Σκέψεις περί 8ης Γενιάς

Wally είπε:
Τακη δεν θελω το ιδιο hardware σε PC και κονσολα!! Θελω κονσολα που να περιεχει exclusive hardware. Μου αρεσε παντα η προσεγγιση Dreamcast, PS2, 360 που δεν ακολουθησαν την πεπατημενη και εβγαλαν δυναμιτες με διαφορετικη φιλοσοφια απο τη συναρμολογηση stock components. Πηραν ρισκα, εβγαλαν ισχυροτατα μασινια. Σε καποιους εκατσε το ρισκο, σε αλλους οχι.
Απλα προσπαθω να εξηγησω οτι σε ενα χρονο που θα βγουν νεα κονσολικα, μπορουμε (δυνητικα μιλαω!) να δουμε πραγματικα powerhouses κλειστης αρχιτεκτονικης που θα σηκωνουν πολυ περισσοτερα απο οτι φανταζομαστε τωρα κρινοντας απο κονσολες 7ετιας και μπουκωμενα PC.

Φυσικα μπορει να κατσει η αλλη αποψη και απλα να δουμε μηχανηματα 60-70% ισχυροτερα απο τα σημερινα. Καπου εκει θα νυσταξω...
Δηλαδή θέλεις "λογική" περασμένης δεκαετίας... Τι εννοώ... Γνωρίζουμε όλοι ότι η καθε κονσολα και Η/Υ είχε το δικό του Hardware με δικά του σύνολα εντολών, άρα διαφορετικές τελείως αρχιτεκτονικές. π.χ. Mac(Motorola), PC (intel) κ.τ.λ.

Πλέoν ανεξαρτητα έαν μιλάμε για intel, AMD, Via, ARM κ.τ.λ., μιλάμε για CPUs όπου έχουν κοινά σύνολα εντολών, ωστε να είναι ευέλικτα και χωρίς ασυμβατότητα. Τα ίδια ισχύουν και για τις GPU. Απο αυτούς δεν αγοράζουν και οι κατασκευαστές κονσολών? Πως είναι δυνατόν να παρουσιάσουν κάτι καινουργιο, καινοτόμο στις κονσόλες. Θα πρέπει να φτιαχτεί μια πλατφόρμα εξ'αρχής όσο αφορά το Hardware αλλα και το software.

Εγω λόγω αυτής της "ανακύκλωσης" μετά το Xbox δεν ξανα πήρα κονσολα και περιορίστηκα στα PCs.

P.S. Δεν έχει σημασία εαν η Nintendo χρησιμοποιήσει Radeon 6760 ή 7760. Είναι ακριβώς η ίδια κάρτα γραφικών re-Brand
 
Δεν μιλαω για νεο βακελιτη αλλα ψεγω τη φαση να πεφτει μια καρτα σχεδον αυτουσια και να λειτουργει με PC λογικη.

Το Xenos ειναι ενα καλο παραδειγμα γονιμης R&D υλοποιησης και καλου marketing timing.
 
Custom ειναι το Xenos...

Μπορουμε να πούμε ότι είναι κάτι σαν υπο-πλατφορμα... Έτσι το κάνω compile στο μυαλό μου...
 
Wally είπε:
Τακη δεν θελω το ιδιο hardware σε PC και κονσολα!! Θελω κονσολα που να περιεχει exclusive hardware. Μου αρεσε παντα η προσεγγιση Dreamcast, PS2, 360 που δεν ακολουθησαν την πεπατημενη και εβγαλαν δυναμιτες με διαφορετικη φιλοσοφια απο τη συναρμολογηση stock components. Πηραν ρισκα, εβγαλαν ισχυροτατα μασινια. Σε καποιους εκατσε το ρισκο, σε αλλους οχι.
Απλα προσπαθω να εξηγησω οτι σε ενα χρονο που θα βγουν νεα κονσολικα, μπορουμε (δυνητικα μιλαω!) να δουμε πραγματικα powerhouses κλειστης αρχιτεκτονικης που θα σηκωνουν πολυ περισσοτερα απο οτι φανταζομαστε τωρα κρινοντας απο κονσολες 7ετιας και μπουκωμενα PC.

Φυσικα μπορει να κατσει η αλλη αποψη και απλα να δουμε μηχανηματα 60-70% ισχυροτερα απο τα σημερινα. Καπου εκει θα νυσταξω...
Έχεις δίκιο σε αυτό και εμένα θα μου άρεσε έτσι,δυστυχώς όμως όλα είναι pc πλέον.Μόνο τα arcades να παρατηρήσει κανείς θα δει ότι και αυτά pc είναι.

Από το πρώτο xbox και μετά οι κατασκευαστές έπιασαν το νόημα,χρησιμοποιούμε έτοιμο hardware που είναι έτσι και αλλιώς δυνατό μειώνοντας έτσι το κόστος από το να κατασκευάζουμε δικό μας.

Έτσι οι κονσόλες και τα arcades έχασαν πια τη ταυτότητα τους και την ιδιαιτερότητα τους,πλέον μένει το software το οποίο απαρτίζεται κυρίως από 4-5 κατηγορίες παιχνιδιών (τα οποία τα μισά βγαίνουν και στο pc),με έντονη βία,πολυπλοκότητα και tutorials,ανούσιο online που ξεχνάς τους φυσικούς σου φίλους και ασχολείσε με τους διαδiκτυακούς(και με πολύ lag μάλιστα)όπου μάλλον οι δημιουργοί τους ταινίες ήθελαν να φτιάξουν και όχι παιχνίδια.

Εδώ έρχεται η Nintendo που με τον Mario και τη παρέα του βάζουν λίγο αλάτι στην άνοστη ζωή των τωρινών(και των μελλοντικών λογικά) videogames.

Kαι φίλε Wally,gameplay στο σπίτι(όχι arcades) πρωτοείδαμε από το ΝΕS και μετά,οτιδήποτε προηγούμενο του NES ήταν απλά λίγο καλύτερο από τα game & watch.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Chahn επετρεψε μου να διαφωνησω.

To XBOX 1 ηταν PC αλλα το γεγονος οτι ηταν η πρωτη αποπειρα της MS στα κονσολικα περασε ελαφρα. Παρολα αυτα δεν μου αρεσε σαν κινηση.

Το επομενο XBOX (360) δεν ειχε σχεση με PC. Η τεχνικη του φιλοσοφια (gaming wise) ηταν πολυ μπροστα απο την PC θεωρηση των πραγματων.

Και το PS3 πηγε να παρει εναν αλλο δρομο μεχρι που κοτσαρε μια 6800 απο το ραφι με δικη της μνημη και PC-ιασε ελαφρως χαχαχαχαχα

Πριν το NES, πριν τα G&W, ο κοσμος ανοιξε τα ματια του με 2600 (κυριως). Αυτο και τα home 8bit micros υπηρξαν το πρωτο σχολειο. To NES ηρθε μεταααααα
 
Wally είπε:
Φιλε Chahn επετρεψε μου να διαφωνησω.To XBOX 1 ηταν PC αλλα το γεγονος οτι ηταν η πρωτη αποπειρα της MS στα κονσολικα περασε ελαφρα. Παρολα αυτα δεν μου αρεσε σαν κινηση.

Το επομενο XBOX (360) δεν ειχε σχεση με PC. Η τεχνικη του φιλοσοφια (gaming wise) ηταν πολυ μπροστα απο την PC θεωρηση των πραγματων.

Και το PS3 πηγε να παρει εναν αλλο δρομο μεχρι που κοτσαρε μια 6800 απο το ραφι με δικη της μνημη και PC-ιασε ελαφρως χαχαχαχαχα

Πριν το NES, πριν τα G&W, ο κοσμος ανοιξε τα ματια του με 2600 (κυριως). Αυτο και τα home 8bit micros υπηρξαν το πρωτο σχολειο. To NES ηρθε μεταααααα
To xbox πέρασε μεν ελαφρά,αλλά έδωσε το σύνθημα για το πως να κατασκευάζονται οι μελλοντικές κονσόλες.

Ότι έκανε το ps3 με την nvidia(7900 οχι 6800) τα ίδια έκανε το 360 με την AMD.

Ξέρουμε καλά τι υπήρχε πριν το NES,πριν πας στο γυμνάσιο περνάς από το νηπιαγωγείο πρώτα...
 
Chahn είπε:
Kαι φίλε Wally,gameplay στο σπίτι(όχι arcades) πρωτοείδαμε από το ΝΕS και μετά,οτιδήποτε προηγούμενο του NES ήταν απλά λίγο καλύτερο από τα game & watch.
Και τόσα χρόνια έπαιζα ένα είδος εξελιγμένου game & watch;;;

Chahn είπε:
Ξέρουμε καλά τι υπήρχε πριν το NES,πριν πας στο γυμνάσιο περνάς από το νηπιαγωγείο πρώτα...
Δηλαδή εγώ που δεν άγγιξα ποτέ Nintendo μηχάνημα, πήγα από το Νηπιαγωγείο κατευθείαν στο Λύκειο; :p

Παρακαλώ, ας μην ακυρώνουμε μηχανήματα που έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στο gaming.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Δηλαδή εγώ που δεν άγγιξα ποτέ Nintendo μηχάνημα, πήγα από το Νηπιαγωγείο κατευθείαν στο Λύκειο;
Nαί και δυστυχώς έχασες τη βασική εκπαίδευση :)
 
Να σου πω, δε με πειράζει και τόσο, γιατί φαίνεται πως είμαστε πολλοί οι... "αμμόρφωτοι"... :p
 
DINO είπε:
Να σου πω, δε με πειράζει και τόσο, γιατί φαίνεται πως είμαστε πολλοί οι... "αμμόρφωτοι"... :p
Ποτέ δεν είναι αργά να ''μορφωθείς'',ξεστραβώσου στα emulators :D
 
Καρντάσια, επειδή μεταξύ σοβαρού και αστείου πέφτουν πολλοί χαρακτηρισμοί, σας παρακαλώ κατεβάστε λίγο τους τόνους....

Ας μη δημιουργούμε παρεξηγήσεις από τίποτε! Κουβεντούλα κάνουμε! ;)

[edit] Και για να μην παρεξηγηθώ, προληπτικά το λέω! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
takis_drm είπε:
Πλέoν ανεξαρτητα έαν μιλάμε για intel, AMD, Via, ARM κ.τ.λ., μιλάμε για CPUs όπου έχουν κοινά σύνολα εντολών
Αυτό δεν ισχύει, καταρχήν οι ARM είναι RISC ενώ η X86 και X64 αρχιτεκτονικές CISC. Κατα δεύτερον οι ARM είναι bi-endian και όλα αυτά χωρίς να μπούμε σε καταχωριτες, conditional instructions κτλ κτλ.
 
Chahn αραξε λιγο. Εδω μιλαμε εντος καποιων οριων ευπρεπειας ασχετα με emoticons.

Ισως και να εχεις μπερδεψει τα φορουμς. Σε διαβεβαιω οτι εδω δεν χρειαζεται κανεις "ξεστραβωμα", οταν μαλιστα μιλας και για φρεσκαδουρες.

Οποτε κουλαρε και συνεχιζουμε.
 
ChrisTOS είπε:
Αυτό δεν ισχύει, καταρχήν οι ARM είναι RISC ενώ η X86 και X64 αρχιτεκτονικές CISC. Κατα δεύτερον οι ARM είναι bi-endian και όλα αυτά χωρίς να μπούμε σε καταχωριτες, conditional instructions κτλ κτλ.
Σωστά φίλε ChriTOS, ίσως λόγο ταχύτητας έβαλα τους ARM. Αλλά γνωρίζω την διαφορά μεταξύ RISC και CISC , όπως το μεταβλητό μήκος εντολών, το πλήθος των ρεπερτορίων, κ.τ.λ. (3 μήνες το διάβαζα αυτό το μάθημα!!! #) ). Αλλα και τον τροπο κατασκευής τους. Εγω δεν είπα ότι Risc με Cisc είναι ίδια αρχιτεκτονική, αλλά οτι λίγο πολύ από τότε μέχρι τώρα στα ίδια αρχιτεκτονική έχουμε μείνει. Υπάρχουν και άλλες αρχιτεκτονικές που δυστυχώς δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ακόμα για mainstream σκοπούς, γιατι "βολέυοντε" με τα ήδη υπάρχων περιφερειακά. Που φυσικά δε λέω εξελίσσονται, αλλά πάλι πάνω στις ίδιες πλατφόρμες. Αν και οι Risc κοντευουν να εκλείψουν...

Μου αρέσει που γίνεται πόλεμος εδώ για τις κονσόλες και εμείς στον κόσμο μας!!! :)
 
Τακη αν σε ενδιαφερει το θεμα, υπαρχει μια παλια αλλα αναλυτικη αναλυση του Xenon (της 360 CPU) εδω
 
@Chahn, D@redevil, Wally:

Το πήρα ελαφρά, λόγω emoticon, είναι η αλήθεια... Θεωρώ οτι ειπώθηκε με την καλή έννοια...
 
Wally είπε:
και τα home 8bit micros υπηρξαν το πρωτο σχολειο. To NES ηρθε μεταααααα
Στην Ελλάδα. Στην Αμερική το NES είχε ήδη μπει στην συνείδηση των gamers την ίδια εποχή που τα micros εξαπλώνονταν εδώ ενώ στην Ιαπωνία εμφανίστηκε την ίδια σχεδόν στιγμή που ήρθαν τα C64 - Spectrum στην Ελλάδα, ίσως και πιο πριν, δεν είμαι σίγουρος πότε ήρθαν εδώ αυτά τα μηχανήματα. Εκτός και αν εννοείτε το παλιότερο Atari 8bit computer αλλά πόσοι το είχαμε εδώ?

Κλείνω την παρένθεση, συνεχίστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμ για την Ελλαδα μιλαμε.

Στις ΗΠΑ επαιζαν με τα κονσολικα της Magnavox απο το 1972. Το 1985 γνωριζαν την τριτη γενια παιχνιδομηχανων...
 
takis_drm είπε:
Σωστά φίλε ChriTOS, ίσως λόγο ταχύτητας έβαλα τους ARM. Αλλά γνωρίζω την διαφορά μεταξύ RISC και CISC , όπως το μεταβλητό μήκος εντολών, το πλήθος των ρεπερτορίων, κ.τ.λ. (3 μήνες το διάβαζα αυτό το μάθημα!!! #) ). Αλλα και τον τροπο κατασκευής τους. Εγω δεν είπα ότι Risc με Cisc είναι ίδια αρχιτεκτονική, αλλά οτι λίγο πολύ από τότε μέχρι τώρα στα ίδια αρχιτεκτονική έχουμε μείνει. Υπάρχουν και άλλες αρχιτεκτονικές που δυστυχώς δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ακόμα για mainstream σκοπούς, γιατι "βολέυοντε" με τα ήδη υπάρχων περιφερειακά. Που φυσικά δε λέω εξελίσσονται, αλλά πάλι πάνω στις ίδιες πλατφόρμες. Αν και οι Risc κοντευουν να εκλείψουν...
Το φαντάστηκα αλλά σκέφτηκα να το διορθώσω όπως και να χει. Για παράδειγμα και οι κονσόλες που οι υπόλοιποι μαλώνουν έχουν PowerPC based cpu's που δεν έχουν καμιά σχέση με τις x86.

Μου αρέσει που γίνεται πόλεμος εδώ για τις κονσόλες και εμείς στον κόσμο μας!!! :)
Α ναι, έτσι πάει, άλλωστε σε λίγο καιρό απ' ότι φαίνεται οι κονσόλες θα έχουν το ίδιο market share όπως τα arcades τώρα. Μάλλον (θυμάμαι ότι είχα διαφωνήσει με κάποιον σε αυτό το θέμα άλλα τώρα οδηγούμε προς αυτή την θέση) το gaming θα πάει σε τρεις κατηγορίες, browser based (facebook etc), MMO και mobile σε pads ή smartphones.
 
DINO είπε:
@Chahn, D@redevil, Wally:
Το πήρα ελαφρά, λόγω emoticon, είναι η αλήθεια... Θεωρώ οτι ειπώθηκε με την καλή έννοια...
Eννοείται ότι ειπώθηκε με τη καλή έννοια στον φίλο Dino,μη γίνεστε επιθετικοί χωρίς λόγο.
 
Πίσω
Μπλουζα