Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα - Next Generation!

pooky(1) είπε:
Δεν με θέλει το σινεμά, τελικά. Και η σύζυγος να ήθελε, προβλέπω να κοβόταν το ρεύμα, να καιγόταν το φιλμ, να χάλαγε η μηχανή προβολής, να έπιανε φωτιά, να γινόταν σεισμός..........................
Απλά respect..
 
Λώρα είπε:
Πήγα χθες και απογοητεύτηκα...Δυστυχώς ότι χειρότερο έχω δει τον τελευταίο καιρό...
Eίναι λυπηρο να ακούς αρνητικά σχόλια για αυτήν την ταινία.Για μένα αυτή η ταινία ειταν οτι περίμενα.

Ο Ευστρατιαδης ...επέστρεψε και δεν απογοητευσε τους fun του.
 
video80 είπε:
Eίναι λυπηρο να ακούς αρνητικά σχόλια για αυτήν την ταινία.Για μένα αυτή η ταινία ειταν οτι περίμενα.Ο Ευστρατιαδης ...επέστρεψε και δεν απογοητευσε τους fun του.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν είναι απαραίτητα σωστή.

Πάντως όποιος την είδε και μπορεί να μου πει τι γίνεται,κερδίζει. Εγώ είδα μια πρόχειρη ταινία χωρίς πλοκή, αρχή, μέση και τέλος. Μου φάνηκε περισσότερο σαν ενωμένα σκετσάκια μπαλωμένα με σκηνές από την παλιά ταινία. Άσε που όπως είπα δεν υπήρχε σενάριο, απλώς η ιστορία στεκόταν πάνω στις ατάκες που ήθελαν να βάλουν στην ταινία...
 
Λώρα είπε:
Πάντως όποιος την είδε και μπορεί να μου πει τι γίνεται,κερδίζει. Εγώ είδα μια πρόχειρη ταινία χωρίς πλοκή, αρχή, μέση και τέλος. Μου φάνηκε περισσότερο σαν ενωμένα σκετσάκια μπαλωμένα με σκηνές από την παλιά ταινία. Άσε που όπως είπα δεν υπήρχε σενάριο, απλώς η ιστορία στεκόταν πάνω στις ατάκες που ήθελαν να βάλουν στην ταινία...
Aπλά είταν η συνέχεια της ιστορίας οπως την οραματίστηκε ο Ομηρος Ευστρατιάδης. Τα χρόνια πέρασαν οι μαθητές μεγάλωσαν, γίνανε 50αρηδες ,καποιοι απο αυτους καθηγητές του ιστορικού λυκείου Χαβαλέ.Ειπήρχαν αρκετες συμετοχές απο ''θαμένους'' ηθοποιούς της βιντεοκασσέτας και καλώς έγινε. Οι προσθήκες παλιών σκηνων απαρέτητες κατ εμέ.

Οι περισσότεροι(για να μην πώ ολοι) οι χαρακτήρες πολύ καλοι ,σεναριο και να μην υπήρχε ,εμενα με αποζημίωσε και μονο το γεγονός οτι ειδα τους αγαπημένους μου αστερες της βιντεοκασσέτας σε μια κινηματογραφική αιθουσα εν ετη 2011!

Αλλά και τα νέα παιδιά καλά ειτανε, καλή προσπαθεια.
 
video80 είπε:
σεναριο και να μην υπήρχε ,εμενα με αποζημίωσε και μονο το γεγονός οτι ειδα τους αγαπημένους μου αστερες της βιντεοκασσέτας σε μια κινηματογραφική αιθουσα εν ετη 2011!
Μα εκει κυρίως βασιζεται η ταινια, απ'όσο έχω καταλάβει. Απλως πολλοι πιστευουν το μαρκετινγκ πανω σε νοσταλγια ισως δεν ειναι σοβαρη βαση για μια αντικειμενικα καλη ταινια.

Εμενα για παραδειγμα, δεν με ενδιαφερει να τη δω, πρωτον επειδη δεν εχω συνδυασει νοσταλγικά τα 80ς και τις βιντεοταινίες με την παιδική μου ηλικία και δευτερον επειδη ξερω οτι ποιοτικά δεν 'στεκει' μονη της ως ταινια (προϋποθετει τη νοσταλγία) :)

Προσωπικα πιστευω οτι τετοιες προσπαθειες τυπου 'η επιστροφη που περιμενατε' πρεπει να ειναι epic, καλοφτιαγμένες σαν φόρος τιμης, οπως "Το Κλαμα βγηκε απο τον Παράδεισο" (αν και ειναι αλλη κατηγορια αυτο). Παντως χαιρομαι που αρεσε στους νοσταλγους και φανς των 80ς :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντος περιμενω και την αλλη συνεχεια που λει στο τελος ο μπιλιας

και το πιστευω οτι θα εχει και αλλη μια μπορη και δυο και μετα τελος.

οπος εκανε και ο περακης λουφα και παραλαγη τηλεταινια και μετα

της συρινες. Και στο φιναλε να πουμε οτι πολυ καλυτερι απο κατη αλες σαβουρες

που εχουν βγαλει κατα καιρους νομηζω. 80ς80ς80ς80ς για παντα αχχχχχ να ξανα ερχοντουσαν ξανα????????????
 
Rakeesh είπε:
Μα εκει κυρίως βασιζεται η ταινια, απ'όσο έχω καταλάβει. Απλως πολλοι πιστευουν το μαρκετινγκ πανω σε νοσταλγια ισως δεν ειναι σοβαρη βαση για μια αντικειμενικα καλη ταινια.
Εμενα για παραδειγμα, δεν με ενδιαφερει να τη δω, πρωτον επειδη δεν εχω συνδυασει νοσταλγικά τα 80ς και τις βιντεοταινίες με την παιδική μου ηλικία και δευτερον επειδη ξερω οτι ποιοτικά δεν 'στεκει' μονη της ως ταινια (προϋποθετει τη νοσταλγία) :)

:D
θα συμφωνίσω μαζί σου ,ομως για μένα η νοσταλγία λειτουργησε θετικά.Οταν οι αγαπημένοι σου ηθοποιοι ειναι 20 χρονια στην αφάνεια και ξαφνικά τους βλέπεις σε μια καινουργια ταινία χαιρεσε.

Πολύ περισσότερο για τα δευτεροτρίτα ονοματα (οπως Θανασης Παπαδοπουλος , Φιλιππας γκιόνης , Ηλίας Κωνσταντίνου ,Σταματης Τζελέπης ,Βασίλης Καμίτσης κτλ...) οι cult καθημερινές μορφές των 1980ς βγένουν στο σήμερα (τι το καλλύτερο? κατα τη δική μου άποψη πάντα)
 
Mήπως ξέρει κανείς πόσα εισητήρια έχει κάνει η ταινία ως τώρα;
 
συμφωνα με το ελληνικο box office ειναι δευτερη http://www.sevenart.gr/box-office-detail.php επισης θα σας αποκαλυψω κατι επομενη ταινια που ετοιμαζεται ειναι ενα remake των ποντιων που επαιζαν βουτσας-τσακωνας για οσους γνωριζουν
 
Eίχα την υποψία οτι η ταινία θα ...πάτονε. Λογο του οτι ειδα 5-6 ατομα στην αιθουσα οταν πήγα να την δώ.

Ευτιχώς πάει καλά.(γιατί το αξίζει).

Λές να δουμε και remake ποντιοι σε μερικους μήνες? Αντε μακάρι! Θα εξαρτηθεί συγουρα απο το τι απιχηση θα έχει το ροδα τσάντα ,εαν παει καλα τότε μαλλον θα έχουμε και νέα προσπαθεια.Στην τελική αυτό κανει πολλούς να ξαναπηγένουν στις αιθουσες(οπως εγω , οπου σε οποιαδιποτε αλλη ταινία με την καμία δεν θα χαλαγα 10 ευρω για cinema!)

Πηστεύεις οτι θα πέζει ο Τσάκωνας?
 
σκηνη απ την ταινια

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδα τη ταινία, και δυστυχώς ήταν απελπιστικά κατώτερη των προσδοκιών μου. Μάλιστα πριν μπω συζητούσα με ένα φίλο για το αν θα είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Κάθαρση.

Ανύπαρκτο σενάριο, καμία συνοχή μεταξύ των σκηνών και αστεία τραβηγμένα από τα μαλλιά.

Είναι κρίμα το ότι μαζεύτηκαν πολλές ενδιαφέρουσες φάτσες οι οποίες θα μπορούσαν να βγάλουν πολύ γέλιο - αν είχαν σενάριο της προκοπής.

Αντί αυτού 2-3 σκηνές έκαναν κάποιους θεατές να γελάσουν αλλά πέρα από αυτό τίποτα. Ήταν τόσο μάπα που τα πιο κρύα από τα αστεία του Σεφερλή ήταν πολύ καλύτερα...
 
οποιος ρωτα μαθενει. του χρονου οπος ειπαι καποις φιλος απο εδω μεσα νεα ταινια οι πονιοι αλλα εμαθα

και εγω νεα για το ροδα τσανα και κοπανα οτι ο ευστρατιαδης σηζηταει με την κρατικη τηλεορασι να το

κανει σειρα , με τους ιδιους ηθοποιους
 
θανος είπε:
συμφωνα με το ελληνικο box office ειναι δευτερη http://www.sevenart.gr/box-office-detail.php επισης θα σας αποκαλυψω κατι επομενη ταινια που ετοιμαζεται ειναι ενα remake των ποντιων που επαιζαν βουτσας-τσακωνας για οσους γνωριζουν
Είναι σίγουρο και το αποκάλυψε ο ίδιος ο Όμηρος Ευστρατιάδης ως καλεσμένος (μαζί με άλλους συντελεστές της ταινίας) στην εκπομπή "Super Star" της Χριστίνας Λαμπίρη, πριν από 2 βδομάδες περίπου! Την περιμένω πως και πως! Μάλιστα αν θυμάμαι καλά, είπε πως οι ηθοποιοί θα διατηρήσουν τα κανονικά τους επίθετα, απλά θα έχουν κατάληξη σε -ίδης (π.χ. Κώστας Βουτσίδης).
 
ΒΑΓΓΕΛΗΣ είπε:
οποιος ρωτα μαθενει. του χρονου οπος ειπαι καποις φιλος απο εδω μεσα νεα ταινια οι πονιοι αλλα εμαθακαι εγω νεα για το ροδα τσανα και κοπανα οτι ο ευστρατιαδης σηζηταει με την κρατικη τηλεορασι να το

κανει σειρα , με τους ιδιους ηθοποιους
λοιον τα πραγματα εχουν ως εξης:η αρχικη διαρκεια της ροδας ξεπερνουσε τις 2.5 ωρες ομως ο σπεντζος ηθελε η ταινια να ειναι μιαμιση ωρα ετσι υλικο γυρισματων και σκηνες ολοκληρες δεν μπηκαν καθολου ομως αυτα που εχουν κοπει εχουν κρατιθει απο τον ευστρατιαδη ο οποιος εχει σκοπο να τα βγαλει στο dvd οταν κυκλοφορισει ομως συζηταει και ενα αλλο ενδεχομενο να παρουσιαστει η ταινια σε μορφη σειρας μαζι με τις κομμενες σκηνες στο αλτερ
 
Τι να σχολιάσω που έδωσα πόσα λεφτά για να την δώ; Στο μισάωρο ήθελα να φύγω. Δεν είχε αρχή μέση ή τέλος. Δεν ήταν καν σουρεαλιστική, απλά ασυνάρτητη. Η δε ηθοποιϊα, βγαλμένη από τις οικογενειακές ιστορίες. Εγώ κι εσείς να πηγαίναμε καλύτερα θα παίζαμε. Το μόνο που ίσως είναι πιθανό είναι να είχε παρα πολλές κομμένες σκηνές. Κρίμα πάντως.

Πήγα Δευτέρα, στο σινεμά ήταν 7-8 άτομα. Αν με ρωτάτε 7-8 άτομα περισσότερα από ότι θα έπρεπε να πάνε. Τουλάχιστον τα pop corn ήταν καλά. Και για να δικαιολογηθώ, δεν είχα διαβάσει το thread και ήταν impulse entry μιας και δεν είχαμε πάει για συγκεκριμένη ταινία.
 
Πίσω
Μπλουζα