Στατικός Μοντελισμός...

Διάβασα για Marklin πιο πάνω και σκέφτηκα ότι ίσως ενδιαφέρει μερικούς, ειδικά αν έχουν "μεγαλώσει" με τα μοντέλα της...

Πριν δέκα μέρες περίπου η Marklin της Γερμανίας κύρηξε πτώχευση, ή μάλλον ...δήλωσε ξεπούλημα. Πρέπει μέσα σε τρεις μήνες να έχει βρει αγοραστή.

Η επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας εδώ. (στο link News from Marklin)

Ο γείτονάς μου πάντως έχει ένα δωμάτιο που το έχει μετατρέψει σε...πόλη με τα περίχωρά της και φυσικά με πολλές πολλες σιδηροδρομικές γραμμές και έναν αξιοζήλευτο σταθμό. Αν πάρω καμια φωτο θα τη ποσταρω. Ξεκινησε στα 8 του χρονια και τωρα ειναι ...60! Αυτο θα πει μεράκι! Μηπως να του επαιρνα συνέντευξη;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω ξεκίνησα 9 χρονών με το πρώτο μου "αεροπλανάκι",δώρο για τα γενέθλια μου,και από τότε συνεχίζω...

Όπως βλέπετε,είμαι κολλημένος με το άθλημα...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144510&d=1445678023"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144511&d=1445678050[/img]"]
attachment.php


attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144513&d=1445678100"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144514&d=1445678126[/img]"]
attachment.php


attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144516&d=1445678180[/img]"]
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπραβο!!!!Κ ο αντρας μου ασχολειται με τον μοντελισμο.....δν ξερω που να τα βαλουμε φανταστειτε οτι ζηταει μεγαλυτερη βιτρινα.....κυριως του αρεσουν σταρ τρεκ και μαχητικα αεροπλανα...να ειστε καλα να φτιαχνετε.....υπαρχει αντιστιχο φορουμ....το modelclub.gr και το helmo.gr αν δν κανω λαθος για το τελευταιο...
 
Χιλια μπραβο στον mmaker, αλλα και στους υπόλοιπους του σπιτιου του, που "ανεχονται" τοσα πολλα πραγματα!

Εχω και εγω σχεδον ολα τα μαχητικα και βομβαρδιστικα του 2ου παγκοσμιου σε κλιμακα 1/72. Αρχικα φωναζε η μανα μου, τωρα η γυναικα μου.

Δεν μας τα εδειξες φτιαγμενα ομως...
 
bibibo 28 είπε:
μπραβο!!!!Κ ο αντρας μου ασχολειται με τον μοντελισμο.....δν ξερω που να τα βαλουμε φανταστειτε οτι ζηταει μεγαλυτερη βιτρινα.....κυριως του αρεσουν σταρ τρεκ και μαχητικα αεροπλανα...να ειστε καλα να φτιαχνετε.....υπαρχει αντιστιχο φορουμ....το modelclub.gr και το helmo.gr αν δν κανω λαθος για το τελευταιο...


Προτείνω να κάνετε,αυτό που κανω εγώ για εξοικονόμηση χώρου. Δέστε τα προσεκτικά με σπάγκο ή νήμα πλεξίματος και κρεμάστε τα με μικρά καρφάκια από το ταβάνι. Αυτό για τα αεροσκάφη και ελικόπτερα. Δεν πιάνουν καθόλου χώρο,διακοσμούν όμορφα ένα δωμάτιο (ή και παραπάνω :p ) αλλά θέλουν συχνό ξεσκόνισμα!
 
Αγαπητοί φίλοι και φίλες, γεια σας γράφτηκα πριν λίγες μέρες και προσπαθώ να έρθω σε επαφή με φίλους και φίλες που τους ενθουσιάζουν οι μινιατούρες. Έχω μια πολύ μεγάλη συλλογή ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Θα ήθελα να βρω ομοϊδεάτες. Αν κάποιος έχει το ίδιο ενδιαφέρον για αυτή τη μορφή εικαστικής τέχνης, ας μου γράψει. Θερμούς χαιρετισμούς.

Ιωάννης Μούχρας.
 
και εγώ όπως ο mammaker ξεκίνησα να φτιάχνω στατικό μοντελισμό, να ένα βίντεο μου, φυσικά δεν έχω τελείωσή ακομα...

how to airplane model 1

[video=youtube;Vl6NTi7F-Sk]

εάν θέλετε μόλις τελειώσω βάζω και τα υπόλοιπα αυτά..κάποια στιγμή θα βάλω και εγώ τα έτοιμα κιτ μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλεπω Phantom F4?

Σπευδω να το παρακολουθησω!
 
Ακόμα ασχολούμαι :D Πιό πολύ με πλοία και αυτοκίνητα. Αυτό το διάστημα συναρμολογώ το "le gladiateur"

HLR826.jpg


αλλά το πάω με πολύ αργούς ρυθμούς :(

Πιστεύω οτι η όλη μαγκιά είναι στο βάψιμο.

HLR826.jpg
 
wally άμα μπεις στο yudube και πατησισης δηλαδή 2 κλικ στο βίντεο πιο πάνω θα δεις και της συλογες μου .

kambia επειδής το είχα φτιάξη αυτό το πλοίο ένα πράγμα να προσεχής όταν τελείωσης .

να το ¨φυλάκισης ¨ κάπου γιατί μετά .....1ον δεν θα μπορείς να το ξεσκονησης, και 2ον θα το πεταξης.

όντος είναι ένα ωραίο πλοίο, εάν μπορείς ¨πλέξε¨ με μαύρη κλωστή σκληρή όλα τα σκοινιά του θα είναι το κάτι άλλο...

νομος απαραβατος δεν βιαζωμαστε eνωειτε.εμενα μου πηρε 5 μηνες εαν βαλουμε για καθε μερα καθωμουνα 3-4 ωρες.

καλά τελειώματα και ότι θες ρώτα. αααα ξέχασα εγώ του είχα βαλη και φωτάκια led άσπρα μέσα .

attachment.php


ri8shric


εάν δεν το έχεις βάψη ακόμα καν το έτσι πολυυυ οραιωωωω σαν το δικό μου.

ri8shric
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένο και τρελό χόμπυ. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει τίποτα από αυτά που έχω φτιάξει, αλλά έχω όλα τα εργαλεία, κοπίδια, αερογράφους, κλπ. Έχουμε να προικίσουμε κι έναν γιό.

Είχα φτιάξει τα 7 μοντέλα "ρετρό" αυτοκίνητα της Italeri σε κλίμακα 1/24 - Η επίσημη ιστοσελίδα έχει μόνο τα 3 τώρα όπως είδα.

fetch


fetch


fetch


Μια Lamborghini Countach 5000 σε μαύρο χρώμα.

Από Sci-Fi είχα

- Star Wars - Star Destroyer ήταν και μεγάλο το άτιμο

- Star Wars - Tie Fighter

- Star Wars - Y-Wing Fighter το αγαπημένο μου λόγο βαψίματος. Το είχα κάνει τέλειο, με κάτι σκουριές και χρώματα στις εξωτερικές καλωδιώσεις... αχ!!!

- Star Trek - Enterprise, δε θυμάμαι μοντέλο, αλλά από τα πρώτα, επίσης τεράστιο. Είχα πάρει ένα μεταλικό σκούρο κόκκινο για τα Warp Drives, μούρλια...

Από Αεροπλάνα, πέρασαν πολλά από τα χέρια μου, ακόμα και φίλων για rectifier - όλα σε 1/72

- F-16

- F-14, με τα χαρακτηριστικά του Ειρηνικού, μια μαύρη νεκροκεφαλή. Θυμάμαι ότι ήταν και καλά μια επίλεκτη μονάδα - διαφωτίστε με

- Α-10 Tank Killer

- Κάτι μαχητικά του 2ου Π.Π., όχι τίποτα γνωστά

- F-4

Επίσης έχω μια τεράστια συλλογή από Marklin, με τις παλιές μεταλλικές και τις καινούργιες πλαστικές γραμμές, 2 μηχανές, πολλά βαγόνια, τούνελ, γέφυρα, σταθμό, διάβαση, Marklin Digital συσκευή, 2 τροφοδοτικά γραμμών κλπ.

Κι' εγώ Χριστούγεννα το έβγαζα έξω και το απολάμβανα. Το BEST δώρο EVER του πατέρα μου. Ταξίδευε συνεχώς και έφερνε συμπληρώματα. Μετά το συνέχισα εγώ. Έβαζα και τα playmobil γύρω γύρω (αυτά της LYRA κυρίως - που τα έχω κρατήσει - χωρίς τα κουτιά) και έκανα μάχες κλπ.

Έχω την εντύπωση ότι όταν μεγαλώσει ο μπέμπης και του τα δώσω, θα παίζω πιο πολύ εγώ μ' αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν ξαναστησεις το Marklin να με καλεσεις!
 
Προς το παρόν είναι στην αποθήκη πακεταρισμένο σε κούτες, κλπ. Με τον πιτσιρίκο να κόβει βόλτες χλωμό το βλέπω, ιδίως στην ηλικία του. θα πρέπει να βούμε άλλο location.

Παίζει το σπίτι του κουμπάρου πάντως, αλλά ένα Υ/Δ που έχει άδειο είναι μικρό. Θέλει τουλάχιστον σαλόνι για να το απολαύσεις.

Μέσα πάντως.
 
mixalis_21 είπε:
kambia επειδής το είχα φτιάξη αυτό το πλοίο ένα πράγμα να προσεχής όταν τελείωσης .

να το ¨φυλάκισης ¨ κάπου γιατί μετά .....1ον δεν θα μπορείς να το ξεσκονησης, και 2ον θα το πεταξης.

Πονεμένη ιστορία αυτό που λες. Είχα φτιάξει (κάπου αρχές 90) το Wasa αλλά η μητέρα μου πήρε και το έβαλε στην μπανιέρα να το πλύνει 8)!!!!! Καταστράφηκε... Και δε φτάνει μόνο αυτό. Όταν πήγε να το βάλει στη θέση του (ό,τι απέμεινε δλδ) της έπεσε.
 
οχχχχ παει....προσεχε μην το ξανα πληνη .. :) :) πλάκα κάνω.

wally το είδες το φαντομά ? :)

ορίστε τα εργαλεία μου.....

V291110 15 59

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και πάμε 2ο μέρος

how to airplane model 2

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο mixalis_21. Πολύ ωραίες οι τεχνικές. Ιδίως η brass.

Σε ό,τι αφορά την αραίωση των χρωμάτων enamel, προσωπικά αντί για τη μέθοδο της θέρμανσης χρησιμοποιούσα διαλυτικά (κυρίως της Heller) για να τα αραιώσω.
 
έμενα είναι humbrol ta enamel και μπορώ να τα αραιρωσο με το δικό της διαλυτικό η να βάλω λίγο χρώμα σ'ενα καπάκι και εκεί να βάλω wite spirit εμπορίου.

τώρα για heller για humbrol πραγματικά δεν έχω δοκιμαση. σ'ευχαριστω για τα καλά σου λόγια.

λοιπόν αποφάσισα να βάλω ζώνες δίκες μου από αλουμίνιο αυτά της συσκευασίας, θα βαφτούν θαλασσί και κόκκινες ετσι....

attachment.php


και να η αρχή, κόπηκαν, κολλήθηκαν, και είναι έτοιμες για βάψιμο....

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα ασχολούμαι Πιό πολύ με πλοία και αυτοκίνητα. Αυτό το διάστημα συναρμολογώ το "le gladiateur"
Απλά προσκυνώ. :bow: Όποιος έχει την υπομονή να ασχολείται με ιστιοφόρα, είναι άξιος σεβασμού. :thumbup: .

Οταν ξαναστησεις το Marklin να με καλεσεις!
Roco σου κάνει?
 
Πίσω
Μπλουζα