Συζήτηση: Real arcade hardware

geoanas είπε:
Ότι είπε ο φίλος Bill πιο πάνω....ξεκινάς για 3-4 και δεν σταματάς ποτέ ! Το καλό -pure gameplay- και όλο το "ζουμί" βρίσκεται σε αυτά τα παλιά ;-)
Έτσι!
 
Και εγω αυτο βλεπω vasilias και geoanas οτι ολο το"ζουμι"βρισκεται στα παλια παιχνιδια!!παιχνιδια που παιζω απο τις αρχες 10ετιας 90 απ τα μαγευτικα arcades μετα μεσω μεταφορων σε κονσολες και απο εκει σε emulators μεχρι σημερα και οχι μονο δεν τα εχω βαρεθει αλλα τα ευχαριστιεμαι ολο και περισσοτερο!!αντιθετα με τιτλους για xbox 360 και ps3 που δεν με βλεπω να τους ξαναπαιξω ποτε.γενικα ακομα και πολυγωνικα παιχνιδια αντι για xbox 360 και νεας γενιας κονσολες προτιμω πχ να παιξω n64 σε sega model 2-3 namco systems κτλ μεχρι εποχη dreamcat!!μετα τον "θανατο "του dreamcast σε 3d στις επομενες κονσολες πολυ λιγα παιχνδια μετρημενα στα δαχτυλα παιζω ακομα οπως out run 2 xbox 1 resident evil 4-zero-1 fzero gx gamecupe στο xbox 360 εχω αρκετους τιτλους αλλα δεν τους ακουμπαω καν!!ps3 και τις τελευταιες κονσολες δεν τις αγορασα γιατι δεν με τραβηξε κατι!!δεν μου αρεσουν πλεον αυτα τα παιχνιδια 1000 φορες στην αγαπημενη μου crt tv με τα παλια παιχνιδια και χορταινω διασκεδαση!!και εννοειται μονα η διπλα η τετραπλα σε υπερπαιχνιδαρες οπως sunset riders cadilacs and dinosaur dangeons and dragons αυτα που γραφεις και η λιστα ειναι τεραστια(η απολαυση στο max)!!σιγα μην κατσω να παιξω call of duty κτλ σε ps4 xbox 1 με τις super duper αναλυσεις και τα διαδυκτιακα!!τα παλια και την μαγεια που προσφαιρουν δεν την εχω βρει αλλου!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
milntov είπε:
Και εγω αυτο βλεπω vasilias και geoanas οτι ολο το"ζουμι"βρισκεται στα παλια παιχνιδια!!παιχνιδια που παιζω απο τις αρχες 10ετιας 90 απ τα μαγευτικα arcades μετα μεσω μεταφορων σε κονσολες και απο εκει σε emulators μεχρι σημερα και οχι μονο δεν τα εχω βαρεθει αλλα τα ευχαριστιεμαι ολο και περισσοτερο!!αντιθετα με τιτλους για xbox 360 και ps3 που δεν με βλεπω να τους ξαναπαιξω ποτε.γενικα ακομα και πολυγωνικα παιχνιδια αντι για xbox 360 και νεας γενιας κονσολες προτιμω πχ να παιξω n64 σε sega model 2-3 namco systems κτλ μεχρι εποχη dreamcat!!μετα τον "θανατο "του dreamcast σε 3d στις επομενες κονσολες πολυ λιγα παιχνδια μετρημενα στα δαχτυλα παιζω ακομα οπως out run 2 xbox 1 resident evil 4-zero-1 fzero gx gamecupe στο xbox 360 εχω αρκετους τιτλους αλλα δεν τους ακουμπαω καν!!ps3 και τις τελευταιες κονσολες δεν τις αγορασα γιατι δεν με τραβηξε κατι!!δεν μου αρεσουν πλεον αυτα τα παιχνιδια 1000 φορες στην αγαπημενη μου crt tv με τα παλια παιχνιδια και χορταινω διασκεδαση!!και εννοειται μονα η διπλα η τετραπλα σε υπερπαιχνιδαρες οπως sunset riders cadilacs and dinosaur dangeons and dragons αυτα που γραφεις και η λιστα ειναι τεραστια(η απολαυση στο max)!!σιγα μην κατσω να παιξω call of duty κτλ σε ps4 xbox 1 με τις super duper αναλυσεις και τα διαδυκτιακα!!τα παλια και την μαγεια που προσφαιρουν δεν την εχω βρει αλλου!!
Έχεις πιάσει το νόημα!!!

Resident Evil 4!!!! Το έχω και σε Cube αλλά και σε Wii! Αριστούργημα!

Capcom Ghouls 'n Ghosts γνήσια πλακέτα US version. To βίντεο του τερματισμού είναι από τον ένα και μοναδικό metalcandyman ο οποίος δεν μας έχει κάνει review για την εν λόγω παιχιδάρα, αν δεν κάνω λάθος!

[video=youtube_share;Y4iJvhjsIBg]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαμαι παλια στα arcades ειχε παντα μια θεση αυτο το αριστουργημα!!οτι και να πεις για το ghouls n ghosts ειναι λιγο!!οντως ενα review θα ηθελα να διαβαζω και γω για την παιχνιδαρα!!
 
Το προηγούμενο post έχασε τις φωτογραφίες οπότε τις ξανανεβάζω σε αυτό το post.
 
Ε λοιπόν το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν το είχα πετύχει ποτέ στα arcades :xm:
 
Γιάννη είχες πετύχει το προηγούμενο, ghosts'n'goblins στα arcades; Μακράν από τα παιχνίδια που σημάδεψαν και όρισαν τα arcades.
 
johnny19818 είπε:
Ε λοιπόν το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν το είχα πετύχει ποτέ στα arcades :xm:
Ούτε κι εγώ Johnny, αλλά ήμουν πολύ τυχερός που πέτυχα το all time classic....Ghost'N'Goblins.

Όπως γράφει και ο Μάριος, αποτέλεσε (μαζί με το R-Type) ορόσημο στα arcades...Πανδαισία χρωμάτων, υπέροχα γραφικά ....Θυμάμαι πολύ καλά τον εαυτό μου να παρακολουθώ με τις ώρες τους παίκτες που το κατείχαν και το προχωρούσαν πίστα στην πίστα, ξεδιπλώνοντας εικόνες και gameplay που μας άφηναν με το στόμα ανοιχτό !

Παίζοντας μόνο Frogger / Exerion και Moon Patrol δεν μπορούσα να αντιληφθώ "πως φτιάξανε ένα τέτοιο αριστούργημα...?!" :eek:

Ευτυχώς, είμαι τυχερός που πριν από μερικά χρόνια μπόρεσα να αποκτήσω κι εγώ μια (bootleg) πλακέτα και μπόρεσα να την επιδιορθώσω...Σήμερα αποτελούν σπάνια, δυσεύρετα και πανάκριβα κομμάτια και μπορεί να τις βρεις μόνο σε Ebay και μουσεία ...(ή σε κάποια παλιά και ξεχασμένη από τον χρόνο, αποθήκη ! ;) )...
 
Οχι ρε παιδια κανενα απο αυτα που αναφερατε. Ενω παιζω απο το '89 ηλεκτρονικα, κανεις δεν τα εφερε αυτα τα κομματια
 
Ακόμη ένα all time classic στα καλύτερα χέρια !!! Με γειες !!!
 
Θαυμάσια ! Bill συνεχίζεις ακάθεκτος ! Εύγε !....Εγώ έχω μια bootleg που μου είχε χαρίσει ο qwerty_joe . Πάιζει πολύ καλά (αν και lag-άρει σε κανα δυο σημεία με πολλά sprites) Την έχουν ταράξει τα παιδιά μου :D

Ξέφρενο gameplay, colourfull sprites, πανέμορφα backgrounds ...τι άλλο να ζητήσει κανείς ?

Με γειά λοιπόν και αυτό το καινούργιο σου απόκτημα !...Εξόντωσε όλους τους συμμορίτες στο πέρασμα σου ! :D :D
 
Μπράβο Γιώργο που παίζουν τα παιδιά σου arcade!! Μεθαύριο θα έχουν τις ίδιες αναμνήσεις με εμάς!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Είναι μια κλασσική παιχνιδάρα της Konami! Διασκέδαση στο φούλ.
 
Απολαυση το sunset riders!!και με την σωστη εικονα οπως βλεπω στις φωτο με το bvm crt monitor ειναι διπλη ευχαριστηση να εχεις την ιδια εικονα οπως παλια!!
 
Street Fighter III 3rd Strike γνήσια πλακέτα Ιαπωνικής έκδοσης. Άλλαξα επιτυχώς την μπαταριά μέσα στο cartridge με μία φρέσκια (ημερομηνία αρχικής μπαταρίας 1993 αλλά μάλλον χρησιμοποιήθηκε για την πλακέτα το 1999). Μια διαδικασία με μεγάλο ρίσκο γιατί αν πέσουν τα volt κατά τη διάρκεια της αλλαγής το παιχνίδι χάνεται για πάντα. Τουλάχιστον σαν 100% γνήσιο. Ευτυχώς υπαρχει και ο Darksoft στην Ούσα και περιμένω απο αυτόν ένα κασσετάκι με superbios να βρίσκεται καλού κακού κοντά για παν ενδεχόμενο. Το capcom system 3 ή CPS3 ήταν το τελευταίο σύστημα που έφτιαξε η Capcom και φημολογείται οτι είναι οτι καλύτερο εχει υπάρξει σε τεχνολογία 2D γραφικών. Ο κάθε χαρακτήρας έχει δικά του απο 700 έως 1.200 καρέ animation! Το 3rdStrike ειναι το τρίτο και τελευταίο μέρος της σειράς Street Fighter III και κυκλοφόρησε στα arcades το 1999. Είναι εύκολο να το πιάσεις αλλά δύσκολο να το δαμάσεις λόγω το πολύ βαθύ gameplay που γι' αυτό μεγάλο ρόλο παίζει το σύστημα perry το οποίο μπορεί να επιλεχθεί να χρησιμοποιείται αντί για την κλασσική άμυνα. Κάνοντας perry επιτυχώς (μπροστά ο μοχλός την κατάλληλη στιγμή πριν το χτύπημα του αντιπάλου) δεν παθαίνεις καθόλου ζημιά απο τον αντίπαλο είτε πρόκειται για απλό χτύπημα είτε για special μαγεία. Τα παρακάτω βίντεο έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον γιατί δείχνουν πως μπορεί να παίξει ένας πολύ έμπειρος παίκτης και τι δυνατότητες του δίδονται. Δεν γίνεται σε κανένα άλλο fighting παιχνίδι κάτι αντίστοιχο απ όσο ξέρω. Το παιχνίδι αυτό δεν το πέτυχα ποτέ στα ηλεκτρονικά και πριν απο 1-2 χρόνια δεν ήξερα καν την ύπαρξη του. Αν το έχει πετύχει κάποιος στην Ελλάδα να μας πει τις εντυπώσεις του και αν μάζευε κόσμο. [video=youtube_share;np_5BHmaSI4]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερος και τρομερος τιτλος το Street fighter 3 third strike, αλλα εχω καποιες ενστασεις για το κατα ποσο ειναι ο τεχνικοτερος δισδιαστατος τιτλος στα τοτε παιχνιδια ξυλου. Νομιζω πως τεχνικα το The king of fighters 2003 ειναι ανωτερο, αν συγκρινουμε τις μηχανες γραφικων του καθε παιχνιδιου.

Το parry παντως σε καμια περιπτωση δεν εμφανιστηκε πρωτη φορα με το SF3. Ειναι επινοηση του υπεροχου Weaponlord, δυο χρονια πριν το SF3!

http://www.retromaniax.gr/vb/forum/gaming-computing/gaming/23728-weaponlord-snes-genesis
 
Μπράβο Βασίλη ! Μεγάλη επιτυχία η "μεταμόσχευση" μπαταρίας ! Ο Darksoft είναι μεγάλος μάγος. (...μιλάω κι εγώ μαζί του που και που...έκανε και καινούργιο forum ;-) )

Η πλακέτα...τι να πω πάλι ? Σκίζεις παιδί μου...σκίζεις !!! :-D
 
Δεν μπορω να πω πως τρεφω και μεγαλη συμπαθια για τα Fighting games και τα βαριεμαι και παρα πολυ αλλα οπως σχεδον ολος ο κοσμος που εφαγε εκατομμυρια ωρες (τρισεκατομμυρια εγω :p ) στα ηλεκτρονικα ετσι και γωεχω λιωσει τα street fighter αλλα αυτα που εχω δει δει εγω στα ηλεκτρονικα ηταν μεχρι και το super street fighter II: The new challengers.To Street fighter III:3d strike μπορω να πω πως το επαιξα αρκετα στο μαμε ειδικα οταν απεκτησα το πρωτο μου arcade stick.Εξαιρετικο παιχνιδι πραγματικα και μπραβο για χιλιοστη φορα φιλε βασιλη για την νεα προσθηκη στη συλογη σου.
 
Πίσω
Μπλουζα