Ρετρό μοτοσυκλέτες που έχουμε στη κατοχή μας!

o πατερας μου καποτε ειχε ενα τετοιο yamaha chappy 50αρι καπου το 1987 με 1990 χαρακτηριστικος ηχος που εκανε εδινες φουλ γκαζι και αυτο ακομα εκει ηταν μιας και πανω απο 40 βαρια 50 δεν πηγαινε, θυμαμαι το κοντερ ειχε κοκκινο απο τα 30 και μετα. Με πηγαινε βολτες με αυτο τοτε παιδακι ημουν και οι δρομοι καμια σχεση με το χαος που εχουμε σημερα οποτε τα 40 που μπορουσε να παει μια χαρα ηταν. Θυμαμαι του ειχε σπασει το κλειδι μεσα στο διακοπτη και για να το σβησει εβγαζε την πιπα απο το μπουζι και την εβαζε για να το ξαναβαλει μπρος.
 
  • Like
Reactions: PT8
nektarios1451 είπε:
o πατερας μου καποτε ειχε ενα τετοιο yamaha chappy 50αρι καπου το 1987 με 1990 χαρακτηριστικος ηχος που εκανε εδινες φουλ γκαζι και αυτο ακομα εκει ηταν μιας και πανω απο 40 βαρια 50 δεν πηγαινε, θυμαμαι το κοντερ ειχε κοκκινο απο τα 30 και μετα. Με πηγαινε βολτες με αυτο τοτε παιδακι ημουν και οι δρομοι καμια σχεση με το χαος που εχουμε σημερα οποτε τα 40 που μπορουσε να παει μια χαρα ηταν. Θυμαμαι του ειχε σπασει το κλειδι μεσα στο διακοπτη και για να το σβησει εβγαζε την πιπα απο το μπουζι και την εβαζε για να το ξαναβαλει μπρος.

α αυτό ήταν μοτοποδήλατο!και δεν φοβόταν μην τον χτυπήσει το ρεύμα;(το μπουζί έχει 10,000 βολτ). αλλά τότε δεν μας πολυένοιαζαν αυτά! το πρώτο μηχανάκι που είχα καβαλήσει ήταν ένα 50 άρι yamaha enduro του καλύτερου μου φίλου και χωρίς δίπλωμα φυσικά και ήταν χειμώνας στις Γούβες και μου βγήκε η αλυσίδα και έτυχε και ήταν κάτι μπασκίνια και κάναν έλεγχο σε ενοικιαζόμενα και μας μπουζουριάσανε κανονικά!ενώ τώρα που έδωσα για δίπλωμα για 50αρι μου είπε ευθέως η αστυνομικίνα να πάρω ένα μηχανάκι από φίλο και να μάθω σε κάποια γειτονιά!δηλ.όχι σχολή οδήγησης.
 
Δεν ξερω μαγκες τι διασταυρωση ειναι αυτο στην παραπανω φωτογραφια αλλα τα ''τσαπια'' δεν ειχαν πηδαλια και δεν ηταν μοτοποδηλατα.Δυο μοντελα ηταν το ενα αυτοματο και το αλλο με ταχυτητες αλλα πηδαλια δεν ειχαν.Τωρα οσο για την πιπα κλασικο φαινομενο το βαλε βγαλε και να σε χτυπησει το ρευμα δεν υπηρχε περιπτωση να γινει.
 
  • Like
Reactions: PT8
oxi δεν ειχε πεταλι το τσαπι, αυτοματο ηταν βαραγε γκαζι και εφευγε. Θυμαμαι με πεταλι ηταν ενα πεζο που δανειζονταν απο ενα φιλο του οταν του χαλαγε το τσαπι.
 
nektarios1451 είπε:
oxi δεν ειχε πεταλι το τσαπι, αυτοματο ηταν βαραγε γκαζι και εφευγε. Θυμαμαι με πεταλι ηταν ενα πεζο που δανειζονταν απο ενα φιλο του οταν του χαλαγε το τσαπι.
Tωρα που το διευκρηνησες εισαι τζαμι φιλιαρακι λεω και γω τι τσαπι πατεντα ειναι αυτο χαχαχαχαχαχα :p Τα Peugeot οντως ειχαν πιδαλι και ηταν απο κλασικα μοτοποδηλατα ακομα τριγυρνανε κανα δυο στο χωριο μου.
 
Και μιας και αναφέρατε το παραπάνω yamahaκι, θυμήθηκα ένα παιδί που είχε ένα Honda Chally το οποίο το είχε φτιάξει και driftαρε για πλάκα!! Ήταν και μικρόσωμος ο τύπος και το έπαιζε στα δάκτυλα.
 
Τα chappy κυκλοφορούσαν σε 2 εκδόσεις, LB50 (50cc) & LB80 (72cc). Τα 50άρια είχαν πετάλι ενώ τα 72άρια όχι.

Ότι εισήχθηκε εδώ ήταν μετατροπή χωρίς πετάλια ή έγινε στην Ελλάδα μετατροπή.
 
Πίσω
Μπλουζα