Συζήτηση: Real arcade hardware

Εγώ πάλι έπαθα πλάκα με τα videos που έβαλες φίλε και ειδικά με τον Ιάπωνα Daigo...!!
 
Getta Robo είπε:
Φοβερος και τρομερος τιτλος το Street fighter 3 third strike, αλλα εχω καποιες ενστασεις για το κατα ποσο ειναι ο τεχνικοτερος δισδιαστατος τιτλος στα τοτε παιχνιδια ξυλου. Νομιζω πως τεχνικα το The king of fighters 2003 ειναι ανωτερο, αν συγκρινουμε τις μηχανες γραφικων του καθε παιχνιδιου.Το parry παντως σε καμια περιπτωση δεν εμφανιστηκε πρωτη φορα με το SF3. Ειναι επινοηση του υπεροχου Weaponlord, δυο χρονια πριν το SF3!

http://www.retromaniax.gr/vb/forum/g...d-snes-genesis
Έχω εμπειρία με τα KOF 97,98,99,00 και έχω να πω ότι τα γραφικά τους και κυρίως οι πίστες είναι εντυπωσιακές. Έχουν μεγάλο roster και καλές Special κινήσεις οι χαρακτήρες αλλά δεν είχα δεθεί με το franchise όσο έχω δεθεί με τα fighting της Capcom οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Ειδικά για το KOF 2003 δεν γωρίζω τίποτα. Φημολογείται απ' όσο έχω διαβάσει στα site του εξωτερικού ότι τα καλύτερα KOF είναι τα 98 και 01. Για το Garou Mark of the Wolves της SNK που έχω άποψη γιατί το έχω παίξει αρκετά, μπορώ να πω ότι έχει slow down όταν μετά από combo πας για παράδειγμα να κάνεις μία Special κίνηση και αυτό επηρεάζει το gameplay. Στο 3rd strike πάντα μα πάντα υπάρχουν 60 frames/sec ότι κι αν γίνεται στην οθόνη. Σε Mame, Dreamcast, PS2 και Xbox υπάρχουν πολλές απόψεις στο Internet ότι ενώ το input lag είναι πάρα πολύ κοντά στο arcade, η αίθηση της εμπειρίας στο arcade είναι πιο ομαλή χωρίς να μπορούν να προσδιορίσουν το γιατί. Επίσης οι χαρακτήρες στο SFIII αποτελούνται από πολύ περισσότερα sprites ο κάθε ένας σε σχέση με τους χαρακτήρες του Garou που φτάνει στα όρια το hardware του Neo Geo αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί σε δυνατότητες με το κατά 6-7 χρόνια νεότερο CPS3 (Ήδη το CPS2 είναι αρκετά καλύτερο από το Neo Geo σε hardware). Κανένα παιχνίδι του CPS2 δεν έχει slow down ότι κι αν γίνεται στην οθόνη και όσοι παίκτες και αν παίζουν ταυτόχρονα, είτε είναι fighting είτε είναι beat em up. Επίσης πολλές πίστες στο 3rd strike έχουν physics και κάποια αντικείμενα κουνάνε στην πίστα συνεχώς ανάλογα με τα χτυπήματα (η πίστα του Hugo πχ).

geoanas είπε:
Μπράβο Βασίλη ! Μεγάλη επιτυχία η "μεταμόσχευση" μπαταρίας ! Ο Darksoft είναι μεγάλος μάγος. (...μιλάω κι εγώ μαζί του που και που...έκανε και καινούργιο forum ;-) )
Η πλακέτα...τι να πω πάλι ? Σκίζεις παιδί μου...σκίζεις !!! :-D
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο!! Κάποιοι λένε στο Internet ότι μετά το πέρας 2 εβδομάδων από επιτυχή αλλαγή τα catridges τους πέθαναν!!! Οπότε περιμένω να περάσει κι αυτό το διάστημα! Βασικά μίλησα με τον MIitsurugi ο οποίος λέει ότι δουλεύει για τον Darksoft. Καλό παιδί είναι και δεν τσιγκουνεύεται τις συμβουλές.

metalcandyman είπε:
Δεν μπορω να πω πως τρεφω και μεγαλη συμπαθια για τα Fighting games και τα βαριεμαι και παρα πολυ αλλα οπως σχεδον ολος ο κοσμος που εφαγε εκατομμυρια ωρες (τρισεκατομμυρια εγω :p ) στα ηλεκτρονικα ετσι και γωεχω λιωσει τα street fighter αλλα αυτα που εχω δει δει εγω στα ηλεκτρονικα ηταν μεχρι και το super street fighter II: The new challengers.To Street fighter III:3d strike μπορω να πω πως το επαιξα αρκετα στο μαμε ειδικα οταν απεκτησα το πρωτο μου arcade stick.Εξαιρετικο παιχνιδι πραγματικα και μπραβο για χιλιοστη φορα φιλε βασιλη για την νεα προσθηκη στη συλογη σου.
Σε ευχαριστώ Βασίλη! Πρόκειται για εξαιρετικό παιχνίδι πραγματικά!! Είναι βέβαια εύκολο στην αρχή αλλά κάπου στον 5-6 σταματούν τα παιχνίδια και χάνω. Μάλλον πρέπει να μάθω το perry για να πάω παρακάτω...

viking4a είπε:
Εγώ πάλι έπαθα πλάκα με τα videos που έβαλες φίλε και ειδικά με τον Ιάπωνα Daigo...!!
Και ποιος δεν έπαθε πλάκα όταν είδε το βίντεο! Ζητείται παιχνίδι που να γίνεται κάτι αντίστοιχο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αφορά καινούργιο board, αλλά μόλις τελείωσα το arcade supergun μου ! Είναι και παντός καιρού :D

Χαρακτηριστικά :

- Βαλιτσάκι του Sport Billy ! :)

- Ασφάλειες στις τάσεις (5V - 10A και 12V - 1A)

- Jamma / MVS compatible

- 3 extra switches για Test 1 - Coin - Service

- 2 NeoGeo compatible, έξοδοι joystick

- Ενισχυτής ήχου (stereo) με ηχείο 8 Ohm / 10W

- 3 trimmer pots 1K για ανεξάρτητη ρύθμιση RGB

- 1 trimmer pot 10K (και 5Κ αρκεί) για ρύθμιση sync

- SCART video (only) out

- Ενδεικτικά led λειτουργίας

- Μετατροπέας για VGA out

Le Video :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα σπάει! Φαντάζομαι μέσα στο βαλιτσάκι του Sport Billy δεν πέφτει καρφίτσα.
 
Έτσι είναι ! LOL ! :-D...Σύντομα και μια pocket έκδοση "ταξιδιού" :)
 
geoanas είπε:
Δεν αφορά καινούργιο board, αλλά μόλις τελείωσα το arcade supergun μου ! Είναι και παντός καιρού :D
Χαρακτηριστικά :

- Βαλιτσάκι του Sport Billy ! :)

- Ασφάλειες στις τάσεις (5V - 10A και 12V - 1A)

- Jamma / MVS compatible

- 3 extra switches για Test 1 - Coin - Service

- 2 NeoGeo compatible, έξοδοι joystick

- Ενισχυτής ήχου (stereo) με ηχείο 8 Ohm / 10W

- 3 trimmer pots 1K για ανεξάρτητη ρύθμιση RGB

- 1 trimmer pot 10K (και 5Κ αρκεί) για ρύθμιση sync

- SCART video (only) out

- Ενδεικτικά led λειτουργίας

- Μετατροπέας για VGA out

Le Video :

Συγχαρητήρια Γιώργο! Έχεις απίστευτες ικανότητες φίλε μου και σε θαυμάζω! Μπράβο σου. Το να φτιάχνει κανείς κάτι μόνος του είναι οτι καλύτερο γιατί το κάνει στα μέτρα του

Πώς έπαιζες τόσο καιρό? Ήταν το συγκεκριμένο supergun αλλά ήταν ατέλειωτο?
 
Ευχαριστώ Βασίλη !

Έχω δυο, κατασκευής Vogatek. To κόκκινο με σύνδεση για 2 SEGA genesis controllers/ SCART, (εκείνο με τα pics που ήταν και λίγο επικίνδυνο για σύνδεση NeoGeo MVS) και ένα τελευταίο μοντέλο με S-Video / 2 neogeo controllers που αποδείχτηκε μια μεγάλη κακοκατασκευή και παραλίγο να μου βραχυκυκλώσει το σύμπαν.

Παλιά είχα κάνει κι ένα δικό μου αλλά ήταν ογκοδέστατο και δύσχρηστο.

http://www.gameland.gr/geoanas/collection.htm

Το παραπάνω είναι από την πρώτη μου ιστοσελίδα που πρωτοβγήκε κάπου το 1999/2000 και διατηρείται μόνο για συναισθηματικούς λόγους :p :D

Δεν ήμουν με κανένα ευχαριστημένος και επειδή δεν κάθομαι ήσυχος, ήθελα ένα supergun που να έχει τα πάντα...well...σχεδόν τα πάντα ;-)
 
geoanas είπε:
Ευχαριστώ Βασίλη !Έχω δυο, κατασκευής Vogatek. To κόκκινο με σύνδεση για 2 SEGA genesis controllers/ SCART, (εκείνο με τα pics που ήταν και λίγο επικίνδυνο για σύνδεση NeoGeo MVS) και ένα τελευταίο μοντέλο με S-Video / 2 neogeo controllers που αποδείχτηκε μια μεγάλη κακοκατασκευή και παραλίγο να μου βραχυκυκλώσει το σύμπαν.

Παλιά είχα κάνει κι ένα δικό μου αλλά ήταν ογκοδέστατο και δύσχρηστο.

http://www.gameland.gr/geoanas/collection.htm

Το παραπάνω είναι από την πρώτη μου ιστοσελίδα που πρωτοβγήκε κάπου το 1999/2000 και διατηρείται μόνο για συναισθηματικούς λόγους :p :D

Δεν ήμουν με κανένα ευχαριστημένος και επειδή δεν κάθομαι ήσυχος, ήθελα ένα supergun που να έχει τα πάντα...well...σχεδόν τα πάντα ;-)
Καλά έκανες λοιπόν και έφτιαξες αυτό το υπέροχο supergun που τα έχει όλα!!! Μεγειές!
 
Έτος 2000 μηχάνημα arcade Sega Naomi 2. Εξοπλισμένο 2 x Hitachi SH-4 32-bit RISC CPUs και με 2 κάρτες γραφικών Power VR 2. Πολύ δυνατό μηχάνημα για την εποχή του. Πολύ δυνατότερο απο το Dreamcast. Η Power VR 2 ήταν η αντίστοιχη ανταγωνίστρια κάρτα γραφικών για το το Voodoo 2 της 3Dfx όσοι θυμούνται απο υπολογιστές. Το παιχνίδι είναι το Virtua Fighter 4 Evolution.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τα τελευταια παιχνιδια τις sega με φοβερη ποιοτητα και ειδικα σε γραφικα για την εποχη να ειναι το κατι αλλο!!το vf4 το ειχα παιξει στα arcades το 2001 και τοτε περιμενα και καποια καλη μεταφορα στο dreamcast αλλα δυστυχως..το ειχα παρει ομως αργοτερα στο ps2 με την πιστοτητα μεταφορας να φτανει στο 95% αν θυμαμαι καλα.πολυ καλη επιλογη vasilas432
 
Bill με γεια σου την NAOMI II! Επόμενο βήμα... να την "φτιάξεις" :)
 
Ευχαριστώ παιδιά. Το παιχνίδι παίζει απίστευτα ομαλά και τρέχει πάντα στα 60 καρέ. Η Naomi 2 παράγει 10.000.000 πολύγωνα ανά δευτερόλεπτο ενώ το Dreamcast μόνο 2.500.000. Επίσης διαθέτει τη διπλή Ram σε σύστημα αλλά και σε γραφικά, 32 mb έναντι 16 mb.

Τι εννοείς Γιώργο να τη "φτιάξω"?

Έχω αφαιρέσει τον γνωστό super cap απο το motherboard ο οποίος σχεδόν πάντα αδειάζει. Στην δικιά μου δεν πρόλαβε να κάνει ζημιά εκτός απο το ένα διαβρωμένο πόδι του. Δεν έβαλα άλλον εφ' όσον στα forums λένε ότι δεν χρειάζεται.

Η motherboard αυτή χρειάζεται να ανεβάσω κατά πολύ τα 5 volts γιατί αν πέσει κάτω απο 5 παγώνει. Όποτε θέλει πάντα άλλη ρύθμιση απο τα υπόλοιπα παιχνίδια. Ο μετατροπέας που χρησιμοποιώ όπως φαίνεται στη φωτογραφία είναι ο Capcom I/O ο οποίος μετατρέπει ένα μέρος απο τα 5 volt σε 3.3 volt που χρειάζεται η Naomi. Ίσως γι αυτό ρίχνει την τάση στα 5 volts. Υπάρχει και ειδικό τροφοδοτικό για τις Naomi που δίνει εξολοκλήρου τα 3.3 volts αλλά είναι ένα ακόμα περιφερειακό που πιάνει χώρο όποτε προτίμησα τη λύση της Capcom.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασιλαρα μπορει να μην καταλαβαινω τιποτα με ολα αυτα που γραφεις για volts κλπ αλλα φτιαχνομαι πολυ ασχημα ρε φιλος οταν βλεπω ετσι στημενο το παιχνιδι και ολα αυτα τα μαραφετια.Δεν ξερω ποσο κοστιζουν ολα αυτα υποθετω πολλα λεφτα αλλα χαλαλι γιατι πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα.Χιλια μπραβο φιλε και χιλια ευχαριστω προσωπικα απο μενα που τα μοιραζεσαι μαζι μας :thumbup:
 
metalcandyman είπε:
Βασιλαρα μπορει να μην καταλαβαινω τιποτα με ολα αυτα που γραφεις για volts κλπ αλλα φτιαχνομαι πολυ ασχημα ρε φιλος οταν βλεπω ετσι στημενο το παιχνιδι και ολα αυτα τα μαραφετια.Δεν ξερω ποσο κοστιζουν ολα αυτα υποθετω πολλα λεφτα αλλα χαλαλι γιατι πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα.Χιλια μπραβο φιλε και χιλια ευχαριστω προσωπικα απο μενα που τα μοιραζεσαι μαζι μας :thumbup:
Να σαι καλά!

Μιλάμε για τρέλα και τα λεφτά είναι πολλά. Το θέμα είναι όμως ότι όλες οι πλακέτες πουλιούνται όσο τις παίρνεις ή και παραπάνω αν περάσει καιρός. Θεωρούνται συλλεκτικές και πολλές απο αυτές είναι σπάνιες. Το στήσιμο μου αρέσει και εμένα!

Επίσης και εγώ χαίρομαι που τα μοιράζομαι μαζί σας!
 
Οντως εντυπωσιακη συλλογη.Και το πιο σημαντικο στα retro ειναι φυσικα το θεμα τις εικονας για την σωστη απεικονιση.Βλεπω εχεις τον ossc λογο hd τηλεορασης!πως σου φαινεται η αποδοση στα retro?Πριν λιγες μερες εμαθα οτι υπαρχει ο συγκεκριμενος.Εχω δει μερικα βιντεο και φαινεται να κανει πολυ καλη δουλεια.Εχει και ψευτικες scanlines αλλα δειχνουν πολυ καλα στην hd!!!Εγω θα προτιμουσα την πιο μικρη  τηλεοραση που φαινεται στο βιντεο για τα arcades οπως το Cadillacs & Dinosaurs.Αν εβαζα μια  16:9 hd θα  ηθελα να εχω 21" το πολυ 25" 4:3  στα παλια arcades.Η γνωμη μου ειναι οτι τα παλια arcades δεν χρειαζονται τοσο μεγαλες hd τηλεορασεις σαν αυτη που εχεις στο βιντεο με το Cadillacs.Αλλα οπως αρεσει στον καθενα.Και εννοειται με τον ossc γιατι αλλιως δεν εχεις καλη εικονα σε hd. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως εντυπωσιακη συλλογη.Και το πιο σημαντικο στα retro ειναι φυσικα το θεμα τις εικονας για την σωστη απεικονιση.Βλεπω εχεις τον ossc λογο hd τηλεορασης!πως σου φαινεται η αποδοση στα retro?Πριν λιγες μερες εμαθα οτι υπαρχει ο συγκεκριμενος.Εχω δει μερικα βιντεο και φαινεται να κανει πολυ καλη δουλεια.Εχει και ψευτικες scanlines αλλα δειχνουν πολυ καλα στην hd!!!Εγω θα προτιμουσα την πιο μικρη  τηλεοραση που φαινεται στο βιντεο για τα arcades οπως το Cadillacs & Dinosaurs.Αν εβαζα μια  16:9 hd θα  ηθελα να εχω 21" το πολυ 25" 4:3  στα παλια arcades.Η γνωμη μου ειναι οτι τα παλια arcades δεν χρειαζονται τοσο μεγαλες hd τηλεορασεις σαν αυτη που εχεις στο βιντεο με το Cadillacs.Αλλα οπως αρεσει στον καθενα.Και εννοειται με τον ossc γιατι αλλιως δεν εχεις καλη εικονα σε hd. 
Σε ευχαριστώ!

Το OSSC είναι καταπληκτικό μηχανάκι, η ποιότητα των scanlines είναι εφάμιλλη μιας crt.  Έχω και το Framemeister αλλά

1. τα scanlines είναι πολύ λεπτά σε 1080ρ και η 720ρ είναι πολύ μικρή

2. Ορισμένα παιχνίδια είναι ασύμβατα με τα scanlines του Framemeister και έχουν artifacts

3. H Taito F3 δεν παίζει σωστά

Η μικρή 14" Sony είναι επαγγελματική BVM και παρόλα αυτά έχει χειρότερη εικόνα και χρώματα απο το τρεχων setup. Επίσης αυτές έχουν προβλήματα γεωμετρίας και πρέπει σε κάθε πλακέτα ή κονσόλα να αλλάζεις γύρω στις 10 ρυθμίσεις (τις οποίες έχω φάει ώρες να τις βρω και τις έχω αποθηκευμένες σε excel). Η καλή BVM που είχα χάλασε και έχασε την φωτεινότητα της. Μια καλή crt θα μπορούσε να βρίσκεται συμπληρωματικά σε κάποιο setup. Όσο αφορά το μέγεθος, εγώ που τα βάζω είτε σε 27" είτε σε 55", καλύτερα η 55" επειδή είναι OLED αλλά και επειδή μετά τις 55" οι 27"  δεν επαρκούν. To μέγεθος δεν χαλάει την ποιότητα τω pixel με OSSC ή Framemeister.

Το επόμενο βίντεο θα είναι OSSC vs Framemeister κατα μέτωπο στο ίδιο παιχνίδι λόγω των δυνατοτήτων του Extron SMX. Κανένας δεν το έχει κάνει στο youtube μ αυτόν τον τρόπο γιατί δεν έχουν το σύστημα αυτό ;) Η διαφορά είναι μεγάλη μεταξύ των δύο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τhanks για τις πληροφοριες vasilas432.Πολυ ψαγμενος με το θεμα εικονας.Περιμενουμε βιντεο για OSSC vs Framemeister.
 

1@vasilas432[/USER] Τα σεβη μου! Εχεις μαζεψει οτι καλυτερο κυκλοφορει για να εχεις arcade feeling σε οποιοδηποτε συστημα απεικονισης. Plus οτι φαινεται οτι το εχεις μερακι το αθλημα.

Συνεχως μαζευω λεφτα να τσιμπησω ενα OSCC αλλα ειτε τα τρωω σε βλακειες ή τρωω μπαν απο τη συζυγο. Ελπιζω να ειναι το δωρο που θα κανω στην εαυτο μου φετος στη γιορτη μου χαχαχαχαχα

Περιμενουμε το video!!!

 
Πίσω
Μπλουζα