Στρατιωτάκια πλαστικά

Βασικα εχω μια τερατωδη συλλογη 1 72 διασταση κατα 90% απο 2ΠΠ. πρεπει να εχω χαλαρα 10.000 στρατιωτες καθε εθνικοτητας και καθε μαρκας απο τα 80ς μεχρι σημερα. Τωρα το μονο που μου μενει ειναι να μεγαλωσει ο γιοκας μου (15 μηνων) ωστε ΑΝ θελει να παιζουμε. Βασικα σκεφτομαι οτι δεν θα εχει και τοση διαθεση διοτι σαν θεμα ειναι κατι το οποιο ειναι τοσο μακρια απο τα σημερινα παιδια , εξ ου και παιζουν με τερατα και μεταλλαγμενους. Παντως την συλλογη (εχω και τα κουτια φυσικα) θα του την κληροδοτησω και αν θελει την πουλαει μετα απο 20 χρονακια.

Η βασικη μου ελπιδα ειναι τα πλειμομπιλ.

ΥΓ : φανταστικες μακετες (διοραματα)
 
boukitsas είπε:
Βασικα εχω μια τερατωδη συλλογη 1 72 διασταση κατα 90% απο 2ΠΠ. πρεπει να εχω χαλαρα 10.000 στρατιωτες καθε εθνικοτητας και καθε μαρκας απο τα 80ς μεχρι σημερα. Τωρα το μονο που μου μενει ειναι να μεγαλωσει ο γιοκας μου (15 μηνων) ωστε ΑΝ θελει να παιζουμε. Βασικα σκεφτομαι οτι δεν θα εχει και τοση διαθεση διοτι σαν θεμα ειναι κατι το οποιο ειναι τοσο μακρια απο τα σημερινα παιδια , εξ ου και παιζουν με τερατα και μεταλλαγμενους. Παντως την συλλογη (εχω και τα κουτια φυσικα) θα του την κληροδοτησω και αν θελει την πουλαει μετα απο 20 χρονακια.
Η βασικη μου ελπιδα ειναι τα πλειμομπιλ.

ΥΓ : φανταστικες μακετες (διοραματα)
Βάλε καμιά φωτό, ντε ! :D
 
Αυτά τα είχα ! Και γενικά και άλλα πολλά τέτοια ελληνικά σε αυτά τα ορθογώνια κουτιά !!! Super αναμνήσεις !! Τα συγκεκριμένα ήταν κιόλας από τα αγαπημένα μου μαζί με κάτι βατραχάνθρωπους που έβγαιναν και τα άσπρα βατραχοπέδηλά τους...τι θυμήθηκα τώρα :)

picture.php


picture.php
 
boukitsas είπε:
Βασικα εχω μια τερατωδη συλλογη 1 72 διασταση κατα 90% απο 2ΠΠ. πρεπει να εχω χαλαρα 10.000 στρατιωτες καθε εθνικοτητας και καθε μαρκας απο τα 80ς μεχρι σημερα. Τωρα το μονο που μου μενει ειναι να μεγαλωσει ο γιοκας μου (15 μηνων) ωστε ΑΝ θελει να παιζουμε. Βασικα σκεφτομαι οτι δεν θα εχει και τοση διαθεση διοτι σαν θεμα ειναι κατι το οποιο ειναι τοσο μακρια απο τα σημερινα παιδια , εξ ου και παιζουν με τερατα και μεταλλαγμενους. Παντως την συλλογη (εχω και τα κουτια φυσικα) θα του την κληροδοτησω και αν θελει την πουλαει μετα απο 20 χρονακια.
Η βασικη μου ελπιδα ειναι τα πλειμομπιλ.

ΥΓ : φανταστικες μακετες (διοραματα)
φιλε μου ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα βρίσκομαι (o υιος είναι 18 μηνών) αλλά η συλλογή μου απαρτίζεται κυρίως απο διάφορα playmobil απο το 80 μεχρι και τα πιο προσφατα και όχι τοσο πολλά στρατιωτάκια...τα φυλάω με τις κούτες στην αποθήκη στο γραφείο και περιμένω να πάει τριών να του τα δώσω...οχι ολα μαζί βέβαια γιατί θα πάθει σοκ
 
Σοκ θα παθουμε εμεις μολις δουμε τι θα κανουν οι γιοι μας στα παιχνιδια μας. Αυτους μην τους φοβασαι...

Εμενα η συλλογη που προοριζεται για τον γιο μου και εμενα αποτελειται απο:

1) πλειμομπιλ απο τα 80ς μεχρι σημερα, παμπολα γουεστερν (που δεν θα τα καταλαβαινει λογω ελλειψης φιλμ), πειρατες (6 καραβια 2 μεγαλα και 4 μικρα )και ιπποτες (3 καστρα και 100+ιπποτες). Εχω και πυροσβεστικη, αστυνομια (συγχρονα) κατι απομειναρια απο νοσοκομειο 80ς και αλλα διαφορα σκορπια

2) σουμπουτεο - λιγα 80ς πολλα συγχρονα , 3 γηπεδα με πλαστικοποιημενες τσοχες-μεταλλικα τερματα σε κανονικα τραπεζια

3) πλαστικα στρατιωτακια βλεπε πανω

4) 40 μινιατουρες 1:43 φορμουλα 1 2 ανα ομαδα ωστε να κανουμε γκραν πρι.

ξερω οτι το πιθανοτερο ειναι να μην ασχοληθει καν αλλα εγω εχω το δικαιωμα να ελπιζω και να ονειρευομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή έχω περάσει ήδη από αυτό το σκαλοπάτι της ανατροφής των κανακάρηδων μας σας δηλώνω πως ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ να δώσετε στα παιδιά σας οποιοδήποτε παιχνίδι σε ηλικία ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ των 5-6 ετών.

Έδωσα τα δικά μου playmobil στον γιό μου όταν ήταν περίπου 4 ετών και έχουν δεινοπαθήσει στα χέρια του μέχρι τώρα, δυστυχώς.

Σε ηλικία μικρότερη των 5-6 ετών ΔΕΝ είναι σε θέση να καταλάβουν τί έχουν στα χέρια τους και το κυριότερο ΔΕΝ μπορούν να τα προσέξουν ΚΑΘΟΛΟΥ και να παίξουν ήρεμα με αυτά...

Αν πονάτε τα παλιά αυτά παιχνίδια σας δώστε τα σε μεγαλύτερη ηλικία που θα μπορούν να τα προσέξουν και ίσως να μείνουν και για αργότερα.

Φιλική συμβουλή προς γονείς. :)
 
Σωστος! Εγω δεν εχω απογονους ακομα, για την ακριβεια ακομη ρεμαλι ειμαι χεχε, αλλα οταν με το καλο και αμα, ερθουν θα ακολουθησει πρωτα διαπαιδαγωγηση και μετα εισαγωγη στα παιχνιδια μου. Πρωτα ισως με συγχρονα υποκαταστατα και μετα οταν ειναι σε θεση, θα σκασει η πραματεια του μπαμπα. Παιζει βεβαια και να σκασει ατακα ''δεν μ'αρεσουν''. Σε αυτη την περιπτωση θα ακολουθησει ''εικονικη'' μεταβιβαση για τα ματια των γυναικωνε που ως γνωστον ειναι σκληροι ανθρωποι και θα παιζω μονος μου... κωλοπαιδο να μην θελει τα παιχνιδια μου... που τα φυλαγα τοσα χρονια... και ηταν τοσο ακριβα και ποιοτικα οχι σαν τις μουφες απο την Κινεζια... ακους εκει.... νια νια νια νια νια...

http://www.airfix.com/airfix-products/dioramas-and-figures/figures/132-scale-figures/

ναι ναι ναι η airfix επανεκδιδει καποια απο τα παλια καλα στρατιωτακια που αγαπησαμε και παιξαμε

[edit] dead pictures [edit]

A02705.jpg

A02701.jpg

A02702_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εdited:'Δεν ειναι θρεντ για αγγελιες εδω"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδη εμας ομως μας ενδιαφερουν ΚΑΙ οι αγγελειες, αν ειναι κατι ενδιαφερον ας το βαλει εκει. αρκει να μην ειναι κλασικες ελληνικες διαφημισεις "αγοραστε με προνομιακη τιμη 10,000 ευρω κατι που βρισκετε οπουδηποτε αλλου με 10"
 
θα'θελα να βαλω φοτο, αλλα δεν καταφερα... κανο συλλογη και ψαχνω ενδιαφερομενουσ, για αυτο το λογο εβαλα "ΠΟΣΤ" δεν ειναι αγγελια... δεν μπορο να γραψω απο που αγορασα, να μην μαθουν "εμποροι"... ζηταω συγνομη αν εκανα λαθοσ.
 
το χομπι μου ειναι στρατιοτακια,και πλαστικα, και μεταλλικα. εχω βρει πολλεσ φορεσ στρατιοτακια στο "ΠΙΤ ΠΑΖΑΡ" Θεσσαλονικησ, αλλα στα καταστηματα πουλανε ακρυβα,εβρισκα απο ιδιοτη με 1 και με 2 ευρο, ομωσ στα μαγαζια ιδια στρ-κια με 5-8ευρο... Σημερα βρηκα στρατοωτακι "ΕΠΑ" με 10 ευρο, το ιδιο αγορασα με 2... για αυτο το λογο ψαχνω ενδιαφερομενουσ, να κανουμε συνεργασια, να βωηθαμε ενασ τον αλλον. Και επησισ θαυμαζω απο "ΚΟΣΜΟ ΠΑΙΧΝΗΔΙΩΝ"(ρετρο και κλασσικα)
 
picture.php


Στην τσαντα εχει κουτια με ακοπα στρατιωτακια μεσα. Στην κουτα εχει κυριως κομμενα και εχει και την μια οψη απο τα κουτια (την πισω που δειχνει τα χρωματα). ειναι πολυ πραγμα και δεν βγαινει δυστυχως ευκολα. Αμεσως μετα την φωτο ανεβηκαν παλι εις το παταρι να πιασουν πορτα για τον χειμωνα
 
Τι στρατηωτακια ειναι? Μου αρεσουν στρατηωτακια στο 1/32 η 1/35 εχω καποια στρατηωτακια "ΙΤΑΛΛΕΡΙ" και "ΗΑΤ". Εχω μερικα ελληνικα "ΕΠΑ". Και τωρα μαζεβω στρατηωτακια απο ΚΙΝΤΕΡ και αλλα. Εχω κανει ενα μικρο στρατο
 
Δεν καταφερνω. δεν μπορω... σ αυτο το φορουμ δυσκολο για μενα... εχω και αλλεσ φυγουρεσ, εχω τρελα με ρετροπαιχνηδια! Βρηκα και τερατομαχουσ, και ενα ΝΙΝΖΙΑ, και 4ες φυγουρεσ ΚΑΤΣ. (Halk Hogan με παρεα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
buzzer είπε:
Mην ξεχνάς τους Γιαπωνέζους με τις ξιφολόγχες και τους αξιωματικούς με το σπαθί. :armed:
AX01718.jpg
!!!!!!! Είχα πάρει αυτό το σετ στο Δημοτικό, 400-500δραχμές από το ψιλικατζίδικο δίπλα από το σχολείο! Πριν από λίγο καιρό στο χωριό μου καθαρίζοντας την αποθήκη βρήκα αρκετά από τα παλιά μου παιχνίδια, στη φωτό φαίνονται όσοι...επιζήσαν!!! (2 έχουν πατήσει νάρκη από οτι φαίνεται)

[edit] dead pictures [edit]

Αντε να ανεβάσω ότι απέμεινε από το στράτευμά μου :D

[edit] dead pictures [edit]

[edit] dead pictures [edit]

Οι επίλεκτοί μου ήταν κάτι commandos μέσα σε ξεχωριστά φακελλάκια, διάφορων "ειδικοτήτων" και χρωμάτων. (δε θυμάμαι πώς τους έλεγαν).

dsc03721q.jpg

dsc03717q.jpg

dsc03716x.jpg

dsc03718kf.jpg

dsc03720m.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιες φωτο και περιεχομενο και το πως τραβηχτηκαν. :thumbup:
 
Μπραβω!!! Ωραια στρατηωτακια και αρματα! Στο φοτο βλεπω και καποια μηχ-τα συλλεκτικα.Αυτ-το και "τανκς" απο Σοβ.Εν... Μπαβω!!!
 
Μηπως λεω εγω τωρα πρεπει να γινονται εξαιρεσεις και να επιτρεπονται κατα περιπτωση τα γκρινγκλις; χεχεχεχε
 
Panayiotis είπε:
Αυτά τα είχα ! Και γενικά και άλλα πολλά τέτοια ελληνικά σε αυτά τα ορθογώνια κουτιά !!! Super αναμνήσεις !! Τα συγκεκριμένα ήταν κιόλας από τα αγαπημένα μου μαζί με κάτι βατραχάνθρωπους που έβγαιναν και τα άσπρα βατραχοπέδηλά τους...τι θυμήθηκα τώρα :)
picture.php


picture.php
πω ρε φιλε δε το πιστευω οτι βλεπω αυτα τα κουτακια ξανα...

εχω παρα πολλους απο την αντιτρομοκρατικη αλλα χωρις κουτια.. οπως και τους ελληνες κομμαντος και αλεξιπτωτιστες!
 
Πίσω
Μπλουζα