Συμβουλές για το eBay

Δεν ξερω...και στο Com γιατι δεν κανει το ιδιο. :xm:

Και παλι εγω πρεπει να κοιταω ολων των ebay τις χωρες να κοβω τιμες για το ιδιο προϊον απο τον ιδιο πωλητη.
 
Ειναι μπερδεμα... :xm:

Ειναι να μην μπλεξεις...Και αν μπλεξεις θελει πολυ μα παρα πολυ ψαξιμο!!!
 
Για το ebay.co.uk για να δεις την τιμη σε ευρω αλλαζεις oπως βλεπεις το auction σε ebay.ie πχ το http://www.ebay.co.uk/itm/251173558347?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 το κανεις http://www.ebay.ie/itm/251173558347?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Για τις διαφορες στην τιμη παιζει και η μετατροπη στα νομισματα.Στα παραδειγματα που εβαλες μπορει να παιζει και το οτι το ενα ειναι με Standard International Flat Rate Postage ενω το αλλο με Standard Int'l Postage.
 
Thnx,πολυ χρησιμο το ie δεν το ξερα.


Οσο για τα αλλα ναι ισως να ειναι τα ταχυδρομικα,το δικο μου ειχε και track number.



Αλλο αν το περιμενω κοντα δυο μηνες τωρα,χρμπφφ.
 
Aardvark είπε:
Aπορια ,τσιμπησα το παρακατω απο το ebay.UK στα 12.99 pounds που μου βγηκε γυρω στα στα 16 και κατι ευρω,βλεπω ομως το ιδιο προϊον απο τον ιδιο προμηθευτη στο ebay.com το χει σε ΑU$ ,προφανως αυστραλια και βγαινει στα 12.71 ευρω,το γραφει απο κατω κιολας.
Τα μτφ ειναι δωρεαν και στις δυο περιπτωσεις καθως και η χωρα που τα στελνει,τι γινεται με τις μετατροπες νομισματων ,ειχα την εντυπωση οτι απο οποιο ebay και να το παρεις τα λεφτα ειναι τα ιδια.



Ειναι το ιδιο προιον, αλλα ειναι διαφορετικα auctions (γιατι εχουν διαφορετικο item number: 251173558347 και 261092012073) και εχουν διαφορετικες τιμες. Απο οποιο ebay αν παρεις το ιδιο auction τα λεφτα ειναι ιδια.

Πχ το 251173558347 στο ebay αγγλιας και στο ebay αμερικης εχουν την ιδια τιμη.
 
Σχετικά με τις μετατροπές νομισμάτων έχω κ γω θέμα. Όταν είναι ν' αγοράσω κάτι απο Αγγλία πάντα φροντίζω να μετατρέπω το πόσο που έχω σκοπό να δώσω σε euro.Αφού κερδίσω την δημοπρασία μου βγάζει την τιμή σε λίρα Αγγλίας κ απο κάτω την τιμή σε euro π.χ. £24.10 =28.93 ?. Όταν όμως φτάνω στο ταμείο για να πληρώσω παρατηρώ ότι με χρεώνει απο 0.60? μέχρι κ 1.50? παραπάνω. Γιατί γίνεται αυτό? Τα μεταφορικά σε κάποια απο αυτά που είχα πάρει ήταν free.
 
Ισως επειδη ειναι κατα προσεγγιση οι τιμες και η μετατροπη γινεται κανονικα οταν πληρωνεις μεσω καρτας-paypal.

 




Ειναι το ιδιο προιον, αλλα ειναι διαφορετικα auctions (γιατι εχουν διαφορετικο item number: 251173558347 και 261092012073) και εχουν διαφορετικες τιμες. Απο οποιο ebay αν παρεις το ιδιο auction τα λεφτα ειναι ιδια.

Και γιατι ο τυπος η ο καθεις εβαλε διαφορετικα item numbers για το ιδιο αντικειμενο του.



Παλι καταληγουμε ετσι οτι πρεπει να κοιταμε δυο διαφορετικα ebay μηπως εχουν αλλες τιμες απο τον ιδιο πωλητη.
:/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
and1 είπε:
Γιατί γίνεται αυτό?
Γιατι η ισοτιμια που χρησιμοποιεις εσυ και αυτη που χρησιμοποιει το ebay ειναι διαφορετικες. Ειναι γνωστο οτι το ebay εχει γενικα πολυ υψηλες ισοτιμιες.

Aardvark είπε:
Και γιατι ο τυπος η ο καθεις εβαλε διαφορετικα item numbers για το ιδιο αντικειμενο του.
Παλι καταληγουμε ετσι οτι πρεπει να κοιταμε δυο διαφορετικα ebay μηπως εχουν αλλες τιμες απο τον ιδιο πωλητη.
:/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Καλα αλλες φορες βαζουν διαφορετικες τιμες στο ιδιο προιον στο ιδιο site. Δεν πολυβγαινει ακρη. Εγω αυτο που κανω ειναι να το βαζω να μου δειχνει ολα τα auctions που ειναι διαθεσιμα στην Ελλαδα παγκοσμιως, και ετσι δεν χρειαζεται τρεχω απο site σε site. Τα κανεις sort by price και εχεις παντα το απολυτως φτηνοτερο ασχετως πωλητη και χωρας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααα μάλιστα... Δεν ήξερα ότι είναι κατα προσέγγιση κ όχι το ακριβές ποσό. Ok σας ευχαριστώ πολύ παιδιά
 
Δεν ειναι κατα προσεγγιση. Οι μετατροπες στο paypal κοστιζουν.

Επιλεξτε ως κυριο νομισμα αυτο που χρησιμοποιει το ΕΒΑΥ απο οπου ψωνιζετε.

π.χ. UK λιρα.

Διαφορες μπορει να προκυψουν απο την μετατροπη αυτη και απο την τιμη του καθε νομισματος τη στιγμη της αγορας.
 
Και βάλτε και ως επιλογή στο Paypal η μετατροπή ισοτιμίας μεταξύ νομισμάτων να γίνεται από την κάρτα σας και όχι από το ίδιο το Paypal, οι ισοτιμίες τους είναι γενικά ληστρικές.
 
Τα λέμε και τα ξαναλέμε. Υπάρχει η βασική αρχή προσφοράς και ζήτησης.

Αν κάποιος μπορεί να αγοράσει κάτι 127.50 και να το πουλήσει 750, μαγκιά του. Προφανώς υπάρχει κάποιος άλλος για τον οποίο αξίζει τόσα το εν λόγω μαραφέτι...αυτό στα οικονομικά λέγεται perceived value.

Αν πάλι δεν υπάρχει κανένας πρόθυμος να καταβάλλει 750, η τιμή θα πέσει ή το μαραφέτι θα μείνει απούλητο. Απλά πράγματα...
 
Maddog είπε:
Και βάλτε και ως επιλογή στο Paypal η μετατροπή ισοτιμίας μεταξύ νομισμάτων να γίνεται από την κάρτα σας και όχι από το ίδιο το Paypal, οι ισοτιμίες τους είναι γενικά ληστρικές.
Σε ποιό σημείο κάνουμε αυτή τη ρύθμιση;
 
Λοιπόν, το τσέκαρα ξανά.

Ενώ παλιά υπήρχε ως επιλογή στο account, τώρα το έχουν αλλάξει, κοινώς την εξαφάνισαν!

Οπότε όταν πας να κάνεις μια αγορά πχ σε δολλάρια, θα δεις στην σελίδα της πληρωμής στο Paypal να λέει κάτι σαν

PayPal Conversion Rate as of Dec 22, 2013: 1 Euro = 1.31156 U.S. Dollars
και από κάτω ένα link που λέει "Other conversion options".

Κάνοντας κλικ εκεί βλέπεις επιλογές:

Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.Both the original transaction currency and the converted amount that I will be charged are disclosed for my convenience. I understand that MasterCard and Visa have a currency conversion process. I have chosen not to use the MasterCard and Visa currency conversion process, and I will have no recourse against MasterCard and Visa with respect to any matter related to this conversion.

Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

I will not know which foreign exchange rate has been applied to this transaction until I receive my card statement from my card issuer. I acknowledge that by choosing this option, my card issuer will determine the foreign exchange rate to apply to this transaction, and that I will not be informed of the foreign exchange rate or any additional foreign exchange fees applied until I am billed by my card issuer.
Όπως βλέπεις προσπαθούν αρκετά καλά να σε αποθαρρύνουν από το να το κάνεις. Υπάρχει λόγος άραγε;;;; Your call... :)
 
Maddog είπε:
Και βάλτε και ως επιλογή στο Paypal η μετατροπή ισοτιμίας μεταξύ νομισμάτων να γίνεται από την κάρτα σας και όχι από το ίδιο το Paypal, οι ισοτιμίες τους είναι γενικά ληστρικές.
Eκανα μια μικρη πατατα ισως εχοντας ως υποψην το απο πανω...Ψωνισα απο Amazon και στο check out εκανα τα euro λιρες πατωντας το Switch Currency (change card currency) και το συστημα για πρωτη φορα επαθε εμπλοκη.


Το απο πανω στο quote ισχυει μονο για Paypal και στο amazon τα λεφτα τα παιρνει κατευθειαν απο την καρτα,δεν το σκεφτηκα και πολυ ,απερισκεψια ητανε,τωρα



Στο Order Status εχουμε το "Your payment revision required" ,θελει να βαλω αλλη καρτα, να ξαναπληρωσω δεν ξερω και εγω τι,στο email μου μου ρθε το παρακατω απο την Amazon





Your credit card payment for the above transaction could not be completed.

A card provider will often decline an attempt to charge a payment card if the name, expiry date, or postcode you entered at Amazon does not exactly match their information.

Valid payment information must be received within 4 days, otherwise your order will be cancelled.

Kαι για τελος στο ebanking μου δειχνει τα λεφτα να εχουν φυγει απο το λογαριασμο,ακομα δεν εχουν περαστει τα στοιχεια του που πηγανε τα λεφτα ,παιρνει καποιες μερες..


Τωρα τι γινεται,που ειναι το κολλημα,θα την κανει η τραπεζα την μετατροπη;
 
Περιμενε να ξεκαθαρισει η πληρωμη....στο ενδιαμεσο στειλε ενα mail στο amazon. Αν υπαρχει και πωλητης, και στον πωλητη
 
Ναι πολυ σωστα,περιμενω να περαστει η κινηση και στο ebanking μου και θα ενημερωσω με email τους ενδιαφερομενους.
 
Μαλλον θα μπλεξεις :D

Και φταινε οι καθυστερησεις των πληρωμων και ο χρονος που θελει ο καθε πωλητης να σου απαντησει.

Εγω ετσι την παταω. Ας πουμε το ebay κανει 2 μερες να απαντησει.
 
Πίσω
Μπλουζα