Συζήτηση: Real arcade hardware

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Ναι ειναι εκπληκτική η Irem γιατί ήταν μια ομάδα που είχε φαντασία, μεράκι, σέβονταν ο ένας τον άλλο, αγαπούσαν τα παιχνίδια και προπάντων είχαν την ικανότητα να μετατρέψουν όλες αυτές τις αρετές σε εξαιρετικά βιντεοπαιχνίδια τα οποία έγραψαν ιστορία. Αυτό κράτησε μέχρι το 1999 με το Metal Slug 3 και μάλλον και τα MS 1st mission και 2nd mission του pocket που ήταν τα τελευταία τους.

@wrathcild 78

Και εγώ σε ευχαριστώ είσαι ευπρόσδεκτος στην παρέα μας!

Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες μαζι μας τις εμπειρίες σου με τα δυο αυτά παιχνίδια. Όπως ακριβώς περιγράφεις στα mini review σου, έτσι ειναι αυτά τα παιχνίδια. Κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να ειναι οτι καλύτερο υπάρχει. Λίγο ποιοτικότερο ειναι το Mystic Riders. Έχω σκοπό κάποια στιγμή να κλείσω το σετ με το Gun Force II όταν θα ξεπεράσει τις δύσκολες συγκυρίες η χώρα μας και είμαστε καλα!

Ειχα λάβει πριν απο μέρες το King of Dragons αλλά το γύρισα πίσω γιατί ήταν desuicided, αυτο είχε σαν αποτέλεσμα να μην ειναι αποκρυπτογραφημένο όπως πρέπει και η boss Ύδρα δεν είχε σώμα. Ούτε ο τελικός δράκος είχε σώμα. Κρίμα γιατί ηταν παιχνιδάρα.
 
Kριμα αυτο με το Τhe king of dragons φιλε γιατι οντως ειναι παιχνιδαρα.Προσωπικα παιζω Παντα με τον μαγο χαρακτηρα γιατι εχει της πιο δυνατες κινησεις μπορεις να βγαζεις με αυτον πιο γρηγορα τα boss με μοναδικο μειονεκτημα του πως ειναι σχετικα αργος.Με εδωσες ωραια ιδεα για review παντως συνονοματε ;)
 
Μπραβο ρε παιδια που ασχοληστε και μαθαινω και τιποτα..

Συνεχιστε ακαθεκτοι, εμεις σας παρακολουθουμε και θαυμαζουμε! ;)

Metal review συντομα να γουσταρησω να διαβαζω..χαχα!!
 
metalcandyman είπε:
Kριμα αυτο με το Τhe king of dragons φιλε γιατι οντως ειναι παιχνιδαρα.Προσωπικα παιζω Παντα με τον μαγο χαρακτηρα γιατι εχει της πιο δυνατες κινησεις μπορεις να βγαζεις με αυτον πιο γρηγορα τα boss με μοναδικο μειονεκτημα του πως ειναι σχετικα αργος.Με εδωσες ωραια ιδεα για review παντως συνονοματε ;)
Βασίλη έπαιξα γύρω στις 20 φορές για να κάνω test αν δούλευε σωστά. Γενικά η πλακέτα είχε παγώματα στην αρχή της 4ης ή 5ης πίστας και καμιά φορά δεν άναβε με την πρώτη φορά. Είχαν αλλάξει θέση τα EPROMS τα οποία δεν ήταν τα γνήσια 27c4096 της Capcom αλλά κάτι άλλα 27c400 και απλά είχαν κολλήσει πάνω τα γνήσια αυτοκόλλητα. Μπορεί και το motherbard επειδή ήταν το μακρύ το παλίο να έφταιγε για τα παγώματα. Νομίζω ότι με κοντό Α board δεν μου τα κανε. Ήταν όλο προβλήματα οπότε αναγκάστηκα να τη στείλω πίσω στην Ιαπωνία.

Σχεδόν όλες τις φορές έπαιξα με το μάγο και ειλικρινά τον ερωτεύτηκα. Ο χειρισμός με τον μάγο είναι φοβερός. Παιχνιδάρα και κρίμα που δεν μου κατσε.

viking4a είπε:
Μπραβο ρε παιδια που ασχοληστε και μαθαινω και τιποτα..Συνεχιστε ακαθεκτοι, εμεις σας παρακολουθουμε και θαυμαζουμε! ;)

Metal review συντομα να γουσταρησω να διαβαζω..χαχα!!

Να είσαι καλά. Εμείς θα συνεχίζουμε να γράφουμε το μακρύ μας και το κοντό μας γιατί αυτό είναι το χόμπυ μας και το αγαπάμε!

Την πλακέτα την είχα μια εβδομάδα μόνο. Η πλάκα είναι οτι ζήτησα βοήθει σε 2-3 site του εξωτερικού γιατί δεν είχε η ύδρα ουρά και ο κόκκινος δράκος σώμα και τότε ανακάλυψαν όλοι που το είχαν χωρίς μπαταρία ότι είχαν το ίδιο πρόβλημα. Όλοι αυτοί ξενέρωσαν. Τελικά η απάντηση ήταν οτι δεν είχαν αποκρυπτογραφηθεί τα roms στο 100%.

Μερικές φωτό απο τη γλύκα που πήρα...

[video=youtube_share;28GxdWV6dM0]

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γλύκα ή πίκρα ????.... :(

Παιχνιδάρα Βασίλη, το είδος που γουστάρω τρελά (μαζί με τα shmups)...Εύχομαι ολόψυχα να την (ξανα)αποκτήσεις σωστή και απροβλημάτιστη ...και σύντομα ! ;) :D
 
geoanas είπε:
Γλύκα ή πίκρα ????.... :(
Παιχνιδάρα Βασίλη, το είδος που γουστάρω τρελά (μαζί με τα shmups)...Εύχομαι ολόψυχα να την (ξανα)αποκτήσεις σωστή και απροβλημάτιστη ...και σύντομα ! ;) :D
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο! Μάλλον πίκρα τελικά ήταν. Δεν θα μπορούσα να την αποκτήσω σύντομα για το γεγονός οτι οι εισαγωγές ειναι αποκλεισμένες και το PayPal απενεργοποιημένο στη χώρα μας :(
 
Άσε μη μου τα θυμίζεις...άλλη μεγάλη πίκρα...
 
Alien Syndrome 1987 απο την παλιά καλή SEGA!

Πολύ καλό παιχνίδι τύπου maze run n gun. Προοπτική απο ψηλά, σώζεις δέκα ομήρους που ειναι διασκορπισμένοι στην πίστα ανάμεσα απο πολλούς εχθρούς, εχεις διάφορα όπλα, διαφυγή πριν λήξει ο χρόνος της πίστας και σε περιμένει μια κλασική αηδιαστική μάνα. Απλα τα πράγματα. Το παιχνίδι το λατρεύω γιατί ηταν το δεύτερο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ και ηταν στο Game Gear.

H πλακέτα ειναι η γνήσια Alein Syndrome απο τη SEGA.

attachment.php


attachment.php


[video=youtube_share;9C0gBbzOT4A]

 
Ακόμη μια καταπληκτκή αγορά ! Μπράβο σου ! ...και η πλακέτα από ότι βλέπω είναι σε άριστη κατάσταση !

SYSTEM 16 B-Type βλέπω...Δεν νομίζω να υπάρχει καμια suicide battery ? ;-)
 
geoanas είπε:
Ακόμη μια καταπληκτκή αγορά ! Μπράβο σου ! ...και η πλακέτα από ότι βλέπω είναι σε άριστη κατάσταση !
SYSTEM 16 B-Type βλέπω...Δεν νομίζω να υπάρχει καμια suicide battery ? ;-)
Σε ευχαριστω πολύ Γιώργο! Ναι ειναι σε άριστη κατάσταση και ειναι suicide free, μάλλον απο μαμά γιατί τα αυτοκόλλητα στα eproms ειναι ολα original.
 
Άψογη ! Καλόπαιχτη !!! Εξαιρετικό παιχνίδι :)
 
Eισαι αρχοντας παει και τελειωσε οτι αλλο και να πω θα ηταν πολυ λιγο :thumbup:
 
Ότι είπε ο metal παραπάνω...ΑΡΧΟΝΤΑΣ !
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ευχαριστώ τον Metal για το review και τον guide
 
Εξαιρετικο το ghosts n' goblins και σε φοβερο μονιτορ!!εγω θα ηθελα πολυ σε γνησιες πλακετες εκτος τα διαμαντακια που εχεις vasilias432 τουλαχιστον το toki το final fight το outrun και το street fighter 2 world worrior και σε τετοιο μονιτορ σκετη μαγεια!!εχω ξοδεψει χιλιαδες και χιλιαδες ωρες σε αυτα 10ετιες τωρα και οσο παιζω μου αρεσουν περισσοτερο!!
 
milntov είπε:
Εξαιρετικο το ghosts n' goblins και σε φοβερο μονιτορ!!εγω θα ηθελα πολυ σε γνησιες πλακετες εκτος τα διαμαντακια που εχεις vasilias432 τουλαχιστον το toki το final fight το outrun και το street fighter 2 world worrior και σε τετοιο μονιτορ σκετη μαγεια!!εχω ξοδεψει χιλιαδες και χιλιαδες ωρες σε αυτα 10ετιες τωρα και οσο παιζω μου αρεσουν περισσοτερο!!
Αγαπητέ φίλε,

Πολύ καλά τα παιχνίδια που θέλεις αλλά αν ξεκινήσεις δε νομιζω να σταματήσεις σε αυτά τα 4. Θα ανακαλύψεις τι παιχνιδάρες υπήρχαν τότε, με έμπνευση και δημιουργικότητα και θα εξτασιαστείς! Σήμερα η αγορά εχει στερέψει απο ιδέες και τα παιχνιδια στα νέα συστήματα είναι ολοένα και λιγότερα, μέχρι στο τέλος να μετατραπούν όλα σε διαδυκτιακά. Έχω στην κατοχή μου και τις τρεις κονσόλες νέας γενιάς και κατα τη γνώμη μου το WiiU ειναι η καλύτερη. Οι άλλες δύο δε λένε και τίποτα. Βέβαια στο Xbox One υπάρχει το Rare replay που ειναι συλλογή με ρετρό παιχνίδια και ανάμεσα τους εχει και arcade. Κατά τα άλλα δεν λέει και πολλά σαν κονσόλα, αλλά ούτε και το PS4. Εντάξει υπαρχει το βελτιωμένο Dark Souls 2, Bloodborne, Mortal Kombat X, Halo 5, Forza 6 και μερικά ακόμα. Περιμένουμε κι ένα Uncharted 4. Αυτά όμως ειναι λίγα.

Ο θυσαυρός ειναι στα παλιά. Πρώτον ειναι παιχνιδάρες και δεύτερον αν θέλεις ρευστό αργότερα πωλούνται πιο ακριβά! Να ξέρεις όμως οτι πιάνουν χώρο οι πλακέτες και επισης το Outran θέλει τη καμπίνα του γιατί εχει τιμόνι. Τέλος ειναι φοβερή φάση να παίζεις διπλό, τριπλό ή και τετραπλό σε arcade, δεν υπάρχει κατι καλύτερο σήμερα. Σέψου το Cadillacs & Dinosaurs παίζει τριπλό, τα δύο Dungeons & Dragons τετραπλό, το Bomberman, το Sunset Riders, Bubble Bobble, Pazzle Bobble και άλλα πολλά. Αυτά τα call of duty και τους κλώνους τους που σκοτώνει ο ενας το άλλον, εμένα δεν μου αρέσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ότι είπε ο φίλος Bill πιο πάνω....ξεκινάς για 3-4 και δεν σταματάς ποτέ ! Το καλό -pure gameplay- και όλο το "ζουμί" βρίσκεται σε αυτά τα παλιά ;-)
 
Πίσω
Μπλουζα