Ρετρό ρολόγια που είχατε (και ίσως ακόμα τα έχετε!)

Kambia είπε:
Ακόμα να ανέβουν οι πρώτες εικόνες από την συναρμολόγηση?
Νομίζω το top κομμάτι της συλλογής σου Αετέ. Τώρα μένει να μας δείξεις και ένα Cuckoo Clock να μας αποτελειώσεις.
Η συναρμολόγηση προβλέπεται να αρχίσει από το Σαβ/κύριακο, θα αγοράσω πρώτα υγρό για το καθάρισμα της σκουριάς (ευτυχώς είναι λίγη), διότι έτσι και συναρμολογηθεί, δεν λύνεται ξανά (και ας φωνάζει η σύζυγος...). Σκέπτομαι να βάλω για καντράν την κουκουβάγια, διότι με δεύτερο μηχανισμό κουνάει και το κεφάλι της, πέραν του ωροδείκτη. Όπως μάλιστα διάβασα στις οδηγίες, θα έβγαζαν προσεχώς και άλλα μοτίβα, αλλά φαίνεται ο πόλεμος.....

Τώρα για το Cuckoo, έθιξες λεπτές χορδές φίλτατη Kambia.... Μου αρέσουν πάρα πολύ. Είχα βρει πρίν πολλά χρόνια στον μέλανα δρυμό (η πηγή αυτών των ρολογιών) παλιό ρολόι σε κατάστημα με αντίκες, προπολεμικό σε άριστη κατάσταση. Ακριβό για την εποχή, αλλά μεγάλο, μάλιστα εκτός από τον κούκο κινούσε (προαιρετικά με διακόπτη), αγρότη στην αυλή που πριόνιζε ξύλα, ενώ μπαινόβγαινε η αγρότισσα. Θαυμάσιος ο μηχανισμός του, μου τον έδειξε. Γνήσιος γερμανικός, όχι σαν τα κινέζικα σημερινά...Πολύ το ήθελα και θα το έπαιρνα, αλλά ήμουν ανίσχυρος στο βέτο της συζύγου με το μόνιμο επιχείρημα: "Που θα το βάλεις, έχουμε της γιαγιάς που είναι και πιό παλιό". Έμεινε έτσι το όνειρο, τώρα έχουν απογειωθεί οι τιμές στα προπολεμικά.
 
Eagle 1 είπε:
Η συναρμολόγηση προβλέπεται να αρχίσει από το Σαβ/κύριακο, θα αγοράσω πρώτα υγρό για το καθάρισμα της σκουριάς (ευτυχώς είναι λίγη), διότι έτσι και συναρμολογηθεί, δεν λύνεται ξανά (και ας φωνάζει η σύζυγος...). Σκέπτομαι να βάλω για καντράν την κουκουβάγια, διότι με δεύτερο μηχανισμό κουνάει και το κεφάλι της, πέραν του ωροδείκτη. Όπως μάλιστα διάβασα στις οδηγίες, θα έβγαζαν προσεχώς και άλλα μοτίβα, αλλά φαίνεται ο πόλεμος.....
Καλή δύναμη για τη συναρμολόγηση και αναμένω (φαντάζομαι όχι μόνο εγώ) με αγωνία να δω τις φωτογραφίες από το τελικό αποτέλεσμα .

Eagle 1 είπε:
Τώρα για το Cuckoo, έθιξες λεπτές χορδές φίλτατη Kambia.... Μου αρέσουν πάρα πολύ. Είχα βρει πρίν πολλά χρόνια στον μέλανα δρυμό (η πηγή αυτών των ρολογιών) παλιό ρολόι σε κατάστημα με αντίκες, προπολεμικό σε άριστη κατάσταση. Ακριβό για την εποχή, αλλά μεγάλο, μάλιστα εκτός από τον κούκο κινούσε (προαιρετικά με διακόπτη), αγρότη στην αυλή που πριόνιζε ξύλα, ενώ μπαινόβγαινε η αγρότισσα. Θαυμάσιος ο μηχανισμός του, μου τον έδειξε. Γνήσιος γερμανικός, όχι σαν τα κινέζικα σημερινά...Πολύ το ήθελα και θα το έπαιρνα, αλλά ήμουν ανίσχυρος στο βέτο της συζύγου με το μόνιμο επιχείρημα: "Που θα το βάλεις, έχουμε της γιαγιάς που είναι και πιό παλιό". Έμεινε έτσι το όνειρο, τώρα έχουν απογειωθεί οι τιμές στα προπολεμικά.
Τρελλαίνομαι για Cuckoo clocks! Kαι γω ένα διάστημα που το έψαξα απογοητεύτηκα από την υπερβολικά μεγάλη τιμή τους. Θα μου πεις είναι χειροποίητο και τέχνη, αλλά πού λεφτά... Στο τέλος διάβασα, έψαξα, βρήκα κάτι σχέδια για εύκολες κατασκευές cuckoo clocks και αποφάσισα να κάνω ένα μόνη μου!!!! Είναι και αυτό όπως καταλαβαίνεις στα TO DO LIST
 
Και ένα ρολόι τσέπης του πατέρα μου με κυνηγετικό μοτίβο (ήταν κυνηγός) γερμανικής κατασκευής μάρκας Bergland που του χάρισα το έτος 1980. Είναι κουρδιστό με καντράν εμαγιέ και ποιοτικό. Λειτουργεί κανονικά.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχατε ποτέ τέτοιο για να διακοσμείτε το σκρίνιο σας; :D

Το δικό μου είχε έρθει δώρο από Αμερική (εξού και το ασυνήθιστο βύσμα) και το είχα προλάβει σε λειτουργία, πριν χαλάσει από άγνωστη αιτία:

IMGA0101.JPG
 
Σε πρόσφατη ανασκαφή στην αποθήκη ξέθαψα ένα επιτραπέζιο ρολόι διαφημιστικό της Nescafe, το οποίο είχα ξεχάσει τελείως. Δεν θυμάμαι πότε το πήραμε και σε τι προσφορά ήταν. Του έβαλα μπαταρία και δούλεψε κανονικά. Αν θυμάται κανείς κάτι.....

1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
εχω κι εγω αυτο το ρολοι, απλα δεν μου αρεσει γιατι ειναι μαυρο το πλαισιο...
 

Eagle 1 είπε:
Δεν θυμάμαι πότε το πήραμε και σε τι προσφορά ήταν. Του έβαλα μπαταρία και δούλεψε κανονικά. Αν θυμάται κανείς κάτι.....
1@Eagle 1[/USER]

Ακριβως το ιδιο, το εχω σε ασημι. :)

Κυκλοφορησε, αν θυμαμαι καλα, το 1999 με 2000 ηταν δωρο μαζι με την συσκευασια των 200gr,

σε χαρτινο -ως συνηθως δηλαδη - κουτι. ;)

Περιττο να πω οτι ειναι off topic.... :p

 

stayros είπε:
1@Eagle 1[/USER]

Ακριβως το ιδιο, το εχω σε ασημι. :)

Κυκλοφορησε, αν θυμαμαι καλα, το 1999 με 2000 ηταν δωρο μαζι με την συσκευασια των 200gr,

σε χαρτινο -ως συνηθως δηλαδη - κουτι. ;)

Περιττο να πω οτι ειναι off topic.... :p
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση stayros, νόμιζα ήταν παλαιότερο. Αν γίνεται διέγραψε την ανάρτηση.

 
Από τη δεκαετία του '70, ηλεκτρικό επιτραπέζιο ρολόϊ Data Time από ξύλο & αλουμίνιο. Είναι χωρισμένο σε 24 ζώνες, και στο κατράν η ώρα εμφανίζεται σε λυχνίες Nixie! Η Ελλάδα, είναι στη ζώνη 14.

dt.jpg
 
Eagle 1 είπε:
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση stayros, νόμιζα ήταν παλαιότερο. Αν γίνεται διέγραψε την ανάρτηση.
Θα παραμεινει. Ας υπαρχει σαν πληροφορια για τυχον μελλοντικες αποριες. ;)

NIOBH είπε:
Από τη δεκαετία του '70, ηλεκτρικό επιτραπέζιο ρολόϊ Data Time από ξύλο & αλουμίνιο. Είναι χωρισμένο σε 24 ζώνες, και στο κατράν η ώρα εμφανίζεται σε λυχνίες Nixie! Η Ελλάδα, είναι στη ζώνη 14.
Ομορφο και εντυπωσιακο κομματι!!! :thumbup:
 
NIOBH είπε:
Από τη δεκαετία του '70, ηλεκτρικό επιτραπέζιο ρολόϊ Data Time από ξύλο & αλουμίνιο. Είναι χωρισμένο σε 24 ζώνες, και στο κατράν η ώρα εμφανίζεται σε λυχνίες Nixie! Η Ελλάδα, είναι στη ζώνη 14.
Πάρα πολύ ωραίο και πρωτότυπο επιτραπέζιο ρολόι ΝΙΟΒΗ! Δεν το έχω ξαναδεί.
 
Eξαιρετικο κομματι Νιοβη!Τρελαινομαι για nixies!!
 
Ρολόι Zenith όπου με ένα κούρδισμα λειτουργεί 8 ημέρες. Είναι ενσωματωμένο σε μάρμαρο και πρέπει να κατασκευάσθηκε στη Γαλλία πριν τον πόλεμο. Το δοκίμασα αλλά δεν λειτουργεί. Πρέπει να πάει για συντήρηση.

1.jpg
 
Αν είναι της γνωστής Zenith είναι ελβετικό. Η εταιρία υπάρχει ακόμη και από τον αριθμό του μηχανισμού μπορείς να μάθεις πότε κατασκευάστηκε.

Εμένα με βοήθησαν εδώ

http://forums.watchuseek.com/f27/
 
chris73 είπε:
Αν είναι της γνωστής Zenith είναι ελβετικό. Η εταιρία υπάρχει ακόμη και από τον αριθμό του μηχανισμού μπορείς να μάθεις πότε κατασκευάστηκε.Εμένα με βοήθησαν εδώ

http://forums.watchuseek.com/f27/
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση και την χρήσιμη παραπομπή φίλτατε, πρέπει να κατασκευάσθηκε όντως στην Ελβετία. Θα το ψάξω περαιτέρω.
 
Το πενταράκι μου.... μπορεί να μην έχει αξία συλλεκτική αλλά ένα πεντάρι έχει αξία χρηστική

seiko_5.jpg

Αυτό είναι ένα κουρδιστό Ω του παππού μου, που έχει γίνει μανία να το κουρδίζω με τον πρωινό καφέ μου. Ένα ρολόι που δουλεύει Χ δεκαετίες. Άγνωστο το έτος κατασκευής... σίγουρα πίσω απ' τη δεκαετία του 60

ω.jpg

...στο ψάξιμο είμαι για χρονογράφο της Seiko 6138 καθώς από 6139 είμαι με αυτούς τους τρεις καλυμμένος.

...όταν στα 50 σου, βρίσκεις καταχωνιασμένο το πρώτο σου αυτόματο ρολόι -πριν είχες ΤΙΜΕΧ κουρδιστό- που έχεις να το συναντήσεις από όταν ήσουν σπουδαστής. Ένα Orient αυτόματο που μου είχε αγοράσει  πατέρας μου όταν ήμουν έφηβος κάπου μεταξύ '78-82. Δεν θυμάμαι ακριβώς το έτος. Συγκεκριμένα θυμάμαι που είχε καλέσει τον ρολογά να έρθει με ένα βαλιτσάκι με ρολόγια στο συνεργείο και με είχε φέρει για να διαλέξω και να μου αγοράσει το πρώτο μου σοβαρό ρολόι όπως που είχε πει καθώς το αυτόματο ρολόι εκείνη την εποχή ήταν ότι ποιο σύγχρονο.
Ήταν καταχωνιασμένο πάνω από 20 χρόνια....καθώς είχα αρχίσει να αγοράζω και να επισκευάζω χρονογράφους της seiko που σας έχω παρουσιάσει και να τους στέλνω για επισκευή οπότε το εφηβικό Orient μου φαινόταν "φτωχό" με μόνο δευτερολεπτοδείκτη και μία ημερομηνία. Σήμερα χωμένο σε μία τσάντα. Το βρήκα, και με το που το άγγιξα για να ρυθμίσω ώρα και ημερομηνία άρχισε να δουλεύει!!!!!!! και μετέπειτα του έδωσα και άλλες για να κουρδιστεί.
...Τώρα το μπρασελέ του ούτε που θυμάμαι γιατί είχε αφαιρεθεί και σίγουρα δεν θα βρεθεί, αλλά θα τοποθετηθεί λουράκι.

My_orient.jpg

Η τρέλα μου με τα μηχανικά ρολόγια με έκαναν αργότερα να αναζητώ μεταχειρισμένα δεκαετίας '70 και να τα δίνω για ανακατασκευή.

Ένα ακόμα 6139 της SEIKO το 6139-6012 βρίσκεται στον δρόμο της ανακατασκευής, καθώς ο ρολογάς μου βρήκε σε πολύ καλή κατάσταση μηχανή 6139Β που έχει λυθεί για να καθαριστεί και μετά να τοποθετηθεί στην όμορφη κάσα του Ιαπωνικού χρονογράφου.

Το ρολόι το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο σε άθλια κατάσταση πριν 10+ χρόνια και ήθελε αλλαγή μηχανής και μπρασελέ.
Μπρασελέ μου είπε ότι βρηκε αλλά αν δεν τον δω δεν θα μπει στο ρολόι και θα τοποθετηθεί λουράκι δερμάτινο.

Είναι στα χρώματα του εικονιζόμενου 6139-6012 και θα μπει φωτογραφία του όταν τελειώσει και το παραλάβω στα χέρια μου

Seiko 6139-2012.jpg

Ο πρώτος μου χρονογράφος της seiko 6139-7002 που αγόρασα μεταχειρισμένο πριν 25 ετία και δουλεύει όποτε του το ζητήσω ρολόι!!!!!!!!

seiko 283776139-7002.jpg

Επιτέλους μετά από χρόνια ψαξίματος, βρέθηκε κορώνα σε αρίστη κατάσταση για το αγαπημένο μου SEIKO 6139-6002, επ' ευκαιρίας λύθηκε καθαρίστηκε, λιπάνθηκε και ο ρολογάς μου βρήκε σε αριστη κατάσταση το έξω αλλά και το έσω στεφάνι!!!!!!
Το επόμενο που έδωσα στα τελη Γενάρη 2018 στον ρολογά μου το 6139Β-6012 για service και για να μπει γνησιο μπρασελλέ καθώς εκείνος έχει και το παρέλαβα στα μέσα Φλεβάρη 2018.

seiko 6139-6002.jpg

Το συγκεκριμένο Orient είναι αυτόματο αγοράστηκε τέλη δεκαετάς 70 απ' τον πατέρα μου όταν "έχασε" ένα άλλο σκυλί που ειχε Citizen 24 Jewels αυτόματο με λευκή πλάκα και μόνον ημερομηνία που με την εργασία του στο συνεργείο τα καθάριζε βουτώντας το σε δοχείο με ακουαφόρτε
shocked.gif
, ένα σκυλί το Citizen που διαλύθηκε σε δουλειές στο σκάφος του όταν πιέστηκε καπου κοντά στο σοτρώπι που έκανε αλλαγή σε βάση μίας απ' τις δύο μηχανές.
Ένα ρολόι και αυτό το Orient που καθημερινά κουρδίζω για να δουλεύει χωρις να γνωρίζει τι πάει να πειθ service και επισκευές.

αν μπορεί κάποιος ας πει πιθανό μοντέλλο...

orient.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικα ρολογια με αειθαλη αισθητικη. Σου ευχομαι να τους εντοπισεις
 
Σε ευχαριστώ Wally. Κυρίως ψάχνω τους 6138 bullhead

Ili_LCQ0.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@alfisti156[/USER] Πολυ ομορφα ρολογια, συγχαρητηρια που τα κρατησες! :)

Παρεπιμπτοντως, δεν χρειαζεται να κανεις συνεχομενα post, μπορεις εντος 24ωρου να κανεις edit και να προσθεσεις οτι θελεις μεσα στο post σου. :)

Καθως επισης δεν χρειαζεται να βαζεις τις φωτο μεσα σε quote (παραθεση), μπαινουν αυτοματα μεσα στο post οταν τις ανεβασεις

και πατησεις το  +  που φαινεται κατω αριστερα. :)

Μην πειραξεις τιποτα, τα εχω διορθωσει! :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια φορα και εναν καιρο ειχα γραψει για το αγαπημενο μου ρολόι και την προσπαθεια μου να το αντικαταστησω.

8 χρονια μετα η καταληξη της ιστοριας με πολλες φωτογραφιες!

Προσπαθωντας να βρω ενα ρολοι σαν το δικο μου, τελικα κατεληξα να αγορασω αλλα 4 ανα τα χρονια. Τελικα με την πιο προσφατη αγορα μου βρηκα ενα που ειχε τον ιδιο μηχανισμο και τα ιδια 7 τραγουδια, αλλα σημαντικα διαφορετικη εξωτερικη εμφανιση.

Τα πεντε ρολογια. Το Sanio ειναι το δικο μου. Το τελευταιο ειναι αυτο με τον ιδιο μηχανισμο.

2019-03-28-18h47m33.JPG
2019-03-28-18h47m46.JPG
2019-03-28-18h48m04.JPG


Απο πισω με την ιδια σειρα.

2019-03-28-18h49m03.JPG
2019-03-28-18h49m09.JPG

Αποφασισα να επαναφερω στην ζωη το δικο μου. Μια μικρη εγκοπη μας επιτρεπει να αφαιρεσουμε το καπακι. Μεσα απο το καπακι υπαρχει ενας μεταλλικος δισκος.

2019-03-28-18h50m19.JPG

Αφαιρωντας το πλαστικο καλυμα εχουμε προσβαση στον μηχανισμο.

2019-03-28-18h50m53.JPG

Ο παλιος μηχανισμος ειχε δυο βασικα προβληματα. Τα τεσσερα κουμπια πιεζουν ελασματα στον μηχανισμό για να ενεργοποιηθούν. Στο δικο μου τα τρια απο τα τέσσερα ελάσματα είχαν κοπεί απο την χρήση.

2019-03-28-18h51m30.JPG

Το δευτερο προβλημα στην αλλη μερια ειναι οτι ο πλαστικος σκελετός του μηχανισμού ειχε σπασει στα δυο αδυναμα σημεια των υποδοχων των ελασμάτων. Τον ειχα κολλήσει καποτε.

2019-03-28-18h51m47.JPG

Μετέφερα τον μηχανισμό απο το λειτουργικό ρολόι και πλεον για πρώτη φορα μετα απο 20 χρονια το αγαπημένο μου ρολόι ειναι πάλι σε δράση.

2019-03-28-18h54m08.JPG
2019-03-28-19h00m11.JPG

Κάποια στιγμη θα κανω μια ηχογράφηση τις 7 μελωδίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα