Σκυλάδικα!

exetlaios είπε:
ΤΑΚΗΣ ΑΝΘΗΣ - "Άννα".
Ένα από τα πιο καλτ λαικά τραγούδια όλων των εποχών !

Ο Τάκαρος λέει "Άννα" στο ρεφρέν και τρέμει το μικρόφωνο !

Αφιερωμένο στα "αλάνια" Pooky και Maddog !
exetlaios, ευχαριστώ θερμά για την αφιέρωση!

Δεν το είχα προσέξει μέχρι την σημερινή αναβίωση του thread γιατί έπεσε επάνω στις διακοπές μου. #)
 
Πραγματικά αηδιάζω, με απελπισμένες προσπάθειες επίδειξης ανδρισμού και μαγκιάς, από παιδιά 15-20 που χορεύουν και ζητάνε τα πιο βαριά ζεϊμπέκικα, αυτά που λένε για πρόσφυγες, μαχαιριές, θανάτους και άλλα άσχετα με την εποχή μας.

Ούτε σκυλοκαψούροτράγουδα μπορώ να πω ότι αρμόζουν σε ηλικίες κάτω των 30 και κατανάλωση κάτω του 1 μπουκαλιού ουίσκι.

Σαν dj τα τελευταία 5 χρόνια έχω φάει πολλούς σκυλάδες στη μάπα, μάλιστα κάποια περίοδο έκανα μόνο ελληνικές βραδιές. Οι χειρότεροι είναι οι πιτσιρικάδες. Δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα τα πράγματα από την εποχή που περιγράφει το αρχικό post.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Please don't delete. Έπος. :)

Ο καθένας καταλαβαίνει όπως γουστάρει. Αλλά όσοι ξέρουν, καταλαβαίνουν περισσότερα.
 
Μεγάλο τραγούδι, από τα σπουδαιότερα της "βασίλισσας" του λαικού τραγουδιού Ρίτας Σακελλαρίου (1970). Εδώ είναι από την ταινία "Εσένα μόνο αγαπώ" (ΚΛΑΚ ΦΙΛΜΣ, Νίκος Ξανθόπουλος, Δώρα Σιτζάνη). Στο πλάνο εμφανίζονται από αριστερά οι Αθηνόδωρος Προύσαλης, Ρίτα Σακελλαρίου, Νίκος Ξανθόπουλος, Στέλλα Βασιλειάδου και ο Γιώργος Μανίσαλης που έγραψε τη μουσική του τραγουδιού.

[edit]This video has been removed by the user. Sorry about that.[/edit]

Και κάτι αρκετά σπάνιο, από live του Σταμάτη...(νομιζω 1993)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΚΗΣ ΑΝΘΗΣ - "Άννα".
Ένα από τα πιο καλτ λαικά τραγούδια όλων των εποχών !

Ο Τάκαρος λέει "Άννα" στο ρεφρέν και τρέμει το μικρόφωνο !

Αφιερωμένο στα "αλάνια" Pooky και Maddog !


Αφιερωμένο στον Doc και τον exetlaio.

Άκου δεν θα πάμε σκυλάδικα..........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!

Το περασμένο Σάββατο ήρθε ο Κοντολάζος για μια βραδια να τραγουδήσει σε μπουζουξιδικό στη Χίο. Από τους προσωπικούς αγάπημένους, παρόλο που δεν πολυπηγαίνω σε τέτοια μαγαζια πια αποφασίσαμε με την παρέα μου να πάμε. Το αποτέλεσμα ήταν οτί γυρίσαμε 6 ή ώρα το πρωί στα σπίτια μας :cool:

Πραγματικά δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που έχω διασκεδάσει έτσι..Ο άνθρπωπός είναι φωνάρα ακόμα και τα τραγούδια του τα παλιά είναι απίστευτα!!

και βέβαια άψογος επαγγλματίας.

Η "Ιστορία" είναι από τα 5 καλύτερα λαϊκά τραγούδια στην ιστορία του ελληνικου τραγουδιού


και λίγο πιο σκυλάδικο:

http://www.youtube.com/watch?v=QPDwp_H5E7U
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρις λόγια...(Κατάρα, 1973)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βαράτε βιολιτζήδες...



Αφιερωμένο σε όλους τους φίλους. Οι δήθεν και οι γλυκόξινοι να πάνε να παίξουν αλλού. Εδώ είμαστε σε άλλο μήκος κύματος. :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κατιτίς μου να δώσω και εγώ!!:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA, Ιατρέ μου και Αντονέλλε, εύγε άπαντες!!!!!!!!!!!

Αυτά είναι 7 παρά το πρωί, έτσι πάει καλά η μέρα.
 
Και μια retro ανάμνηση τοπικιστικού χαρακτήρα. Καμάρα δίχως κάγκελα, μακρυμάλλης Μάκης και φορέματα '80. Δίχως ανάσα!!!

[edit]"ΜΑΚΗΣ ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ - ΓΚΡΙΖΟΠΡΑ..."


This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.



Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερίζω τους απανταχού σκυλάδες.

Με ένα μπουκάλι cutty sark και marlboro τσιγάρα διαβάζω το παρόν thread και αναστενάζω.

Λαϊκός εκ γενετής,έχω σπαταλήσει άπειρες νυχτοώρες στο άθλημα,

δυστυχώς τo 99% αυτών σε Ελληνάδικα και όχι σε πίστες μιας και είμαι

απο την επαρχία.

Επίσης σαν dj θέλω να τονίσω ότι δεν υπάρχει άλλο είδος μουσικής εκτός απο

το λαϊκό που να κάνει τον πελάτη ένα με το πάτωμα.

Το λαϊκό τραγούδι είναι αυτό που θα σε κάνει να διασκεδάσεις με την ψυχή σου,δεν θα σε ξεχάσει όμως και όταν θα έρθει ο πόνος.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ το αντρίκιο ζεϊμπέκικο που μου παράγγειλε ένας 30ρης,το

χόρεψε παλληκαρίσια μπροστά στην πρώην του και τον καινούργιο της και έφυγε ήσυχα κι ωραία απο το μαγαζί.Σαν άντρας.

ΣΠΥΡΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ - ΝΟΙΚΑΡΗΣ


Θα μπορούσα να περάσω όλη τη νύχτα γράφοντας ιστορίες για την

επίδραση που έχει το Ελληνικό λαϊκό τραγούδι στον Έλληνα γλεντζέ

και συγκεκριμένα τον πονεμένο.

Αντί αυτού όμως έχω μια καλύτερη ιδέα:

Άν φτιάξω μια λίστα με όλα τα τραγούδια που έχουν αναφερθεί στο παρόν νήμα μπορούμε να οργανωθούμε και να τα βρούμε όλα;

Νομίζω τα πιο πολλά τα έχω.Επίσης εχω καμμιά χιλιάδα ακόμα να σας προτείνω!Ακούω ποιοί είναι μέσα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι δυνατόν να μην υποκλιθώ μπροστά σε κάποιον που ποστάρει τη κομματάρα του Ζαχαριά;

Εξαιρετικός. Εύγε νέε μου.

Όταν λες από επαρχία από που συγκεκριμένα; Παίζει να έχεις έρθει και στο μαγαζί μου αν είσαι κάτω απ' τ' αυλάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (γιατί για να γουστάρεις το Ζαχαριά, θεωρείσαι "ύποπτος" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )
 
Συνοδέψτε την κυρία παρακαλώ...

Τώρα που τα τηλ. έγιναν ψηφιακά, είναι ακόμη πιο ρετρό!!!

Και το πιο χαρντκορρρ!

[edit]This video is no longer available because the uploader has closed their YouTube account.


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Είναι δυνατόν να μην υποκλιθώ μπροστά σε κάποιον που ποστάρει τη κομματάρα του Ζαχαριά;
Εξαιρετικός. Εύγε νέε μου.

Όταν λες από επαρχία από που συγκεκριμένα; Παίζει να έχεις έρθει και στο μαγαζί μου αν είσαι κάτω απ' τ' αυλάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (γιατί για να γουστάρεις το Ζαχαριά, θεωρείσαι "ύποπτος" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )
Mπάάάάά λίγο δύσκολο!

Λασίθι-Κρήτη.

Εννοείται στα μέρη μου εμείς διασκεδάζουμε ακόμα με αυτά...

Χατζηγιαννοπλούταρχος μέχρι τις 2 που πάνε για ύπνο τα μικρά και μετά αρχίζει η κόλαση!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε εντάξει, δεν έχω γαβγίσει στη Κρήτη ακόμα. :)

Αλλά έχω αφήσει ολάκερη τη Πελοπόννησο ταπί από φίμωτρα. Και συνεχίζω. Όσο πάει και όπου με βγάλει!!!!!!!!!!!! :cool: :cool:
 
You never know!

Τα κλαρίνα δεν έχουν πολύ πέραση σε εμάς,πιο πολύ ακούμε τα ψυχοπονιάρικα...
 
Λαικό προσκύνημα στον Πύργο το Λευκό, τη Νατάσα Κυρμελίδου φέρτε να τη δω!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manosfp είπε:
You never know!Τα κλαρίνα δεν έχουν πολύ πέραση σε εμάς,πιο πολύ ακούμε τα ψυχοπονιάρικα...
Ε κι εμείς στο μαγαζί πίστα έχουμε και φέρνουμε πολύ καλά ζωντανά. Κλαρίνα δεν παίζουν σχεδόν ποτέ. Είμαστε gav gav house γκαραντί.


Εξαιρετικά αφιερωμένο στην ARETARA και στον manosfp.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστώ και ανταποδίδω.Άσπρο πάτο!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα