Ρετρό πολυκατοικίες!

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.041
Σας έχει τύχει ποτέ να μπείτε σε μια πολυκατοικία,

και να νομίζετε ότι ο χρόνος έχει σταματήσει κάποιες δεκαετίες πριν ;

Ιδού οριμένες φωτογραφίες που τράβηξα σήμερα το πρωί :

42935.jpg42934.jpg42936.jpg42937.jpg42938.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανέμορφες φωτογραφίες!...Έπαθα πλάκα με το τόσο περιποιημένο θυρωρείο...Μην μου πεις ότι υπάρχει θυρωρός...;Γιατί είδα κανονικά καρεκλίτσα και νεράκι να παίζει...Μου λες αν έχουν ξενοικιαστο τίποτε.... :cry: ...Είναι ανάλογο το κτήριο και απέξω έτσι....; :precry:
 
Πολύ ωραίο θέμα. Εχεις μήπως και την πρόσοψη της οικοδομής?

Εγώ τουλάχιστον τρελένομαι να διαβάζω τις αγγελίες της κυριακάτικης καθημερινής και να βλέπω αρχοντική πολυκατοικία τάδε έτος στην τάδε περιοχή (για να μην αναφέρω ποιές περιοχές κοιτάζω).
 
Πολυ ζορικες φωτο ,Εχε.....

Μου αρεσε το Θυροτηλεφωνο μου θυμισε πραγματα,πιστευω να μενουν μεσα και να μην ειναι καμμια δημοσια υπηρεσια.

Θυρωρος rocks να τον επαναφερουν αμεσα. :D

Αυτο που λειπει απο το θρεντ ειναι μια φωτο απο εναν παλιο ηλεκτρικο πινακα ασφαλειας με κατι μεγαλες μαυρες ασφαλειες και τους χαρακτηριστικους διακοπτες που τους περιστρεφεις δεξιοστροφα.
 
ΡΕΤΡΟ - ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΕΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ

[edit] Dead picture [edit]

Μια από τις πολλές παρατημένες στο έλεος του Θεού πολυκατοικίες σε κεντρικότατο δρόμο της Θεσσαλονίκης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανεμορφη,την συγκρινω με την δεξια διπλα της και βλεπω την διαφορα..... :precry:

Την φανταζομαι βαμμενη,μπας και ξερεις χρονο κατασκευης;
 
Έτος κατασκευής 1946 (έτσι λέει σε μια επιγραφή ακριβώς πάνω από την είσοδο)
 
Παιδιά, στην πολυκατοικία που πόσταρε ο Κωνσταντίνος περίμενες πως από κάπου θα σκάσει μύτη συνεργείο κινηματογράφησης. ¨Ηταν πραγματικά ξεχασμένο από το χρόνο αλλά αρκετά περιποιημένο για τα χρόνια του.

Θυρωρός σίγουρα υπήρχε τις καθημερινές όπως αποδείκνυε το γυρισμένο στη χτεσινή ημέρα ημερολόγιο μέσα στο θυρωρείο μόνο που δεν φρόντιζε να καθαρίζει το εσωτερικό των ξύλινων γραμματοκιβωτίων με τις κλασικές τρύπες για κλειδιά ντουλάπας που ήταν γεμάτα βρωμιές.

Τα ταβάνια πανύψηλα με σχεδιασμένους μαιάνδρους στα γύψινα τελειώματα. Και που να δείτε και τις πόρτες. Η κεντρική κάτω στην είσοδο που μάλλον οδηγούσε σε κάποια γραφεία ήταν με εκείνο το παλιό βαρύ σαγρέ γυαλί που δήλωνε χλιδή και περαμένα μεγαλεία.

Και μέσα στο ασανσέρ που τρέκλιζε (ή παραβάρυνα :D ) σε κάποιους ορόφους υπήρχε σαν ξεχασμένος από τον καιρό μουσαμάς που κάλυπτε όλο το πάτωμα.

Μιλάμε για πολύ ρετρό κατάσταση. Σίγουρα 40 50 χρόνια πριν, σε αυτό το κτήριο θα στεγάζονταν τα γραφεία μεγαλογιατρών και μεγαλοδικηγόρων.

Ίσως ο ιδανικός χώρος να στεγάζαμε το GRM...
 
Πρέπει να βρούμε και εμείς οι εκ Βορρά έναν ανάλογο χώρο για να στεγάσουμε το παράρτημα Θεσσαλονίκης.

Κυρίες και κύριοι περιμένω τις προτάσεις σας.

Εχετε καμιά οικοδομή ανάλογη με αυτή της φωτογραφίας υπ όψιν για την Θεσσαλονίκη?
 
Πολύ ωραίες photos,από μια άλλη εποχή η πολυκατοικία αυτή πραγματικά !

exetlaios είπε:
Κι όμως φίλε,κι εγώ στο σπίτι ένα τέτοιο θυροτηλέφωνο έχω -θέλοντας και μη,μια και δε μπορώ να βρω ανάλογη "συμβατή" μ' αυτή πιο σύγχρονη συσκευή (!!),όποιος ξέρει απ' αυτά καταλαβαίνει τι λέω- σε σαφώς καλύτερη κατάσταση όμως πλέον...

Juanita είπε:
Ίσως ο ιδανικός χώρος να στεγάζαμε το GRM..
LOL,το φαντάζομαι από τώρα,"γραφεία GRM" ! :D

Αν ήταν άλλες οι συνθήκες και ΔΕΝ ήταν μέσα στην Ομόνοια (αν το κατάλαβα καλά) η συγκεκριμμένη πολυκατοικία,κάποτε θα μπορούσε να γίνει κι αυτό... :D
 
Δεν ξέρω άν κάποιος από εσάς είχε πάει ποτέ στο κτήριο του ΜΤΣ που στεγάζει πλέον το Attica Center? Εκεί παλιά ήταν η υπηρεσία μεταφράσεων του ΥΠΕΞ και πολλά, πολλά γραφεία (δικηγόρων, ενώσεων - αρκετές υπερπατριωτικές, όπως των βετεράνων της Κορέας).

Είχα πάει κάποτε για μετάφραση και βρέθηκα να κόβω βόλτες... Παιδιά, ήταν απίστευτο κτήριο, με θέα στον ακάλυπτο από τους διαδρόμους, έτοιμο σκηνικό για ταινία εποχής. Κρίμα που δεν είχα το μικρόβιο της φωτογραφίας τότε :(
 
Εγώ πήγαινα σχεδόν καθημερινά σε αυτό το κτίριο. Στεγάζονταν άπειροι δικηγόροι, η εφημερίδα ΤΟ ΟΝΟΜΑ, στρατιωτικοί σύλλογοι. Και εγώ το χάζευα αλλά οχι σαν κάτι όμορφο, απλά σαν κάτι αχανές, άχρωμο, άοσμο δεν θα έλεγα. :D

Μη σου πώ οτι χάρηκα που το ανασκεύασαν.

Αυτό που σκέφτομαι κάθε φορά που βλέπω παλιά κτίρια είναι το πόσα μυστικά μπορεί να κρύβουν.

Edit - flashιά. Οι πολύ παλιές πολυκατοικίες είχαν όνομα. Επειδή ήταν πολύ λίγες και έπρεπε να ξεχωρίζουν τις ονόμαζαν πολυκατοικία Αντιγόνη Αφροδίτη κλπ. Αυτό μου το είχε πεί συνταξιούχος πρώην συνάδελφος και μου είχε δείξει μερικές. Μπορώ να πάρω φωτογραφίες τις μαρμάρινες πλακέτες από 2 κτίρια στα Εξάρχεια όπου αναφέρονται χρονιά κατασκευής, τον μηχανικό και βεβαίως το όνομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
maxouli είπε:
Εγώ πήγαινα σχεδόν καθημερινά σε αυτό το κτίριο. Στεγάζονταν άπειροι δικηγόροι, η εφημερίδα ΤΟ ΟΝΟΜΑ, στρατιωτικοί σύλλογοι. Και εγώ το χάζευα αλλά οχι σαν κάτι όμορφο, απλά σαν κάτι αχανές, άχρωμο, άοσμο δεν θα έλεγα. :D
Μη σου πώ οτι χάρηκα που το ανασκεύασαν.
!

Μόνο άχρωμο και άοσμο δεν ήταν. Όχι ότι αυτό σημαίνει ότι ήταν όμορφο ή κάτι άλλο. Αλλά είχε φοβερή ατμόσφαιρα και βαρύ αέρα... Εμένα προσωπικά μου φέρνει στο μυαλό σκηνικά στυλ "Πέτρινα Χρόνια", τουτέστιν μακρά του ωραίου, αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ την ατμόσφαιρά του...

Άσε που γίνεσαι και ιερόσυλος! Άκους εκεί χάρηκες που ένα ιστορικό κτήριο το κάναν βωμό της κατανάλωσης... Τουλάχιστον ας το κρατάγαν μέσα λίγο όπως ήταν :(
 
Αν και δεν καταλαβα το κονσεπτ αυτου του θρεντ, να σημειωσω οτι στο κτηριο του Αττικα δεν ειχα μπει ποτε... εχω εμπειρια μονο απο πολυκατοικιες και οχι απο 'αρχοντικα'

Αν δεν κανω λαθος, η ομονοια (και γυρω περιοχη) αποτελειται σχεδον αποκλειστικα απο τετοιες πολυκατοικιες. Οταν τυχει και μπω σε καποια τετοια, πραγματικα μου ερχονται φλασιες απο ελληνικες ταινιες. Ουτε που μπορω να φανταστω τι επαγγελματα και τι συλλογους ειχαν στεγασει τις περασμενες δεκαετιες τα διαμερισματα που σημερα αποτελουν πχ. φροντιστήρια. Σκεφτομαι οτι τα διαμερισματα αλλαζουν καθε τοσο αναλογα με τον ενοικιαστη τους, αλλα το ιδιο το κτηριο, το εξωτερικο, οι διαδρομοι, η εισοδος, μενουν ιδια και θα μεινουν, σα σκελετος.

Τεινω ομως στη λογικη του μαχουλι, γιατι οποτε βλεπω τετοια αχρωμα, αοσμα, γκριζα κτηρια, νιωθω μια ψυχοπλακωση και δε με θεωρω τοσο ρομαντικο ωστε να δοεχομαι θετικα αυτη τη 'βαρια ατμοσφαιρα'. Θα χαιρομουν αν αυτη η εικονα χανοταν στο παρελθον, κατω απο φως, χρωματα και συγχρονη αισθητικη

και τωρα βριστε με!

ΥΓ. σκεφτομαι να ανοιξω θρεντ σχετικα με urban exploration
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Αυτο που λειπει απο το θρεντ ειναι μια φωτο απο εναν παλιο ηλεκτρικο πινακα ασφαλειας με κατι μεγαλες μαυρες ασφαλειες και τους χαρακτηριστικους διακοπτες που τους περιστρεφεις δεξιοστροφα.

Ευρέθη και ο παλιός ηλεκτρικός πίνακας:

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχααα ,ομοιαζει αλλα υπαρχει και παλαιοτερος ,θα ποσταρω καποια στιγμη....... :D

Nice find btw. :thumbup:
 
Ξέρω ποιον λες Aardvark,τον είχα σπίτι μου,αλλά τον έβγαλα στην ανακαίνιση που έκανα,χωρίς να έχω πάρει πρώτα μια photo.

"Εγκληματικοί" πίνακες αυτοί btw.....

Εδώ είναι σίγουρα μια από τις περιπτώσεις όπου λες ότι το retro ΔΕΝ είναι καλύτερο από το σύγχρονο !
 
manos426f είπε:
"Εγκληματικοί" πίνακες αυτοί btw.....

Εδώ είναι σίγουρα μια από τις περιπτώσεις όπου λες ότι το retro ΔΕΝ είναι καλύτερο από το σύγχρονο !
Αν τυχον εννοεις αυτον που ειχαμε κι εμεις, θα σου πω απλα οτι εχουμε παρει και φωτια
 
Πίσω
Μπλουζα