Ροφήματα σοκολάτας (κακάο, κ.λπ.)

Βρήκα κι αυτό:

Alsa Choco

DSC06432.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά θυμάστε την διαφήμιση του CoCo-Milk με τον Χάρυ Κλύνν που κεκέδιζε? Η δεκαετία του 80 σε όλο της το μεγαλείο. Την βρήκα στο youtube Και παραθέτω το Link.http://www.youtube.com/watch?v=MmbdprojS74&feature=related
 
Τώρα θα ανεβάσω μια φωτογραφία του αγαπημένου κακάο, απ΄ το οποίο έχω μόνο το κουτί, δυστυχώς χωρίς την ετικέττα.

DSC06695.jpg

Λεγόταν Siggi και κατά καιρούς στο καπάκι είχε αυτοκόλλητα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε βάλει συλλογή με παραδοσιακές στολές από διάφορες χώρες. Δυστυχώς δεν τα έχω ούτε αυτά. Τώρα βέβαια το κουτί φιλοξενεί χοντρό αλάτι.. :p

Το θυμάται κανείς;; Ήταν το αγαπημένο μου.
 
ζουζου πρωτη φορα διαβαζω γι αυτη την ονομασια,θυμασαι ποτε κυκλοφορησε;

παντως εχει ωραιο βαζο και πρωτοτυπο θα ελεγα :)
 
Δεκαετία 80 σίγουρα και μάλιστα ίσως μέχρι τα μέσα της, γιατί κι εγώ το θυμάμαι όταν ήμουν μικρή. Το πολύ 86 - 87 δηλαδή να υπήρχε. Ναι, ήταν πρωτότυπο το κουτί του!
 
:thanx2: :thanx2: :thanx2:για τις πληροφοριες και για το οτι εμαθα κι αυτη τη μαρκα κακαο.Λες να προερχοταν απ την Ιταλια;
 
Έχω την εντύπωση πως ήταν από Γερμανία. Τώρα που το έψαξα στο ίντερνετ βρήκα μια τέτοια μάρκα με σοκολατένια μπισκότα κλπ
 


Λατρεμένο.. :) μαζί και το hemo και το yoco choco..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
imagesdolca.jpg

απλα DOLCA ...respect...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια εποχή είχε έρθει ένα ολλανδικό κακάο, ονόματι Van Houten, και μάλιστα διαφημιζόταν και στην τηλεόραση. Νομίζω ότι η συσκευασία ήταν γυάλινο βαζάκι με πορτοκαλί χρώματα.

Επίσης σε μορφή με κακάο έβγαινε και το περίφημο "γάλα Αυστρίας", όπου η σχετική πυραμιδοειδής χάρτινη συσκευασία, πρόδρομος του Tetra-pack, ήταν άσπρη-καφέ αντί άσπρη-μπλε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα Co-co-co-co-milk...Mε τον απαιχτο Χαρρυ Κλυνν!!! :D

ΧΑΡΥ ΚΛΥΝΝ-COCO MILK_συλλεκτικη αναρτηση 1990

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
Διαφήμιση του κλασσικού μπουκαλιού!Προβολή συνημμένου 40333
Μεγαααάλη απόλαυση στ' αλήθεια!!!! :d@redevil

Μετά βέβαια βγήκε το Milko...

Όσον αφορά το πρωινό μου γάλα, μέχρι που τελείωσα το σχολείο έπινα μισό λίτρο γάλα εβαπορέ με μια κουταλιά κακάο της ΙΟΝ και 3 ζάχαρη. Εμβόλιμα όμως έχουν περάσει από την κούπα μου και το HEMO και η OVOMALTINE, στην Πέμπτη δημοτικού θυμάμαι η Οβομαλτίνη έδινε και δωράκι μια καρφίτσα με τη φίρμα και απεικόνιζε κάποιο σπορ π.χ. μπάσκετ, και πήγαινα στο σχολείο με την καρφίτσα στο πέτο!!!!! Θεός...

Τώρα βέβαια που μεγαλώσαμε και "πρέπει να προσέχουμε τη διατροφή μας" η κούπα έγινε μπωλ με φρέσκο γάλα και δημητριακά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Μια εποχή είχε έρθει ένα ολλανδικό κακάο, ονόματι Van Houten, και μάλιστα διαφημιζόταν και στην τηλεόραση. Νομίζω ότι η συσκευασία ήταν γυάλινο βαζάκι με πορτοκαλί χρώματα.
Έχω αναφερθεί σε αλλο ποστ [δεν θυμάμαι σε ποιο τόπικ] για το γάλα με κακάο Van Houten [Βαν Χάουτεν] !!! Θυμάμαι το διαφημιστικό σποτ : Μια παιδική γυναικεία φωνούλα τραγουδούσε, πάνω σε μια παιδική μελωδία, τους στίχους : Το πρωί όταν ξυπνάω / πίνω γάλα με κακάο !!! Και μετά μια ανδρική φωνή απαντούσε [όχι τραγουδιστά, αλλά "αφηγηματικά"] : Αλλά με γάλα γνήσιο κακάο Βαν Χάουτεν !!! Και όσο ακούγαμε αυτά, βλέπαμε έναν γλυκούλη πιτσιρίκο που η μαμά του τού ετοιμάζει το γάλα του κι αυτός περιμένει πώς και πώς να ετοιμαστεί !!! Η σκηνή που μού έχει μείνει είναι ο πιτσιρίκος που "προτάσσει", λιγάκι, προς τα έξω τα κάτω χείλια του [υποτίθεται, επειδή του ... τρέξαν τα σάλια, βλέποντας τη μαμά του να βάζει στο γάλα το διαφημιζόμενο κακάο] !!! Σκέτη γλύκα ο άτιμος :flower:


:flower: .... Για το κακάο "Βαν Χάουτεν" δεν έχω ξανακούσει από τοτε ....
 
Βλέπω μνήμη ελέφαντα, αν και άλλος έχει το όνομα.

Το κακάο Van Houten είναι από τα "βασικά" σήματα κατατεθέντα της Ολλανδίας και εννοείται ότι εξακολουθεί να υπάρχει ακόμα. Μάλιστα η εταιρία χρονολογείται από το 1828 !

Δεν ξέρω βέβαια αν πλέον εισάγεται στο Ελλάντα...
 
panp είπε:
Μια εποχή είχε έρθει ένα ολλανδικό κακάο, ονόματι Van Houten, και μάλιστα διαφημιζόταν και στην τηλεόραση. Νομίζω ότι η συσκευασία ήταν γυάλινο βαζάκι με πορτοκαλί χρώματα.
Επίσης σε μορφή με κακάο έβγαινε και το περίφημο "γάλα Αυστρίας", όπου η σχετική πυραμιδοειδής χάρτινη συσκευασία, πρόδρομος του Tetra-pack, ήταν άσπρη-καφέ αντί άσπρη-μπλε.
Ax, τα θυμάμαι τα πυραμίδα μπουκάλια γάλακτος! Μας τα έπαιρνε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου,όπως επίσης και τα αντίστοιχα σοκολατούχα πυραμιδάκια!
 
Uskoke είπε:
Axόπως επίσης και τα αντίστοιχα σοκολατούχα πυραμιδάκια!
Πω πωωω ... τι μού θύμισες !!! Στις πολύ - πολύ αρχές των 80ς στο νησάκι της καταγωγής μου, που είναι της αγόνου γραμμής, αυτά τα γάλατα ... υπήρχαν στο μοναδικό παντοπωλείο του νησιού :eek:

:eek: !!! Πώς φτάσανε ως εκεί, ήταν απορίας άξιον [δεδομένου ότι το νησάκι μου εκείνα τα χρόνια δεν είχε λιμανι και, συνεπώς, η έλευση προϊόντων ήταν αρκούντως προβληματική] !!! Πάντως, στο νησάκι μου δοκίμασα πρώτη τα "σοκολατούχα γάλατα σε πυραμιδοειδή χάρτινη συσκευασία" και, απ' ό,τι θυμάμαι, σε εκείνη την ηλικία ζοριζόμουν αρκετά για να ανοίξω το κουτί τους [λίγο να σού ξέφευγε το κόψιμο του κουτιού στην "κορυφή" της πυραμίδας ... θα χυνόταν όλο το γάλα απέξω] !!! Γι' αυτό, ίσως, αυτές οι συσκευασίες δεν "έπιασαν", από τότε δεν τις βρήκα ξανά μπροστά μου ....
 
Χμμμ...Νησί χωρίς λιμάνι το 80...Αρχίζει από "Σ" και τελειώνει σε "ος";
 
Διαφημισησεις διαφορων ροφηματων

απο Μικυ Μαους. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα