Ρετρό μπασκετικές ομάδες

H Iταλική Σκαβολίνι, που έπαιξε με ελληνικές ομάδες στα μέσα του '90, υπάρχει ακόμα;
 
RIO είπε:
H Iταλική Σκαβολίνι, που έπαιξε με ελληνικές ομάδες στα μέσα του '90, υπάρχει ακόμα;
Φισικά και ειπάρχει! Πρίν απο 2-3 χρονια ανέβηκε απο χαμηλότερες κατηγορίες στην (αντιστοιχη) Α1 της Ιταλίας ,αλλά δεν ειναι η Σκαβολίνη του παρελθοντος. Κυνείτε σε μετρια προς χαμηλά επιπεδα.

Χθές έτυχε (για πολλοστή φορά) να δω την βιντεοταινία με τον Εσκενάζη μπασκετμπολίστα του Ιωνικού ,την τενία λιγο πολύ την ξέρετε ολοι , Η ερώτηση μου ειναι η εξής : Επηδη εγώ στα μέσα των 1980ς είμουν πολύ μικρός και δεν γνωρίζα καλά τα τεκτενόμενα στο Ελληνικό Μπάσκετ ,θα είθελα καποιος παλιοτερος σε ιλικία φιλος που να ασχολειτε με αυτά ,να μου πεί μεσα απο το thread ,ειπήρχε κατι αντιστιχο στηυν πραγματικοτιτα εκεινα τα χρόνια? Δηλαδη μια μικρή ελληνική ομαδα που αγονιζόταν στην Α2 βγήκε στην Ευρώπη ,αλλά και διεπρεψε? Απλά είθελα να μάθω εαν η βιντεοταινία ειναι εμνευσμένη απο αληθινό περιστατικό!
 
RIO είπε:
H Iταλική Σκαβολίνι, που έπαιξε με ελληνικές ομάδες στα μέσα του '90, υπάρχει ακόμα;
Μέχρι και πριν 6-7 χρόνια ήταν σχεδόν στα παλιά επίπεδα (π.χ. το 2005 συμμετείχε στην Ευρωλίγκα και νομίζω έφτασε και στους '8'), αλλά λόγω οικονομικών προβλημάτων υποβιβάστηκε απευθείας στην 3η κατηγορία της Ιταλίας. Φυσικά ξανανέβηκε διαδοχικά στην Lega A, αλλά όπως λέει κι ο video80 δεν είναι η παλιά ομάδα που χτύπαγε ευρωπαϊκούς τίτλους...

video80 είπε:
Χθές έτυχε (για πολλοστή φορά) να δω την βιντεοταινία με τον Εσκενάζη μπασκετμπολίστα του Ιωνικού ,την τενία λιγο πολύ την ξέρετε ολοι , Η ερώτηση μου ειναι η εξής : Επηδη εγώ στα μέσα των 1980ς είμουν πολύ μικρός και δεν γνωρίζα καλά τα τεκτενόμενα στο Ελληνικό Μπάσκετ ,θα είθελα καποιος παλιοτερος σε ιλικία φιλος που να ασχολειτε με αυτά ,να μου πεί μεσα απο το thread ,ειπήρχε κατι αντιστιχο στηυν πραγματικοτιτα εκεινα τα χρόνια? Δηλαδη μια μικρή ελληνική ομαδα που αγονιζόταν στην Α2 βγήκε στην Ευρώπη ,αλλά και διεπρεψε? Απλά είθελα να μάθω εαν η βιντεοταινία ειναι εμνευσμένη απο αληθινό περιστατικό!
Τη θυμάμαι αμυδρά την ταινία. Δεν νομίζω πως ήταν βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα, πέρα ίσως από κάποια ονόματα ομάδων και γήπεδα που ήταν τα αυθεντικά...
 
Επίσης αξιόλογες ρετρό ομάδες είναι ο Γυμναστκός της Λάρισας,το Ηράκλειο και η Δάφνη, που είχαν συμμετοχές στην Α1. Σπόρτινγκ... Τον θυμάστε τον Derrek Hamilton???
 
Παικταράς ο Ντέρεκ, Νικόλα. Έπαιξε και στην ΑΕΚ μετά. Εγώ όσον αφορά το Σπόρτιγκ, θα θυμίσω τον γίγαντα Ίλια Ευθύμοφ, τον Καλ Φόστερ, τον Μίτσελ Ουίγκινς (απίστευτος σκόρερ), για να μη πάω πιο παλιά στον Ντέιβιντ Καλιγκάρι και τον Τομ Κάππο που έπαιξε και στον Παναθηναϊκό. Τα "σκληρά" (και στραβά) καλάθια στο κλειστό του Σπόρτιγκ έχουνε μείνει στην ιστορία...

Ν' αναφέρω και κάποιες ομάδες της Θεσσαλονίκης που παίξανε στην Α` Εθνική ή μετέπειτα Α1 όπως ο Δημόκριτος και ο Φίλιππος Θεσσαλονίκης...
 
RIO είπε:
H Iταλική Σκαβολίνι, που έπαιξε με ελληνικές ομάδες στα μέσα του '90, υπάρχει ακόμα;
Η πραγματική ονομασία του συλλόγου, είναι Βικτόρια Λιμπέρτας. Το Σκαβολίνι είναι ονομασία του χορηγού / ιδιοκτήτη της. Η Σκαβολίνι είναι εταιρεία παραγωγής επίπλων κουζίνας. Έχει αντιπροσωπείες και στην Ελλάδα.
 
Ας μου επιτρέψετε να κάνω μια παρενθεση και να ανφερθώ σε ρετρό ομάδες άλλων αθλημάτων. Θυμαστε άραγε την Ορεστιάδα στο βόλευ; φορούσε πράσινα και ασπρα. μεγαθηριο τη δεκαετία του 90 που εμφνίστηκε από το πουθενά και εξαφανιστηκε όμως λόγω οικονομικών δυσχεριών. λογικά θα υπάρχει αλλά θα βολοδερνει σε μικρότερες κατηγορίες. Επίσγς τεραστια ομάδα μ ε εγχωριους κια ευρωπαικούς τιτλους η ομαδα γυναικειου πόλο της Γλυφαδας που όμως το οικονομικό προλημα την εξαφανισε και αυτή όπως και το αντρικό της γΛυφαδας που αποτελούσε έναν αξιοσέβαστο αντιπαλο του Ολυμπιακού και της Βουλιαγμένης τη δεκαετια του 90.
 
Επισης Τάσο και ο Τόνι κόστνερ μου άρεσε πολύ από τον Σπόρτινγκ. Βαρύς, αριστερόχειρας και έξυπνος σέντερ. Ήξερε πολύ καλά την θέση και είχε πολύ ρετρό στυλ για την εποχή του..
 
Πολλές ομάδες μπάσκετ του '90, κατά το "Τσιπίτα Πανιώνιος" τις μάθαμε με το πρόθεμα των χορηγών τους, που φυσικά αποκλείεται να υπάρχει ακόμα. Μιλάω για Πάρκερ Καντού, Μπενετον Τρεβίζο, Ολίμπια Στεφανέλ Μιλάνου, Κίντερ Μπολώνια, Ίνις Βαρέζε κλπ. Οι ομάδες πρέπει να υπάρχουν ακόμα αλλά με άλλους χορηγούς προφανώς.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Πολλές ομάδες μπάσκετ του '90, κατά το "Τσιπίτα Πανιώνιος" τις μάθαμε με το πρόθεμα των χορηγών τους, που φυσικά αποκλείεται να υπάρχει ακόμα. Μιλάω για Πάρκερ Καντού, Μπενετον Τρεβίζο, Ολίμπια Στεφανέλ Μιλάνου, Κίντερ Μπολώνια, Ίνις Βαρέζε κλπ. Οι ομάδες πρέπει να υπάρχουν ακόμα αλλά με άλλους χορηγούς προφανώς.
Όλες οι προαναφερθείσες ομάδες αγωνίζονται ακόμα στην πρώτη κατηγορία της Ιταλίας και οι περισσότερες και σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Χαρακτηριστικά, η Varese προηγείται στο πρωτάθλημα, ενώ η Cantu και η Μιλάνο έπαιξαν στην Ευρωλίγκα φέτος (μάλιστα ο νέος προπονητής της Εθνικής Ελλάδος, είναι και προπονητής της Καντού!).

Η μοναδική εξαίρεση είναι η Benetton, η οποία αποτελούσε για χρόνια σημαντική ευρωπαϊκή υπερδύναμη, μέχρι πέρσι που διαλύθηκε λόγω χρεών.

Από εκεί και πέρα, όπως πολύ σωστά μάντεψες, επειδή τα ονόματα αλλάζουν υπερβολικά συχνά στην Ιταλία (πολλές φορές και κάθε χρόνο), ανάλογα με τον βασικό χορηγό, όλες έχουν αλλάξει ονομασία αρκετές φορές...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Πολλές ομάδες μπάσκετ του '90, κατά το "Τσιπίτα Πανιώνιος" τις μάθαμε με το πρόθεμα των χορηγών τους, που φυσικά αποκλείεται να υπάρχει ακόμα. Μιλάω για Πάρκερ Καντού, Μπενετον Τρεβίζο, Ολίμπια Στεφανέλ Μιλάνου, Κίντερ Μπολώνια, Ίνις Βαρέζε κλπ. Οι ομάδες πρέπει να υπάρχουν ακόμα αλλά με άλλους χορηγούς προφανώς.

Στεφανέλ εγώ θυμάμαι την ομάδα της Tεριέστης όχι του Μιλάνου (Stefanel Trieste). Μάλλον ο χορηγός θα άλλαξε ομάδα σε κάποια φάση.

Επίσης άλλη μία ρετρό ομάδα των 90s είναι και η Γαλλική Βιλερμπάν κοντά στην Λυόν (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα), αλλά και την Ισπανική Μπανταλόνα η οποία δεν είναι πλέον τόσο ισχυρή όσο κάποτε.

Τέλος θυμάμαι που η Γιουγκοπλάστικα σε κάποια φάση ονομάζονταν Pop84.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Stefanel Trieste λεγοταν πιο νωρις και ILLYCaffe Trieste με χορηγο τη γνωστη εταιρεια καφε που εδρευει στη Τεργεστη. Επισης να συνεισφερω στο thread και το Παγκρατι που κανεις δεν ανεφερε μεχρι στιγμης. Καποια στιγμη ειχε και πολυ αξιομαχη ομαδα με 1-2 καλους Σερβους και τον old time classic Τζαλαλη με το μαλλι λασπωτηρα. Δε προσεξα αν αναφερθηκε και η Δαφνη με το μινιον κλειστο που μονο για μπασκετ Α1 δεν εκανε.
 
Τώρα που είπες μινιόν κλειστό, το Μίλωνα Νέας Σμύρνης με το ιδιαίτερης αρκιτεκτονικής κλειστό του (στυλ "παγόδα"), τον θυμάται κανείς;

index.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Τώρα που είπες μινιόν κλειστό, το Μίλωνα Νέας Σμύρνης με το ιδιαίτερης αρκιτεκτονικής κλειστό του (στυλ "παγόδα"), τον θυμάται κανείς;Προβολή συνημμένου 78595

Όντως πολύ ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής. Αν και το πιο ρετρό κλειστό μπάσκετ είναι αυτό της λεωφόρου, ακριβώς κάτω από τις κερκίδες του ποδοσφαιρικού γηπέδου.

tafosindou1.jpg
 
click είπε:
Στεφανέλ εγώ θυμάμαι την ομάδα της Tεριέστης όχι του Μιλάνου (Stefanel Trieste). Μάλλον ο χορηγός θα άλλαξε ομάδα σε κάποια φάση.
Ακριβώς. Αφού ήταν για αρκετά χρόνια χορηγός της ομάδας του Trieste (από τα μέσα των 80s μέχρι τα μέσα των 90s, αν θυμάμαι καλά), την αμέσως επόμενη χρονιά (και για καμιά πενταετία, νομίζω) έγινε χορηγός της ομάδας του Μιλάνου, ενώ και το γεγονός ότι οι δυο ομάδες μοιράζονταν τα ίδια χρώματα (κόκκινο-άσπρο) βοηθά στο να υπάρχει μπέρδεμα...

click είπε:
Επίσης άλλη μία ρετρό ομάδα των 90s είναι και η Γαλλική Βιλερμπάν κοντά στην Λυόν (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα), αλλά και την Ισπανική Μπανταλόνα η οποία δεν είναι πλέον τόσο ισχυρή όσο κάποτε.
Η Βιλερμπαν συγκαταλέγεται ακόμα στις υπερδυνάμεις του γαλλικού μπάσκετ (και είναι η πιο συνηθισμένη γαλλική παρουσία στην Ευρωλίγκα), ενώ μάλιστα πέρσι, κατά την απεργία των παικτών του ΝΒΑ, ο Tony Parker έπαιξε εκεί για 2-3 μήνες (είναι και συνιδιοκτήτης της ομάδας).

Η Badalona μπορεί να μην χτυπά Ευρωλίγκα όπως επί Obradovic στα μέσα των 90s, αλλά είναι ακόμα σταθερά καλή (π.χ. το 2008 κέρδισε το EuroCup και την επόμενη χρονιά έπαιξε Ευρωλίγκα) και μάλιστα κάπου είχα διαβάσει πως είναι η μόνη ισπανική ομάδα μαζί με τη Real που δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ από την 1η κατηγορία.

click είπε:
Τέλος θυμάμαι που η Γιουγκοπλάστικα σε κάποια φάση ονομάζονταν Pop84.
Κι αυτή προφανώς δεν είναι στα επίπεδα που ήταν επί Kukoc, Radja κ.λπ., αλλά ακόμα υφίσταται (πλέον ονομάζεται KK Split) και συνεχίζει να έχει παράδοση στην παραγωγή ταλέντων. Μάλιστα θυμάμαι (μπορεί να το έχω ξαναναφέρει σε άλλο thread) όταν αγωνιζόμουν στο παιδικό του Πανιωνίου, είχαμε παίξει σε ένα τουρνουά στο Βαρέζε (η οποία παρεμπιπτόντως, αναφέρθηκε πολλάκις στα προηγούμενα posts) και συνομιλούσα με τους Κροάτες οι οποίοι μου έλεγαν ότι πήγαιναν σε ειδικά σχολεία (όλοι μαζί σε μια τάξη!) και έκαναν προπόνηση 8 ώρες τη μέρα!!! Μάλιστα ένας από αυτούς (ήταν 1-2 χρόνια μεγαλύτερός μου, αφού αυτοί είχαν κατεβάσει το εφηβικό τους) μόλις δυο χρόνια μετά έπαιξε στο ΝΒΑ!!! (χωρίς να κάνει μεγάλη καριέρα, προφανώς, αφού μετά από κάποια χρόνια που βολόδερνε σε ομάδες του ΝΒΑ, γύρισε Ευρώπη, έπαιξε σε κάποιες καλές ομάδες όπως η Μακάμπι και πριν 1-2 χρόνια είδα ότι κατέληξε... στην Καβάλα!!!)

portarinos78 είπε:
Η Stefanel Trieste λεγοταν πιο νωρις και ILLYCaffe Trieste με χορηγο τη γνωστη εταιρεια καφε που εδρευει στη Τεργεστη. Επισης να συνεισφερω στο thread και το Παγκρατι που κανεις δεν ανεφερε μεχρι στιγμης. Καποια στιγμη ειχε και πολυ αξιομαχη ομαδα με 1-2 καλους Σερβους και τον old time classic Τζαλαλη με το μαλλι λασπωτηρα. Δε προσεξα αν αναφερθηκε και η Δαφνη με το μινιον κλειστο που μονο για μπασκετ Α1 δεν εκανε.
Όπως ανέφερα και πιο πάνω, η Trieste μετονομάστηκε σε IllyCafe όταν έφυγε η Stefanel από χορηγός και πήγε στο Μιλάνο. Πλέον νομίζω είναι σε χαμηλή κατηγορία (σίγουρα όχι πρώτη, πάντως).

Παγκράτι και Δάφνη δεν τις ανέφερα γιατί αγωνίζονται στην Α'2, αφού αρχικά είχα επικεντρωθεί στις ομάδες που είτε διαλύθηκαν είτε βολοδέρνουν σε χαμηλές κατηγορίες. Αν και πλέον -θεωρητικά- η Δάφνη μπορείς να πεις ότι δεν υφίσταται (τουλάχιστον με τη μορφή που είχε), αφού πριν 1-2 χρόνια συγχωνεύθηκε με μια άλλη ιστορική ομάδα, τον Αμύντα.

Όσο για το Παγκράτι, δεν θα ξεχάσω όταν κάποτε έπαιξα αντίπαλός του σε ντέρμπι Γ'Εθνικής. Εμείς, το Παγκράτι και η Ολυμπιάδα Πάτρας (που μερικά χρόνια μετά ανέβηκε και Α'1 κι έπαιξε μέχρι κι Ευρώπη!) ήμασταν τα τρία φαβορί για την άνοδο. Στον πρώτο γύρο στο Μετς, πέρα από τα αντικείμενα και τις φτυσιές που είχαμε φάει κατά την είσοδο/έξοδο προς/από τη φυσούνα των αποδυτηρίων, σε κάποια στιγμή του αγώνα, έτσι όπως κάθομαι στον πάγκο, ακούω έναν πολύ δυνατό μεταλλικό ήχο. Γυρίζω δίπλα μου, βλέπω έναν αναπτήρα πεσμένο κάτω και ένα μεγάλο βαθούλωμα στο καλοριφέρ που βρισκόταν πίσω από τον πάγκο. Αν συνυπολογίσετε -όσοι ξέρετε το Μετς- πού είναι η κερκίδα και πού οι πάγκοι, καταλαβαίνετε με πόση δύναμη το πέταξαν και πως αν ήταν λίγα εκατοστά παραπέρα, πιθανότατα να μην σας έγραφα αυτό το μήνυμα σήμερα... Όσο για το δεύτερο γύρο, ήταν ακόμα χειρότερα γιατί παρόλο που ήθελε ακόμα 2-3 αγωνιστικές να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα, ουσιαστικά όποιος κέρδιζε το μεταξύ μας παιχνίδι θα ανέβαινε κατά 99% Β'Εθνική. Παρόλο που παίζαμε εντός έδρας, οι χουλιγκάνοι του Παγκρατίου είχαν γεμίσει το γήπεδο (δεν μπορώ να πω πως είχε και μεγάλο κοινό η ομάδα μου) και μας τρομοκρατούσαν βρίζοντάς μας χυδαία και προειδοποιώντας μας για το τι θα πάθουμε αν δεν κάτσουμε να χάσουμε, από το πάρκινγκ του γηπέδου ακόμα! Τελικά κερδίσαμε με επική ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα και όταν κατά την είσοδο στα αποδυτήρια μας έλουσαν με κέρματα, καφέδες, μπουκάλια και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε, η άγνοια κινδύνου μου -20 χρονών πιτσιρικάς τότε- με ώθησε σε μια από τις πιο ηλίθιες αντιδράσεις που έχω προβεί: Σκύβω, σηκώνω ένα από τα κέρματα που μας είχαν πετάξει, το περιεργάζομαι και πετάω την αμίμητη ατάκα "Ευχαριστούμε ρε παιδιά, αλλά δεν νομίζω να μας φτάσουν για τα μπουζούκια το βράδυ". Περιττό να πω πως στα επόμενα δευτερόλεπτα μεταμορφώθηκα στον Neo από το Matrix για να αποφύγω τη βροχή των κερμάτων που ακολούθησε...

ΦΖΠ1 είπε:
Τώρα που είπες μινιόν κλειστό, το Μίλωνα Νέας Σμύρνης με το ιδιαίτερης αρκιτεκτονικής κλειστό του (στυλ "παγόδα"), τον θυμάται κανείς;Προβολή συνημμένου 78595
Ως Νεοσμυρνιώτης, έχω παίξει άπειρες φορές εκεί, ως αντίπαλος πάντα βέβαια, σε τοπικά ντέρμπι Πανιωνίου-Μίλωνα. Τα παιχνίδια αυτά ήταν πάντα πολύ ιδιαίτερα, αφού αφενός ήμασταν κάτι παραπάνω από γείτονες (τα γήπεδά μας βρίσκονταν στο ΙΔΙΟ οικοδομικό τετράγωνο!!! Το μόνο που τα χώριζε ήταν το... σχολείο μου!), ενώ προφανώς τύχαινε με πολλούς από τους αντιπάλους να είμαστε φίλοι, συμμαθητές κ.λπ. Πάααρα πολλές αναμνήσεις...

click είπε:
Όντως πολύ ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής. Αν και το πιο ρετρό κλειστό μπάσκετ είναι αυτό της λεωφόρου, ακριβώς κάτω από τις κερκίδες του ποδοσφαιρικού γηπέδου. Προβολή συνημμένου 78596
Νομίζω πως όποιος έχει παίξει/βρεθεί εκεί, δεν διαφωνεί πως το προσωνύμιό του ("Τάφος του Ινδού") είναι άκρως ταιριαστό. Μόνο μια μικρή έξοδος από μια πορτούλα ψηλά στην κερκίδα. Και αν τυχαίνει να υπάρχουν και καπνίζοντες, μεταμορφώνεται σε τεκέ. Δεν προτείνεται για άτομα που πάσχουν από κλειστοφοβία. Ευτυχώς έτυχε να παίξω μόνο φιλικά παιχνίδια εκεί (με τα παιδικοεφηβικά του Παναθηναϊκού), αλλιώς δεν ξέρω πως θα τη γλιτώναμε αν είχαμε ιστορίες όπως αυτή που ανέφερα πιο πάνω με το Παγκράτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ότι στο κλειστό του Μίλωνα στον πίνακα του σκορ είχαν βάλει μόνιμα ταμπελάκια με τα επώνυμα των παιχτών (θυμάμαι π.χ. έναν "Κατσαφάδο"). Κι έτσι τα φάουλ διαβάζονταν κατ' ευθείαν ανά παίκτη, πολύ πιο εύκολα ! Δε θυμάμαι να το έχω δει αλλού.
 
Olorin είπε:
Όσο για το Παγκράτι, δεν θα ξεχάσω όταν κάποτε έπαιξα αντίπαλός του σε ντέρμπι Γ'Εθνικής. Εμείς, το Παγκράτι και η Ολυμπιάδα Πάτρας (που μερικά χρόνια μετά ανέβηκε και Α'1 κι έπαιξε μέχρι κι Ευρώπη!) ήμασταν τα τρία φαβορί για την άνοδο. Στον πρώτο γύρο στο Μετς, πέρα από τα αντικείμενα και τις φτυσιές που είχαμε φάει κατά την είσοδο/έξοδο προς/από τη φυσούνα των αποδυτηρίων, σε κάποια στιγμή του αγώνα, έτσι όπως κάθομαι στον πάγκο, ακούω έναν πολύ δυνατό μεταλλικό ήχο. Γυρίζω δίπλα μου, βλέπω έναν αναπτήρα πεσμένο κάτω και ένα μεγάλο βαθούλωμα στο καλοριφέρ που βρισκόταν πίσω από τον πάγκο. Αν συνυπολογίσετε -όσοι ξέρετε το Μετς- πού είναι η κερκίδα και πού οι πάγκοι, καταλαβαίνετε με πόση δύναμη το πέταξαν και πως αν ήταν λίγα εκατοστά παραπέρα, πιθανότατα να μην σας έγραφα αυτό το μήνυμα σήμερα... Όσο για το δεύτερο γύρο, ήταν ακόμα χειρότερα γιατί παρόλο που ήθελε ακόμα 2-3 αγωνιστικές να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα, ουσιαστικά όποιος κέρδιζε το μεταξύ μας παιχνίδι θα ανέβαινε κατά 99% Β'Εθνική. Παρόλο που παίζαμε εντός έδρας, οι χουλιγκάνοι του Παγκρατίου είχαν γεμίσει το γήπεδο (δεν μπορώ να πω πως είχε και μεγάλο κοινό η ομάδα μου) και μας τρομοκρατούσαν βρίζοντάς μας χυδαία και προειδοποιώντας μας για το τι θα πάθουμε αν δεν κάτσουμε να χάσουμε, από το πάρκινγκ του γηπέδου ακόμα! Τελικά κερδίσαμε με επική ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα και όταν κατά την είσοδο στα αποδυτήρια μας έλουσαν με κέρματα, καφέδες, μπουκάλια και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε, η άγνοια κινδύνου μου -20 χρονών πιτσιρικάς τότε- με ώθησε σε μια από τις πιο ηλίθιες αντιδράσεις που έχω προβεί: Σκύβω, σηκώνω ένα από τα κέρματα που μας είχαν πετάξει, το περιεργάζομαι και πετάω την αμίμητη ατάκα "Ευχαριστούμε ρε παιδιά, αλλά δεν νομίζω να μας φτάσουν για τα μπουζούκια το βράδυ". Περιττό να πω πως στα επόμενα δευτερόλεπτα μεταμορφώθηκα στον Neo από το Matrix για να αποφύγω τη βροχή των κερμάτων που ακολούθησε...
Μια και ανέφερες τους χούλιγκαν του Παγκρατίου, θυμήθηκα κάπου στις αρχές με μέσα του 90 που σαν πιτσιρικάδες τότε καναμε βόλτες, αν τύχαινε και βρισκόμασταν καμία νυχτερινή ώρα σε κανένα απόμερο μέρος στο Παγκράτι όπως π.χ. στο άλσος, σου την πέφτανε τα καλόπαιδα του Παγκρατίου σε συμμορίες και σε ρώτούσαν από ποια περιοχή ήσουν. Άν έκανες το λάθος και έλεγες καμία Δάφνη, Νέα Σμύρνη κλπ. τότε την είχες βαμένη. Πολύ καφρίλα τότε με το μπάσκετ!
 
Aλήθεια, η γνωστή ομάδα που συνοδευόταν με το σύνθημα "Ουίσκι με πάγο", τι έχει απογίνει;

Α συγνώμη, διάβασα μόλις στο πρώτο ποστ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
Σκύβω, σηκώνω ένα από τα κέρματα που μας είχαν πετάξει, το περιεργάζομαι και πετάω την αμίμητη ατάκα "Ευχαριστούμε ρε παιδιά, αλλά δεν νομίζω να μας φτάσουν για τα μπουζούκια το βράδυ". Περιττό να πω πως στα επόμενα δευτερόλεπτα μεταμορφώθηκα στον Neo από το Matrix για να αποφύγω τη βροχή των κερμάτων που ακολούθησε...
Ωραία ατάκα όμως.... :D
 
Να και κάτι που βρήκα από την ιστορική ομάδα του Πιερικού που ήταν στην Α' Εθνική την περίοδο 1982-1983. Κάποιοι ίσως αναγνωρίσετε τον Πλάτωνα Χοτοκουρίδη που έπαιξε και στον ΠΑΟΚ αλλά και τον Αργύρη Παπαπέτρου μετέπειτα στον Παναθηναϊκό. Έχω την υποψία και για τον Πετρίδη ότι ήταν στον Ιωνικό με τον Γιαννάκη αλλά ίσως πρόκειται για συνωνυμία. Πηγή.

pierikos.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα