Στατικός Μοντελισμός...

attachment.php


αφου βαφτικαν και τοποθετιθικαν να το αποτελεσμα....http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144521&d=1445679966[/img]"]

και αναμενετε για βιντεο η συνεχεια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λοιπόν η συνέχεια ....

how to airplane 3

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μοντελισμός! Το 2ο αγαπημένο μου χόμπι, μετά από τα Αυτοκίνητα :)

Ασχολούμαι από παιδάκι, τόσο με τον στατικό όσο και με τον τηλεκατευθυνόμενο! Μάλλιστα στο σπίτι έχω και κύπελλα από συμμετοχές μου σε αγώνες με αυτοκίνητα... αλλά μιας και το θέμα μας εδώ, είναι τα "στατικά" μοντέλα... ορίστε μερικές φωτογραφίες από αυτά που έφτιαξα την χρονιά που μας πέρασε. Επειδή είχα ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας, χρειάστηκε να κάτσω στο σπίτι πάνω από 6 μήνες, και έτσι ήταν ένας τρόπος για να περνάει η ώρα μου...

(όλα είναι σε κλίμακα 1/350 και είναι αρκετά μεγάλα... πλησιάζουν σχεδόν το 1 μέτρο μήκος)

Yamato: ίσως το αγαπημένο μου

picture.php


picture.php


yamato4.jpg

Έχω πολλά ακόμα... New Jersey, Saratoga, Yorktown, King George 5, Graf Spee... αλλά οι φωτό είναι πάρα πολλές, και θα μου πάρει αιώνες για να τις ανεβάσω... θα προσπαθήσω λίγο λίγο... :)

picture.php


pencil.png


saratoga1.jpg

Όπως βλέπετε... μέχρι και το Yamato από το Star Blazers έχω!!!

Βρε συ Κάμπια μου... μπορείς να μου το συμμαζέψεις λίγο; Σε εμένα δεν αφήνει να ανεβάσω πάνω από 5 φωτό σε ένα ποστ, γι'αυτό μου βγήκαν έτσι... sorryyyyyyy!!! :)

πάρε και μερικές φωτό ακόμα! :)

yamato epano.jpg

yamato1.jpg

yamato2.jpg

yamato3.jpg

bismark1.jpg

ola.jpg

ola2.jpg

star1.jpg

aircraft1.jpg

king george.jpg

graff.jpg

new jersey.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συνεχιζουμε με 2 βιντεο...

how to airplane 3

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και συνεχιζουμε και εδω...με ενα...

DSC00946.jpg

DSC00940.jpg

DSC00941.jpg

DSC00944.jpg

DSC00965.jpg

...αυτα προς το παρων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το βάψιμο ποτέ δεν το άντεχα :biglaugh:, και αυτό γιατί είμαι μεγάλος τσαπατσούλης :biglaugh: :biglaugh: .
 
είναι να το έχεις στο αίμα ;) σου...τρελααααα....
 
χα! δεν το πρόσεξα αυτό freaktmp...εεε όχι και προσκύνημα τι είμαι ο Βισαριωνας ? χαχαχαχαχαχα...
 
Από Αεροπλάνα, πέρασαν πολλά από τα χέρια μου, ακόμα και φίλων για rectifier - όλα σε 1/72

- F-14, με τα χαρακτηριστικά του Ειρηνικού, μια μαύρη νεκροκεφαλή. Θυμάμαι ότι ήταν και καλά μια επίλεκτη μονάδα - διαφωτίστε με....

Αγαπητε φιλε μιλας για την μοιρα VF-84 Jolly rogers.

H μοιρα ειχε την ιδιαιτεροτητα να ειναι η πιο διασημη (μαζι με την VF-111 SUNDOWNERS )λογω χρωματων και εμβληματων

Τωρα οσον αφορα περι επιλεκτης μοναδας να σε ενημερωσω οτι την δεκατια του 80 η ελιτ των πιλοτων πηγαινε στους "γατους" αφου ηταν με διαφορα -και παραμενει για κατι οπαδους σαν και μενα- το καλυτερο μαχητικο α/φος συνδυαζοντας κορυφαιο ρανταρ και οπλισμο.
 
tomcat είπε:
Από Αεροπλάνα, πέρασαν πολλά από τα χέρια μου, ακόμα και φίλων για rectifier - όλα σε 1/72 - F-14, με τα χαρακτηριστικά του Ειρηνικού, μια μαύρη νεκροκεφαλή. Θυμάμαι ότι ήταν και καλά μια επίλεκτη μονάδα - διαφωτίστε με....

Αγαπητε φιλε μιλας για την μοιρα VF-84 Jolly rogers.

H μοιρα ειχε την ιδιαιτεροτητα να ειναι η πιο διασημη (μαζι με την VF-111 SUNDOWNERS )λογω χρωματων και εμβληματων

Τωρα οσον αφορα περι επιλεκτης μοναδας να σε ενημερωσω οτι την δεκατια του 80 η ελιτ των πιλοτων πηγαινε στους "γατους" αφου ηταν με διαφορα -και παραμενει για κατι οπαδους σαν και μενα- το καλυτερο μαχητικο α/φος συνδυαζοντας κορυφαιο ρανταρ και οπλισμο.
Thanks for the info my friend!
 
Δεν βρηκα καπου αλλου να το ταιριαξω...πιστευω εδω ταιριαζει γαντι! :)

Αυτο ειναι κατι που φτιαξαμε μαζι με τον πατερα μου πριν μερικα χρονια.

Το θρυλικο Amerigo Vespucci!!! :)

attachment.php


Κι εδω το αληθινο! :)

attachment.php


πηγη φωτο
 
αν επιτρέπετε μία μικρή παρέμβαση. μαζι με τις μοίρες που αναφέρατε ισάξια είναι και η VF - 101 GRIM REAPERS που εφορμά απο τη βάση Μιραμαρ της Καλιφόρνια.Η αξία της κάθε μοίρας κρίνετε απο το πόσες καταρίψεις έχουν γίνει απο τα αεροπλάνα που τις επανδρώνουν.ήταν απο τις τελευταίες μοίρες που χρησιμοποιούσαν το θρυλικό και για μένα αξεπέραστο F- 14D με προηγμένα ηλεκτρονικά συστήματα αυτοπροστασίας και εξελιγμένο το αχτύπητο ραντάρ του.αυτά ελπίζω να μη σας κουρασα
 
Οπως ανεφερα εδω (ποστ #16) οριστε τα δυο πλοια

με τα οποια ειχα καταπιαστει πριν μερικα χρονια. :)

Θα παρατηρησετε οτι και τα δυο ειναι μεν συναρμολογημενα

αλλα μισοτελειωμενα δε απο θεμα βαψιματος. :(

Και τα δυο πλοια ειναι της Κινεζικης εταιριας TRUMPETER (μια απο τις κορυφαιες στο χωρο)

ειναι και τα δυο σε κλιμακα 1:350.

To πρωτο ειναι το Αγλλικο Θωρηκτο HOOD του 2ου Παγκοσμιου Πολεμου.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Tο δευτερο ειναι ενα Αντιρτορπιλικο του Σοβιετικου Ναυτικου.

Sovremenny 956 Class Destroyer.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να σαι καλα σταυρο. ξερεις ποσες τρομπετες εχω συναρμολογησει...δυστυχως τωρα πια δεν εχω την υπομονη και τον χρονο.
 
σαν παλιός συλλέκτης πολεμικών αεροσκαφών περίπου 115 τεμάχια.απο κλιμακες 1:72 ώς 1:32.δηλώνω ενθουσιαμένος με τα πανέμορφα σετάκια σας.μπράβο παιδιά.μου ξυπνήσατε πανεμορφες αναμνήσεις. :D :D:D
 
Kambia σε παρακαλώ ενημέρωσε με (πμ)γιατί πείραξες το μύνημα?

Οι φωτό ήταν όλες σωστά φτιαγμένες με κώδικες για thumbnails ανά δύο ή τρεις,το μύνημα είχε 2-3 previews πριν ποσταριστεί ώστε να είναι ολόσωστο, και τώρα...
 
mike είπε:
Χιλια μπραβο στον mmaker, αλλα και στους υπόλοιπους του σπιτιου του, που "ανεχονται" τοσα πολλα πραγματα!Εχω και εγω σχεδον ολα τα μαχητικα και βομβαρδιστικα του 2ου παγκοσμιου σε κλιμακα 1/72. Αρχικα φωναζε η μανα μου, τωρα η γυναικα μου.

Δεν μας τα εδειξες φτιαγμενα ομως...
Βασικά η αποθήκη είναι έτσι,αλλά κάποια στιγμή και το"παιδικό" δωμάτιο έτσι ήταν....!

Κάποια απ τα μοντέλα μου σε κλίμακα 1/72

Ξεκινάω με ένα Harrier της Γαλλικής Heller που κάποια στιγμή είχε συνεργαστεί με την δική μας Lyra και έβγαιναν σε κουτί Heller-Lyra με Ελληνικές οδηγίες...!

th_P1012628.jpg

Ένα Χιλιανό Vampire απ τα καινούργια καλούπια της γνωστής μας Airfix

th_Vampire-006.jpg

th_DSCF5005_resize.jpg Προβολή συνημμένου 101215 Προβολή συνημμένου 101217

Ένα θωρακισμένο Βρεττανικό όχημα απ την γνωστή σε όλους Matchbox!

Προβολή συνημμένου 101218 Προβολή συνημμένου 101219

Ενα Hunter της Ροδεσιανής Αεροπορίας

Προβολή συνημμένου 101220 Προβολή συνημμένου 101221

Μεγάλη φιγούρα βινυλίου,βαμμένη με αερογράφο



Θωρακισμένο όχημα αναγνώρισης των Afrika Korps σε 1/72



Μεταπολεμικό ελικόπτερο Έρευνας και Διάσωσης της Αμερικάνικης Αεροπορίας.

Παρόμοια είχε και η Ελλάδα...



Επετειακό F-16 της Βελγικής Αεροπορίας.Στην ράχη του ήταν βαμμένο ένα Spitfire, πρώτο αεροσκάφος της μονάδας...



http://s16.photobucket.com/user/mmaker/media/Modelling/P5080460.jpg.html

Διάφορα άρματα και φιγούρες

th_P5080460.jpg






Και μια φώτο για να θυμηθούμε τι βρίσκαμε κάποτε στα ψιλικατζίδικα της γειτονιάς...



th_F-16A-21.jpg

th_P1011550.jpg

th_P4181038_resize.jpg

th_DSCF6849.jpg

th_P1012629.jpg

th_Vampire-015.jpg

th_Vampire-018.jpg

th_P5150091.jpg

th_P5150095.jpg

th_P5150097.jpg

th_F-16A-09.jpg

th_F-16A-10.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

th_PC030027.jpg

th_PC030030.jpg

th_PC030031.jpg

th_P1011554.jpg

th_P1011546.jpg

th_P5080460.jpg

th_P5080459.jpg

th_DSCF6853.jpg

th_DSCF6852.jpg

th_DSCF6850.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1986 αγόρασα στη Γερμανία ένα μοντέλο Ζέππελιν από χαρτόνι. Ήταν έκδοση της εταιρείας Schreiber - Bogen Kartonmodellbau, το Graf Zeppelin LZ 127 σε κλίμακα 1:400, μοιρασμένο σε 20 σελίδες, τα κομμάτια του οποίου έπρεπε να κοπούν, τσακισθούν στις άκρες και κολληθούν. Η έξω πλευρά ήταν βαμμ ένη σε χρώμα αλουμινίου, πολύ καλή η ποιότητά του. Αποθηκεύθηκε (ως συνήθως) και το 1995 αποφασίσθηκε η κατασκευή του. Ήταν δύσκολο, πέρασα πολλά βράδυα δουλεύοντάς το σχεδόν έως τα χαράματα, το αποτέλεσμα όμως άξιζε τον κόπο! Πέραν του μεγέθους του (πάνω από 1 μέτρο), είναι πολύ διακριτό στις γραμμές και στο χρώμα του. Σχεδόν κανείς από όσους το είδαν δεν πίστευαν ότι είναι από χαρτόνι, νομίζουν ότι είναι μεταλλικό ή πλαστικό. Πανάλαφρο βέβαια, αιωρείται στο ταβάνι δεμένο με διαφανή πετονιά. Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες.



Zeppelin2.JPG

Zeppel2.JPG

Zeppelin3.JPG

Zeppel1.JPG

Toy11.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα