Ρετρό τσίχλες !

Όχι, όχι δεν είναι πολύ παλιές. Δυο τρία χρόνια πρέπει να τις έχω όμως. Τις βρήκα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς. Δεν έφαγα καμμία, είναι παν-σκληρές...!
 
zouzou είπε:
Όχι, όχι δεν είναι πολύ παλιές. Δυο τρία χρόνια πρέπει να τις έχω όμως. Τις βρήκα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς. Δεν έφαγα καμμία, είναι παν-σκληρές...!
δεν ηξερα οτι ειναι πιο προσφατες αυτες,εγω επαιρνα μονο εκεινες με τα ανηψακια του Ντοναλντ,οντως ηταν πολυ σκληρες αλλα ειχαν ωραια γευση κατα τη γνωμη μου
 
Τσιχλο-μηχανή που λειτουργεί κανονικά (βγάζει τις τσίχλες αν γυρίσεις το μοχλό) και χρησιμεύει και ως κουμπαράς. Μέσα ρετρό τσίχλες μπάλες!

DSC06143.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
Τσιχλο-μηχανή που λειτουργεί κανονικά (βγάζει τις τσίχλες αν γυρίσεις το μοχλό) και χρησιμεύει και ως κουμπαράς. Μέσα ρετρό τσίχλες μπάλες!
Προβολή συνημμένου 38072
πολυ ωραια :) πρωτη φορα τη βλεπω..την ειχες κρατησει απο παλια;
 
Στις αρχές του θρέντ, αναφέρθηκε για τις μαστίχες-μπάλες ποδοσφαίρου, που είχαν διαφορετικά χρώματα, ανάλογα με τις ομάδες! Π.χ. μαύρο-άσπρο, πράσινο-άσπρο, κόκκινο-άσπρο, κίτρινο-μαύρο κτλ....

Θυμάμαι να βάζω 5δραχμα & 10δραχμα για να μου πέσει η μπάλα με τα χρώματα που ήθελα! :)

Θυμάμαι το ασημένιο χαρτάκι να μην ξεκολλάει καλά από τη μπάλα & προκειμένου να πετάξω λίγο κομματάκι μαστίχα, την έτρωγα με το ασημόχαρτο (αντισώματα! :p )...

Μα κυρίως θυμάμαι, στη γωνία Μαρτίου με Βασιλίσσης Όλγας, ένα μηχάνημα που έμοιαζε με αυτό:

img.jpg

Περιττό να πω, ότι -αν και στραπατσαρισμένο- το μηχάνημα με θύμησε τα παιδικά μου χρόνια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Μα κυρίως θυμάμαι, στη γωνία Μαρτίου με Βασιλίσσης Όλγας, ένα μηχάνημα που έμοιαζε με αυτό:

Προβολή συνημμένου 38075

Περιττό να πω, ότι -αν και στραπατσαρισμένο- το μηχάνημα με θύμησε τα παιδικά μου χρόνια....
Και αν δεν έχω ταΐσει το συγκεκριμένο μηχάνημα! Με την περισσότερη κίνηση να την έχει τα Σ/Κ που πηγαίναμε Σαλαμίνα :)
 
Δεν ξέρω αν το έχουμε δει ήδη, διαφήμιση από τις τσίχλες τσιγαράκια "Μικροί εξερευνητές"

DSC06340.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω και τις τσίχλες STIMOROL με γεύση που έκαιγε!
 
στο παρακατω βιντεο (01:03 - 01:23λεπτα) βλεπουμε μια διαφημιση με τις τσιχλοφουσκες big babol με διπλη γευση παγωτου (κρεμα-κερασι και κρεμα-λεμονι) :

 
BETTY BOOP είπε:
Να προσθέσω και τις τσίχλες STIMOROL με γεύση που έκαιγε!
διαφημιση με τις τσιχλες STIMOROL απο 00:43 - 01:07 λεπτα :

ξερει κανεις ποιοι ειναι οι τραγουδιστες που ακουμε ;
 
2 εντυπες διαφημισεις απο το οπισθοφυλλο του περιοδικου Μεγαλο Μικυ για τσιχλες Dynamite & Big Babol ...

DSC01870.jpg

DSC01871.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο "δυναμίτης"!!! Σταύρο να 'σαι καλά!!!

Θυμάμαι οτι ο "δυναμίτης" είχε βγει γύρω στο 94-95 και δεν ήταν ακριβώς τσίχλα, αλλά κάτι σαν τρίμματα τσίχλας που είχαν έντονη γεύση, κάπως ξινή, κάπως σαν αυτές τις σκόνες που "σκάνε" στο στόμα. Το πακέτο ήταν ένας στρογγυλός κόκκινος κύλινδρος από πλαστικό, που στο καπάκι είχε αυτό το φυτίλι. Μια φορά είχα πάρει, όταν είχαν πρωτοβγει, μετά από τόση πλύση εγκεφάλου, αφού η διαφήμιση έπαιζε συνέχεια στο Junior's TV. Δεν ξαναπήρα, γιατί, όπως είπα και πριν, ήταν αρκετά ξινή σαν "τσίχλα". Αυτό το θυμάμαι χαρακτηριστικά, μαζί με το σχήμα του κουτιού. Διατηρώ μια επιφύλαξη ως προς το σχημα της τσιχλας.
 
δυναμιτη ειχα παρει και εγω οντως ηταν πολυ ξινα τα τριμματα που ειχε και με δυσκολια γινοντουσαν καπως σαν τσιχλα δεν κυκλοφορησε για πολυ καιρο παντως ηταν και καπως ακριβο απο τι θυμαμαι νομιζω 450-500 δραχμες
 
διαφημιση big babol revolution (02:46 - 03:05 λεπτα) :


διαφημιση big babol babolοεπιδειξεις απο τον cauldron :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τσιχλοφουσκα bubblicious ( :thanx2: :thanx2::thanx2:cauldron) :

 
Aardvark είπε:
Τις τσιχλες "Μπουμ" τις θυμαστε ,εγω αμυδρα.Ευκαιρια να τις ξαναθυμηθουμε.

[edit] dead pic [edit]
Ήταν λεπτές και στενόμακρες.Από μέσα η ίδια η τσίχλα ήταν ροζ. Θυμάσαι ποιας εταιρείας ήταν;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάται κανείς?

- Τσιχλόφουσκα Μικρός Μάγος, με μαγικά τρυκ στο εσωτερικό του χαρτιού περιτυλίγματος

- Τσιχλόφουσκα Bubblicious

- Μίνι τσίχλες κουφετάκια, νομίζω Adams
 
Πίσω
Μπλουζα