[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναζήτηση κάρτας γραφικών.

Ε καλα,το πρωτο εννοειται,αυτο ελειπε....!!

Για το δευτερο, που ρωτας,απο Ati μερια στο ποσο αυτο δεν ειδα κατι ισαξιο της 8600GT...

Ας περιμενουμε να δουμε τι θα πουν κι οι υπολοιποι...!
 
Παιδιά,ισχύει οτι οι fanless κάρτες γραφικών δεν κάνουν και πολύ καλή δουλειά για παιχνίδια καινούργια,γιατί ανεβάζουν εύκολα θερμοκρασίες...

Σκόπευα να πάρω την gigabyte 8600gts και άκουσα ότι παρουσίαζε κάποια προβλήματα υπερθέρμανσης.
 
Kοιτα,οτι ανεβαζουν μεγαλυτερες θερμοκρασιες,ανεβαζουν....

Κατα συνεπεια,εφοσον με τα παιχνιδια,ειδικα τα καινουργια,οι καρτες ζοριζονται,και πολυ μαλιστα,προφανως οι fanless δεν ειναι η καλυτερη επιλογη-επενδυση....
 
Μάλιστα...

Οπότε μπρος γκρεμός (θόρυβος) και πίσω ρέμα (θερμοκρασία)....
 
Όχι απαραίτητα.

Πάρε μια κάρτα fanless που έχει τεράστια ψήκτρα (ως συνήθως).

Πάνω προσάρμοσε έναν αθόρυβο ανεμιστήρα 8 cm και ξεμπέρδεψες μια και καλή.

Και πολύ μικρές θερμοκρασίες και ελάχιστος θόρυβος.

Πρόσεχε μόνο να ξέρεις τι κάνεις, μην πας για μαλί και βγείς άκαρτος......
 
Manos.. παρε μια 7600GT AGP και θα με θυμηθείς.

Av βρεις την Gainward Bliss Golden Sample θα εισε αρχηγος.
 
Μα 7600GT εχω φιλε Anemos,αλλα XFX,οχι την,ακομη καλυτερη ομολογουμενως, Gainward Bliss....
 
Παρε μια Canopus Pure 3D και δεν θα με θυμηθεις :D

Ασχετο,τι εγινε η Canopus?

Θυμαμαι που την Pure3D δεν την βρηκα ποτε στην Ελλαδα (Voodoo1 με 6mb!) και την εχω ακομα απωθημενο.

Συνηθως χρησιμοποιουσα τους drivers της για τα Voodoo1,2 καρτονια μου...

Η βλακεια της 3dfx να βγαζει μονη της απο τη σειρα 3 και μετα τις καρτες της δεν μας επετρεψαν να δουμε αλλη Canopus υλοποιηση :(
 
Wally είπε:
Θυμαμαι που την Pure3D δεν την βρηκα ποτε στην Ελλαδα (Voodoo1 με 6mb!) και την εχω ακομα απωθημενο.
Ασχημο πραμα τα απωθημενα,αν την πετυχω καπου θα την παρω μονο και μονο για να σου φυγει το απωθημενο αυτο...!!! :tease: :tease: :tease:
 
Δεν διάβασα παραπάνω ότι την είχες πάρει ήδη.. αυτό είναι όλο. M.r Wally..

Όσο για Voodoo ..έχω τις Voodoo2 και την last την Voodoo5 AGP με τουσ 2 πυρήνες.

hehe
 
@manos Θα σε καλεσω να παιξουμε Slave Zero να δουμε και bump mapping :D (αυτο μου φαινεται το ειχε λανσαρει πρωτο στις επωμιδες του ρομποτ.Kαι κλαμα οι S3αδες τοτε :D )

@Anemos Voodoo εχω full set ;)
 
Μανο ο Pooky θα εχει λοξυγκα σημερα :D
 
Wally είπε:
Μανο ο Pooky θα εχει λοξυγκα σημερα :D
Δε φταιω εγω,ειναι δικα του γραφομενα....!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

***edit***

Παιδια,να σας πληροφορησω οτι σημερα,φιλος μου που πηγε στο ELX,ειδε να πωλειται μια 6600GT ΑGP στα 32 ευρω....

Δεν ειναι κακη τιμη για οποιον εχει ξεμεινει με καμια G-Force 4xxx,5xxx και θα ηθελε με ελαχιστα χρηματα να κανει μια μικρη αναβαθμιση της GPU του....
 
Σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να αγοράσω καινούρια κάρτα γραφικών, μιας και η x1650 pro δεν βλέπω να τα πάει και τόσο καλά με τα καινούρια παιχνίδια.

Λίγο που κοίταξα παρατηρώ πως η 8800 είναι μονόδρομος, μιας και οι αντίστοιχες υλοποιήσεις της ati είναι κάπως "προβληματικές" απ'οτι έχω καταλάβει.

Οπότε σκέφτομαι να αγοράσω μια κάρτα 8800 gts 320 mb σαν αυτή.

(η επιλογή μάρκας είναι τυχαία, μιας και όλες οι εταιρίες πάνω κάτω έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά). Την ίδια στιγμή όμως βλέπω στο πλαίσιο κάρτες με το 8800 gt chipset στα 512 mb αλλά σε μικρότερη τιμή απο την gts (πχ αυτή η κάρτα της EVGA.

Ξέρετε γιατί υπάρχει διαφορά στην τιμή? Μήπως η gt είναι κάτι σαν τις παλιές mx κάρτες και γι'αυτο είναι φθηνότερη?

Α επίσης, αν πουλήσω την x1650 pro, πόσο να την δώσω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πηγαινε σε 8800GT.Σκοτωνει σε επιδοσεις και εχει killer HD compensation(βλεπεις HD ταινιες σε Celeron 400!!!!!)
 
H gts είναι καλύτερες απο τις gt στα ίδια κυβικά..

(για το δικό μου μοντέλο,ίσως ρόλο να παίζουν και οι ddr3 μνήμες...).Για αυτό να είναι και πιο ακριβές...

Α,ξεχασα να αναφέρω τιμή...

149 ευρώ.

Τσάμπα πράμα...
 
Η 8800GT ειναι γρηγοροτερη απο την GeForce 8800 GTS 640 MB και πολυ κοντα στην 8800GTX

Edit:Βρηκα και τεστακι...ριξε βλεφαρο στη σελιδα 13
 
Wally,ακόμη δεν την πήρα και προσπαθείς να μου την βγάλεις σκάρτη....? :D
 
Πίσω
Μπλουζα