[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναζήτηση κάρτας γραφικών.

Οπότε αγοράζω μια 8800 gt. Ποιας εταιρίας όμως να προτιμήσω?

Επίσης, με τον c2d 6400 υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήματα?
 
theoritikos είπε:
Α επίσης, αν πουλήσω την x1650 pro, πόσο να την δώσω?
Kοιτα να δεις,αν ηταν AGP θα επιανε σιγουρα περισσοτερα,λογω ελλειψης πολλων επιλογων και καθοτι ζητηση υπαρχει ακομη..!

Τωρα για PCI-Ε τι να σου πω,ισως ειναι καλυτερα να την κρατησεις και κανα 2ο PCακι μελλοντικα.....

@ Grip

Καλοριζικη η καρτουλα σου φιλε..!!
 
Ευχαριστώ πολύ manos426f !!
 
theoritikos είπε:
Οπότε αγοράζω μια 8800 gt. Ποιας εταιρίας όμως να προτιμήσω?Επίσης, με τον c2d 6400 υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήματα?
Albatron - ASUS - XFX.

Κανένα κόλλημα με τον επεξεργαστή σου. Πρόσεξε τι τροφοδοτικό έχεις. Φτηνιάρικα 450άρια μάλλον είναι ακατάλληλα.......
 
Παιδιά,πως καταλαβαίνεις ότι οι ρυθμίσεις στο παιχνίδι που έχεις είναι οι ιδανικές που μπορεί να σηκώσει το pc σου..?

Παίζω το cod4 και λίγο πιο πάνω απο τις μέσες ρυθμίσεις και κάπου-κάπου κάνει κάτι μικρά σπασίματα η οθόνη...

Χμ..

Τι σου είναι οι drivers...

Το cd της κάρτας γραφικών είχε drivers με αριθμο 1.58

στο site της gigabyte βρήκα νεότερους με αριθμό 1.62 (μιλάμε για διαφορά 6 μηνών περίπου) και αφού τους πέρασα,είδα μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της εικόνας...
 
Τοσο βαρυ ειναι το COD4...;;
 
Κατέβασα τους drivers της nvidia τους καινούργιους (1,63),και τους έκανα εγκατάσταση.

Το κακό είναι οτι όταν πάω στα settings στο advanced μου βγάζει το εξής μηνυμα:

Η δημιουργία της επέκτασης Nvidia display panel απέτυχε.


Πιθανοί λόγοι.Αναντιστοιχία έκδοσης.



Η εκ νέου εγκατάσταση των προγραμμάτων οδήγησης οθόνης ίσως λύσει το πρόβλημα.


Στην ουσία εαν κατάλαβα καλά δεν έχω το nvidia display panel.

Κατα τ'άλλα,στους drivers,τους βλέπει κανονικά τους καινούργιους που έκανα εγκατάσταση...

Το δοκίμασα 2-3 φορές αλλά πάλι τα ίδια μου κάνει..

Να γυρίσω στην 1.62..?
 
Μηπως ειναι beta αυτοι που κατεβασες..;;
 
Τελικά μου φαίνεται ψιλομούφα η 8600gts.... :icon_cry:

Παίζω cod4 online για περίπου 1 με 1 1/2 ώρα σε σχετικά medium settings (1024 ανάλυση και απο τις υπόλοιπες επιλογές μισά οn και μισά off ) και τραβάει κάτι κολλήματα ο υπολογιστης....

Αναγκαστικά κάνω restart και με το που ανοίγω το everest για να δω θερμοκρασία κάρτας βλέπω κάτι 78!!!:eek:

Οταν δεν παίζω,η θερμοκρασία είναι γύρω στους 50-55 βαθμούς....

Πιθανότατα απο αυτό δεν είναι βρε παιδια....(το τροφοδοτικο είναι 420watt και απο μνήμη είμαι στα 1,5gb....)
 
Οι θερμοκρασίες σου είναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ......

Ο Θεός και η ψυχή σου, σε φούρνο το τρέχεις το μηχάνημα;

Η 8800GTS μου έχει 49 idle και 59 full load και υποτίθεται ότι κατασκευαστικά είναι μια γενιά πίσω.

Πάρε μια καλύτερη ψήκτρα, αν και η 8600 γενικά είναι χοντρομούφα.

Το 420άρι σου δεν μου κολάει και πολύ. Τι μάρκα είναι;
 
Γινεται να βγει η ψύκτρα της κάρτας μου pooky..? (το Link είναι πιο πάνω....)

Μήπως θα έπρεπε να πάρω κανα ανεμιστηράκι zalman vf900??

Για το τροφοδοτικο,δεν θυμάμαι μάρκα,αλλά όχι και πολύ ακριβο (γύρω στα 50 ευρώ το είχα πάρει πριν 2χρόνια..)

***edit***

Έχω σταματήσει να παίζω cod εδώ και μια ώρα.

Γράφω μια εργασία μου μόνο και οι θερμοκρασίες που έχω σύμφωνα με everest ειναι:

Hard driveso_O ένας 35 και ο άλλος 33

cpu:35

vga:56...... :icon_cry:
 
Καλές οι θερμοκρασίες σου ΕΚΤΟΣ της κάρτας γραφικών.

Αν έχεις πείρα, κοίταξε μήπως δεν πατάει καλά η ψήκτρα, το πρόβλημα αυτό το είχα αντιμετωπίσει και στην 6600 και στην 7600 που είχα. Οι φτηνές κάρτες γαρφικών της nvidia έχουν ψήκτρες για πέταμα, για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά, αντίθετα με τις ακριβότερες που είναι γομάρια.

Αν δεν πατέει καλά και ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, βγάλε την ψήκτρα, καθάρισε την αισχρή εργοστασιακή πάστα που έχει πάνω και πρόσθεσε arctic silver ή κάποια άλλη καλύτερη.

Επειδή η Arctic Silver περιέχει ρινίσματα μετάλλου, ΠΡΟΣΕΞΕ να μην πέσει πάνω σε πλακέτα γιατί θα βραχυκυκλώσει το σύμπαν.

Με προσοχή και μόνο αν ξέρεις τα παραπάνω.
 
Thanks για τις πληροφορίες pooky...

Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη....

Α,μήπως έχει δοκιμάσει κανείς άλλος με την πάστα που αναφέρει ο pooky και έχει δει θεαματικά αποτελέσματα...?
 
Λοιπόν έχω την εξής παρατήρηση. Εδώ και ένα σχεδόν χρόνο έχω την ΑΤΙ 1950 ΧFX , με 512MB μνήμη. Η κάρτα είναι μιά χαρά και πετάει, αλλά δεν μου αρέσει το Antialliasing που κάνει. Ποιό συγκεκριμένα ακόμα και όταν το ενεργοποιώ στο μέγιστο, μου φαίνεται οπτικά ότι δεν έχει και μεγάλη διαφορά, η εικόνα από ότι είχε, χωρίς την ενεργοποίηση του ΑΑ. (Ακόμα βλέπω πριονωτές ακμές δηλαδή). Αντίθετα όταν είχα την ΝVidia 6600GT, το Antialliasing ήταν άψογο. Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό το φαινόμενο? Μήπως παίζει ρόλο, αυτό που έχουν στην αρχή τα παιχνίδια "Plays best on Nvidia?" Γιατί ακόμα και ενεργοποιώντας το ΑΑ μέσα από τα μενού των παιχνιδιών πάλι δεν βλέπω κανένα αποτέλεσμα. (Όλο το ΑΑ γίνεται μέσα από τους Drivers της κάρτας - Best Quality Settings).

Αφού σκεφτόμουν αν δεν είχα βάλει μπροστά για ΧΒΟΧ 360, (λόγω Mass Effect, βεβαίως βεβαίως :biglaugh:), θα άλλαζα την ΑΤΙ για ΝVidia 8800GT. (Είναι πιο γρήγορη η ΝVidia 8800GT και αν ναι πόσο? Η ανάλυση που παίζω είναι 1280Χ1024)

Περιμένω τους Guru του hardware να μου απαντήσουν. (Pooky εσένα κοιτάω:biglaugh::biglaugh:)
 
Ριξε βλεφαρο εδω και εδω και υπολογισε την GT σχεδον ισαξια με την GTX
 
Εάν GTX=GT, τότε μιλαμε για πολύ καλή κάρτα.(Ιδίως με τα 200 ευρώ που κάνει) Όσο για τα ΑΑ όντως το 4Χ δεν κάνει και πολύ καλή δουλειά. Το 8Χ της NVidia μου άρεσε. (Οπότε καταλαβαίνει κανείς σε ένα χρόνο τι θα γίνεται :biglaugh:).

Πάντως μου άρεσαν, τα settings για το Image quality ΑΤΙ. Θα τα δοκιμάσω πάρ' αυτα. (Μάλλον θα πέσει 360 για φέτος :diablotin: . Η κάρτα μπορεί να περιμένει και για του χρόνου, όπως ήταν ο αρχικός σχεδιασμός μου.:biglaugh:)

Ευχαριστώ πολύ Wally. :wavey::wave:
 
Στα δικά μου...

Έπαιξα και πάλι τώρα...

Απο το μισάωρο και μέχρι την μία ώρα που το έπαιξα φτάνει μέχρι 75 βαθμούς η κάρτα και παραμένει σε αυτούς....

Παραπάνω δεν το άφησα γιατι πρέπει να κοιμηθούμε κιόλας....
 
Captain έχεις μια αρκετά καλή κάρτα γραφικών. Περίμενε αν μπορείς ένα χρονάκι ακόμα για να πάς στην σειρά 9 της nvidia ή τη γενιά 4 της ATI.

Όσο για το X-BOX, δυστυχώς δεν μπορώ να το συστήσω σαν επιλογή. Αν σου αρέσει το on line είναι μονόδρομος φυσικά.

Εγώ απλά το έχω στην άκρη και να σου πω τη μαύρη αλήθεια εχτές έλλοιωσα στην κυριολεξία το Dreamcast. Πάνω από 8 ώρες παιχνίδι, ενώ το 360 ούτε που άναψε. Φυσικά δεν με ενδιαφέρει το on line, και σαν γνήσιος απόγονος του Σκρούτζ ουδέποτε θα έδινα το παραμικρό σέντ στην m$ για να παίζω on line. Ή και για οτιδήποτε άλλο να λέμε την αλήθεια.

Just me 0.02$.
 
Captain έχεις μια αρκετά καλή κάρτα γραφικών. Περίμενε αν μπορείς ένα χρονάκι ακόμα για να πάς στην σειρά 9 της nvidia ή τη γενιά 4 της ATI.
Εκεί κατέλειξα αγαπητέ Pooky. :biglaugh: Θα πάει για του χρόνου. (Τέτοιο σχεδιασμό έκανα όταν έστεινα το μηχάνημα :biglaugh:).

Όσο για το X-BOX, δυστυχώς δεν μπορώ να το συστήσω σαν επιλογή. Αν σου αρέσει το on line είναι μονόδρομος φυσικά.
Εγώ απλά το έχω στην άκρη και να σου πω τη μαύρη αλήθεια εχτές έλλοιωσα στην κυριολεξία το Dreamcast. Πάνω από 8 ώρες παιχνίδι, ενώ το 360 ούτε που άναψε. Φυσικά δεν με ενδιαφέρει το on line, και σαν γνήσιος απόγονος του Σκρούτζ ουδέποτε θα έδινα το παραμικρό σέντ στην m$ για να παίζω on line. Ή και για οτιδήποτε άλλο να λέμε την αλήθεια.

Just me 0.02$.
Ούτε εμένα μου αρέσει το online. Mόνο για το Mass Effect θα γίνει η φασαρία, συν του γεγονότος ότι ορισμένα games του ΧΒΟΧ 1, που είναι συμβατά με το 360, θα τα παίζω στο monitor σε ψηλή ανάλυση. (Το original ΧΒΟΧ 1, έχει γίνει media player, ενώ η τηλεόραση έχει καταληφθεί από τη σύζυγο, και δεν παιζω εκεί τα παιχνίδια.:biglaugh::biglaugh:)

Όσο για το Dreamcast, μόνο το Armada θέλω να δώ. (Και τα Shenmue , αλλά αυτά παίζουν στον emulator :D ).
 
Άλλαξα την 8600gts με την 8600gt.

Εντάξει,είναι λίγο πιο θορυβώδεις (kill the fan)

ΑΛΛΑ,επαιξα cod4 και θερμοκρασία πάνω από 45 βαθμούς δεν ανέβαινε

είναι αισθητά μικρότερη απο την gts

και δέχθηκε τους καινούργιους drivers της nvidia χωρίς τα προβλήματα του παρελθόντος....

p.s.Υπάρχει καμιά τεράστια διαφορά στη απόδοση της gts με την gt...??
 
Πίσω
Μπλουζα