστε και το "Άσ'το γοριλλάκι, Λάκη-Λάκη-Λάκη" ;

Διασκευή του "I should be so lucky", από τον "Λάκη με τα ψηλά ρεβέρ" !
Συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό! Πράγματι, πολύ γλυκούλα! Και "συγκρατημένα προκλητική" θα την έλεγες! Φοβερή για την εποχή της, με τραγούδια full από υπονοούμενα... Στο διαδίκτυο, είδα ότι έχει βγάλει μια δουλειά το 2003. Από τότε, έχει χαθεί. Λείπει σε πολλούς, όπως καταλαβαίνω...
 
alkis21 είπε:
Μία από τις χειρότερες διασκευές που έχω ακούσει στη ζωή μου... ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που την ποστάρω. Παρακαλώ απομακρύνετε τα μικρά παιδιά από τους υπολογιστές σας.
Sting - Englishman in New York:

http://www.youtube.com/watch?v=0C7NhMMOxBc

Βολάνης - Εξωγήινος:

[video=youtube;Izfu-OmQbco]http://www.youtube.com/watch?v=Izfu-OmQbco



Όπως και το Breathless του Πανταζή (αν και όχι retro, είναι μαζί με το παραπάνω οι δυο χειρότερες διασκευές που έχω ακούσει)...

Επίσης (σ.σ.: δεν έχω δει αν έχει ήδη αναφερθεί), υπάρχει το, βεβαίως κλασικό...

www.youtube.com/watch?v=lyl5DlrsU90

 


που διασκευάστηκε στο...


 





<Ανδρέας Ευαγγελόπουλος - Χαλάρωσε>


Ασχολίαστο...
 
kostasgra είπε:
Ξεχάσατε τον Τέρρυ Χρυσσό!
Όνειρα-το ομότιτλο του Joe Dassin

(Αυτό δεν το θυμάμαι καλά αλλά έλλεγε) Ισως να 'ναι κάποια λύση, το δικαίωμα να φύγεις δεν μπορώ να στ' αρνηθώ...-Fernando Abba



... που μας το ξανα-θύμισε ο (ευχάριστα) ανεκδιήγητος Τόνυ Σφήνος!!! Πολύ πλάκα :D :D:D
 
exetlaios είπε:
ΑΘΗΝΑ ΧΑΙΚΑΛΗ !!!

ΜΜΜΜ ! Τι απίθανο πλασματάκι ήταν αυτό ; :loveyou:

Άραγε τι να κάνει ;

Υ.Γ. Θυμάστε και το "Άσ'το γοριλλάκι, Λάκη-Λάκη-Λάκη" ;

Διασκευή του "I should be so lucky", από τον "Λάκη με τα ψηλά ρεβέρ" !

Συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό! Πράγματι, πολύ γλυκούλα! Και "συγκρατημένα προκλητική" θα την έλεγες! Φοβερή για την εποχή της, με τραγούδια full από υπονοούμενα... Στο διαδίκτυο, είδα ότι έχει βγάλει μια δουλειά το 2003. Από τότε, έχει χαθεί. Λείπει σε πολλούς, όπως καταλαβαίνω...

alkis21 είπε:
Μία από τις χειρότερες διασκευές που έχω ακούσει στη ζωή μου... ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που την ποστάρω. Παρακαλώ απομακρύνετε τα μικρά παιδιά από τους υπολογιστές σας.

Sting - Englishman in New York:

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Βολάνης - Εξωγήινος:

[video=youtube;Izfu-OmQbco]http://www.youtube.com/watch?v=Izfu-OmQbco

Όπως και το Breathless του Πανταζή (αν και όχι retro, είναι μαζί με το παραπάνω οι δυο χειρότερες διασκευές που έχω ακούσει)...

Επίσης (σ.σ.: δεν έχω δει αν έχει ήδη αναφερθεί), υπάρχει το, βεβαίως κλασικό...

[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη [Merlin] UnionSquareMusic [edit]

που διασκευάστηκε στο...

<Ανδρέας Ευαγγελόπουλος - Χαλάρωσε>



... που μας το ξανα-θύμισε ο (ευχάριστα) ανεκδιήγητος Τόνυ Σφήνος!!! Πολύ πλάκα :D :D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα