Συζήτηση: Real arcade hardware

Παιχνιδαρα αν κ γουσταρω περισσοτερο το απλο rtype
 
Ακόμη μια καταπληκτική και σπανιότατη παιχνιδάρα από τον Βασίλη !!!!
 
Αυτό ειναι το Vampire Savior: the Lord of Vampire το τρίτο και τελευταίο μέρος της σειράς Vampire ή Darkstalkers. Κυκλοφόρησε απο την Capcom το 1997 και κάνει χρήση όλη την τεχνογνωσία της Capcom στο fighting gerne μέχρι τότε. Το catridge του παιχνιδιού ειναι γεμάτο και το CPS2 φτάνει τα όρια του. Το animation των χαρακτήρων αγγίζει το τέλειο, το ίδιο συμβαίνει και με το σχεδιασμένο στο χέρι pixel art. Υπάρχουν 4 νέοι χαρακτήρες, μια Κοκκινοσκουφίτσα με το καλαθάκι γεμάτο πολυβόλα, μια τύπου μέλισσα, ο lord ο οποίος μοιάζει με σκαθάρι και η Λίλιθ που μοιάζει αρκετά με τη Morrigan. Οι δύο μάνες απο το πρώτο και δεύτερο επεισόδιο δεν υπάρχουν πλέον. Έχει αφαιρεθεί και ο Donovan. Χωρίς αυτούς έχουμε 15 χαρακτηρες στο σύνολο ώστε να επιλέξουμε. Στην πραγματικότητα ομως η Capcom θα άφηνε και τους κομμένους χαρακτήρες αν χωρούσαν στο catridge! Το σημαντικό για μένα ειναι οτι επέλεξε να συμπεριλάβει τους πιο ενδιαφέρον χαρακτηρες και να κρατήσει ολόκληρο το animation τους χωρίς περικοπές. Αν δει κάποιος το game live δεν θα πιστεύει πόσο ομαλή ειναι η κίνηση. Υποθέτω οτι το παιχνίδι τρέχει στα 60 καρέ ανα δευτερόλεπτο απο αυτο που βλέπω και εννοείται οτι slow down δεν υπάρχει ποτέ. Υπάρχει ένα μεγάλο χάσμα στο animation αυτού του παιχνιδιού με το animation των fighting τίτλων όπως Marvel vs Capcom ή X-men vs Street Fighter στα οποία το animation ειναι το μισό, μιας και έχει αφιερωθεί ο χώρος του catridge στους πολλούς χαρακτήρες. Στο ίδιο έτος το 1997 αλλα κάποιους μήνες αργότερα κυκλοφόρησαν μονο στην Ιαπωνια δυο διαφορετικές εκδόσεις του Vampire Savior, το Vampire Savior 2 και το Vampire Hunter 2. Σε αυτά τα δυο εναλλακτικά παιχνιδια η Capcom έχει κρατήσει τους κύριους χαρακτηρες και κάνει αλλαγές στους υπόλοιπους έτσι ώστε να μπορεί κανείς να βρεις τους κομμένους χαρακτηρες στο διπλανό arcade και να τους επιλέξει. Έχουν και κάποιες αλλαγές τα χρώματα των πιστών προς το χειρότερο ομως. Ένα μειονέκτημα στο Vampire Savior είναι οτι λόγω χώρου δεν έχει ο κάθε χαρακτήρας την δίκη του πίστα με αποτέλεσμα τις υπάρχουσες πίστες να τις μοιράζονται όλοι. Να θυμίσω οτι μονο στο πρώτο Vampire είχε ο κάθε χαρακτήρας την έδρα του. Υπάρχει τρομερό balance μεταξύ των χαρακτήρων, οι special και οι super special κινήσεις ειναι πολλές και εντυπωσιακές.

Ένα απο τα καλύτερα fighting games που φτιάχτηκαν ποτέ το οποίο όμως έμεινε σε χαμηλό προφίλ και δεν έγινε γνωστό για αδιευκρίνιστους λόγους.

Το παιχνίδι κυκλοφόρησε και στο Saturn αλλα το animation και τα καρέ ανα δευτερόλεπτο είναι αισθητά λιγότερα.

Τέλος το παιχνίδι αυτο δεν το είδα προσωπικά στην Ελλάδα ποτέ. Μονο το πρώτο μέρος υπήρχε στις αίθουσες των arcades.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι που δεν έχω αναφέρει παρακαλώ αν θέλει να το συμπληρώσει!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα σήμερα σε παζάρι κάτι μικροσκοπικά (σε σύγκριση με αυτά που έχω δεί εδώ) jamma boards. Ήταν απο φρουτά?

Επίσης ένα από αυτά, πάνω στα rom chips είχε το όνομα του Ανερούση (ή κάτι παραπλήσιο). Είναι ο γνωστός μας Ανερούσης απο τα joystics ή είναι απλή συνωνυμία?
 
Βάλε καμια φωτογραφία να κάνουμε έναν έλεγχο.... ;)
 
Μικρούλες πλακέτες έχω ακούσει ότι είναι από φρουτάκια αλλά φυσικά αυτό δεν είναι απόλυτο γιατί και το Snowbros είναι πολύ μικρό
 
geoanas είπε:
Βάλε καμια φωτογραφία να κάνουμε έναν έλεγχο.... ;)
Δυστυχώς δεν έβγαλα καμία... Είχε πολυκοσμία εκεί που τις βρήκα και επικρατούσε ένα γενικό μπάχαλο.

Οι πλακέτες έδειχναν να είναι πολύ απλές, κιτρινωπές και στην άκρη που συνδέεται το jamma connector είχε την επιγραφή jamma.

Μια απο αυτές είχε μια χειρόγραφη ετικέτα με τον τίτλο 'asteroit' :p
 
asteroit ?...χμμμ.....Τότε θα είναι φρουτάκια "υπό κάλυψη και παραλαγή" ;)
 
Και εγώ νομίζω οτι πρόκειται για φρουτάκια.
 
Χρόνια πολλά!

Το 1997 μια Ταϊβανέζικη εταιρία ονόματι IGS κυκλοφόρησε στα arcades την δική της πρόταση. Ένα σύστημα εξιδεικευμένο στα 2D γραφικά με πολύ περισσότερες δυνατότητες απο το MVS. το PGM. Το σύστημα αυτό παίρνει catridges του ίδιου μεγέθους με το MVS και δημιουργήθηκαν σ'αυτό μερικά απο τα καλύτερα beat em ups. Πίσω απο την IGS βρίσκονταν πρώιν μέλη της Data East.Το Knights of Valour superheroes είναι η τελευταία vesion του Knights of Valour και σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε 11 χαρακτήρες, εχει περισσότερα μονοπάτια και είναι πλήρως ισορροπημένο. Το setting έχει να κάνει με το Romance of the 3 Kingdoms. Τα combos πολλά και τα usable items ακόμη περισσότερα. Κάποια απο τα items αποτελούν μαγείες, βέλη, βόμβες, τρόφιμα κ.α και τα βρίσκεις σαν enemy drop ή σπάζοντας διαφορά αντικείμενα στις πίστες. Σύμφωνα με τα items μπορει να ακολουθηθεί τακτική για το που θα χρησιμοποιηθούν αφού κάποια απο αυτά μπορει ακόμη και να σκοτώσουν ένα boss. Δεν το έχω κάνει αλλα το κάνουν κάποιοι στο YouTube. Υπάρχουν διαφορετικά και πολλά μονοπάτια για να διαλέξεις το δρόμο σου αυξάνοντας το replayability του παιχνιδιού. Γενικά στο χειρισμό συμπεριφέρεται σαν Capcom και αν κάτσεις δεν ξεκολλάς. Η διάρκεια του είναι μεγάλη και ξεπερνάει τη 1 ώρα κατά πολύ. Μεγάλη ποικιλία στις πίστες και πολλοί εχθροί ταυτόχρονα στη οθόνη χωρίς ίχνος slow down. Πολλα bosses και sub bosses.

 
Μπράβο Βασίλη !!
 
Αυτό ξαναπέστο ;) :(
 
Μετά το NEO GEO MVS η SNK μετακόμισε στο σύστημα της Sammy, το Atomiswave. Το σύστημα αυτό έχει εντόσθια SEGA Dreamcast με κάποιες διάφορες με την πιο σημαντική να είναι οτι τα παιχνίδια ειναι σε μορφή cartridge. Υπαρχει στο εσωτερικό και ένας ανεμιστήρας ο οποίος όμως ειναι ενοχλητικός. Στο σύστημα αυτο δεν βγήκαν πολλα παιχνίδια. Απο SNK βγήκαν Metal Slug 6, Samurai Shodawn 6, King of Fighters Neowave και King of Fighters XI ενώ η Sammy κυκλοφόρησε και δικά της πολύ καλά παιχνίδια αν και άγνωστα, τη fighting σειρά Rumble Fish, το Dolphin Blue και λίγα ακόμη. Η motherboard Atomiswave στη φωτογραφία εχει μετατραπεί σε αυτόνομη κονσόλα και εχει έξοδο composite, component και δέχεται δυο μοχλούς NEO GEO. Δουλεύει ομως και παραδοσιακά όπως ειναι συνδεδεμένη στις παρακάτω φωτογραφίες.

Το Dolphin Blue ειναι run & gun και ο χαρακτήρας μας διασχίζει θάλασσες και βυθούς πανω σε ένα δελφίνι πυροβολώντας προς όλες τις κατευθύνσεις τις στρατιές των εχθρών. Η απεικόνηση του παιχνιδιού ειναι απο το πλάι όπως ολα τα παραδοσιακά τύπου Metal Slug παιχνιδια ενώ τα γραφικά ειναι φτιαγμένα απο χιλίαδες πολύγωνα με αποτέλεσμα οτι καταστρέφεται με έκρηξη να εκτοξεύονται τα κομμάτια του σε ακόμη μικρότερα πολύγωνα σε όλη την οθόνη. Είναι εντυπωσιακό αλλά καμία φορα αυτο προκαλεί και slow down που εμένα ομως δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Το δελφίνι μπορει να πηδάει και να κάνει και ειδικό χτύπημα . Τα όπλα ειναι ρουκετοβόλα, πολυβόλα κ.α. Οι εχθροί ειναι πολλοί συγχόονως στην οθόνη, η δράση παραμένει αμείωτη μέχρι το μηδενισμό και στο τέλος της κάθε πίστας μας περιμένει ενας καλοσχεδιασμένες τελικός κακός. Υπαρχει μεγάλη ποικιλία απο πολύχρωμα περιβάλλοντα με όμορφες θάλασσες και βυθούς. Οι εχθροί έχουν κι αυτοί έντονα χρώματα και ειναι πολλών ειδών απο τους απλούς στρατιώτες, σκάφη, βατραχανθρώπους μέχρι ελικόπτερα. Το gameplay είναι άριστο και η δυσκολία είναι απο εύκολο έως μέτριο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και μόνο για το Metal Slug 6 και το Dolphin Blue αξίζει να το έχει κάποιος στη συλλογή του :D ....my kind of games... ;)
 
geoanas είπε:
...και μόνο για το Metal Slug 6 και το Dolphin Blue αξίζει να το έχει κάποιος στη συλλογή του :D ....my kind of games... ;)
Δε μπορω να συμφωνήσω περισσότερο! :beer: Κάποιοι λένε οτι το Dolphin Blue ειναι καλύτερο αλλα εγω δεν μπορω εύκολα να αποφασίσω. Σίγουρα το Dolphin Blue αξιοποιεί το σύστημα περισσότερο και τα γραφικα που χρησιμοποιεί φέρνουν το σύστημα στα γόνατα στις εκρήξεις. Θα κάνω mini review το Metal Slug 6 σύντομα αναλύοντας τις διάφορες του με τα υπόλοιπα της σειράς.
 
Φιλαρακι εισαι αρχοντας.Μπορει να το εχω γραψει πολλες φορες αλλα με αυτα που βλεπω και με το οφθαλμολουτρο που κανω θα το γραψω αλλες τοσες.Φανταστικη συλογη.

Ολα τα knights of valour ειναι παιχνιδαρες πραγματικα και αν με επιτρεπεις μια μικρη διορθωση φιλε βασιλη το Knights of valour superheroes δεν ειναι το τελευταιο version του knights of valour γιατι εχουν βγει και αλλα οπως το επισης φανταστικο knights of valour superheroes plus Που ειναι απο τα αγαπημενα μου της σειρας και μπορουμε να επιλεξουμε χαρακτηρα μεσα απο τον εκπληκτικο αριθμο των 20 χαρακτηρων αλλα υπαρχουν και τo επισης φανταστικo και αγαπημενo knights of valour 2 Οπως και καποια αλλα με μερικα απο αυτα να ειναι τα knights of valour 2 nine dragons,the seven spirits κλπ.Αν ενοεις κατι αλλο και δεν το καταλαβα sorry Που ειπα πως αυτο το σχολιο μου ειναι μια μικρη διορθωση.Τελως παντων ολα ειναι παιχνιδαρες θυμιζουν παρα πολυ οπως πολυ σωστα ειπες beat em ups της capcom κυριως το πολυαγαπημενο warriors of fate και γενικοτερα πατανε πανω σε πετυχημενη συνταγη.Φοβερα παιχνιδια ειναι ολα και μαγκια σου που το απολαμβανεις στο original hardware.

To Demon front πραγματικα απο την πρωτη ματια που θα του ριξει καποιος το πρωτο πραγμα που θα πει ειναι πως ειναι αντιγραφαρα του metal slug και φυσικα δεν θα εχει αδεικο γιατι ειναι παρα πολλες οι λεπτομερειες που το δειχνουν αυτο απο καποια οπλα,απο καποιους αρχηγους και γενικοτερα απο το στησιμο του παιχνιδιου.Ενταξει παρθενογεννηση δεν υπαρχει αλλα οτι αντεγραψαν σε πολλα πραγματα το metal slug ειναι δεδομενο.Στα original χαρακτηριστηκα του Demon front εχουμε το διαφορετικο pet του καθε χαρακτηρα,τον διαφορετικο αρχηγο στο τελος του παιχνιδιου αλλα και την ασπιδα του χαρακτηρα μας.Η δραση ειναι πολυ καλη οπως ειναι και στο metal slug και τα πραγματα που δεν μαρεσαν ειναι πως θα μπορουσε να εχει μεγαλητερη ποικηλια απο εχθρους και οπλα αλλα θα μπορουσαν να βαλουν και διαφορα μυστικα μεσα στης πιστες οπως εχει το metal slug.H διαρκεια του και η δυσκολια του ειναι σε καλα επιπεδα και πραγματικα ειναι οτι πρεπει για διπλο για οσους γουσταρουν αυτου του ειδους τα παιχνιδια.Συστηνεται ανεπιφυλακτα σε ολους και παιζεται ανετα και στο mame χωρις ιδιαιτερα προβληματα.

To πρωτο Oriental legend του 1997 το επαιξα πρωτη φορα γυρω στο 2000 με 2001 στην κομωπολη που βρισκεται διπλα στο χωριο μου και ο λογος που εγινε αυτο ηταν γιατι ο μαγαζατορας που ειχε το μαγαζι ειχε αλαξει ανθρωπο που του εφερνε τα ηλεκτρονικα και ο νεος ειχες μεγαλητερες ακρες αλλα με το παιχνιδι γενικοτερα δεν ασχοληθηκε σχεδον κανεις οταν απο beat em ups στον ιδιο χωρο υπηρχαν the punisher,warriors of fate,Asterix,alien vs predator και αρκετα αλλα.Εγω το επαιζα γιατι μαρεζε αυτη η ''ανωμαλια'' που ειχε σαν παιχνιδι με τους παραξενους χαρακτηρες το γουρουνι με την τζουγκρανα κλπ και το δαιμονικο ταυρο με τα μεγαλα κερατα που ειναι τελικος αρχηγος ασχετα που δεν ειχε και τοσο ομαλη κινηση αλλα ειναι καπως χοντροκομενη.Πολλα χρονια μετα που εψαχνα να το βρω στο mame δεν θυμομουνα τον τιτλο αλλα οταν τελικα το βρηκα το καραγουσταρα ξανα και πραγματικα ειμαι μεγαλος οπαδος του.Γιαυτο λοιπον τριβω τα ματια μου απο το οφθαλμολουτρο που μας προσφερεις φιλε βασιλη γιατι το oriental legend 2 που ποτε δεν το επαιξα ειναι πραγματικα εργο τεχνης φαινεται πολυ καλητερο απο το πρωτο και ολο αυτο το συστημα με της καρτες που της εχεις κιολας ειναι πραγματικα κατι το απιστευτο που δεν μπορουσα να το φανταστο καν.Χιλια ευχαριστω που τα μοιραζεσαι ολα αυτα με μας και ευχομαι να το λιωνεις και να το απολαμβανεις.

Για το dolphin blue υπηρχε μια βρωμα πως για την διμηουργια του πηραν μερος βετερανοι σχεδιαστες της σειρας metal slug που την κοπανησαν απο την SNK μετα το metal slug 3.Φυσικα αυτη η φημη δεν διαψευστηκε ποτε ουτε και επιβεβαιωθηκε.Περα απο της οποιες ομοιοτητες στα οπλα που ειναι σχεδον ιδια με αυτα του metal slug

προσωπικα το θεωρω πολυ μετριο σαν παιχνιδι και μονο την κινηση του χαρακτηρα που βλεπω ετσι οπως περπαταει με νευριαζει.Οι πιστες καταρχην ειναι πολυ αδειες και ποτε δεν μαρεσε ο συνδιασμος 2D με 3D οπως ειναι σε αυτο το παιχνιδι.Αν το ολο concept γινοταν καθαρα με 2D σχεδιασμο θα μπορουσαν να προσθεσουν πολυ περισσοτερα πραγματα στο παιχνιδι και η ολη εμπειρια να γινοταν πολυ καλητερη.Φυσικα κακο παιχνιδι δεν το λες αλλα θα μπορουσε να ειναι πολυ καλητερο και κυριως καθαρα 2D γιατι ετσι θα γινοταν πολυ καλητερο.Μεγαλη μαγκια που το εχεις και το απολαμβανεις και αυτο απο το original hardware ασχετα που εγω το θεωρω μετριο παιχνιδι για τα δεικα μου γουστα.
 
Πολυ ωραίος :award: Σε ευχαριστώ που έκατσες και ασχολήθηκες για να συμπληρώσεις με πράγματα που δεν έγραψα. Παρατήρησα οτι σε κανένα απο τα μίνι reviews που έχω κάνει, δεν έχω γράψει ποιος ειναι ο σκοπός σου στο παιχνίδι! Χα Χα χα :D τραγικο!

To Knights of Valour Nine Dragons έχω σκοπό να το κάνω mini review κάποια στιγμή αν δε με προλάβεις φυσικά.

Εχεις δίκιο για την έκδοση superheroes plus. Η αλήθεια ειναι οτι όταν πήρα την superheroes η οποία μου πήρε καιρό να τη βρω, ήξερα οτι ηταν η τελευταία στο KOV1 με τους έξτρα χαρακτηρες, τα μονοπάτια και τα διαφορά bug fixes. Αργότερα διάβασα κάπου οτι η υπάρχει και superheroes plus που μπορει όμως να ηταν κάποιο hack απο οπαδούς γιατί η IGS στα αρχεία της δεν την είχε καταχωρισμένη. Άλλοι πάλι λένε οτι ειναι επίσημη. Δεν θα μάθουμε εύκολα την αλήθεια.

Εκτός απο τους 20 χαρακτηρες τι επιπλέον εχει?

Οι 10 επιπλέον χαρακτήρες σου δίνουν την εντύπωση οτι ειναι επίσημη προσθήκη ή ειναι προχειροδουλειά? Γιατί σε αυτήν που παίζω εδώ, όλοι έχουν διάφορες και ειναι ωραίοι!
 
Kοιτα για να καταλαβεις και λαθος μου που δεν το διευκρηνησα στο παραπανω post.Aυτο που εχεις εσυ το superheroes δηλαδη ειναι το original παιχνιδι το κανονικο γιαυτο και γραφει IGS 1999 all rights reserved δηλαδη και το plus ειναι στην ουσια το bootleg και δεν γραφει απολυτως τιποτα.Οι παραπανω χαρακτηρες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο τους ιδιους χαρακτηρες που εχει το superheroes απλα εδω εχουν διαφορετικο χρωμα οι στολες τους.Οποτε μην το σκεφτεσαι καθολου εχεις την σωστη εκδοση γιαυτο κοιτα να την απολαμβανεις φιλαρακι.
 
metalcandyman είπε:
To πρωτο Oriental legend του 1997 το επαιξα πρωτη φορα γυρω στο 2000 με 2001 στην κομωπολη που βρισκεται διπλα στο χωριο μου και ο λογος που εγινε αυτο ηταν γιατι ο μαγαζατορας που ειχε το μαγαζι ειχε αλαξει ανθρωπο που του εφερνε τα ηλεκτρονικα και ο νεος ειχες μεγαλητερες ακρες αλλα με το παιχνιδι γενικοτερα δεν ασχοληθηκε σχεδον κανεις οταν απο beat em ups στον ιδιο χωρο υπηρχαν the punisher,warriors of fate,Asterix,alien vs predator και αρκετα αλλα.Εγω το επαιζα γιατι μαρεζε αυτη η ''ανωμαλια'' που ειχε σαν παιχνιδι με τους παραξενους χαρακτηρες το γουρουνι με την τζουγκρανα κλπ και το δαιμονικο ταυρο με τα μεγαλα κερατα που ειναι τελικος αρχηγος ασχετα που δεν ειχε και τοσο ομαλη κινηση αλλα ειναι καπως χοντροκομενη.Πολλα χρονια μετα που εψαχνα να το βρω στο mame δεν θυμομουνα τον τιτλο αλλα οταν τελικα το βρηκα το καραγουσταρα ξανα και πραγματικα ειμαι μεγαλος οπαδος του.Γιαυτο λοιπον τριβω τα ματια μου απο το οφθαλμολουτρο που μας προσφερεις φιλε βασιλη γιατι το oriental legend 2 που ποτε δεν το επαιξα ειναι πραγματικα εργο τεχνης φαινεται πολυ καλητερο απο το πρωτο και ολο αυτο το συστημα με της καρτες που της εχεις κιολας ειναι πραγματικα κατι το απιστευτο που δεν μπορουσα να το φανταστο καν.Χιλια ευχαριστω που τα μοιραζεσαι ολα αυτα με μας και ευχομαι να το λιωνεις και να το απολαμβανεις.
Οπότε Βασίλη και το αρχικό Oriental Legend αξίζει?

Γιατι ειναι φτηνό και κρίμα να μην το προσθέσω για να το λιώνω...
 
Πίσω
Μπλουζα