Ρετρό κεράσματα σε επισκέψεις

stelliana είπε:
Επίσης δεν ξέρω αν θυμάστε τα σοκολατάκια που τα παίρναμε χύμα απο το ζαχαροπλαστείο, που ήταν με μαύρη σοκολάτα και ήταν μαργαρίτες... Είχαν χαθεί για καιρό αλλά τώρα εμφανίστηκαν.

Μου'ρχετε να κλαίω από τη νοσταλγία

Καλα πολυ τελεια τα σοκολατακια μαργαριτες ειδικα τα σοκολατενια γιατι αυτα που εχουν ασπρη σοκολατα ειναι απαισια μιας κ ειναι φτιαγμενα με πολυ ανθυγιεινα υλικα!!!Μερικα retro ζαχαροπλαστεια εχουν ακομα!!!! :p

Επισης σε μερικα σπιτια must ηταν τα σοκολατακια με γευση λικερ!!!Μπλιαχ απαισια ειναι :brick: !!!!!!!!!
 
Ισως ειμαι πολυ ρετρο αλλα οι γυναικες της οικογενειας ισως επειδη η γιαγια ειχε φουρνο και βοηθουσαμε, φτιαχνουμε σχεδον ολα τα γλυκα του κουταλιου αναλογα με το πιο φρουτο ειναι στην εποχή του,βυσσιναδα και λικερ,χαλβα με σιμιγδαλι και κουλουρακια καθως και αυτα τα νηστισιμα αμυγδαλωτα με το ροδονερο. Τα φτιαχνουμε και σε εκδοχη ινδικης καρυδας. Λογω που ειμαι απο Συρο εχω παντα λουκουμακια στο σπιτι.Ολα τα γλυκακια που αναφερατε υπαρχουν σε μαγαζια με ξηρους καρπους και ζαχαροπλαστεια καθως και το υποβρυχιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
argy είπε:
Πως ειναι τα σοκολατακια-ελια??!!!!Δεν τα εχω ξανακουσει!!!!!!!!!:what:
Σοκολατένιες ελίτσες, ακριβώς αυτό. Σοκολατάκια που είχαν μέσα αμυγδαλάκι και ήταν σε σχήμα ελιάς. Πεντανόστιμα.

O-CO.jpg


Εγώ τσάκιζα τα σοκολατάκια με το λικεράκι και το βύσσινο μέσα. :p
 
Shakti είπε:
Σοκολατένιες ελίτσες, ακριβώς αυτό. Σοκολατάκια που είχαν μέσα αμυγδαλάκι και ήταν σε σχήμα ελιάς. Πεντανόστιμα.
O-CO.jpg


Εγώ τσάκιζα τα σοκολατάκια με το λικεράκι και το βύσσινο μέσα. :p


Ουτε που ηξερα την υπαρξη τους!!!! :D Πρεπει να εχουν παραξενη γευση!!!
 
Συνήθως ήταν σοκολάτα υγείας με αμυγδαλάκι, αυτό ήταν όλο. Αν άρχιζες δεν σταματούσες.
s5oeat.gif
 
Αν θυμαμαι καλα,ηταν λιγο σκληρες...(εκτος και αν με ειχαν κερασει μπαγιατικες! :p )
 
Ναι ήτανε. Και ήθελε λίγο προσοχή με τα δόντια.
 
Stratulator είπε:
Αν θυμαμαι καλα,ηταν λιγο σκληρες...(εκτος και αν με ειχαν κερασει μπαγιατικες! :p )
Η κουβερτούρα δεν "μπαγιατεύει" ΠΟΤΕ, πάντα σκληρά ήταν.
 
Υπηρχαν και 'Γαλακτος';...
 
argy είπε:
Ουτε που ηξερα την υπαρξη τους!!!! :D Πρεπει να εχουν παραξενη γευση!!!
Πίκρα πραγματικής σοκολάτας με αμύγδαλο, τρομερό γλύκισμα και μηδέν (σχεδόν) θερμίδες.

Stratulator είπε:
Υπηρχαν και 'Γαλακτος';...
Δεν έχω δοκιμάσει και δεν μου αρέσει η ιδέα κιόλας.

(Γιος ζαχαροπλάστη γαρ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
status είπε:
Η κουβερτούρα δεν "μπαγιατεύει" ΠΟΤΕ, πάντα σκληρά ήταν.
Οντως έχεις δίκιο, η καθαρή κουβερτούρα δεν μασάει.

Stratulator είπε:
Υπηρχαν και 'Γαλακτος';...
Αν σου πω πως ελίτσες γάλακτος δεν έχω πετύχει ποτέ στην ζωή μου; :D
 
Μαλλον ειναι πολυ ευκολο να φτιαξεις! Ε, Status; Λιωνεις την κουβερτουρα, βαζεις τα αμυγδαλα και...
 
Stratulator είπε:
Μαλλον ειναι πολυ ευκολο να φτιαξεις! Ε, Status; Λιωνεις την κουβερτουρα, βαζεις τα αμυγδαλα και...
Δύσκολο δεν είναι αλλά συνήθως είναι από μηχάνημα, γίνονται ευκολότερα, μακράν, σαν τα γνωστά "βραχάκια"

http://www.hungry.gr/get.asp?table=glyka&id=420
 
Έχω κάνει βραχάκια πολλές φορές και βγαίνουν φανταστικά, πάντα με λικεράκι μέσα στο μείγμα. Μου αρέσει η "αλκοολική" σοκολάτα.
 
Τα βραχακια ειναι τέλεια αρκει να τα φτιαξεις με μαυρη σοκολάτα και ψημένο ανάλατο μυγδαλο. Με γάλακτος δεν πετυχαινουν τοσο. Και με κονιακ ειναι ωραια,το βαζεις στο τελος που εχεις κανει το μπεν μαρι, με λικερ δεν εχω δοκιμασει ωραιο ακουγεται! Θα συμφωνησω πως η μαυρη ειναι η καλύτερη σοκολάτα ειδικά για γλυκά ισως την έχω συνηθίσει από τον φουρνο της γιαγιάς μου δεν χρησιμοποιούσαμε ποτέ γάλακτος ουτε μου αγοραζαν συχνα. Οσο πιο μαυρη τοσο καλυτερα τωρα έχουν βγει και κατι σουπερ απο 75% κακάο και άνω.
 
Τι μου θυμίσατε! Μικρός σε μια γιορτή μου είχαν προσφέρει κάτι τέτοια σπιτικά βραχάκια αλλά η νοικοκυρά είχε κάνει άλλη πατέντα, είχε βάλει αντί για αμυγδαλα σοκολατένιους κόκκους ρυζιού (κοινώς coco-pops). Άπαιχτο ήταν.
 
θα μου μεινουν αξεχαστα τα γλυκα κουταλιου σαν κερασμα στην γειτονια του πειραια οσο χαιρομουν που πηγενα στο παλιο μας σπιτι τοσο τρελενομουν απο αγωνια τι θα περνουσα παλι με τα γλυκα κουταλιου τα οποια δεν τρωω παρολο που φτιαχνω τα παντα απο δαυτα το μονο που τρωω φανατικα ειναι το τριανταφυλλο με το κουταλι της σουπας αυτο που δεν κατεβενει με τιποτα ειναι το γλυκο κερασι το οποιο επεμεναν να μου το προσφερουν φανατικα, θυμαμαι επισκεψη που το ειχα φυλαγμενο ισαμε 4 ωρες στο στομα και παρακαλουσα να μην μου δωσουν κατι αλλο γιατι απλα δεν θα χωρουσε

δεν μπορω ομως να ξεχασω τους υπεροχους εργολαβους η'αλλιως αμυγδαλωτα απο μια τρυπουλα εργαστηρη στον αγιο διονυση και τις καρυδεςη'τις μαργαριτες και τους υπεροχους μπεζεδεςπου φροντιζε παντα η γιαγιουλα μου να εχει για μενα την περιεργη πραγματα που αγοραζω ακομα και σημερα.........και μετα λεμε διαιτα............
 
Πίσω
Μπλουζα