Ρετρό πολυκατοικίες!

Πολύ ωραίο άρθρο Σταύρο. Μου κίνησες την περιέργεια να επισκεφθώ τις πολυκατοικίες.
 
Θρυλικές οι δωδεκαόροφες. Ακόμα και σήμερα προκαλούν δέος...
 
το σιδεράκι όλα τα λεφτά! Ακόμα χρειάζεται μερικές φορές. Θυμάμαι πιτσιρικάς που το έβλεπα, δεν ρωτούσα κανέναν σε τι χρησιμεύει αλλά μεγαλώνοντας στο τέλος το κατάλαβα μόνος μου. Χα χα χα!!!
Ποδόμακτρον.
 
Υπέροχο είναι! Μήπως να το λέγαμε "θυρωρο-τηλέφωνο"; ήταν το σύστημα επικοινωνίας του θυρωρού με τους ενοίκους. Θυμάσαι τον Βέγγο στον "Παπατρέχα;" είχε ένα τέτοιο σε λευκό, λίγο πιο σύγχρονο όμως.
 
Υπέροχο είναι! Μήπως να το λέγαμε "θυρωρο-τηλέφωνο"; ήταν το σύστημα επικοινωνίας του θυρωρού με τους ενοίκους. Θυμάσαι τον Βέγγο στον "Παπατρέχα;" είχε ένα τέτοιο σε λευκό, λίγο πιο σύγχρονο όμως.
Σωστά, γιατί παραξενεύτηκα και εγώ πως είναι δυνατόν το θυροτηλέφωνο, να είναι μέσα στην πολυκατοικία.
 
Θυμάμαι στην πολυκατοικία που μέναμε στην Κυψέλη και ήταν χτισμένη το 1971, "μοντέρνο" σύστημα ενδοεπικοινωνίας με τα διαμερίσματα το οποίο ήταν επιτραπέζιο και ενσωματωμένο στο γραφείο του θυρωρού. Λίγους μήνες αφού μετακομίσαμε έφυγε η θυρωρός, έφυγε και το γραφείο και στη θέση τους μπήκε άσπρη γύψινη ορθογώνια ζαρντινιέρα με τροπικά φυτά δηλαδή δράκαινα, πλατύφυλο κλπ προκειμένου να καλυφθεί το μπάλωμα στα μάρμαρα της εισόδου. Χρήσιμη αποδείχθηκε και η μεγάλη ζαρντινιέρα, καθότι στο κενό που υπήρχε μεταξύ γλαστρών και τοιχώματος σε ένα σημείο, κρυβανε οι θεριακλήδες έφηβοι τα τσιγάρα για να μην συλληφθούν με το ενοχοποιητικό πακέτο από τον γονεϊκό έλεγχο.
 
θυροτηλέφωνο. ο εφιάλτης του ηλεκτρολόγου. (Τουλάχιστον εμένα) . κάθε μάρκα έχει το δικό της σχεδιασμό, φιλοσοφία και κατασκευή. αυτά της δεκαετίας '70-'80 αρχίζουν να χαλάνε μαζικά τώρα και συνήθως η πολυκατοικία δεν θέλει να τα αλλάξει με καινούρια μιας και πάει κάνα 600 άρι ευρά, προσπάθειες να αποκατασταθεί η βλάβη είναι συνήθως μάταιες μιας και σχεδόν πάντα δεν υπάρχουν ανταλλακτικά και υπάρχει πιθανότητα κατά την προσπάθεια επισκευής να χειροτερέψουν τα πράγματα. θέλει και συνεργείο τουλάχιστον 2-3 άτομα. εγώ προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι. βρίσκουν και διάφορες πατέντες όπως ασύρματα κουδούνια, ενσύρματα μπουτόν κουδουνιών πάνω στα μπουτόν του θυροτηλεφώνου, τοποθέτηση μικρού θυροτηλεφώνου για 2-3 διαμερίσματα που συμφωνούν στο έξοδο κλπ.
 
Από διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας σε "δύσκολή" περιοχή της Αθήνας. WP_20151017_13_15_55_Pro.jpg

WP_20151017_13_15_22_Pro.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα