Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα - Next Generation!

Η ταινια έχει ήδη κυκλοφορήσει σε DVD
 
Νοίκιασα την ταινία σε dvd! Λυπήθηκα ως και το 1 ευρώ πραγματικά! Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα τη θεωρώ φρικτή! Φυσικά και εγώ δεν άντεξα πάνω από 20 λεπτά! Και ευτυχώς δεν πήγα στον κινηματογράφο να τη δω...Κρίμα , τελικά φαίνεται τις παλιές επιτυχίες δεν πρέπει να τις αγγίζουμε καν! Φανταστείτε ένα ριμέικ της "Μανταλένας" ας πούμε τι γελοίο που θα έβγαινε...
 
Δε συμφωνω ακριβως μαζι σου. Τα ρημέικς πιστεύω πρέπει να γίνονται με σεβασμό, και ισορροπία. Δηλαδή να ανανεώνονται με τα κατάλληλα στοιχεία, και να διατηρούνται τα στοιχεία που πρέπει.

Προφανώς, δεν εγινε κατι τετοιο με την ταινία, η οποία ηταν μαλλον χαβαλές και αρπαχτή.
 
Μωρέ, άσχημη δεν την λες, ότι είπε ο ChrisTOS, αρχή μέση και τέλος δεν είχε.

Είχε μια δυό καλές φάσεις όμως. :)
 
λοιπον αν και δεν θελω να το παιξω καποιος ουτε επεδιωξα ποτε κατι τετοιο στην ταινια παιζω και εγω θα σας πω λοιπον τι γινοταν μεσα στο γυρισμα πρωτα απολα σεναριο δεν ακολουθοταν καθολου πηγαιναμε και εκεινη την στιγμη μαθαιναμε τι θα πουμε τα ρουχα τα φερναμε μαζι και επρεπε να θυμομαστε τι φοραμε σε καθε σκηνη ωστε αν ξαναχρειαστει να το παμε να μην διαφερει υπηρχε μια καμερα μεσα με αποτελεσμα να γυρναμε την σκηνη στην ταξη πρωτα απο πισω και μετα να μετακμιζει η καμερα για να ξαναπαμε την σκηνη απο μπροστα η ταινια ειχε περισοτερες σκηνες που εξηγουνταν καποια πραγματα ομως δυστυχως στο μονταζ κοπηκαν ολα με αποτελεσμα να μην υπαρχει συνοχη σκηνες που της γυρναγαμε και 2 μερες δεν εχουν μπει καθολου ειχα την ενημερωση οτι ολα αυτα θα εμπαιναν στο dvd και θα σωζωταν καπως η κατασταση ομως δυστυχως δεν εγινε ετσι υπαρχει ομως σχεδον αλλη μιση ταινια κομμενες σκηνες τωρα αν κυκλοφορισουν καποτε δεν μπορω να το ξερω
 
Τωρα πειτε μου αληθεια. Μεγαλα παιδια ειμαστε, μεταξυ μας μιλαμε. Υπαρχει εστω και ενας (ο πιο αισιοδοξος και ρομαντικος) που να πιστεψε οτι αυτη η φαση ηταν κατι παραπανω απο μια ελεεινης μορφης αρπαχτη?

Περα απο αυτο. Εγω ρε παιδια και με τα πρωτα Τσαντα Ροδα και Κοπανα, δεν θυμαμαι ποτε να πεθαναμε στο γελιο. Ναι γελασαμε σε καποιες φασεις, ναι επαναλαβαμε και μια δυο ατακες οπως σημερα πχ επαναλαμβανουμε φρασεις τυπου ''τυχαιο? Δεν νομιζω!'', αλλα ποτε δεν ηταν η σουπερ αστεια κωμωδια που κλαιγαμε απο τα γελια. Δεν ηταν πχ στην ιδια κλιμακα με τις ταινιες Ροζ Πανθηρας, Μεγαλη των Μπατσων Σχολη, Τρελλες σφαιρες, Ακρως τρελο κι απορρητο, Το Παρτυ, η Πτηση, Θου Βου και αλλες. Θα μου πειτε τι συγκρινω? Ναι σωστα ειναι λιγο ανομοια μεγεθη. Εχετε δικιο. Ξερετε γιατι? Γιατι η Τσαντα Ροδα και Κοπανα δεν ηταν ποτε η φοβερα αστεια ταινια! Ηταν μια μετρια κωμωδιουλα με πρωτοτυπο θεμα για τα ελληνικα δεδομενα και ναι δημιουργησε μια ακολουθια/ειδος ταινιων. Αντε να παιξει και κανα απογευμα το καλοκαιρακι οταν δεν εχουν προγραμμα τα καναλια και μεχρι εκει. Δεν θα πιασει ποτε το υψος ενος ΘΟΥ ΒΟΥ ή αυτο που θα μπορουσε να ηταν το Κλασσικη περιπτωση Βλαβης (αν ειχε γυριστει κανονικα).
 
tonytony είπε:
Νοίκιασα την ταινία σε dvd! Λυπήθηκα ως και το 1 ευρώ πραγματικά! Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα τη θεωρώ φρικτή! Φυσικά και εγώ δεν άντεξα πάνω από 20 λεπτά! Και ευτυχώς δεν πήγα στον κινηματογράφο να τη δω...Κρίμα , τελικά φαίνεται τις παλιές επιτυχίες δεν πρέπει να τις αγγίζουμε καν! Φανταστείτε ένα ριμέικ της "Μανταλένας" ας πούμε τι γελοίο που θα έβγαινε...
Aγαπητέ , μην μηλας με ειρωνικό υφάκι!Σε μερικούς (στους περισσότερους δηλαδή) αρέσει αυτή η προσπάθεια.

Την ταινία την ειδα 1η φορά στο cinema και άλλες 2 φορές σε DVD ,ομολογώ οτι και τις 3 φορές την παρακολούθησα ευχάριστα ,ουδέποτε με κούρασε και ας είταν ...σκορποχώρι!

Η προσπάθεια άξιζε γιατί έγινε απο εναν καταξιωμένο retro-σκηνοθέτη και σε πολλά σημεια το στίσημο (ναι ειναι ή αλήθεια) θύμηζε ελληνικό video δεκαετίας του 80.
 
status είπε:
Μωρέ, άσχημη δεν την λες, ότι είπε ο ChrisTOS, αρχή μέση και τέλος δεν είχε.
Είχε μια δυό καλές φάσεις όμως. :)
Πες μια! Εγώ δεν βρήκα.

video80 είπε:
Aγαπητέ , μην μηλας με ειρωνικό υφάκι!Σε μερικούς (στους περισσότερους δηλαδή) αρέσει αυτή η προσπάθεια.Την ταινία την ειδα 1η φορά στο cinema και άλλες 2 φορές σε DVD ,ομολογώ οτι και τις 3 φορές την παρακολούθησα ευχάριστα ,ουδέποτε με κούρασε και ας είταν ...σκορποχώρι!

Η προσπάθεια άξιζε γιατί έγινε απο εναν καταξιωμένο retro-σκηνοθέτη και σε πολλά σημεια το στίσημο (ναι ειναι ή αλήθεια) θύμηζε ελληνικό video δεκαετίας του 80.
Ποιοι είναι οι περισσότεροι γιατί εγώ στο thread άλλο είδα. Φυσικά το ότι εσύ δεν απογοητεύτηκες οικτρά όπως οι περισσότεροι που την είδαν δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κλαίμε τα χρήματα μας (εγώ τα 15 ευρώ τα οποία δεν βγάζω και με μεγάλη ευκολία τα κλαίω, αλλά πολύ περισσότερο τον χρόνο που έχασα). Και δεν καταλαβαίνω γιατί να παίρνεις προσωπικά την κριτική που γίνεται στον κύριο Ευστρατιάδη. Στο μόνο που δεν θα διαφωνήσω είναι στο ότι θύμιζε video του 80, και αυτό γιατί οι οικιακές ταινίες του 90 και μετά είχαν περισσότερη πλοκή και περισσότερη συνάφεια. Και τέλος πάντων όταν βλέπω ταινίες στο youtube που είναι κλάσεις ανώτερες και τζάμπα απογοητεύομαι οικτρά. Και για να μην με λες εντελώς άδικο, υπήρχε κάτι που μου άρεσε στην ταινία, το στήθος της Νένας Χρονοπούλου.

@θανος, σ'ευχαριστώ πολύ φίλε, έγιναν αρκετά πράγματα σαφή.
 
video80 είπε:
Aγαπητέ , μην μηλας με ειρωνικό υφάκι!Σε μερικούς (στους περισσότερους δηλαδή) αρέσει αυτή η προσπάθεια.Την ταινία την ειδα 1η φορά στο cinema και άλλες 2 φορές σε DVD ,ομολογώ οτι και τις 3 φορές την παρακολούθησα ευχάριστα ,ουδέποτε με κούρασε και ας είταν ...σκορποχώρι!

Η προσπάθεια άξιζε γιατί έγινε απο εναν καταξιωμένο retro-σκηνοθέτη και σε πολλά σημεια το στίσημο (ναι ειναι ή αλήθεια) θύμηζε ελληνικό video δεκαετίας του 80.
εσυ δεν πιανεσαι :p
 
Aγαπητέ φίλε (joe) ουδέν σχόλιο. Ολα είναι θέμα γούστου.

Ας πουμε εγώ θεωρώ χασιμο χρόνου τις ταινίες του Θου-Βου και γενικότερα το 99,99 % των ελληνικών ασπρόμαυρων ταινιών απο τα 50ς-60ς-70ς. Οπως και ολες τις ξένες παραγώγές που ανέφερες.

Η προσπάθεια του Ομηρου Ευστρατιάδη απο οτι άκουσα πήγε καλά (στα εισητήρια) και ετοιμάζετε για μέχρι το καλοκέρι να βγάλει και ''Ποντιους'' ,αυτό εμενα με χαροποιοεί ιδιέτερα.

Εν κατακλείδη (και επιδή ούτος ή άλλος δεν κρίνετε αυτή η προσπάθεια αποκλειστικά και μόνο απο το φορουμ)δεν αξίζει να χαλιώμαστε. Εξάλου ουτε εσυ μπορεις να μου αλλάξεις γουστα ,ούτε και γώ.
 
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι πρόκειται για θέμα γούστου.

Και να προσθέσω και τη λέξη "κακού" κάπου εκεί ανάμεσα.

Ρε παιδιά η ταινία ήταν τραγική από όποια πλευρά και να την προσεγγίσουμε. Κακόγουστη από την αρχή μέχρι το τέλος.

Σενάριο / σκηνοθεσία, ανύπαρκτα. Τον "Τσελεμεντέ" να τους έδιναν για σενάριο καλύτερη θα έβγαινε.

Πόσο γέλιο να βγάλουν κάποιοι αγαπημένοι ηθοποιοί όταν δεν τους δίνεται η παραμικρή ευκαιρία?

Τόσα πράγματα θα μπορούσαν να κάνουν και προτίμησαν τα μπινελίκια και τις χαζοατάκες.

Έλεος!

Που πήγε ο παλιός καλός κινηματογράφος ρε παιδιά?

Δεν υπάρχουν ιδέες? Δεν υπάρχουν χρήματα? Μήπως δεν υπάρχουν θεατές που είναι έτοιμοι να γεμίσουν τις αίθουσες μιας καλής παραγωγής?

Μήπως ο σημερινός Ελληνικός κινηματογράφος είναι και αυτός μέρος της κατάντιας μας σαν χώρα?

Δε μπορώ να δεχτώ ότι το 50-70 που έβγαιναν αριστουργήματα ο κόσμος είχε καλύτερο βιοτικό επίπεδο ή λιγότερα προβλήματα. Δέχομαι ότι υπήρχαν επιχορηγήσεις, μήπως όμως τη διαφορά την έκανε ο άνθρωπος που κρατούσε την πένα ή ο μουσικός ή ο ποιητής που έγραφε τους στοίχους στα μουσικά θέματα ή ο παραγωγός που ήξερε να επιλέγει τα σωστά άτομα για την κάθε δουλειά?

Νομίζω ότι πρέπει να ανοίξω κάποια στιγμή ένα thread πάνω σ' αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το χειροτερο ειναι οτι το 50-70 δεν υπηρχαν επιχορηγησεις.

Δεν ειναι τυχαιο πιστευω που τελη 70 εκλεισε ο Φινος και αρχες 80 ξεκινησε ο κρατικα επιδοτουμενος κινηματογραφος που με ολη τη μαυριλα και την απαισιοδοξια του εδιωξε τον κοσμο απο τις αιθουσες (ή να πω τον εστρεψε 100% στο Αμερικανικο σινεμα?). Στρεβλωσε την εικονα της χωρας παρουσιαζοντας τη ζωη εδω σαν μαυρη, σκοτεινη και ασχημη. Μια αχαριστη κατ εμε σταση για την τοτε εικονα του τοπου.

Δηλαδη αν τοτε καθρεφτιζε (οπως λενε οι υπερασπιστες του στρατευμενου (ΙΜΗΟ) σινεμα) την πραγματικοτητα, τωρα που οντως ειμαστε στο πατο και στα σκατα τι επρεπε να προβαλλει?
 
Άρα καταλήγουμε ότι μας λείπει ένας Σακελάριος, ένας Πλέσσας, ένας Αυλωνίτης, ένας Βέγγος μια Καρέζη και η λίστα συνεχίζεται.

Και μιας και χρειαζόμαστε συνδυασμό αυτών, με τη βοήθεια διακριτών μαθηματικών (Λωρένα :) ) καταλαβαίνουμε ότι δεν υπάρχει ελπίδα.

ΤΕΛΟΣ
 
video80 είπε:
Aγαπητέ φίλε (joe) ουδέν σχόλιο. Ολα είναι θέμα γούστου.Ας πουμε εγώ θεωρώ χασιμο χρόνου τις ταινίες του Θου-Βου και γενικότερα το 99,99 % των ελληνικών ασπρόμαυρων ταινιών απο τα 50ς-60ς-70ς. Οπως και ολες τις ξένες παραγώγές που ανέφερες.

Η προσπάθεια του Ομηρου Ευστρατιάδη απο οτι άκουσα πήγε καλά (στα εισητήρια) και ετοιμάζετε για μέχρι το καλοκέρι να βγάλει και ''Ποντιους'' ,αυτό εμενα με χαροποιοεί ιδιέτερα.

Εν κατακλείδη (και επιδή ούτος ή άλλος δεν κρίνετε αυτή η προσπάθεια αποκλειστικά και μόνο απο το φορουμ)δεν αξίζει να χαλιώμαστε. Εξάλου ουτε εσυ μπορεις να μου αλλάξεις γουστα ,ούτε και γώ.
Mα δεν προσπαθω ουτε στο ελαχιστο να σου αλλαξω γουστα! Το θεμα ειναι ομως πως σαν φανατικος θεατης και μανιωδης συλλεκτης αυτου του ειδους ελληνικων ταινιων, δεν εισαι και οτι πιο αντικειμενικο κυκλοφορει στο φορουμ πανω σε αυτο το αντικειμενο.
 
Wally είπε:
Το χειροτερο ειναι οτι το 50-70 δεν υπηρχαν επιχορηγησεις.Δεν ειναι τυχαιο πιστευω που τελη 70 εκλεισε ο Φινος και αρχες 80 ξεκινησε ο κρατικα επιδοτουμενος κινηματογραφος που με ολη τη μαυριλα και την απαισιοδοξια του εδιωξε τον κοσμο απο τις αιθουσες (ή να πω τον εστρεψε 100% στο Αμερικανικο σινεμα?). Στρεβλωσε την εικονα της χωρας παρουσιαζοντας τη ζωη εδω σαν μαυρη, σκοτεινη και ασχημη. Μια αχαριστη κατ εμε σταση για την τοτε εικονα του τοπου.

Δηλαδη αν τοτε καθρεφτιζε (οπως λενε οι υπερασπιστες του στρατευμενου (ΙΜΗΟ) σινεμα) την πραγματικοτητα, τωρα που οντως ειμαστε στο πατο και στα σκατα τι επρεπε να προβαλλει?
Κοιτα να δεις τι πιστευω. Για καθε δραση, υπαρχει αντιδραση. Ο κλασσικος ελληνικος κινηματογραφος που θελουμε να θυμομαστε ειχε κυριως εμπορικο προσανατολισμο και δεν ελλειπαν οι φθηνες ταινιες. Πολλες επιτυχιες επισης ηταν πρωτα θεατρικα σεναρια ηδη δοκιμασμενα, αρα και ψιλοασφαλεις λυσεις. Σε μια περιοδο που η Ελλαδα βασανιζοταν απο πολιτικες αναταραχες αλλα και φτωχια, ο κινηματογραφος εμπορικος ων ηταν ολο λαλαλα και ακομη και τα δραματικα στοιχεια ειχαν ενα τονο μοιρολατρειας τυπου ''οπου φτωχος και η μοιρα του'' για να ειναι μεσα στα πλαισια της τοτε πολιτικης ορθοτητας που δεν ηθελε αντιδρασεις. Σε αυτη την οπτικη ειναι λογικο οτι δεν εβλεπε την εκπροσωπηση του ενα μερος ατομων που και αλλες αποψεις πολιτικα ειχαν, αλλα και επιθυμουσαν και ενα σινεμα που θα εχει και ενα παραπανω μηνυμα περα απο το να περασει καλα η κυρα Κουλα για μια ωρα.

Οταν λοιπον ηρθε η μεταπολιτευση ακολουθησε μια αλλαγη που πολλες φορες ηταν μια απλη αντιστροφη προτυπων. Μαζι με αυτα που επρεπε να προβληθουν επιτελους ή να ειπωθουν ανοικτα ακολουθησε και μια δαιμονοποιηση οτιδηποτε σχετιζοταν με την παλαιοτερη κατασταση. Το βλεπουμε και απο τις ιστοριες με την ΕΡΤ αυτο. Αν το συνθημα πριν ηταν δωσε θεαμα, κλαμα και γελιο στον κοσμο, μετα εγινε δωσε προβληματισμο. Δωσε μηνυμα. Τι γινεται ομως οταν δεν εχεις μηνυμα να δωσεις? Τι γινεται οταν παρα το περισπουδαστο υφος δεν κανεις ουτε στο νυχακι των αβαντ γκαρντ δημιουργων που θαυμαζεις? Γινεται το πανηγυρι του καθε πικραμενου σκηνοθετισκου. Κρατικο χρημα ρεει στα καλα παιδια του νεου συστηματος και ολοι εχουν βαλθει να κανουν ''υψηλη τεχνη''. Με την διαφορα πως κανενας πραγματικα καλλιτεχνης δεν εχει συνειδηση οτι κανει ''υψηλη τεχνη''. Αυτο ειναι κατι που βγαινει αβιαστα και αναγνωριζεται απο το κοινο μονο.

Η ταινια Αρπα Κολλα σατυριζει απιστευτα καλα ολη αυτη την συγκρουση της εποχης.

Σαν επομενη αντιδραση αυτης της δρασης λοιπον ηρθαν οι βιντεοταινιες και η επιτυχια τους. Αρπακολα αισθητικη απο την κολαση κι ομως πολλοι τις ειδαν γιατι ηταν αυτο που βλεπεις. Ουτε μηνυματα ουτε νοηματα τιποτα. Καποιος επρεπε να απευθυνθει ξανα στην κυρα Κουλα.

Για μενα ο ελληνικος κινηματογραφος τεινει να ισορροπησει σημερα σε επιπεδο κατευθυνσης. Αν υπηρχαν τα χρηματα σημερα, θα βλεπαμε πια ταινιες που θα απευθυνονταν σε ολους και ολα τα γουστα. Και κουλτουρα και κωμωδια και σαχλαμαρα ακομη και καφριλα.
 
Η Ελλάδα είναι η χωρα της υπερβολης. Ο πολιτισμός μας αποτελείται απο εναλλαγές ακραίων δράσεων και αντιδράσεων προκειμένου να σχηματίσουμε ένα μέσο όρο για να μεινουν ολοι ικανοποιημενοι. Αφού ισορροπία μαλλον δεν μπορούμε να πετύχουμε.

Joey, πραγματικά διασκεδάζω με τις ανασκοπήσεις σου που δίνουν ταυτότητα σε κάποια φαινόμενα που όλοι έχουμε δει μικροί :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe respect τα είπες όλα και συμφωνώ απόλυτα.. δυστυχώς η ευτυχώς έτσι είναι κάπως τα πράγματα
 
Χωρίς να έχω δει την ταινία. Σενάριο που δεν έχει αρχή, μέση και τέλος απλά δεν είναι ταινία. Τώρα αν είχε ολοκληρωμένο σενάριο πριν την παραγωγή δεν έχει απολύτως καμία δικαιολογία.
 
egv πριν δω την ταινια καθησα κ ειδα για χιλιοστη φορα τισ παλιεσ ροδεσ ωστε να ειναι φρεσκα στο μυαλο μου μετα πηγα να δω την ταινια.... αν κ ειμαι απο τουσ κολιμενουσ με τη ροδα κ αυτεσ τισ ταινιες απογοητευθηκα ενταλοσ σεναριο ανυπαρκτο βομολοχιεσ αβερτα κ χωρισ να προσφερουν γελιο... οι μαθητες απιστευτα αταλαντοι μιλαμε καταλαβενεσ οτι με το ζορι τα λενε...

στο μονταζ ο χασαπησ εκοψε πολυ πραμα κ αυτο φανηκε.. καθε αλλαγη σκηνησ ηταν σαν ενα ξεκαρφοτο κακογουστο σκετσακι...

οτι ξεκολο υπηρχε απο ελαδα κ απο αλοδαπη ηταν μεσα.. κ προσοπικοτητες που εδναν κυροσ στην ταινια... οπωσ κατελης γαλατης πανταζης φλωρινιοτης κ η μοδιστρα ο γαβαλας τη να πω...εγω απειδη οκ εχω τη λοξα δεν εκλεγα τα λεφτα μου αλλα παιδια ειδα κοσμο να εχει ξενερωσει απο το μυαλο του μονο καλο οτι απο περιεργια ειδαμε πως αλλαξαν με το περασμα του χρονου η ηθοποιοι... εκτοσ απο τον επιστατη του σχολιου ονομα δε θυμαμαι κ την καθαριστρια οι αλοι ηταν για τα μπαζα...

βγηκα απο την εθουσα ξενερωμενος τελειως... ακομη κ τωρα οταν βλεπω το καμικαζη αγαπη μου η τα τσακαλια κ τη στροφη πορονομε τοσο πολυ παω στο γκαραζ παιρρνω το χτ μου κ κοβω βολτες γιατι παθιαζομαι....αυτη η ταινια δεν προσφερε το συναισθημα κ τη μαγεια των παλιων...φυσικα θα εχει κ συνεχεια αυτο ανηκε κ απο το τελος αλλα τωρα που ξερουμε τι παιζει δε θα παει κανεις στανταρ... στα εισητηρια πηγε καλα.... ολοι πηγαν απο περιεργια...

ολα τα λεφτα ο παπασουζασ με το αθανατο στογγυλοφαναρο χτ χαχα
 
η ταινια ανεβηκε ολοκληρη στο YT για οποιον δεν την ειδε τελικα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα