Συζήτηση: Real arcade hardware

metalcandyman είπε:
Συμφωνω απολυτα με την επιλογη σου και καλα εκανες και τα ανταλαξες.Και τα 3 ειναι μετριοτατα ομως δεν γραφω αλλα γιατι αν κατσω να γραψω και για τα 3 την αποψη μου θα καταληξω να γραψω review στην τελικη :p
Και δε γράφεις?

Το arcade το ξεκίνησα απο το Neo Geo. Τα Metal Slug φοβερά run n gun παιχνίδια, ένα διασκεδαστικό Top Hunter, μερικά fighting παιχνίδια και μερικά αεροπλανάκια. Μετά λες "ωραίο το arcade σε σχέση με megadrive και SNES οπότε ας πάρω και τα beat em up που μου αρέσει πολύ σαν είδος". Ανακαλύπτεις οτι το Neo Geo έχει τα Robo Army, Mutation Nation, Sengoku 1&2&3 και κανα δυο άλλες πολύ πατάτες όπως Ninja Combat και Burning Fight. Νιώθεις εγκλωβισμένος να έχεις μόνο αυτά τα beat em up! Αν συγκρίνεις τα γραφικά τους και την απόκριση του χειρισμού με τις κονσόλες λες οκ, καλύτερο το Neo Geo. Αν μετά όμως συγκρίνεις τα beat em up του Neo Geo με ότι άλλο arcade υπάρχει η διαφορά είναι χαόδης!!! Δεν πρόκειται να αφιέρωνα τον πολύτιμο και λιγοστό μου χρόνο σε αυτά τα τρία παιχνίδια. Απο Capcom μου λείπει το King of Dragons, το Shadow over Mystara και το Final Fight. Όλα τα άλλα τα έχω. Το Final Fight δε μου φαίνεται τόσο καλό οσο τα υπόλοιπα γιατί ήταν το αρχικό και όλα τα υπόλοιπα είναι πιο βελτιωμένα.

Τι λές εσύ για το Final Fight και πιο είναι το πιο αγαπημένο σου?
 
To final fight θα σε προτεινα να το αποκτησεις πρωτο απο τα αλλα δυο γιατι πρωτον ειναι απο τα κλασικοτερα αν οχι το κλασικοτερο και απο τα καλητερα beat em ups και δευτερον ειναι μαγκικο παιχνιδι και μη σε ξεγελαει που ειναι το πρωτο της σειρας γιατι παιζεται πολυ ανετα ακομα και σημερα και δεν ειναι και κανενα πανευκολο που θα το τερματισεις για πλακα.Με τοσο τελεια συλογη ειναι κριμα να λειπει αυτο το διαμαντι.Tα final fight 2 και 3 τα οποια ειναι αποκλειστικα στο snes δεν ειναι κακα παιχνιδια ισα ισα το αντιθετο απλα επειδη κουβαλανε βαρυ ονομα μπορει καποιους να τους ξενισαν καποια πραγματα αλλα σε γενικες γραμμες τα παιχνιδια ειναι παρα πολυ καλα και κυριως το 2 που ειναι και μεγαλο σε διαρκεια.Τα υπολοιπα δεν αξιζουν καν αναφορα γιατι ειναι απλα ανεκδοτα και μαλιστα κρυα ανεκδοτα οπως ειναι τα final fight revenge του saturn και το final fight streetwise στα ps2 και xbox.Τωρα για το πιο ειναι το αγαπημενο μου αυτο ειναι το πρωτο στα arcades το οποιο εχω τρελη καψουρα αλλα καραγουσταρω και τα 2 και 3 στο snes γιατι πατανε στα βηματα του πρωτου και ειναι εξαιρετικα παιχνιδια.Ολα τα υπολοιπα απλα ειναι για τα μπαζα.
 
Τα 2&3 τα έχω στο Super Famicom αλλα μου φάνηκαν λίγο αργά και με μονο 3 εχθρούς στην οθόνη, κάπως μονότονα. Αντιθέτως τα Streets of Rage 2&3 μου φάνηκαν πιο γρήγορα σε gameplay και πιο ενδιαφέροντα.

Αφου το λες εσύ οτι αξίζει το πρώτο Final Fight σε εμπιστεύομαι.
 
Golden Axe Revenge of Death Adder στο SEGA System 32. Το παιχνίδι ήταν τόσο καλό που δεν ασχολήθηκαν καν να το μεταφέρουν στο Megadrive....απλά δε γινόταν!

Review απο τον φίλο μας τον Aardvark εδώ

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29212-Golden-Axe-The-Revenge-of-Death-Adder-1992

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Μπράβο Βασίλη ! :thumbup:

Το συγκεκριμένο παιχνίδι βρίσκεται πολύ ψηλά στη λίστα των προτιμήσεων μου και η απόκτηση του αποτελεί διαρκή διακαή μου πόθο !!!

Να προσθέσω ακόμα ένα μικρό δωράκι που δέχτηκα πρόσφατα από έναν πολύ καλό μου φίλο (εκτός forum...)

Original Dragon Punch από την DYNAX - 1989 (Πρόκειτα για έναν Shanghai clone, αρκετά ευχάριστο...)

attachment.php
 
Όταν πρόκειται για δωράκια τα οποία ειναι ακριβώς πανω στο hoby σου, ειναι η καλύτερη φάση! Έχω και εγω 2 puzzles. Το Dragon World 3 στο PGM και το Money Puzzle Exchanger στο MVS.

Γιώργο πως να αφαιρέσω λίγη σκουριά πανω απο δυο μεταλλικά chip στο Golden Axe 1?

Κάποιοι μου είπαν να ψεκάσω με ειδικό λάδι εκεί πανω και να το αφήσω...αλλα εγω δεν μπορώ να τη βλέπω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για βγάλε μια κοντινή φωτογραφία να δω για τί ακριβώς πρόκειται ....
 
Μόλις βρω την ευκαιρία! Σε ευχαριστώ!

Δεν ειναι γεμάτα σκουριά τα 2 chip, απλά υπαρχει σκουριά. Έξυσα λίγο με πλαστικό εργαλεία ενώ είχε και λαδακι πανω, έφυγε κάμποση αλλα όχι όλη. Σίγουρα με γιαλόχαρτο θα έφευγε όλη....αλλά επιτρέπεται?

image.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έβγαλα κοντινές φωτό. Αν είχα δει τις σκουριές δε θα την έπαιρνα.

image.jpg

image.jpg
 
Δεν ταλαιπωρούνται τα eeprom chipsets των arcade boards που διαθέτετε, έτσι όπως είναι γυμνές οι πλακέτες και εκτεθειμένες στον ήλιο?
 
Λοιπόν Βασίλη τα συγκεκριμένα δεν είναι μεταλλικά chip, αλλά κρύσταλλοι (crystal clock oscillators) που σημαίνει ότι είναι ευαίσθητοι σε κραδασμούς - δονήσεις και λοιπά ταρακουνήματα.

Π.χ.

XTALOSC.JPG


Προτείνω λίγο WD40 (καλύτερα βάλε λίγο επάνω στο μέταλλο με μπαντονέτα και άφησε το εκεί μια νύχτα) και καλό τρίψιμο (μαλακά και με απαλές κινήσεις αλλά επίμονο) με οδοντόβουρτσα....στη συνέχεια καλό καθάρισμα με το σπρέυ επαφών ή με ισοπροπανόλη.
 
theoritikos είπε:
Δεν ταλαιπωρούνται τα eeprom chipsets των arcade boards που διαθέτετε, έτσι όπως είναι γυμνές οι πλακέτες και εκτεθειμένες στον ήλιο?
Ποτέ δεν τις βάζουμε κάτω απο τον ήλιο. Απαγορεύεται. Οι πλακέτες αυτές ειναι πολυ ανθεκτικές εφ' όσον ειναι ήδη 25 χρόνων και ειναι σε άριστη κατάσταση.

geoanas είπε:
Λοιπόν Βασίλη τα συγκεκριμένα δεν είναι μεταλλικά chip, αλλά κρύσταλλοι (crystal clock oscillators) που σημαίνει ότι είναι ευαίσθητοι σε κραδασμούς - δονήσεις και λοιπά ταρακουνήματα.Π.χ.

XTALOSC.JPG


Προτείνω λίγο WD40 (καλύτερα βάλε λίγο επάνω στο μέταλλο με μπαντονέτα και άφησε το εκεί μια νύχτα) και καλό τρίψιμο (μαλακά και με απαλές κινήσεις αλλά επίμονο) με οδοντόβουρτσα....στη συνέχεια καλό καθάρισμα με το σπρέυ επαφών ή με ισοπροπανόλη.
Χμ τώρα που είπες οτι ειναι κρύσταλλοι και σε ευχαριστώ πολύ για την επιμόρφωση, διαπιστώνω οτι δεν ειναι σκουριά αλλά μοιάζει με σκουριά. Ειναι μαύρες κοιλήδες διάβρωσης απο κάτι που έχει πέσει πάνω και έχει κάνει μικρή λακουβίτσα πανω στο τσιπ. ΕΦ όσον ομως δεν ειναι σκουριά ώστε να προχωράει σε μέταλλο τότε νομίζω ολα καλά.

Ενας τύπος σε κατάστημα με ηλεκτρονικά ανταλλακτικά μου πρότεινε ένα σπρέι που αν θυμάμαι καλα είχε το νούμερο 60 πανω και ψεκάζοντας με αυτο σε μία καθαρή πλακέτα, δημιουργεί μια λεπτή κρουστά προστασίας γυαλίζοντας παράλληλα την πλακέτα. Εχεις χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο? 8 ευρώ το πουλάει. Επίσης μου πρότεινε και ένα flux remover ροζ μπουκάλι στα 12 ευρώ. Δεν πήρα κανένα.

Επίσης είχα βάλει καθαριστικο επαφών με λάδι πανω στα chip και το είχα αφήσει πανω απο μια μέρα και μετα τα έτριψα με χαρτοπετσέτα αλλά άρχισαν να φεύγουν τα γράμματα...

Δεν έχω WD 40, προτείνεις να προμηθευτώ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ χρησιμοποιώ WD40 ως αντισκωριακό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μετά ξέπλυμα με οινόπνευμα...

Για τα υπόλοιπα Bill, δεν γνωρίζω γιατί δεν τα εχω χρησιμοποιήσει ποτέ....
 
Μάλιστα,

οπότε θα ψεκασω με WD 40 την πλακέτα αυτη, η οποία έχει μια θολούρα προς το κόκκινο στις περισσότερες κολλήσεις, και θα αφήσω το αντισκοριακό να δράσει για μια μέρα. Μετα θα τρίψω με οδοντόβουρτσα και θα ξεπλύνω καλα με οινόπνευμα.

αφηνεις ποτέ contact cleaner με λάδι πάνω στις κοκκινίλες για να μην συνεχίσει η σκουριά ή ξεπλένεις καλα?

Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα Γιώργο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, τα ξεπλένω όλα καλά...
 
Παιδιά (geoanas,vasilas432) να ρωτήσω για κάποια αγαπημένα μου παιχνίδια αν τα έχετε. Joe & Mac Caveman Ninja, Hammerin Harry, Snow Bros Nick and Tom.
 
Δυστυχώς εγώ δεν....
 
Ούτε εγω δεν...Έλεγα να πάρω το Caveman Ninja αλλά το μετάνιωσα. Δεν μπορώ να αποθηκεύσω ολα τα arcades που ειναι καλά παιχνίδια γιατί, πρώτον ειναι πολλά (εδώ λένε welcome to the madness!), δεύτερον το μέγεθος δεν ειναι Megadrive cartridge και τρίτον δεν ξέρω τι να πρωτοπαίξω όταν βρω χρόνο. Έχω κολλήσει μια λίστα πανω στο μόνιτορ με τους τίτλους και τα genre για να διευκολύνομαι στην επιλογή :p

Ήδη έχω 4-5 παιχνίδια στη μέση του δωματίου και εμποδίζουν.

Όταν θα ξεκινήσεις arcade gaming συλλογή να ξέρεις οτι το Caveman Ninja κάνει περίπου 70?!
 
Δεν έκανα ποτέ συλλογή από πλακέτες, αλλά κάποτε είχα αγοράσει την πλακέτα τoυ Robocop για 80 ευρώ. Πρέπει να είναι πολύ ακριβό χόμπυ!
 
telonio είπε:
Δεν έκανα ποτέ συλλογή από πλακέτες, αλλά κάποτε είχα αγοράσει την πλακέτα τoυ Robocop για 80 ευρώ. Πρέπει να είναι πολύ ακριβό χόμπυ!
Φωτιά και λαύρα! :diablotin:

Το καλό είναι οτι στο μελλον αν πουλήσεις δεν χάνεις τα λεφτά σου σε αντίθεση με συλλογή xbox 360, PS3, PS4 που τα χάνεις
 
Πίσω
Μπλουζα