Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Κάτι μου θυμίζει το άρωμα, επίσης στην δεκαετία του 90' η κρωφορντ διαφήμιζε ένα άρωμα της ρεβλον.
Προβολή συνημμένου 265671

Το Ciara το εβγαζε η Revlon και πρωτοκυκλοφορησε το 1973. Εδω το βλεπουμε να διαφημιζεται απο την Lauren Hutton, διασημο φωτομοντελο και ηθοποιος της εποχης εκεινης.
 
Το Ciara το εβγαζε η Revlon και πρωτοκυκλοφορησε το 1973. Εδω το βλεπουμε να διαφημιζεται απο την Lauren Hutton, διασημο φωτομοντελο και ηθοποιος της εποχης εκεινης.
To Ciara κυκλοφορεί ακόμη και είναι από τα πολύ αγαπημένα μου αρώματα για το χειμώνα (=ανατολίτικο και λιβανωτό). Επίσης είναι, όπως τα περισσότερα αρώματα της Revlon, ιδιαίτερα οικονομικό και έχει μεγάλη διάρκεια.

Η Cindy απ' όσο θυμάμαι, έχει διαφημίσει 3 αρώματα της Revlon (κι ένα του Halston αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία): To πολύ διάσημο τότε κι επίσης αγαπημένο Charlie (1973), το Fire and Ice (1994) που δεν έχω ιδέα αν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα και το Unforgettable (1990) που ανέβασε η @αριαδνη πιο πάνω. Τη διαφήμιση του Unforgettable τη θυμάμαι γιατί εκτός του ότι παίζει το υπέροχο ομότιτλο τραγούδι του Nat King Cole, στο σποτάκι η Cindy δεν είναι μόνη της αλλά παρέα με άλλα σουπερ μοντέλα της εποχής.
Δεν το έχω μυρίσει ποτέ το εν λόγω άρωμα αλλά έριξα μια ματιά στη γνωστή ιστοσελίδα των αρωμάτων για τις νότες και λένε ότι μοιάζει με το Joop και το κλασικό κόκκινο Dolce & Gabbana. Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω!
 
To Ciara κυκλοφορεί ακόμη και είναι από τα πολύ αγαπημένα μου αρώματα για το χειμώνα (=ανατολίτικο και λιβανωτό). Επίσης είναι, όπως τα περισσότερα αρώματα της Revlon, ιδιαίτερα οικονομικό και έχει μεγάλη διάρκεια.

Η Cindy απ' όσο θυμάμαι, έχει διαφημίσει 3 αρώματα της Revlon (κι ένα του Halston αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία): To πολύ διάσημο τότε κι επίσης αγαπημένο Charlie (1973), το Fire and Ice (1994) που δεν έχω ιδέα αν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα και το Unforgettable (1990) που ανέβασε η @αριαδνη πιο πάνω. Τη διαφήμιση του Unforgettable τη θυμάμαι γιατί εκτός του ότι παίζει το υπέροχο ομότιτλο τραγούδι του Nat King Cole, στο σποτάκι η Cindy δεν είναι μόνη της αλλά παρέα με άλλα σουπερ μοντέλα της εποχής.
Δεν το έχω μυρίσει ποτέ το εν λόγω άρωμα αλλά έριξα μια ματιά στη γνωστή ιστοσελίδα των αρωμάτων για τις νότες και λένε ότι μοιάζει με το Joop και το κλασικό κόκκινο Dolce & Gabbana. Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω!
 
Δεν νομίζω ότι με καλύπτει το άρθρο. Πού είναι τα λευκά και τα σκούρα λουλούδια; τα μπαχαρικά; τα λιβάνια; οι πρασινάδες; όλα αυτά είναι βασικά στοιχεία της αρωματοποιίας και δεν τα αναφέρει πουθενά. Από την άλλη, ζήτημα να ξέρει ένας στους πέντε πώς μυρίζει το μελισσόχορτο.
 
Symbiose. Mια δημιουργια του 1979 για γυναικες απο τον γαλλικο Οικο καλλυντικων και αρωματων, Stendhal.
Kυριαρχες νοτες του αρωματος ειναι: Περγαμοντο, ανθος πορτοκαλιας, γιασεμι, γαρδενια, ορχιδεα, δερμα, σανταλοξυλο και βρυα δρυος.
Το υπερηχητικο αεροσκαφος Concorde χαριζε αυτο το αρωμα σε καθε επιβατη της πτησης Παρισι - Νεα Υορκη.
Εμεις εδω βλεπουμε δυο εκδοσεις σε spalsh και σε eau de toilette vaporisateur απο το 1981.

ste01.jpg
ste02.jpg
ste03.jpg
 
Το Moments Eau de Parfum κυκλοφόρησε το έτος 1990. Οι νότες κορυφής είναι ροδάκινο, Βιολέτα, Περγαμόντο και κόλιανδρος; οι μεσαίες νότες είναι τριαντάφυλλο, ρίζωμα ίρις, τουμπερόζα, γιασεμί και παιώνια; οι νότες της βάσης είναι Κεχριμπάρι, πατσουλί, Βανίλια, βρύα δρυός, δέρμα, Μόσχος, Βέτιβερ και μοσχογαλή.
Ένα πραγματικά υπέροχο άρωμα που σταμάτησα να το φοράω γιατι για καποιον λόγο οσο το φορούσα ένιωθα θλίψη. Το παράξενο είναι πως χρόνια αργότερα το συζήτησα με άλλο άτομο και μου είπε κι έκεινο το ίδιο ακριβώς πράγμα !
 

Συνημμένα

  • Priscilla_Presley_Moments_parfum_noi_parfum.jpg
    Priscilla_Presley_Moments_parfum_noi_parfum.jpg
    60,1 KB · Προβολές: 3
  • illatgardrobpriscilla_presley_moments_parfum_cJ8H1455263624.jpg
    illatgardrobpriscilla_presley_moments_parfum_cJ8H1455263624.jpg
    18,8 KB · Προβολές: 3
Μια φωτογραφια απο την προσωπικη μου συλλογη. Cabotine του Οικου Gres.
Το αρωμα κυκλοφορησε για πρωτη φορα το 1990 και ειναι εντονο και καταπρασινο. Σπαει μυτες, που λενε! Και για οποιο κοριτσι ενδιαφερεται, υπαρχει σε eau de parfum, σε eau de toilette και σε θαυμασια τιμη.

1696151764562.jpeg
 
Μακάρι να μην εξαγόραζε η καταραμένη P&G την SHALTON. Κατάστρεψαν το αριστούργημα OLD SPICE...

Δε φαντάζεσαι πού με πήγε το σχόλιο αυτό! Λοιπόν μπήκα να διαβάσω πότε και γιατί η P&G εξαγόρασε την Shulton , καθώς η Old Spice είναι πολύ αγαπημένη κολώνια και ξαφνικά ανακάλυψα ότι δεν ήταν αντρική!!! o_O
ΟΚ, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα αλλά το 1937 η συγκεκριμένη εταιρεία δημιούργησε ένα άρωμα για γυναίκες που λεγόταν Early American Old Spice και του οποίου η μυρωδιά ήταν εμπνευσμένη από ένα βάζο με ποτ πουρί ενώ η ονομασία προήλθε από μια έντονη τάση που επικρατούσε κατά τα χρόνια της μεγάλης ύφεσης στην Αμερική σχετικά με την αποικιοκρατία και τους πρώτους Αμερικανούς.

il_fullxfull.2865297913_ln7d.jpg


Το άρωμα πολύ σύντομα έγινε ανάρπαστο από τις γυναίκες και κυκλοφορούσε και σε πιο συμπυκνωμένη μορφή (parfum) αλλά και σε προϊόντα για το σώμα και το μπάνιο. Όμως στο τέλος του '37 που ο οίκος κυκλοφόρησε τα χριστουγεννιάτικα πακέτα, τόλμησε να ρίξει στην αγορά και μια λίγο πειραγμένη (ως προς το πιο αρρενωπό) έκδοση του Early American και έτσι από την απόπειρα αυτή γεννήθηκε το περίφημο και διάσημο μέχρι τώρα Old Spice το οποίο έχουν αγαπήσει και έχουν φορέσει εκατομμύρια άντρες μέχρι στιγμής στον πλανήτη.
Απ' ότι διάβασα στο άρθρο, το γυναικείο κυκλοφορούσε μέχρι το 1969 και μετά δεν ξέρουμε την τύχη του. Ομολογώ ότι πολύ θα ήθελα να βρω ένα μικρό δείγμα του μια που οι νότες του (τριαντάφυλλα, γιασεμί, εσπεριδοειδή, κάμποσα μπαχαρικά, βανίλια και λιβάνι) είναι εντελώς του γούστου μου (και υποψιάζομαι ότι κάπου θα θυμίζει και το λατρεμένο μου Shalimar του Guerlain) αλλά φοβάμαι ότι είναι ένα μακρινό όνειρο.

@Takero72 Επειδή είμαι κολλημένη με τα vintage (αναπάντεχη είδηση! :p ) και τα μελετώ, ήθελα να σε ρωτήσω: Πότε περίπου παρατήρησες ότι έγιναν αλλαγές στη σύνθεση; Το άρθρο λέει ότι η P&G συνεργάστηκε με τη Shulton το 1963 και κυκλοφόρησε to Old Spice σε νέα έκδοση, οπότε αυτό που μυρίζαμε εμείς ως παιδιά και έφηβοι ήταν ήδη αλλαγμένο. Ξέρω όμως ότι η εξαγορά έγινε το 1990. Τότε διαπίστωσες τις αλλαγές; προσωπικά έχω να το μυρίσω πάνω από 5 χρόνια και δεν μπορώ να κρίνω.
Θα ήθελα όμως να έχω την άποψή σου (όπως και άλλων μελών που ξέρουν) μια που πιστέυω ότι το γνωρίζεις καλά, το αγαπάς και το έχεις φορέσει.
 
Αγαπημένη μου κολόνια από 80s και 90s είναι η Exclamation από Coty
 
@Takero72 Επειδή είμαι κολλημένη με τα vintage (αναπάντεχη είδηση! :p ) και τα μελετώ, ήθελα να σε ρωτήσω: Πότε περίπου παρατήρησες ότι έγιναν αλλαγές στη σύνθεση; Το άρθρο λέει ότι η P&G συνεργάστηκε με τη Shulton το 1963 και κυκλοφόρησε to Old Spice σε νέα έκδοση, οπότε αυτό που μυρίζαμε εμείς ως παιδιά και έφηβοι ήταν ήδη αλλαγμένο. Ξέρω όμως ότι η εξαγορά έγινε το 1990. Τότε διαπίστωσες τις αλλαγές; προσωπικά έχω να το μυρίσω πάνω από 5 χρόνια και δεν μπορώ να κρίνω.
Θα ήθελα όμως να έχω την άποψή σου (όπως και άλλων μελών που ξέρουν) μια που πιστέυω ότι το γνωρίζεις καλά, το αγαπάς και το έχεις φορέσει.
Θα γυρίσω πίσω στα 90s όπου το OLD SPICE κυκλοφορεί ακόμα σε κεραμικό μπουκάλι και μυρίζει ΤΕΛΕΙΑ!

Παρόλα αυτά, δεν πολυπαίζει σε διαφημίσεις και δεν είναι πρώτη μούρη στα ράφια των super markets. Θεωρείται πασέ 70s, 80s άρωμα και το έχουν εκτοπίσει οι τότε σύγχρονες μοντερνιές (βλ. HARLEY DAVIDSON, TSAR, VERSACE, AQUA DI GIO κλπ ωραία αρώματα).

Ξαφνικά εμφανιζεται τηλεοτπική διαφήμιση με Κώστα Σόμμερς να μας λέει ότι σκέφτεται μόνο το μπάσκετ αλλά τη μασχαλίλα που αναδύει ΠΟΤΕ! Με το μασχαλο-stick της OLD SPICE δεν χρειάζεται να ανυσηχεί για αυτή τη λεπτομέρεια!

Αυτό ήταν το τέλος εποχής για το OLD SPICE. Πλέον το είχε αναλάβει η τρισκατάρατη P&G και του άλλαξε τα φώτα...τη σύνθεση. Το άρωμα άλλαξε σε κάτι μεταξύ χημικού τουαλέτας και μπαχαρικών που ρίχνουν στα ψιλοσάπια κρέατα για σουβλάκι. Κάποιοι πιο ειδικοί από εμένα μου έχουν πει ότι η σύνθεση άλλαζε σιγά-σιγά πριν από την είσοδο της P&G λόγω της νομοθεσίας που απαγόρευε κάποια "ύποπτα" συστατικά.
Η κατρακύλα συνεχίζεται ακόμα με κάτι εντελώς ΑΣΧΕΤΕΣ διαφημίσεις που ακροβατούν μεταξύ γελοιότητας και σαχλαμάρας. Ποιος δεν έχει ξεράσει με τον/την λοχία που μυρίζει τη μασχάλη του λαλάκη φωνάζοντας "Manlicious";

Κάποιος πρέπει να δείξει στους μιλένιαλ-μετροσέξουαλ-ασέξουαλ (ή ότι διάολο είναι) διαφημιστές της P&G την επιβλητική διαφημισάρα των 70-80s με το ιστιοφόρο και τον κάπτεν που λούζεται με OLD SPICE και δίνει ρέστα!

Αν και είμαι αρκετά ξενερωμένος με την κατάντια του OLD SPICE, συνεχίζω να έχω όλη τη σειρά στο μπάνιο μου. Δεν φέυγει το χούι ειδικά αν σε έχει μυήσει στο άρωμα η παραπάνω ρετροδιαφήμιση και η ανάμνηση της μυρωδιάς που αναδυόταν όταν άνοιγες το ευρηματικό κόκκινο πόμα στο κεραμικό μπουκάλι-κόσμημα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ελαχιστα παλια αρωματα παραμενουν αναλοιωτα.
Σχεδον ολα αλλαζουν χερια και σε καθε αλλαγη ιδιοκτησιας γινονται ακομα πιο φτηνιαρικα.
Κλασσικο παραδειγμα η Kouros. Το 1981 ηταν το πιο ακριβο για παραγωγη ανδρικο αρωμα.
Αν το συγκρινει κανεις με το τωρινο state του...κλαφτα Χαραλαμπε.

Φυσικα (ολιγον εκτος θεματος) εχουμε και την vegan μανια που αλλαζει συστατικα...τελευταιο θυμα του το σαπουνι ξυρισματος Tabac που πλεον εχει φυτικη βαση και φυσικα δεν εχει σχεση με την αποδοση του παλιου, κλασσικου, ορθοδοξου Tabac...
 
Πίσω
Μπλουζα