Συλλογές Υπερατού

Σχετικά πρόσφατα (το 2004) το περιοδικό Formula 1 είχα κάνει δώρο κάτι τέτοια χαρτάκια τα οποία είχαν μονοθέσια F1 από όλη την ιστορία του σπορ.
 
Απαπα, τι θυμήθηκα τώρα... με 1-2 άλλο καλόπαιδα στο δημοτικό είχαμε φτιάξει custom Υπερατού με... τα κορίτσια του σχολείου! Θυμάμαι ότι το "ξανθά μαλλιά" νίκαγε τα υπόλοιπα χρώματα, ενώ μια τυπική κάρτα ανέφερε "Μάτια: 8/10, Χείλη: 6/10" κτλ. Επίσης δεν ήταν όλες οι κατηγορίες τόσο σεμνές... #)
 
alkis21 είπε:
Απαπα, τι θυμήθηκα τώρα... με 1-2 άλλο καλόπαιδα στο δημοτικό είχαμε φτιάξει custom Υπερατού με... τα κορίτσια του σχολείου! Θυμάμαι ότι το "ξανθά μαλλιά" νίκαγε τα υπόλοιπα χρώματα, ενώ μια τυπική κάρτα ανέφερε "Μάτια: 8/10, Χείλη: 6/10" κτλ. Επίσης δεν ήταν όλες οι κατηγορίες τόσο σεμνές... #)
Πω πω ! Μας βάζεις ιδέες ... :wait2:
 
Εννοεις καποια σεξιστικη ανακοινωση προς τις GRM-οπουλες να στειλουν φωτο και μετα καποια αρσενικη τρόικα (οχι το διασημο ρετρο παγωτο) να κατασκευασει τις καρτες?

Ε ρε τσοκαρο που εχει να προσγειωθει στα κεφαλακια μας... :)
 
Όχι, αλλά μπορούμε να φτιάξουμε αυτοσχέδια χαρτάκια με "διασημότητες" των 80's !
 
Καλησπέρα, παιδιά :) Επαναφέρω το θέμα αφού τις τελευταίες μέρες έψαχνα πληροφορίες για το Υπερατού. Έπαιζα κι εγώ μικρός αλλά δε θυμάμαι ιδιαίτερες λεπτομέρειες πέρα από τη σύγκριση τεχνικών χαρακτηριστικών. Μπορεί κάποιος να γράψει πώς παίζεται, πότε κερδίζει κανείς και πόσα χαρτιά αποτελούν μία συλλογή Υπερατού?

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή θέλω να φτιάξω μία online έκδοση του παιχνιδιού και αν είναι δυνατόν να παίζεται multiplayer μεταξύ των χρηστών :)
 
Θα δω που τα εχω και αν τα βρω θα σου ανεβασω σκαναρισμενους τους κανονες
 
Τέλειος! Ευχαριστώ πολύ!!
 
Ένα απλό και συνάμα εθιστικό παιχνίδι! :D Στο δημοτικό μάζευα πολλά από αυτά. Πριν από δύο περίπου χρόνια είχα πάει μια εκδρομή, εκεί σε ένα μικρό μαγαζί πήρε το μάτι μου μερικά αυθεντικά Υπέρ-ατού! Έκανα τη βλακεία και δεν αγόρασα ούτε ένα!!! :( Βαράτε αλύπητα...
 
Ναι, τόσο απλό και όμως τόσο εθιστικό! Σκεφτόμουν τελευταία τη δημιουργία κάποιου παιχνιδιού online με χαρτιά και το θυμήθηκα!Αρχικά, προσπαθούσα να θυμηθώ το όνομά του (αν και δε δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να το θυμηθώ). Έκανα κάποιες αναζητήσεις και ανακάλυψα το forum αυτό το οποίο έχει φοβερή θεματολογία! Βλέπω Amstrad, spectrum, playmobil κλπ!

Anyway, θα είναι κάτι ξεχωριστό, πιστεύω, γιατί θα φέρει στην επιφάνεια τρομερές αναμνήσεις! Και θέλω να το κάνω όσο πιο ρεαλιστικό γίνεται για να το χαιρόμαστε καλύτερα και να θυμόμαστε περισσότερα! :)
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Μια ερώτηση ακόμα... θυμάται κανείς από πόσες κάρτες αποτελείται το παιχνίδι??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θυμάμαι, αλλά σου έχω λύση. :)

Στο thread με τους κανόνες που έγινε link παραπάνω, o φίλος Ambu_dare είχε ανεβάσει ένα set με κάρτες στο Rapidshare. Φυσικά αυτό το download είναι πλέον expired, αλλά το έχω κατεβάσει και κρατήσει!

Οι κάρτες του είναι αριθμημένες σε τετράδες. Α1-Α4 μέχρι και Θ1-Θ4. Συνολικά 32 κάρτες (8 τετράδες) στο συγκεκριμένο σετ.

Αν υπάρχει γενικότερο ενδιαφέρον και συμφωνούν οι admins, μπορώ να προσφέρω εκ νέου το αρχείο για να γίνει hosted. Είχε υποσχεθεί τότε ο AEON να το φυλάξει, αλλά προφανώς το ξέχασε...
 
Αυτή είναι η πλέον ιδανική λύση!! Κι αυτό γιατί θέλω πολύ να δω όλες τις κάρτες, την αρίθμησή τους και τις φωτογραφίες, ώστε να κάνω μια προσπάθεια να τις φτιάξω γραφιστικά όπως ακριβώς είναι στην πραγματικότητα!
 
Περιμένω την ετυμηγορία των admins λοιπόν...ready to upload μόλις δοθεί άδεια. :)
 
Ok!! Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα upload στο server του forum, βρίσκουμε εναλλακτική λύση :)
 
Αν μπορειτε να βρειτε μια λυση μεταξυ σας - και η συνεννοηση μεσω πμς - θα ηταν το καλυτερο.
 
ΦΥΣΙΚΑ και μπορούμε να βρούμε λύση μεταξύ μας Ηρακλή. Και στον φίλο Puma θα το δώσω έτσι και αλλιώς, γιατί μου αρέσει πολύ η ιδέα του να φτιάξει online ένα παρόμοιο παιχνίδι. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο πακέτο είχε γίνει upload κάποτε για λογαριασμό όλων των μελών. Και τουλάχιστον έμμεσα ο ΑΕΟΝ είχε αποδεχτεί το upload τότε. Θα είχα ήδη δημοσιοποιήσει το link αν δεν σεβόμουν το γεγονός ότι η "διοίκηση" του forum άλλαξε και μπορεί να μην το επιθυμεί πλέον (αφού έστω και ως "αρχαίο" υλικό παραμένει copyrighted)

Απάντησε μου λοιπόν σε παρακαλώ καθαρά και χωρις προσβλητικές προς την δική σου και την δική μου νοημοσύνη υποδείξεις: Το θέλετε ή δεν το θέλετε ξανά για τον συγκεκριμένο σκοπό; Δηλαδή να είναι διαθέσιμο σε όλους όπως ήταν τότε;

Thank you.
 
Δεν καταλαβαινω προς τι αυτη η εκρηξη Βασιλη.

Που προσβαλλα τη νοημοσυνη σου και ποια υποδειξη σου εκανα ?

Απαντησα οσο πιο διακριτικα γινεται στο δημοσιο ταμπλο - οτι κανονιστε μεταξυ σας την ολη ιστορια. Θελει ιδιαιτερη εξηγηση το οτι το συγκεκριμενο υλικο ειναι copyrighted και δεν θελουμε να διακινηθει στο forum ?

Λοιπον, οχι δεν το θελουμε για το συγκεκριμενο σκοπο και ουτε να ειναι διαθεσιμο σε ολους οπως ηταν τοτε.




Ευχαριστω
 
Tι μου θυμήσατε με αυτές τις κάρτες...... Όλα τα αγόρια του σχολείου κρατούσαν απο ένα πάκο ο καθένας και έκαναν ανταλλαγές. Πανικός στα διαλείμματα...... Αφου πολλές φορές δεν έπαιζαν ούτε ποδόσφαιρο :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα