Συλλογές Υπερατού

Εγώ είχα φόρμουλα 1 και μοτοσυκλέτες. Τι ωραία που ήταν όταν κέρδιζα :D
 
Λοιπον βρηκα σε παιχνιδαδικο, τα αυθεντικα ΥΠΕΡ-ΑΤΟΥ της ΜΙΚΑ.

Σφραγισμενα! Ναι ηταν σχετικα ακριβουτσικα (3 ευρω, σφραγισμενα) γιατι

δεν θυμαμαι να εκαναν 1 χιλιαρικο οταν τα επαιζα στο δημοτικο.

Φυσικα τσιμπησα 5 πακετακια :

-"Αγωνιστικες μηχανες" με εξωφυλο ενα rgb και ενα tzr του 1980

-"Πυροβολα Α' και Β' Παγκοσμιου Πολεμου" με ενα κανονι απεξω

-"Αεροπλανα πριν το 1940" με ενα διπλανο απεξω

-"Super Μηχανες" με ενα εντουρο BMW!!!! του 1980 στο εξωφυλο

-"Πολεμικα Πλοια του Α' Παγκοσμιου Πολεμου" με ενα θωρηκτο.

Πραγματικα καιγομαι να τα ανοιξω, αλλα βλεπω την ζελατινα και το σκεφτομαι.

Να τα ανοιξω?
 
εγώ έχω τα παρακάτω

picture.php


@mike

φυσικά να τα ανοίξεις!δεν θα μπορέσεις να τα χαρείς κοιτάζοντας το κουτί (εκτός κι αν σκέφτεσαι να τα πουλήσεις στο μέλλον μιας και είναι τα αυθεντικά του '80).
 
krem13 είπε:
@mikeφυσικά να τα ανοίξεις!δεν θα μπορέσεις να τα χαρείς κοιτάζοντας το κουτί (εκτός κι αν σκέφτεσαι να τα πουλήσεις στο μέλλον μιας και είναι τα αυθεντικά του '80).
Έτσι ακριβώς! :)
 
Δεν το πιστευω!!!

Ανοιξα το "Αγωνιστικες μηχανες". Βλεπω κατι μηχανες "Κραιντλερ" και "Μπουλταγκο".

Μα που ειναι τα γνωστα του 1980?

Κοιταω ημερομηνια παραγωγης:

1968 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν το πιστευω, βρηκα την αυθεντικη εκδοση, του ΥΠΕΡΑΤΟΥ,

απο το 1968, θα παω την Δευτερα να δω αν εχει αλλα. Χαλαλι τα 3 ευρω ;)

Παρατηροντας προσεκτικα τις φωτογραφιες και επειδη ειμαι ειδικος στις μηχανες,

ειδα οτι αναβατης στην εργοστασιακη γιαμαχα TZ 500 ειναι ο Κεννυ Ρομπερτς.

Αν θυμαμαι καλα ετρεχε απο 1973, αρα ειναι 5 χρονια αργοτερα τυπωμενα, σε σχεση με το 1968 που γραφει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε mike,το πότε είναι τυπωμένα,σε σχέση με αυτό που απεικονίζουν,δεν έχει άμεση σχέση... ;)
 
Δεν λεω αυτο. Λεω οτι γραφει πανω οτι τυπωθηκαν το 1968,

αλλα οι εικονες ειναι μεταγενεστερες, αρα ειναι αδυνατο να τυπωθηκαν το 1968.

Πρεπει να τυπωθηκαν το 1972.
 
To δικό μου λεγόταν: Top-Βολίδες, και απεικόνιζε, στην ουσία, πυραύλους με ρόδες, που έπιαναν κάτι τρελές ταχύτητες στην έρημο! Φυσικά οι οδηγοί τους (όπως και στη Φόρμουλα 1) ονομάζονταν -δικαίως- πιλότοι!
 
Ναι αυτο το top-βολιδες το ειχε! Εχει ενα κοκκινο αυτοκινητο-πυραυλο στο εξωφυλο.
 
Καλως σας βρηκα...Mike επειδη ειμαι και εγω νοσταλγος των ΥΠΕΡΑΤΟΥ μπορεις να μου πεις το ονομα του μαγαζιου που βρηκες τις τραπουλες;

Και γενικοτερα οποιο παιδι ξερει καποιο μαγαζι που πουλαει τις καρτουλες ας κανει ενα κοπο να το αναφερει.
 
Εγω εχω το πακετο με τα αυτοκινητα-βολιδες (οπως τα λεγαμε τοτε), αυτα τα υπερηχητικα που τρεχουν σε κατι πιστες στην ερημο.
 
Καλημερα σας.Ειχα και εγω ολη την συλλογη υπερατου της top ass mika.Mηπως ξερει κανεις καποιο μαγαζι που να του εχουν ξεμεινει καποια κομματια υπερατου?
 
Εγω τις ειχα βρει σε ενα μαγαζι στην Αχαρνων, στο υψος των Κατω Πατησιων.

Αρκετα μεγαλο γωνιακο μαγαζι, δεν θυμαμαι ονομα.
 
Σ ευχαριστω φιλε μου για την πληροφορια.Ηταν απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια εκεινη την εποχη
 
Πανάθεμά σας αχαχα!!! χρόνια Δημοτικού ώρες παιξίματος, τι διαλείματα θες, τι κενά θες, διακοπές, πανικός. Ακόμα έχω τα

1-Υπερηχητικά Αεροπλάνα

2-Φορμουλα 1

3-σύγχρονα πολεμικά πλοία (καλά της εποχής '70 χαχαχα)

4-τραίνα

5-φτιαγμένα αυτοκίνητα

6-πολυτελείας αυτοκίνητα

7-επιτυχημένα αυτοκίνητα

και 3 μικρά (maxi-mini trumpgame) έτσ ιγράφει απ' έξω

1-sailing ships

2-αυτοκίνητα ΡΑΛΛΥ

3-Ferrari

Μακάρι να μπορούσα να βρω κι άλλα, στου διαόλου που είμαι, αλλά...

σκεφτόμουνα μιας και η τεχνολογία μας το επιτρέπει, θα ήταν καλή ιδεά να σκανάρουμε όλοι μας τις κάρτες και να κάνουμε ανταλλαγή μεσω mail
 
Καταρχην καλως ηρθες - αυτο το τελευταιο ομως με το scan και τις ανταλλαγες δεν ειναι καλο. Γενικα η διακινηση copyrighted υλικο δεν ειναι νομιμη και δεν την πραγματοποιουμε στο retromaniax.
 
Συγνώμη αυτά συνεχίζουν να κυκλοφορούν κανονικά? Και βγαίνουν και καινούργια?

Εγώ νόμιζα ότι έχουν καταργηθεί αυτά και ότι υπάρχει, υπάρχει μόνο στους παλιούς ιδιοκτήτες τους
 
Τα παλια υπερατου δεν βγαινουν σημερα.Ομως βγαινουν καποια αλλα τα οποια ομως δεν εχουν υπερατου ειναι μονο απλες καρτες.Βεβαια καμια σχεση με τα παλια που ειχανε την κοκκινη και κιτρινη καρτα και ειχαν ενα επιπλεον ενδιαφερον.Εψαξα και ψαχνω να βρω τα παλια αλλα μεχρι τωρα βρηκα μονο δυο τραπουλες

1.Στρατιωτικα οχηματα

2.Στρατιωτικοι πυραυλοι

Τα οποια τα βρηκα ψαχνωντας απο εναν τυπο στην Αθηνα και ηταν τα μονα που βρηκε.
 
bill97480 είπε:
Τα παλια υπερατου δεν βγαινουν σημερα.Ομως βγαινουν καποια αλλα τα οποια ομως δεν εχουν υπερατου ειναι μονο απλες καρτες.Βεβαια καμια σχεση με τα παλια που ειχανε την κοκκινη και κιτρινη καρτα και ειχαν ενα επιπλεον ενδιαφερον.Εψαξα και ψαχνω να βρω τα παλια αλλα μεχρι τωρα βρηκα μονο δυο τραπουλες1.Στρατιωτικα οχηματα

2.Στρατιωτικοι πυραυλοι

Τα οποια τα βρηκα ψαχνωντας απο εναν τυπο στην Αθηνα και ηταν τα μονα που βρηκε.
γι' αυτό είπα για scan και ανταλλαγές, τη στιγμή που δε βγαίνουν πιά, δεν υπάρχει copyright, αλλά εντάξυ αφού εδώ στο συγκεκριμένο site δεν το επιτρέπουν, πάω πάσο :cry: . Παλιότερα βρήκα κάποια άτομα και κάναμε scan όλα τα FANTOM τεύχη και τα ανταλάξαμε
 
Πίσω
Μπλουζα