Ροφήματα σοκολάτας (κακάο, κ.λπ.)

Θυμάμαι το σοκολατουχο γάλα της ΑΓΝΟ στο πλαστικό μπουκάλι με το κόκκινο αλουμινένιο στόμιο που κυκλοφορούσε μέχρι τα τέλη των 80ʼς . Αντικασταθηκε από χάρτινη συσκευασία αλλά η γεύση καμία σχέση δεν είχε με το σοκολατουχο στο πλαστικό μπουκαλάκι.
 
teo214 είπε:
Θυμάμαι το σοκολατουχο γάλα της ΑΓΝΟ στο πλαστικό μπουκάλι με το κόκκινο αλουμινένιο στόμιο που κυκλοφορούσε μέχρι τα τέλη των 80ʼς . Αντικασταθηκε από χάρτινη συσκευασία αλλά η γεύση καμία σχέση δεν είχε με το σοκολατουχο στο πλαστικό μπουκαλάκι.
Believe it or not σήμερα σε φούρνο στην Καλλιθέα είχε σε πλαστικό μπουκάλι!!
 
Δεν έχω ιδεα oO

Θα βάλω pic αύριο!!
 
Ο Κουικάρας του Νεσκουίκ. Και με το δικό του σέικερ. Αργότερα ο Κουικάρας έγινε Κουίκι.
 
Γάλα με κακάο Καρνέισιον από το 1989.
 
Στις διακοπες μου πετυχα ενα ζευγος ευγενεστατων φαρμακοπειων που το καταστημα που διατηρουν χρονολογειται απο το 1890!

Ειναι απιστευτο το τι εχουν κρατησει στις προθηκες. Δυστυχως δεν ειχα φωτογραφικη μηχανη εκεινη τη μερα. Τους ειπα οτι θα επανελθω καποια στιγμη για φωτοζ και ξεναγηση.

Θα ζητησω απο τα retromaniax departments Χαλκιδος και Αυλωναριου να προβουν σε "ρεπορταζ".

Για να ερθουμε στο θεμα μας...

Σε εναν τοιχο του εν λογω φαρμακειου υπηρχε μια μεγαλη παμπαλαια υφασματινη αφισα/καδρο της Οβομαλτινης (ovomaltine). Μαλιστα μου ειπε οτι καποια φορα περασαν απο εκει καποιοι Γαλλοι τουριστες που ηταν και φοιτητες με γνωσεις ιστοριας και ειχαν ενθουσιαστει με το καδρο το οποιο ειναι πλεον υπερσπανιο.

Σας παραθετω μια αθλιας ποιοτητος φωτο απο το κινητο μου

picture.php
 
circleag είπε:
Νομιζω οτι δεν υπαρχουν πια. Το carnation σταματησε καπου το 2001 και το Dolca πολυ πιο νωρις/

Και τα δυο ειχαν υπεροχη γευση.. Κριμα που δεν υπαρχουν πια.
Κάνεις λάθος φίλε μου! Εγώ μέχρι το 2004 θυμάμαι ν'αγοράζω και τα 2! Μη σου πω και το 2005. ;)

dr_slump είπε:
Υπάρχουν και τα 2 σε μεγάλα super markets.
Θυμάται κανείς το x-treme (ή extreme) της ΦΑΓΕ;
Δυστυχώς το θυμάμαι... Δε μ'άρεσε καθόλου. Αυτό που μου άρεσε πολύ, αντιθέτως, είναι το "Choq" (νομίζω της "Nounou")! Πρέπει να υπάρχει ακόμα! Θυμάται κανείς το λευκό γάλα σε σκόνη "Regilait"; Το έχουμε πουθενά εδώ μέσα; Νομίζω κυκλοφορεί και το διαφημιστικό σποτάκι κάπου στο youtube. Κι αυτό είχε περάσει μια περίοδο απ'το σπίτι μου!
 
Mandrake είπε:
Θυμάται κανείς το λευκό γάλα σε σκόνη "Regilait"; Το έχουμε πουθενά εδώ μέσα; Νομίζω κυκλοφορεί και το διαφημιστικό σποτάκι κάπου στο youtube. Κι αυτό είχε περάσει μια περίοδο απ'το σπίτι μου!
Ρετρο Γαλατα ριξε βλεφαρο ;)
 
Μπήκα μόλις!! Ωραίος!! :)
 
Aλλο ενα ρετρο κακαο...πολυ ρετρο θα ελεγα...υπαρχει σε ενα ντουλαπι στο χωριο...πλεον εχει γινει αποθηκευτικος χωρος για κουμπια...

picture.php


Εdit:

To πλαινο μερος του κουτιου..δυστυχως δε βγηκε καλη η φωτο...

picture.php


''Τα συστατικα και η συνθεσις του κακαου και της σοκολατας ''ΙΟΝ''αποτελουν την τελειοτεραν τροφην δι' ολας τας ηλικιας ως και δια τους αναρρωνυοντας'' ΙΟΝ ΑΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Carnation, Dolca, Milko και Yoko Choco. Τα τσάκιζα.
 
Διαφήμιση του κλασσικού μπουκαλιού!

DSC06345.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
Διαφήμιση του κλασσικού μπουκαλιού! Προβολή συνημμένου 40333
αχχ,το μοναδικό σοκολατούχο που μπορούσα να πιώ με ευχαρίστηση...ευτυχώς κυκλοφορεί ακόμα (αν και έχω να το αγοράσω χρόνια οπότε δεν ξέρω αν παραμένει το ίδιο) και η συσκευασία μάλιστα ήταν μέχρι πρόσφατα σχεδόν ίδια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πηρα προχθες να δοκιμασω μετα απο χρονια το νεσκουικ φραπε που καποτε πριν πολλα χρονια επινα 3-4 την ημερα και που πλεον το λενε νεσκουικ plus και η γευση του ηταν η πιο χαλια που θα μπορουσε να υπαρξει σε γαλα απορω ειλικρινα ποιο παιδακι το πινει πλεον κριμα....
 
Shakti είπε:
Αααχ, τι μού θυμισες ... Yoko Choco !!! Τα θυμάστε τα μικρά χάρτινα κουτάκια, σε χρώμα απαλό καφέ, τα οποία περιείχαν το σοκολατούχο γάλα Yoko Choko ??? Μάλιστα, στο μπροστινό μέρος του κουτιού ήταν ζωγραφισμένο κι ένα κοριτσάκι, που το βλέπαμε να είναι καθισμένο και να ρουφάει ένα Yoko Choco !!! Επίσης, στο πίσω μέρος του κουτιού ήταν κολλημένο ένα διαφανές νάυλον και μέσα σε αυτό φυλασσόταν το μικρό και λεπτό σπαστό καλαμάκι του !!! Το καλαμάκι ήταν μυτερό στο κάτω μέρος του, το έμπηζες στο μικρό ασημί "κυκλάκι" στο πάνω μέρος του κουτιού, το οποίο γινόταν "τρυπούλα" και ... ρούφαγες από εκεί το σοκολατούχο γάλα !!! Η συσκευασία αυτή πολύ μάς είχε "ψαρώσει", ήταν πρωτοποριακή για εκείνη την εποχή [έχω την εντύπωση, μάλιστα, ότι το Γιόκο Τσόκο ήταν το πρώτο "ρόφημα" που βγήκε με αυτού του τύπου τη "συσκευασία" !!! Μετά έκαναν τη "σαρωτική" εμφάνισή τους οι χυμοί σε αυτού του είδους τα κουτάκια, όπως οι "Φλώρινα" (τους οποίους ως φοιτητές στη Θεσσαλονίκη τις είχαμε "τσακίσει"), οι "Αμίτες" κλπ] !!! Γι' αυτό, άλλωστε, και τα κουτάκια Γιόκο Τσόκο είχαν γίνει ανάρπαστα σε εμάς τα τόοοτε πιτσιρίκια !!! Μέχρι που βγήκε το ΜΙΛΚΟ και ... τα σάρωσε όλα [όπως έχω γράψει σε άλλο τόπικ] .....

Επίσης ... το θυμάται κανείς σας το γάλα ΒΑΝ ΧΑΟΥΤΕΝ ??? [νομίζω γραφόταν Van Houten] ??? Έκανε κι αυτό την εμφάνισή του στην ελληνική αγορά [αν και δεν το έχω δοκιμάσει ... κι εγώ, όποτε έβαλα κακάο στο γάλα μου, αυτό ήταν - τι άλλο ??? - Hemo !!! Άντε και μια - δυο φορές Nesquik, μιας και είχαμε λατρέψει τον Κουικάρα !!! Κουικάρας ruleeees !!! ] !!! Λοιπόν, από το γάλα Van Houten θυμάμαι το τραγουδάκι απ' το διαφημιστικό σποτ : "Το πρωί όταν ξυπνάω πίνω γάλα με κακάο" !!! Εκεί πρωταγωνιστούσε κι ένας πολύ γλυκούλης μπόμπιρας, του οποίου η μαμά του ετοίμαζε το γάλα του ....
 
αγαπημενο γαλα!!! ευτυχως βγαινει ακομα αλλα με αλλη συσκευασια!!
 
Πίσω
Μπλουζα