Ροφήματα σοκολάτας (κακάο, κ.λπ.)

αχχχ τι ωραίο threadάκι.εγω ήμουν φανατικός του ...576274_10151071490281500_494032451_n.jpg
 
Θησαυρός! Θυμήθηκα το σακίδιο του Κουίκυ (post 60), πάντα το ήθελα!
 
Γάλα dolca με κακάο,

όλο δύναμη και όλο νοστημιά.

[edit] Αποφεύγουμε οπαδικά συνθήματα [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συσκευασια κακαο Nestle(εισαγωμενο ετσιιιιιι?), δεν ξερω χρονια, αλλα η καθαρευουσα ισως λεει κατι.

Και ενας διαφημιστικος στυλος ovomaltine απο τις αρχες του '80, υπαρχει περιπτωση να τον ειχαμε παρει απο την ΔΕΘ(δεν το λεω σιγουρα)

P1090445.jpg

P1090451.jpg

P1070914.jpg

P1070915.jpg

OK.jpg
 
Μερικες διαφημισεις απο κομικ...του '80

Και δυο Carnation

img280.jpg

img300.jpg

P1090761.jpg

P1090801.jpg

P1090836.jpg

P1090857.jpg

P1090859.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκεί που καμάρωνα ότι βρήκα και αγόρασα Οβομαλτίνη από το εξωτερικό, την πέτυχα και στην Ελλάδα σε 2 αλυσίδες σούπερ μάρκετ!
 
Σε ένα ηλεκτρονικό δισκάδικο εντόπισα το παρακάτω CD το οποίο ήταν συλλογή-διαφήμιση του N' Joy κατά το 1995.

R-4112817-1355686502-3648.jpeg
 
caotonic.jpg

Το Caotonic της Γιώτης ήταν πολύ ωραίο! Μάλιστα κάποτε, μέσα 90's πρέπει να ήταν, είχαν βγει και σοκολάτες γάλακτος με το σχήμα του Caotonic, σε ξυλάκια και είχαν μέσα από μία καρτέλα με κόμικς, τις περιπέτειες του Caotonic.
 
Σοβαρά; Τότε μάλλον δεν θα είχαν τα μέρη στα οποία έψαχνα, κρίμα!
 
Dr. SLUMP είπε:
Σε ένα ηλεκτρονικό δισκάδικο εντόπισα το παρακάτω CD το οποίο ήταν συλλογή-διαφήμιση του N' Joy κατά το 1995.
Προβολή συνημμένου 87263
Τα συγκεκριμένα CD τα δίνανε δώρο νομίζω αν μάζευες κάποια καπάκια N'JOY, έχω και τα 3 CD της σειράς.

Επίσης είχα πάει και σε σχετικό πάρτυ νομίζω στον Άλιμο, και μοίραζαν N'JOY στην έξοδο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για εκείνο το σοκολατούχο γάλα της δέλτα, το champion, ακόμα να βρω πληροφορίες. Θυμάμαι ήταν με βύνη και μέλι. Θυμάται κανείς τίποτα περισσότερο;
 
foutix είπε:
Για εκείνο το σοκολατούχο γάλα της δέλτα, το champion, ακόμα να βρω πληροφορίες. Θυμάμαι ήταν με βύνη και μέλι. Θυμάται κανείς τίποτα περισσότερο;
Δεν ξέρω πού στην ευχή το θυμήθηκες, αλλά με κόλασες πρωϊνιάτικα! :)

Το έπινα μανιωδώς ένα διάστημα... Μετά, απλά σταμάτησε... Το έψαξα, αλλά τίποτα....
 
manos311 είπε:
Τα συγκεκριμένα CD τα δίνανε δώρο νομίζω αν μάζευες κάποια καπάκια N'JOY, έχω και τα 3 CD της σειράς.
Επίσης είχα πάει και σε σχετικό πάρτυ νομίζω στον Άλιμο, και μοίραζαν N'JOY στην έξοδο.
Εδώ και εδώ βρήκα τα εξώφυλλα των 2 πρώτων CD, ενώ φαίνεται και η playlist του 3ου.

Επειδή είχες τα CD, θα μπορείς να μου λύσεις και την απορία:

Στα CD ήταν οι αυθεντικές εκτελέσεις των κομματιών ή ήταν covers από καλλιτέχνεις "μ' έκαψες";

Γιατί πουθενά και σε κανένα CD δεν υπάρχουν στοιχεία των καλλιτεχνών. Μπορεί να το έκαναν για να γλιτώσουν από πνευματικά δικαιώματα, ποιός ξέρει.

Πάντως μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο που δεν αναφέρεται ούτε καν το όνομα του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος, παρά ξερά το όνομα του κομματιού.

foutix είπε:
Για εκείνο το σοκολατούχο γάλα της δέλτα, το champion, ακόμα να βρω πληροφορίες. Θυμάμαι ήταν με βύνη και μέλι. Θυμάται κανείς τίποτα περισσότερο;
Μήπως μετονομάστηκε σε Action; Στο thread με τις τηλεκάρτες υπάρχει τηλεκάρτα/διαφήμισή του, και ακριβώς από κάτω ο Dr. SLUMP εξηγεί για το Action. Μάλλον λέτε το ίδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
Για εκείνο το σοκολατούχο γάλα της δέλτα, το champion, ακόμα να βρω πληροφορίες. Θυμάμαι ήταν με βύνη και μέλι. Θυμάται κανείς τίποτα περισσότερο;
Όχι Champion, Action λεγόταν. Κυκλοφορούσε από το 1993 μέχρι το 2001.

999649_392366124196818_1481753225_n.jpg
 
Όχι slump. Το γάλα που λέω ονομάζονταν champion και κυκλοφόρησε Σεπτέμβρη 92 ή Μάρτη 93. Έκανε πάταγο. Δεν μπορούσες να το βρεις πουθενά. Και όπως γράφει και η dare έπαψε να κυκλοφορεί και ξαφνικά.
 
Ίσως να πρόκειται για την αρχική ονομασία του Action, αφού πρόκειται για ακριβώς το ίδιο πράγμα: φρέσκο γάλα με κακάο, μέλι και βύνη.
 
nwntas είπε:
Εδώ και εδώ βρήκα τα εξώφυλλα των 2 πρώτων CD, ενώ φαίνεται και η playlist του 3ου.Επειδή είχες τα CD, θα μπορείς να μου λύσεις και την απορία:

Στα CD ήταν οι αυθεντικές εκτελέσεις των κομματιών ή ήταν covers από καλλιτέχνεις "μ' έκαψες";

Γιατί πουθενά και σε κανένα CD δεν υπάρχουν στοιχεία των καλλιτεχνών. Μπορεί να το έκαναν για να γλιτώσουν από πνευματικά δικαιώματα, ποιός ξέρει.

Πάντως μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο που δεν αναφέρεται ούτε καν το όνομα του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος, παρά ξερά το όνομα του κομματιού.
Νομίζω ήταν διασκευές, αλλά είμαι εκτός Ελλάδας τώρα και δεν μπορώ να ακούσω τα CD και να το επιβεβαιώσω.
 
Πίσω
Μπλουζα