Ρετρό καύσωνας

αλλά όση δροσιά "φτιάχνουν", άλλη τόση θερμότητα απορρίπτουν στο εξωτερικό περιβάλλον.\
Φίλτατε, μόλις παραβίασες τον δεύτερο θερμοδυναμικό νόμο.
 
Οι θερμοκρασιες του καλοκαιριου στην Αθηνα ειναι θερμοκρασιες ερημου... τουλαχιστον στη Σαχαρα το βραδυ δροσιζει! Εδω η θερμοκρασία δεν πεφτει με τιποτα! Δεν ξερω πώς ηταν τα πραγματα πριν 30-40 χρονια.
Η Αθηνα και κυριως οι περιοχες του λεκανοπεδιου της με υψομετρα 300 + μετρα εχει πολυ δροσεροτερο κλιμα λογο χαμηλοτερων επιπεδων υγρασιας σε σχεση με πολλες αλλες περιοχες της Ελλαδας που καθε μερα ειναι μερα κολασεως.

Τι να πει και η Πρεβεζα που το μισο καλοκαιρι και λιγο λεω η αισθηση της θερμοκρασιας λογο απιστευτης υγρασιας το μεσημερι ειναι συνηθως 42 - 45 βαθμοι.Χθες μαλιστα εκανα και επισημανση σε καιρικο φορουμ πως μετα απο πολλες μερες επιτελους ηταν η καλυτερη μερα μιας και επεσε κατω απο 42 βαθμους το high heat index και δεν ξεπερασε τους 41,8 βαθμους.Σημερα εφτασε 44,4

Θερμοκρασιες εχει χαμηλοτερα απο 40 αλλα η πολυ υγρασια αυξανει κατα πολυ την αισθηση της ζεστης.

Τα ιδια χαλια και κερκυρα και σε αρκετες περιοχες των δυτικων αλλα και σε πολλες περιοχες της βορειας ελλαδας τις προηγουμενες μερες.

Ημερα κολασης σημερα και στην αμφιλοχια με την αισθηση της θερμοκρασιας στους 48,2 βαθμους.Πως μπορουν και ζουν σε αυτες τις περιοχες δεν ξερω.

Δεν μιλαμε απλα για αισθηση ανυποφορης ζεστης σε πολλες περιοχες αλλα για αισθηση του να βραζεις ζωντανος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και με την καινούργια τον παραβιάζεις :p
 
Και με την καινούργια τον παραβιάζεις :p
Να το πάρει το ποτάμι;(αν με ρωτουσες για τον ηλεκτροκινητήρα των κλιματιστικών θα ήξερα να σου απαντήσω αλλά θερμοδυναμική εγώ δεν έχω διδαχθεί.οι μηχανολόγοι των ΤΕΙ ναι λόγω μεκ μηχανών εσωτερικής καύσης και ατμομηχανων.γι αυτές ξέρω μόνο τα βασικά)
Edit δεν χρειάζεται αγαπητέ @elephadas το βρήκα με μια αναζήτηση στο Google λοιπόν το κλιματιστικό αφαιρεί θερμότητα από τον κλιματιζομενο χώρο την οποία απορρίπτει στο περιβάλλον συν την θερμότητα που αποβάλλεται από την λειτουργία της ψυκτικής μηχανής (συμπιεστής κομπρεσέρ) και ευχαριστώ για την παρατήρηση πότε δεν θα το είχα σκεφτεί αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
Αν θυμαστε το 1987 ειπαν σε καποιον να γυρισει γιατι πισω στην Αθηνα πεθαινε κοσμος και ειχαν γεμισει τα ψυγεια των νοσοκομειων αλλα αυτος ηταν με την γκομενα του διακοπες στην Ελουντα και δεν βαριεσαι.
Κλιματιστικο ηταν κατι αγνωστο στην επαρχια και στην καλυτερη ενας ανεμιστηρας υπηρχε, θυμαμαι την αδερφη της γιαγιας μου που ελεγε και ξαναλεγε πως''χαρις στον ανεμιστηρα ζησαμε...ζησαμε!"
 
Αν θυμαστε το 1987 ειπαν σε καποιον να γυρισει γιατι πισω στην Αθηνα πεθαινε κοσμος και ειχαν γεμισει τα ψυγεια των νοσοκομειων αλλα αυτος ηταν με την γκομενα του διακοπες στην Ελουντα και δεν βαριεσαι.
Κλιματιστικο ηταν κατι αγνωστο στην επαρχια και στην καλυτερη ενας ανεμιστηρας υπηρχε, θυμαμαι την αδερφη της γιαγιας μου που ελεγε και ξαναλεγε πως''χαρις στον ανεμιστηρα ζησαμε...ζησαμε!"
Το βεβαιώνω στην επαρχια δεν υπήρχαν τότε κλιματιστικά
 
ο νονός μου από τους πρώτους είχε βάλει κλιματιστικό στο εξοχικό στο υπνοδωμάτιο του και ήταν κάτι τελείως εξωτικό, και πρέπει να ήταν απευθείας εισαγωγή γιατί είχε άλλη πρίζα, όχι Σούκο και δούλευε με αντάπτορα!
 
και πρέπει να ήταν απευθείας εισαγωγή γιατί είχε άλλη πρίζα, όχι Σούκο και δούλευε με αντάπτορα!
Μηπως ηταν καφε σκουρο-μαυρο χρωμα; Για να εχε ανταπτορα μαλλον θα ηταν απο αμερικη,του το ειχε φερει καποιος ναυτικος.
Συσκευες με διαφορετικη πριζα απο τις δικες μας και 110V ειχαν και στην αγγλια
 
όχι 220 ήταν σίγουρα γιατί αλλιώς θα ήθελε τεράστιο μετασχηματιστή, ένας μ/ς 1 kVA ας πούμε είναι πραγματικό τέρας, και ασύμφορο. το είχα...μουσμουτέψει ως....μουσμούτης που είμαι, και θυμάμαι σίγουρα ότι ήταν 220 βολτ (είχα δει την πρίζα).
 
Πίσω
Μπλουζα