Ρετρό ρολόγια που είχατε (και ίσως ακόμα τα έχετε!)

Ακριβώς ! Πολύ κοντά σε αυτό, αλλά με το παραθυράκι του δίσκου οριζόντιο. Φτιάχνω ένα ενδεικτικό σχήμα.

[edit] deadpic - ο χρήστης διέγραψε τα συνημμένα αρχεία του [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτα μου ρολόγια, από δεκαετία '70.

DSCF3815b.JPG

DSCF3815.jpg

DSCF3815a.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
$T2eC16NHJHYE9nzpcwejBROjf9DLtQ~~60_57.jpg

Εγώ μικρός είχα το παραπάνω ρολογάκι Power Rangers, αλλά με τον Jason (κόκκινος).

Άλλαζε μορφή ανάλογα με τη γωνιά θέασης και από πίσω άνοιγε και φαινόταν το ψηφιακό ρολόι.
 
Εγώ, πάλι, είχα ένα άλλο, από λαμπάδα ήταν νομίζω, που είχε δείκτες ηλεκτρονικούς παρακαλώ :eek: Ήταν με τον Μαύρο Ranger. Είχε χαλάσει γρήγορα, θυμάμαι...
 
Ανάλογα ρολόγια με αυτό του slump είχαν βγει και παλαιότερα. Ήταν κάποια φάτσα ήρωα καρτούν, εντελώς πλαστικούρα, πίσω από την οποία εμφανίζονταν το κλασικό ψηφιακό ρολόι μιας γραμμής. Η μαγκιά ήταν πως το φόραγες για τον ήρωα και έβλεπες και την ώρα. Κυκλοφόρησε περί τα τέλη 80s αρχές 90s. Θυμάμαι και την τιμή. Χιλιάρικο και ρολόι.
 
η συλλογή που χτίζω απο παίδι...

20140208_125248_resized.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Casio με κουμπια απο κατω για υπολογισμους μαθηματικες πραξεις ,ειχε φως στα πλαγια ,και φυσικα ηταν του κιλου !!! χεχεχε ειχα καμμια 20 ρια διαφορετικα .χαλασαν τα περισοτερα φυσικα και αλλα τα εχασα !!
 
Να καλησπερίσω την παρέα σας!

Λέγομαι Κώστας και μία απ' τις λόξες μου είναι το ρολόγια χειρός, πάντα μηχανικά.

-Εκτός από ένα Seiko 5αρι εικοσαετίας σε άριστη κατάσταση λιγοφορεμένο,

-διαθέτω ένα αυτόματο Orient απ' τον πατέρα μου μπλε χρώματος με ημερομηνιά που το είχε αγοράσεις αρχές δεκαετίας '80,

-ένα ακόμα Orient γαλάζιου χρώματος με ημερομηνία που φορούσα μικρός τέλη του ΄70 και όλη τη δεκαετία του '80,

-το ρολόι του παπού μου ένα Ω δεκαετίας '50 που όποτε αραιά και που θυμηθώ να το κουρδίσω δουλεύει ρολόι ΤΟ ρολόι.

-Επίσης διαθέτω και είναι από τα αγαπημένα μου τρεις χρονογράφοι Seiko 6139-6002 με μπλέ πετρόλ πλάκα και στεφάνη χρονομέτρου pepsi (μπλέ/κόκκινο), αγορασμένο δεκαετία '90 μεταχειρισμένο και πριν 12+ χρόνια επισκευάστηκε.

-ένα χρονογράφο Seiko 6139-7002 μαύρου χρώματος πλάκα με κίτρινους δείκτες χρονογράφου και αντί ταχύμετρου διαθέτει παμογράφο που είχα αγοράσει δεκαετία '90 μεταχειρισμένο αλλα δυστηχώς χωρίς το μπρασελέ του, οπότε είναι μαύρο λουράκι

-Επίσης άλλον ένα χρονογράφο Seiko μεταχειρισμένο δεκαετίας ΄90 με κωδικό 6139-6012

-Ενώ προ 5ετίας απέκτησα καινούργιο στο πράσινο κουτί του με τα συνοδευτικά του το Rolex Submariner - date στο κλασσικό μαύρο χρώμα πλάκας με μαύρο στεφάνι.

Συνήθως φοράω ειτε το Submariner είτε το Seiko 6139-6002 χρονομέτρου στα χρώματα pepsi

Ξεκινώντας από το εφηβικό μου Orient

orient my1.jpg

Περνώντας στο Orient του πατέρα μου...

Orient father.jpg

στο Ω του παπού μου

Omega.jpg

στο 5αρι της Seiko

seiko5.jpg

χρονογράφο Seiko μεταχειρισμένο δεκαετίας ΄90 με κωδικό 6139-6012

seiko 6139 1.jpg

seiko 6139 3.jpg

χρονογράφο Seiko 6139-7002

seiko 6139 2.jpg

Στον αγαπημένο μου χρονογράφο Seiko 6139-6002 με μπλέ πετρόλ πλάκα και στεφάνη χρονομέτρου pepsi (μπλέ/κόκκινο)

seiko 6139 Pepsi1.jpg

και στο Rolex Submariner που συχνά φοριέται και τις υπόλοιπες μέρες παραμένει κουρδισμένο στο κουτί του

Rolex sub1.jpg

Rolex sub2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βλεπω τα κραταγατε τα παλια σας τα ρολογια.εγω μικρος ημουν τετοια καταστροφη που στο χερι μου το ποιο γερο ρολοι αντεξε το πολυ 6 μηνες

ή τα λουρακια θα χαλαγαν ή θα τα χαλαγα με νερο ή οτιδηποτε αλλο απο ενα σημειο και μετα ειχα χασει το μετρημα ποσα χαλασα.

παντως θυμαμαι οτι καπου εχω ενα ρολοι του παππου απο αυτα που ηταν τσεπης κουρδιστο που ανοιγει και βλεπεις απο την μια την ωρα και απο την αλλη στο καλυμα εβαζες μια φωτο αν μπορεσω και το βρω θα το ανεβασω εδω
 
Ας συνεισφέρω κι εγώ ένα αρχαιολογικής αξίας ρολογάκι.

Το πρώτο μου ρολόι, αγορασμένο από τη μητέρα μου το 1967 σε ταξίδι της στην Αμερική (επίσκεψη σε συγγενολόγια). Ήταν "παιδικό" γι' αυτό κι έχει όλα τα νούμερα (και σχετικά μικρή διάμετρο). Το μπρασελέ είναι μεταγενέστερο, αλλά επίσης ρετρό (δεκαετίας 70, μάλλον). Από τα αθάνατα TIMEX του παλιού καιρού. Δουλεύει ακόμη, μόλις το κούρδισα και άρχισε το τικ τακ ξανά :)

Roloi.jpg
 
Αν και από τα χέρια μου είχαν περάσει πολλά ρολόγια (Κανένα όμως κάτι το ιδιαίτερο η ακριβό.), αυτό που ξεχωρίζω ήταν ένα ρολόι "τρανσφόρμερ" (Δεν νομίζω να είχε σχέση με την γνωστή σειρά..) που έβγαινε από την θήκη - λουράκι και γινόταν αεροπλανάκι.

Αν και δεν μπόρεσα να βρω εικόνα που να είναι "ανοιχτό", νομίζω ότι ήταν αυτό...

images


Ακόμα ένα που έχω ακόμα είναι αυτό το Flik Flak....

P10-08-14_17.46-02.jpg

Και για να είμαι ειλικρινής, αυτό δεν ήταν δικό μου, αλλά το είχα βρει στον δρόμο, και δεν το έχω φορέσει ποτέ (Μάλλον ήμουν λίγο μεγάλος όταν το βρήκα. :p ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ρολοι που ειχα από το δημοτικο μεχρι που τελειωσα το λυκειο.. Από το 1991 που το αγορασα, παρολα τα χτυπήματα που εχει δεχτει ακομα είναι μαχημο. Δεν το φοραω πια αλλα το ακουω κάθε μια ωρα που κανει το κουδουνισμα...

IMG_6800.jpg

IMG_7894.jpg

IMG_7902.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αθάνατα ρολόγια. Εγώ θα έψαχνα στο ebay για κάποιο μεταχειρισμένο ή χαλασμένο και θα άλλαζα την κάσα του.
 
Γενικά τα Casio είναι ρολογάρες. Είχα κι εγώ ένα παρόμοιο με το παραπάνω. Ιάπωνας βλέπεις...
 
Όταν ήμουν 13 ή 14 χρονών, η γιαγιά μου η μακαρίτισσα μου είχε κάνει δώρο ένα από τα πρώτα (τεράστια) Swatch, τα οποία ό,τι είχαν έρθει στην Ελλάδα και ήταν η τελευταία λέξη της μόδας. Είχε διάμετρο τουλάχιστον 3 εκατοστά, άσπρο καντράν με μαύρες τελίτσες (αντί για νούμερα) και μαύρους δείκτες και το λουρί του ήταν μια φαρδιά ταινία από μαύρο λάστιχο. Πολύ απλό βέβαια, αλλά έλεγα κι εγώ όλο περηφάνια ότι είχα Swatch, όπως και οι υπόλοιποι συμμαθητές μου. Δυστυχώς δεν ξέρω τι έχει απογίνει αυτό το Swatch...
 
cloud είπε:
Αν και από τα χέρια μου είχαν περάσει πολλά ρολόγια (Κανένα όμως κάτι το ιδιαίτερο η ακριβό.), αυτό που ξεχωρίζω ήταν ένα ρολόι "τρανσφόρμερ" (Δεν νομίζω να είχε σχέση με την γνωστή σειρά..) που έβγαινε από την θήκη - λουράκι και γινόταν αεροπλανάκι.Αν και δεν μπόρεσα να βρω εικόνα που να είναι "ανοιχτό", νομίζω ότι ήταν αυτό...

images

Αυτό μου θύμισε κάτι ρολογάκια/ρομπότ που κυκλοφορούσαν τότε και είχα ένα παρόμοιο...

Σαν αυτο.

[video=youtube;oiwb3_-ZmSk]




takara.jpg
 




Το σαλάχι το είχα κερδίσει συμπληρώνοντας κάποια σελίδα στο άλμπουμ των thundercats και το κριάρι ήταν από πασχαλινό αυγό. Είναι τα πρώτα "made in China" ρολόγια που βρήκα, όσα άλλα παλιά και φτηνά έχω δει ήταν ιαπωνικά ή απ'την Ταϊβάν.







Το περίεργο ρολόι αυτό το παρήγγελνες ταχυδρομικά και ήταν "από Αμερική". Αυτό είναι ρολόι survival kit με τον κώδικα Morse στο λουρί, ρολόι με δείκτες αλλά και ηλεκτρονικό, πυξίδα που φωσφόριζε και από πίσω θήκη της οποίας το καπάκι μπορούσες να λειάνεις και να γίνει κοφτερό αλλά ήταν και καθρέφτης και είχε μέσα στη θήκη σπίρτα, πετονιά, αγκίστρια και βαράκια.





Με τα μεγάλα αυτά swatch γινόταν χαμός το 92-3. Το λουράκι τους είναι ελαστικό και το δικό μου το έχω αντικαταστήσει γιατί το είχε φάει ο σκύλος μου. Ήταν ίδιο με το καντράν, με magenta dogtooth σχέδιο.

http://retromaniax.gr/applications/core/interface/file/attachment.php?id=167198
 

Συνημμένα

  • .jpg
    .jpg
    150 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχα πάρει δώρο από απορρυπαντικά ρούχων δύο ρολογάκια, το δευτερο μάλιστα ήταν ηλιακό και ψηφιακό...

πηγη εικονας

θεμα: https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...u3QlnjKVIGM2xA

Αυτό το ρολογάκι το είχα πάρει με το απορρυπαντικό Skip! Moυ άρεσε πολύ και αν θυμάμαι καλά, ρύθμιζες την ώρα με το κουμπάκι στο πλάι, απλά πατώντας το και όχι γυρίζοντάς το, όπως συνήθως.

image1.jpg

μαλλον απο απορρυπαντικο πλυντηριου DIXAN IMAGE.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα