Ρετρό καύσωνας

Ήρθε στα νησάκια, ξέφυγε και από την δέλτα και απεφυγε και τον καυσωνα ο ελεφας, το λες και τριπλή επιτυχία. Αλήθεια που ήσουν εσύ το 87' και τι έκανες; :p εγώ όπως προείπαμε ήμουν στα καπνά και διάβαζα ιστορίες με τον Χιουιι τον λιουι και τον ντιουι.
Ε, όχι και νησάκι κοτζάμου Εύβοια. Τι να πούνε κάτι Αντικύθηρα, μην πω η Σταμφάνη Στροφάδων (1 κάτοικος)?
Κι όσο για την Δέλτα, μην βιάζεσαι. Την περασμένη βδομάδα έκανα τεστ (από αυτό που σου σκαλίζουν τον εγκέφαλο) για να μου επιτρέψουν οι αμερικανοί να μπω στο αεροπλάνο και ήμουνα αρνητικός, αλλά έκτοτε πέρασα από αεροδρόμια, αεροπλάνα και λεωφορεία, κοντά σε χιλιάδες ανθρώπους απ' όλα τα μέρη του κόσμου πολλοί από τους οποίους δεν είχαν μάσκα ή την είχαν να προστατεύει το πηγούνι τους. Οπότε καλού κακού όταν κυκλοφορώ μασκοφορώ μην έχω κολλήσει τίποτε και το σκορπίζω γύρω μου.

Το καλοκαίρι του 1987 δεν ήρθα Ελλάδα, ήμουνα στα βόρεια της Νέας Υόρκης. Πάντως την Πέμπτη που κυκλοφόρησα Αθήνα δεν με πολυπείραξε η ζέστη. Από νέος δεκαετία '70 διασκέδαζα, τις μέρες που ο ήλιος έλυωνε την άσφαλτο, να βλέπω τους συναθηναίους να σέρνονται κι εγώ να είμαι τραλαλά τραλαλά. Δεν ήταν ανήκουστα τα 40άρια και τότε, αλλά στα 20λίγα μου δεν φοβόμουνα μη μου έρθει ταμπλάς από τη ζέστη.
 
Ε, όχι και νησάκι κοτζάμου Εύβοια. Τι να πούνε κάτι Αντικύθηρα, μην πω η Σταμφάνη Στροφάδων (1 κάτοικος)?
Κι όσο για την Δέλτα, μην βιάζεσαι. Την περασμένη βδομάδα έκανα τεστ (από αυτό που σου σκαλίζουν τον εγκέφαλο) για να μου επιτρέψουν οι αμερικανοί να μπω στο αεροπλάνο και ήμουνα αρνητικός, αλλά έκτοτε πέρασα από αεροδρόμια, αεροπλάνα και λεωφορεία, κοντά σε χιλιάδες ανθρώπους απ' όλα τα μέρη του κόσμου πολλοί από τους οποίους δεν είχαν μάσκα ή την είχαν να προστατεύει το πηγούνι τους. Οπότε καλού κακού όταν κυκλοφορώ μασκοφορώ μην έχω κολλήσει τίποτε και το σκορπίζω γύρω μου.

Το καλοκαίρι του 1987 δεν ήρθα Ελλάδα, ήμουνα στα βόρεια της Νέας Υόρκης. Πάντως την Πέμπτη που κυκλοφόρησα Αθήνα δεν με πολυπείραξε η ζέστη. Από νέος δεκαετία '70 διασκέδαζα, τις μέρες που ο ήλιος έλυωνε την άσφαλτο, να βλέπω τους συναθηναίους να σέρνονται κι εγώ να είμαι τραλαλά τραλαλά. Δεν ήταν ανήκουστα τα 40άρια και τότε, αλλά στα 20λίγα μου δεν φοβόμουνα μη μου έρθει ταμπλάς από τη ζέστη.
Στα 20 τέτοια ή μάλλον μικροτερη πήγαινα Λουρο με πουλμαν , μία μισή ώρα να πας και μιάμιση ώρα να ρθεις ντάλα μεσημέρι με σχεδόν ανύπαρκτο αιρκοντισιον και ο ένας πάνω στον άλλον και όντως δεν καταλαβαινα τίποτα. Τωρα το σκέφτομαι και μου έρχεται τρόμος. Να ταν τα νιάτα δύο φορές που λενε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πω πω έχει και φωτιές, πολύ στεναχωριεμαι . Το 87' τουλάχιστον δεν είχαμε τόσες παρατεταμένες φωτιές πιστεύω δηλ.
 
Εκ της διαχειρίσεως: Πολιτικό περιεχόμενο. Διεγράφη
 
Πολύ άσχημη η εικόνα από τις Αδάμες, τώρα μπήκε η φωτιά και στο Ολυμπιακό χωριό. Πάντως σημερα σε πευκόφυτο δρόμο του Νέου Ηρακλείου άκουγες να ανοίγουν τα κουκουνάρια.
 
Ας συγκρίνουν 1990 - 1993 και 2019 - 2021 κάποιοι και θα καταλάβουν.

Υ.Γ. Δεν ψήφισα ποτέ αδελφό κόμμα της νδ το πασοκμ
Το φόρουμ δεν ασχολείται με πολιτικά/κομματικά. Γι' αυτό, καλό είναι να μην αναφέρουμε τέτοια πράγματα.

Αυτό, βέβαια, που έγραψα παραπάνω ελέχθη για καθαρά χιουμοριστικό λόγο.
 
  • Like
Reactions: RIO
Εκ της διαχειρίσεως: Υβριστικό περιεχόμενο. Διεγράφη
 
Ας περάσει επιτέλους αυτός ο καύσωνας, δεν αντέχω άλλο. Νοιώθω σαν να ζω στην Λιβύη ...

Πες Σαουδική Αραβία καλύτερα. Αυτή την ώρα έχει την υψηλότερη θερμοκρασία παγκοσμίως (39oC) . Ερχόμαστε από κοντά μαζί με την υπόλοιπη αραβική χερσόνησο :eek:

https://www.timeanddate.com/weather/
 
Ακόμα και για την καταστροφή στο Μάτι με 12 μποφόρ τυμβωρήχησαν στους νεκρούς ενώ οι ίδιοι εδώ και 30 χρόνια έδιναν άδειες
να χτιστεί το Μάτι, η Σταμάτα, η Βαρυμπόμπη

Σήμερα με μηδέν μποφορ και εντελως τυχαία πήρε φωτιά δασική έκταση εκεί που ετοιμάζεται νέα επένδυση στο Τατόι

Δεν είμαστε χθεσινοί φυσικά και γνωρίζουμε τι σημαίνει το συγκεκριμένο κόμμα η λέξη "επένδυση"...
Εσύ δεν είχες δει το σόου στο Μάτι με τον τιμονιέρη σου μπροστά στις κάμερες , την στιγμή που ήξερε πως υπήρχαν νεκροί; και ότι άνθρωποι έμειναν για ώρες αβοήθητοι να παλεύουν με τα κύματα, φταίει το που έχτισαν τα σπίτια; Αντε με τα σούργελα σήμερα...:mad::mad::mad:
 
Εκ της διαχειρίσεως: Πολιτικό περιεχόμενο. Διεγράφη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκ της διαχειρίσεως: Υβριστικό περιεχόμενο. Διεγράφη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά ψυχραιμία και οι δύο σας ήσαστε πολλά χρόνια στο φόρουμ, δεν χρειάζεται να χαλάσετε τίς καρδιές σας τώρα μετά από τόσο καιρό. Φιλικά σας το λέω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και ας επανέρθουμε στο θέμα.

Το σωτήριο έτος του 1987 ήμουν 10 ετών πιτσιρίκι και δεν μπορώ να πω πως θυμάμαι και πολλά από εκείνη την ζέστη. Πάντως σχεδόν κάθε καλοκαίρι, προσωπικά μου φένεται πως κάνει την ίδια ζέστη. Από μικρός γκρίνιαζα για την ζέστη, που ξεπερνούσα ακόμη και την 40αρα τότε γυναίκα του γείτονα απέναντι στην γκρίνια (αυτή για άλλους λόγους βέβαια). Πάντως και την τελευταία 10ετία δεν με νοιάζει και ας έχει όσους βαθμούς θέλει, απλά αδιαφορώ. Φαντάζομαι απογοητεύηκα και βαρέθηκα να γκρινιάζω. Φέτος γκρινιάζουν όλοι οι υπόλοιποι γύρω μου. Τι φάση..
 
Εκ της διαχειρίσεως: Υβριστικό περιεχόμενο. Διεγράφη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα