Ρετρό πολυκατοικίες!

Μα μιλάμε για ανύπαρκτα ρελέ κι ασφάλειες της πλάκας,τι λέμε τώρα...!
 
Λύθηκε το μυστήριο του λευκού τηλεφώνου !

exetlaios είπε:
Προ ημερών, η "ομάδα ανεύρεσης ρετρό πολυκατοικιών" επέστρεψε στον "τόπο του εγκλήματος"

με σκοπό να λύσει το μυστήριο του λευκού τηλεφώνου !

Άραγε ποιό ένοχο μυστικό κρύβει η φαινομενικά αθώα συσκευή ;

Τι είναι αυτό που κάποιοι θέλαν να μείνει κρυφό ;

Τελικά, το μυστήριο λύθηκε ... ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!! :D

 
Τί σημαίνει "δεν δουλεύει"; Του λείπει το μικρόφωνο και το ηχειάκι... τίποτα δεν λύσατε! :p
 
Eδω ο πιο ρετρο πινακας ασφαλειας.........

Πιο πριν δεν υπηρχε ρευμα. :)

dsc00016cu9.jpg
 
Ωχ αμάν... ο θάνατος πλησιάζει :D Κάπως έτσι είναι και ο πίνακας στο διαμέρισμα που φτιάχνω - από τα πρώτα πράγματα που θα φύγουν!

[Άσχετο] Υπάρχει κανένας τρόπος να προσθέσω χρονοδιακόπτη στον νέο πίνακα; Θέλω να ανάβει και να σβήνει ο θερμοσίφωνας όταν το προγραμματίσω... :) [/άσχετο]
 
!!

Σε μια τετοια πολυκατοικία που επισκέφτηκε ο Κωνσταντίνος, δούλευε μεχρι σχετικά πρόσφατως η νονά μου (στο Βρετανικό Επιμελητήριο) και την επισκεφτόμουν πολύ συχνά οταν ήμουν παιδί..Θυμάμαι τον θυρωρο πού ήταν πολύ ευγενικός κύριος και θυμάμαι πόσο πολύ φοβόμουν αυτό το ασανσερ που έκανε θόρυβο και κουνιόταν ολόκληρο οταν ανέβαινε...

Πολύ ωραία κτήρια αυτά..

Ομως θα ήθελα να εκφράσω την αποψη μου για την πολυκατοικία της Θεσσαλονίκης. Την θεωρώ πολύ ασχημή και κακόγουστη παρόλα αυτά είναι δέιγμα της εποχής..μικρά μπαλκόνια και παράθυρα σκούρο γκρι χρώμα του τσιμέντου..δεν νομίζω με ένα απλό βάψιμο θα βελτίωνε κάτι. Θα μπορούσε βέβαια με ένα γενικό ρετουσάρισμα να φαίνεται σαν μια ομορφη πολυκατοικία με νεοκλασσικό στυλ, πάλι δείγμα της εποχής αλλά σίγουρα ασυγκριτα πιο όμορφο απο αισθητικής άποψης. Αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη βέβαια..ίσως και λόγω επαγγέλματος, θεωρώ οτι οι πολυκατοικίες που γίνονται τώρα είναι πολύ πιο όμορφες σχεδιαστικά..
 
Ρε παιδιά τέτοιο πίνακα και παλιότερο είχα στο σπίτι που νοίκιαζα μέχρι πέρυσι φθινόπωρο στη Πάτρα(φοιτητής)..

Έτσι εξηγείται το κούνημα που έφαγα απο το σεισμό το καλοκαίρι,και η διαχειρίστρια έλεγε ότι ήταν 30ετιας..Είχε και μωσαικό παντού κατω..και κάτι γρίλιες,πλαστικούρες στο χρώμα του ξύλου, στα παράθυρα που έφτυνες αίμα να τις ανεβάσεις..

40ετίας και βαλε λέω εγώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sahasrahla είπε:
Ρε παιδιά τέτοιο πίνακα και παλιότερο είχα στο σπίτι που νοίκιαζα μέχρι πέρυσι φθινόπωρο στη Πάτρα(φοιτητής)..Έτσι εξηγείται το κούνημα που έφαγα απο το σεισμό το καλοκαίρι,και η διαχειρίστρια έλεγε ότι ήταν 30ετιας..Είχε και μωσαικό παντού κατω..και κάτι γρίλιες,πλαστικούρες στο χρώμα του ξύλου, στα παράθυρα που έφτυνες αίμα να τις ανεβάσεις..

40ετίας και βαλε λέω εγώ
Xμμμ,θα διαφωνήσω εδώ φίλε.

Καταρχήν τέτοιος πίνακας βρίσκεται άνετα σε σπίτι 30ετίας,κι όντως είναι φονικός -κι εγώ τέτοιον ακριβώς είχα σπίτι μου- αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας,σε σχέση με το post σου.

Τιο κούνημα που έφαγες από το σεισμό αν ήσουν σε νέο σπίτι,πίστεψέ με,θα μπορούσε άνετα,σε αρκετές περιπτώσεις,να ισοδυναμήσει με....κατάρρευση της πολυκατοικίας χαλαρότατα !

Οι παλιές πολυκατοικίες μπορεί να έχουν πολλά στραβά,αλλά από θέμα στατικότητας και αντοχής σε κουνήματα "βάζουν κάτω" πολλές νεότερες !

Κλασσικό παράδειγμα η διπλανή,σ' αυτή που μένω,πολυκατοικία,κτισμένη το 1998,η οποία στο σεισμό του 1999 έκανες οριζόντιες τομές ακριβώς πάνω στην πλάκα ( :xm: :xm: ) σε τρεις διαδοχικούς ορόφους !!!

Από 'κει και πέρα,το μωσαϊκό και το πατζούρι με ρολό,που ανοίγει διπλώνοντας προς τα πάνω,σαφώς κι είναι χαρακτηριστικά των παλαιών σπιτιών :)

Το πρώτο το...εξαφάνισα κι εγώ στο σπίτι μου,το δεύτερο όχι και δε μ' ενοχλεί και καθόλου εδώ που τα λέμε....
 
θα ανεβάσω των γενικό πίνακα της πολυκατοικίας μου να φρικάρετε..
 
'Ισως το πιό καλτ-ρετρό πάνελ ασανσέρ στην Αττική :

Παρατηρήστε ότι ορισμένα κουμπιά ορόφων, είναι "απενεργοποιημένα" !

Έχουν ένα κίτρινο "πώμα", αντί για μαύρο κουμπί.



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό. Η πολυκατικοία είναι το ίδιο καλή? ( η όψη της?)
 
tsalk είπε:
Φοβερό. Η πολυκατικοία είναι το ίδιο καλή? ( η όψη της?)
Φαίνεται η ηλικία της, αλλά είναι σε καλύτερη κατάσταση από το ασανσέρ.
 
Η πολυκατοικία αυτή με το γκρι ασνσέρ "δυχτι" είναι κάπου πάνω απο το μοθσείο πριν βγεις στην Αλεξάνδρας; Ακριβώς τέτοιο είχε σε μια πολυκατοικία εκεί, όπου έμενε η γιαγιά μου...
 
kgian είπε:
Η πολυκατοικία αυτή με το γκρι ασνσέρ "δυχτι" είναι κάπου πάνω απο το μοθσείο πριν βγεις στην Αλεξάνδρας; Ακριβώς τέτοιο είχε σε μια πολυκατοικία εκεί, όπου έμενε η γιαγιά μου...
Όχι, είναι κέντρο Αθήνας, κοντά στο Δημαρχείο.
 
Αυτό το σιδεράκι που τα τελευταία χρόνια αλλάζοντας πεζοδρόμια το εξαφανίζει ο Δήμος, βρισκόταν σχεδόν παντού. Η χρησιμότητά του ήταν μεγάλη, διότι σκούπιζες το παπούτσι σου από τις λάσπες ή οτιδήποτε άλλο πριν μπεις σπίτι

12238.jpg

Κάγκελα από αυλή έξω από πολυκατοικίες (σχέδιο ΄60-΄70)

12218.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Αυτό το σιδεράκι που τα τελευταία χρόνια αλλάζοντας πεζοδρόμια το εξαφανίζει ο Δήμος, βρισκόταν σχεδόν παντού. Η χρησιμότητά του ήταν μεγάλη, διότι σκούπιζες το παπούτσι σου από τις λάσπες ή οτιδήποτε άλλο πριν μπεις σπίτι
12238.jpg


Χαχαχα...

Και εγώ που νόμιζα πως ήταν για να δηλώνουν κάτι με τον αριθμό του σπιτιού ή.. δεν ξέρω τί...

Που το ξέθαψες;;; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ιδού ένα πόμολο που ειλικρινά δεν είχα ξαναδεί ποτέ μου...

picture.php


picture.php
 
Αυτο που με θλιβει τρομερα ειναι να βλεπω τα "αρχαια" νεοκλασσικα του Πειραια (σιγουρα υπαρχουν σε ολη την Αθηνα και Θεσσαλονικη) να ρημαζουν χρονο με τον χρονο και στο τελος να τα κατεδαφιζουν, αντι να τα κρινουν διατηρητεα και να τα φτιαχνουν. Φρικτο...
 
krios είπε:


Α ναι φυσικά ... Εγώ τα λέω αυτά τα σιδεράκια "σκουντουφλιέρες" :p Καθώς είναι οτι πρέπει για να το τρακάρεις με το πόδι καταλάθος και να φάς τα μούτρα σου :p :p Ισως γιαυτό να εξαφανίζονται κιόλας ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, είναι ιδανικά για να τσακιστεί κανείς.

Αν και εγώ διαφωνώ με την κατάργηση τους, κάπως πρέπει να βρίσκουμε δουλειά και στους ορθοπεδικούς. Κλέφτες να γίνουν οι άνθρωποι; :)
 
Πίσω
Μπλουζα