[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναζήτηση κάρτας γραφικών.

Η GT και η GTS είναι το ένα και το αυτό στην ουσία στα παιχνίδια. Θεωρητικά η GTS στα μετροπρογράμματα είναι πολύ καλύτερη, αλλά σε real life gaming και οι δύο είναι μέτριες στα DX10 παιχνίδια.

Καλή η επιλογή σου, αλλά για "σοβαρό" παιχνίδι θες οτιδήποτε γράφει πάνω του 8800. Θα σε κρατήσει καλά για κάποιο καιρό μέχρι την επόμενη φουρνιά από παιχνίδια. Η κάρτα δεν ανεβάζει τρελλές θερμοκρασίες και δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

Captain προφανως δεν έχεις δει Japanese Shooters στο Dream. Αν παίξεις Psyvariar II πιστεύω ότι θα αλλάξεις γνώμη 1000%. Α, και, ανέφερα το Ikaruga;;;;;;
 
Εσύ pooky,ποια κάρτα έχεις..?
 
Kι εγω λεω οτι τελικα 8600GT και 8600GTS δεν εχουν δα και τοση μεγαλη διαφορα,κρινοντας απ' οσα ειδα αυτες τις μερες...

Μαλιστα η δικη μου GTS εχει και ρολογια πιο ψηλα (730 και 2260 αντι 675 και 2000) απο την "νορμαλ" GTS,αλλα και παλι η διαφορα της με την GT,που εχει ρολογια ακομη πιο χαμηλα βεβαια,ειναι σχετικα μικρη εως ισως και ανυπαρκτη σε καποια games....

Ολα ειναι θεμα χρηματων,εγω δεν ηθελα/μπορουσα να δωσω πανω απο 100-120 ευρω για GPU,γι'αυτο και πηρα αυτην την καρτα...

Την κανει τη δουλεια της παντως παντου μεχρι στιγμης,εκτος φυσικα του Crysis οπου "υποφερει" καπως....
 
Grip είπε:
Εσύ pooky,ποια κάρτα έχεις..?
8800GTS με 320 mega, σε 1680Χ1050 όλα πάνε σφαίρα, εκτός από το Crysis.

Φυσικά, θέλοντας και μη, έχω αρχίσει να κλίνω επικίνδυνα προς τις κονσόλες και δεν θα με απασχολήσει αναβάθμιση για πολύ καιρό ακόμα.
 
Ακόμη μία ερώτηση:

Οι απαντήσεις της Ati στα μοντέλα της nvidia 8600gt και 8600gts ποια ακριβώς είναι...? (έχω μαύρα μεσάνυχτα απο ati.... :icon_cry: )

Θεωρητικά νικητής ποιος είναι..?
 
Grip είπε:
Ακόμη μία ερώτηση:Οι απαντήσεις της Ati στα μοντέλα της nvidia 8600gt και 8600gts ποια ακριβώς είναι...?
Θα τη δεις σύντομα, όταν η ΑΤΙ θα πάει να κάνει παρέα στη 3dfx ...

(Και η AMD στη Cyrix).
 
Εχμ,δηλαδή...???
 
Grip είπε:
Ε ... βασικά ... θα το κλείσουν το μαγαζί ...

βασικά δεν είχα δει την ηλικία σου και θεώρησα ότι θα ήξερες την ιστορία.

Η 3dfx έβγαζε κάποτε κάρτες 3d, αλλά την πάτησε με μια γενιά και έκλεισε.

Η Cyrix έβγαζε επεξεργαστές, αλλά έβγαλε κι αυτή μια σειρά πατάτες, την εποχή των Pentium 1 και το έκλεισε κι αυτή το μαγαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α,μάλιστα.

Δηλαδή nvidia και πάλι nvidia...??
 
Άστους να λένε, η απάντηη είναι 3850. Απάντησηη στις 8600. Και τις αρώνει.

Ναι ρε παιδιά η AMD θα κλείσει ε; Και χαρήκατε; Ρε σεις άμα γίνει αυτό στην Αμερική θα ισχύει ο νόμος περί μονοπωλίου που αυτόματα απαγορεύει στην Intel να μείνει μόνη της. Και αν μείνει, πάρτε 486 στα 100 με 1000 ευρώ.

Ναι και η SONY έκλεισε και το PS3 πέθανε.........
 
Pooky,αρχίζω να καλοβλέπω την HD3870...

http://www.tweaktown.com/reviews/1222/1

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3151&p=8

http://www.tomshardware.com/2007/11/15/amd_radeon_hd_3800/page20.html

Απο τα λίγα που ξέρω για κάρτες....

η καλύτερη επιλογή καρτας γραφικών μεχρι:

150-165 ευρώ είναι η HD3850 η οποία είναι φτηνότερη και κατα πολύ ταχυτερη απο μια 8600gts

190-200 ευρώ είναι η HD3870 η οποια ειναι ταχύτερη και πολύ πιο φθηνή απο μια 8800GTS 640

220-230 ευρώ είναι η 8800GT
 
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ θα ηταν καθολου καλο να κλεισει η AMD,πραγμα που θεωρω απιθανο την παρουσα φαση....

Για να μην αρχισω παλι να λεω που θα ηταν πιθανον οι GPUs σημερα αν η 3DFX δεν ειχε κλεισει... :D
 
δεν ξερο γιατι, αλλα δεν θελο με τιποτα ΑΤΙ vga... ψυχολογικο μαλλον LOL
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγω keropi η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ποτε ΑΤΙ,αλλα η υπαρξη της ειναι,αν μη τι αλλο,απαραιτητη για τον ανταγωνισμο....
 
ναι, σύμφωνο, απλά δεν το κόμπο να παίρνω ποτε! LOL

αχ, 3DFX, αυτές ήταν κάρτες....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky είπε:
Άστους να λένε, η απάντηη είναι 3850. Απάντησηη στις 8600. Και τις αρώνει.
Εννοείς στο wordpad και notepad που ανταγωνίζονται αυτές οι δύο;

Γιατί για μέχρι εκεί είναι . :diablotin:

Αν θέλεις παιχνίδια, πας αναγκαστικά σε 8800 . :)

Την AMD την μισώ, από τότε που έβαλα στα σκουπίδια καινούργιο επεξεργαστή Athlon XP 2000+ και mobo έχοντας ξοδέψει και 120€ για ψήξη της σόμπας εις μάτην ...

Πολύ ρημάδι επεξεργαστής, μόνο desktop σήκωνε. Με το που έβαζες game η θερμοκρασία έφτανε 80 C και κόλλαγε.

Όταν πήγα με την πιστωτική να αντικαταστήσω με Ρ4 το σύστημα που πέταξα καινούργιο με τον AMD , ορκίστηκα ότι AMD ποτέ ξανά._
 
Άλλες εποχές και αλλα ήθη. Εγώ έχω ακόμα τον 1700+ και λειτουργεί μια χαρά. υποπτεύομαι τι πρόβλημα μπορεί να είχε.

Όπως και νάχει εγώ από AMD δεν φεύγω με τίποτε. ΑΤΙ δεν είχα ποτέ μου, αλλά σίγουρα το επόμενο μηχάνημα θα είναι full AMD (CPU, Chipset, VGA).
 
pooky είπε:
Άλλες εποχές και αλλα ήθη. Εγώ έχω ακόμα τον 1700+ και λειτουργεί μια χαρά. υποπτεύομαι τι πρόβλημα μπορεί να είχε.
Όπως και νάχει εγώ από AMD δεν φεύγω με τίποτε. ΑΤΙ δεν είχα ποτέ μου, αλλά σίγουρα το επόμενο μηχάνημα θα είναι full AMD (CPU, Chipset, VGA).
Ο 1600+ και σε εμένα λειτουργούσε άψογα.

Μετά μου μπήκε η ιδέα να κάνω αναβάθμιση και πήρα τον τρισάθλιο 2000+ .

Το μηχάνημα είχε στηθεί από επαγγελματίες, δεν είχε γίνει κάποια πατάτα.

Με το που ξεκινούσε, αν έμπαινες στο ΒΙΟS να τσεκάρεις θερμοκρασία , την έβλεπες να ανεβαίνει σαν χρονόμετρο.

Στο desktop λειτουργούσε. Σε παιχνίδια λειτουργούσε 10 λεπτά.

Να δούμε.

Το 2009 θα υπάρχει AMD ;
 
Πίσω
Μπλουζα