Ρετρό καύσωνας

Με τόση ζέστη παιδιά ( όταν φτάνει στα 45 εννοω)έχω υπόταση όχι τώρα μονο και στους ρετρό καύσωνες, θα μου πεις σιγά το θέμα. Στα ρετρό χρόνια που πήγαινα με λεωφορεία για μπανια και έκανα μιάμιση ώρα να πάω και μιάμιση ώρα να γυρίσω είχα καταλήξει και στο νοσοκομείο με 8 πίεση. Είναι ένα θέμα και το έχουν πολλές γυναίκες. Σε καύσωνα σας έχει τύχει ποτέ κάτι ρετρο που να είχε σχέση με την υπερβολική ζεστή. Γενικά με τον καύσωνα πέφτουν τα ζάχαρα , οι πιέσεις κτλ.δεν ξέρω το γιατί χρειάζεται αλλαγή στα φάρμακα.
 
Θρίλερ τότε τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων, νομίζω πως και φέτος πλησιάζουμε τον τότε καυσωνα. Νομίζω πως πρώτη φορά γίνεται αυτό , το καταλαβαίνω από την πίεση μουIMG_20230717_183052.jpg
 
Νέο κύμα
Παιδιά 44 και τότε , 44 και τώρα και μάλιστα θα ναι παρατεταμένος η μόνη διαφορά τα αιρκοντίσιον, ειδάλλως θα πέφταμε κάτω άνετα ειδικά οι ευπαθείς ομάδες. Έξι ώρα το απόγευμα και έχει 38 και 39 βαθμούς και έχει και υγρασία
 
Κοντεύει εφτά και έχουμε 41 βαθμούς αλοιμονο στα παιδιά που δουλεύουν σεζόν και στις ευπαθείς ομάδες και στον κόσμο που δοκιμάζεται αυτήν την στιγμή
 
Δεκαετία 80 θυμάμαι δεν έβρισκες ούτε εμφιαλωμένο στο περίπτερο εύκολα
καθόλου δεν έβρισκες εγώ δεν θυμάμαι να είχαν τότε τόσα ψυγεία κλπ. μόνο για παγωτό αλλά αυτό τι να σου κάνει με τόση ζέστη.
 
καθόλου δεν έβρισκες εγώ δεν θυμάμαι να είχαν τότε τόσα ψυγεία κλπ. μόνο για παγωτό αλλά αυτό τι να σου κάνει με τόση ζέστη.
Μόνο τα Ήβη σε μεγάλη συσκευασία υπήρχαν εκείνη την εποχή και σε λίγα σούπερ μάρκετ αν τα έβρισκες (και έπαιζε αν τα έβρισκες)
 
Δε θυμάμαι και πολλα απο τον καύσωνα του ΄87 εκτός απο μερικά ασήμαντα όπως ότι έκαιγαν τα μεταλλικά χερούλια στις πόρτες κι ότι ρίχναμε κουβάδες με νερό στις σκάλες για δροσιά και πήγαινε και ξάπλωνε η γάτα στα βρεγμένα :p γενικά νομίζω το διασκέδασα... Χειρότερα ηταν για μένα τα καλοκαίρια του 2007- 08 οπου με την άπνοια κ την υγρασία τράβηξα μεγάλο ζόρι ..Μάλλον όσο μεγαλώνουμε λιγοστεύουν οι αντοχές μας στη ζέστη κ στο κρύο..
 
Δε θυμάμαι και πολλα απο τον καύσωνα του ΄87 εκτός απο μερικά ασήμαντα όπως ότι έκαιγαν τα μεταλλικά χερούλια στις πόρτες κι ότι ρίχναμε κουβάδες με νερό στις σκάλες για δροσιά και πήγαινε και ξάπλωνε η γάτα στα βρεγμένα :p γενικά νομίζω το διασκέδασα... Χειρότερα ηταν για μένα τα καλοκαίρια του 2007- 08 οπου με την άπνοια κ την υγρασία τράβηξα μεγάλο ζόρι ..Μάλλον όσο μεγαλώνουμε λιγοστεύουν οι αντοχές μας στη ζέστη κ στο κρύο..
E τότε το 08' το καλοκαίρι είχα πάει νοσοκομείο με εφτά πίεση πρέπει να είχε και τότε φοβερή ζεστή . Την ζέστη δεν την πολυκαταλαβαινω , η άπνοια είναι πολύ χειρότερη. Όσο μεγαλώνουμε αρχίζουν και τα προβλήματα υγείας . Τίποτα να μακαριζουμε αυτόν που ανακάλυψε τα αιρκοντίσιον, σαν τα ποντίκια θα πεθαίναμε.
 
E τότε το 08' το καλοκαίρι είχα πάει νοσοκομείο με εφτά πίεση πρέπει να είχε και τότε φοβερή ζεστή . Την ζέστη δεν την πολυκαταλαβαινω , η άπνοια είναι πολύ χειρότερη. Όσο μεγαλώνουμε αρχίζουν και τα προβλήματα υγείας . Τίποτα να μακαριζουμε αυτόν που ανακάλυψε τα αιρκοντίσιον, σαν τα ποντίκια θα πεθαίναμε.
(σύμφωνα με ένα άρθρο του le figaro που διάβασα) τα κλιματιστικά δυστυχώς είναι δίκοπο μαχαίρι. μέσα δροσίζουν αλλά έξω βγάζουν όση θερμότητα βγάζουν σε δροσιά μέσα, συν την θερμότητα από τη λειτουργία του μοτέρ του συμπιεστή. που είναι πολύ. επίσης καίνε πολύ ρεύμα, 20+ φορές πάνω αυτό που καίει ένας ανεμιστήρας,. επειδή τώρα σε κάθε καύσωνα προστίθενται τα θερμικά φορτία από όλο και περισσότερα κλιματιστικά., κάθε καύσωνας είναι χειρότερος από τον προηγούμενο, και ενδεχομένως να συμβάλλουν και στην υπερθέρμανση του πλανήτη. στην Αμερική τα σπίτια της μεσαίας τάξης και πάνω έχουν κεντρικό κλιματισμό όπου όλο το σπίτι δροσίζεται οπότε πολύ περισσότερο εκεί.
 
(σύμφωνα με ένα άρθρο του le figaro που διάβασα) τα κλιματιστικά δυστυχώς είναι δίκοπο μαχαίρι. μέσα δροσίζουν αλλά έξω βγάζουν όση θερμότητα βγάζουν σε δροσιά μέσα, συν την θερμότητα από τη λειτουργία του μοτέρ του συμπιεστή. που είναι πολύ. επίσης καίνε πολύ ρεύμα, 20+ φορές πάνω αυτό που καίει ένας ανεμιστήρας,. επειδή τώρα σε κάθε καύσωνα προστίθενται τα θερμικά φορτία από όλο και περισσότερα κλιματιστικά., κάθε καύσωνας είναι χειρότερος από τον προηγούμενο, και ενδεχομένως να συμβάλλουν και στην υπερθέρμανση του πλανήτη. στην Αμερική τα σπίτια της μεσαίας τάξης και πάνω έχουν κεντρικό κλιματισμό όπου όλο το σπίτι δροσίζεται οπότε πολύ περισσότερο εκεί.
Ξέρει κανείς τι είναι ο δείκτης θερμότητας;
 
Ξέρει κανείς τι είναι ο δείκτης θερμότητας;
Είναι η αίσθηση της θερμοκρασίας που μπορεί να είναι διαφορετική απο την επίσημη τιμή .. Πχ μπορεί να έχουμε 28 βαθμούς αλλά με υγρασία και νοτιά να μας φαίνεται 35
 
Στο Αγγελόκαστρο το δικό μας καταγράφεται μια από τις τρεις πιο θερμές θερμοκρασίες στην Ελλάδα, θα θελα να ξερά τι γινόταν το 87'
 
Πίσω
Μπλουζα