Συμβουλές για το eBay

Δηλαδη να μην περιμενω λες,να στειλω αμεσα email,καλυτερα να περαστει η κινηση να ξερω σιγουρα οτι τα πηραν τα λεφτα να'χω κατι να τους γραψω στο mail.


Εγινε μπερδεμα.
 
Τον τελευταίο καιρό που στέλνω email σε πωλητές από UK λαμβάνω πολλές αρνητικές απαντήσεις. Και παλιά λάμβανα αλλά όχι τόσο συχνά. Λέτε να φοβούνται με αυτά που γίνονται στη χώρα μας;
 
Γιατι δεν θα πληρωθουν σε λιρες ή ευρω μεσω paypal ?

τι βλακειες λενε.
 
johnny19818 είπε:
Τον τελευταίο καιρό που στέλνω email σε πωλητές από UK λαμβάνω πολλές αρνητικές απαντήσεις. Και παλιά λάμβανα αλλά όχι τόσο συχνά. Λέτε να φοβούνται με αυτά που γίνονται στη χώρα μας;
Τι feedback έχεις; Aν έχεις μικρό, τότε λογικό είναι.
 
Δηλαδη εαν εχει μικρο feedback, ο πωλητης φοβαται μηπως πληρωθει, του το στειλει, το παρει ο αγοραστης και μετα του κανει dispute (και καλα οτι δεν το πηρε ή ηταν κτυπημενο ή χαλασμενο κτλ)?
 
Βασικά το να έχεις χαμηλό feedback (και πάντα θετικό δεν συζητάμε για το αντίθετο) σηματοδοτεί σε πωλητές πως είναι πιθανό να "μπλέξουν" με ένα νέο χρήστη. Για παράδειγμα να κερδίσεις την δημοπρασία αλλά να μην στείλεις τα χρήματα ποτέ και άλλα τέτοια (δεν είναι λίγες τέτοιες περιπτώσεις στο ebay). Δηλαδή το feedback εγγυάτε κατά κάποιο τρόπο για το πόσο καλός πωλητής/αγοραστής είσαι. Μας αρέσει δεν μας αρέσει, έτσι δουλεύει το ebay.

Απο αγγλία είναι πολλοί που δεν στέλνουν σε άλλες χώρες (και προφανώς δεν έχουν κάτι με την χώρα μας). Ίσως βαριούνται να τσεκάρουν τα μεταφορικά ή θέλουν να πραγματοποιηθεί η συναλλαγή γρηγορότερα (εντός uk). Άλλοι πάλι γράφουν στην περιγραφή πως δεν στέλνουν σε άλλες χώρες οπότε δεν χρειάζετε να το προσπαθήσεις.

Πάντως προσωπικά όταν είχα ξεκινήσει στο ebay πριν χρόνια, πριν κάνω bid έστελνα ένα μύνημα στον πωλητή πως είμαι νέος χρήστης και θέλω να κάνω bid στο προιόν του. Σπανίως έπαιρνα αρνητική απάντηση από όσο θυμάμαι. Ακόμη και σήμερα, αν θέλω να κάνω bid σε κάποιο είδος που αναφέρετε πως δεν στέλνει εκτός της χώρας του, στέλνω μύνημα και συνήθως όλοι δέχονται

Προσωπικά τις περισσότερες αγορές τις έχω κάνει από γερμανία. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα μα κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα. Aπό αγγλικό ebay μακριά και αγαπημένοι. Τα μεταφορικά να βάλω μόνο από το royal post φτάνει. Αυτοί που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα να σου στείλουν το εμπόρευμα και ας είσαι σε άλλο γαλαξία, είναι οι κινέζοι. Άντε όμως περίμενε κάνα μήνα να έρθει το δέμα και καλά ξεμπερδέματα με το τελωνείο.

Johnny κοίτα καλύτερα να πάρεις αυτό που θέλεις από ebay.de ή ebay.it (αν φυσικά υπάρχει εκεί αυτό που θέλεις).
 
Πολυ σωστος σε αυτα που λες, και εγω παρομοιες εμπειριες εχω.

Απο Αγγλια τα μεταφορικα ειναι "οτι καπνισει στον καθενα", θυμαμαι ενας αφου ειχα παρει μια blizzard απο Αγγλια χρεωσε 32 ευρω για να την στειλει (σε κουτακι). Απο Ολλανδια επισης τα μεταφορικα ειναι υψηλα, αγνωστο γιατι. Και επισης οι Ιταλοι χρεωνουν πολλα. Αντιθετα Γερμανια και Γαλλια ειναι λογικα τα μεταφορικα. Τελειως απαραδεκτα ειναι τα μεταφορικα απο Ελλαδα για εξωτερικο, αφου ενα δεμα να στειλεις, το μικροτερο δυνατο βαρος π.χ. ενα πληκτρολογιο amiga, ξεκιναει απο τα 25 ευρω.
 
Υπάρχει και το ενδεχόμενο ο χρήστης με μικρό ή μηδενικό feedback να έχει "διπλά" account. Ενα account όπου πουλάει αντικείμενα (συνήθως σε ψηλές τιμές) , και το δεύτερο, με το οποίο αγοράζει από χρήστες που βάζουν αγγελίες με bidding σε όσο το δυνατόν χαμηλές τιμές. Αν όμως το αντικείμενο κλείσει πολύ πιο πάνω από την τιμή που θέλουν να δώσουν, δεν πληρώνουν το invoice, ούτε απαντάνε σε disputes.
 
δεν παιζει ρολο το αν εχεις μικρο ή μεγαλο feedback.

Εγω εχω 60 αλλα απο το μηδεν ξεκινησαμε ολοι.

Αν δεν ξεκινησουμε απο καπου ,δεν θα πουλανε πουθενα αμα δεν εμπιστευονται το μικρο feedback.

Απλα οι μισοι Αγγλοι στελνουν μονο μεσα UK και οχι worldwide.

Tσεκαρε λιγο στην αγγελια αμα θελει να στειλει εκτος ή οχι.
 
Έχω feedback 165 με ποσοστό 100%.

Ναι, έχετε δίκιο με τα μεταφορικά από Αγγλία αλλά πολλές φορές έχω βρει κομμάτια από παρατρεχάμενα εκτός UK ebay που οι τιμές είναι τόσο στα ύψη που το συνολικό ποσό βγαίνει λιγότερο από ότι αν τα έπαιρνα από UK.

Θα συμφωνήσω για τα μεταφορικά από Ιταλία, Ολλανδία και UK ότι γενικά είναι ακριβά.

Μια εποχή είχα τρελαθεί και έψαχνα παράλληλα σε Ιταλικό, Γερμανικό, Γαλλικό, Ισπανικό και Ολλανδικό ebay. Νομίζω όμως ότι αν βάλεις φίλτρο worldwide σε οποιοδήποτε ebay θα βγάλει αποτελέσματα ακόμη κι αν το αντικείμενο είναι στη Νότια Αφρική.

Όταν γράφει Doesn't post to Greece ή η περιγραφή λέει UK shipping only τότε ούτε καν ρωτάω αλλά αν λέει Maybe... τότε ρωτάω. Μάλλον όμως όπως είπες ο telonio βαριούνται να ψάξουν τα μεταφορικά για Ελλάδα οπότε σε γειώνουν ή ακόμη την έχουν πατήσει μερικοί που χάνονται τα δέματα και προφανώς ο αγοραστής ζητάει τα λεφτά του πίσω και έχουν κακές εμπειρίες.

Σε μια ερώτησή μου τις προάλλες έλαβα απάντηση No, I do not ship outside UK. I do not feel confident to do so.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολα καλα και ολα ωραια οσα λετε,αλλα θα μου λυσετε μια απορια....

Γιατι,ενω βρισκεις κατι,ειναι σε καλη τιμη,εχει καλα μεταφορικα για Ελλαδα,να το θελεις κολασμενα....

και εκει να ...... - ασε να μην πω τι κανει το Συμπαν,καταλαβατε..... :D - να καταληγει να φτασει η τιμη στον Θεο????!!!!!! :eek:

Δεν την εχω καταλαβει αυτη την .... :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed:..... που πιανει τους ξενους

με το να μπιταρουν απανωτα για να μην χασουν καποιο αντικειμενο!!!!

Δεν θα τους συμφερε να το παρουν σε οσο πιο χαμηλη τιμη γινεται?:what:
 
Γιατί προφανώς Σταύρο δεν είσαι ο μόνος άνθρωπος που το θέλει κολασμένα. :)

Έψαχνα A4000T από 500 ευρώ ξεκινάνε και φτάνουν στον θεό και ακόμα παραπέρα. Την ψάχνουν και άλλοι δαιμονισμένοι εκτός από εμένα.

Έψαχνα κάμερα panasonic dvx100 με σχετικά λίγες ώρες εγγραφής και playback, από 1 ευρώ άρχιζαν πάνω από 900 έληγαν. Και εδώ οι ίδιοι καταραμένοι σαν εμένα.

Υσήχασα πλέον, δεν υπάρχει φράγκο.
 
telonio είπε:
Γιατί προφανώς Σταύρο δεν είσαι ο μόνος άνθρωπος που το θέλει κολασμένα. :)
Με αυτο και μονο,μπορω να πω οτι με καλυψες. ;)

Τελικα μαλλον και στο ebay ισχυει αυτο που λεγετε...."Στο καταλληλο μερος,την σωστη στιγμη"!!! :D
 
stayros είπε:
Ολα καλα και ολα ωραια οσα λετε,αλλα θα μου λυσετε μια απορια....
Γιατι,ενω βρισκεις κατι,ειναι σε καλη τιμη,εχει καλα μεταφορικα για Ελλαδα,να το θελεις κολασμενα....

και εκει να ...... - ασε να μην πω τι κανει το Συμπαν,καταλαβατε..... :D - να καταληγει να φτασει η τιμη στον Θεο????!!!!!! :eek:

Δεν την εχω καταλαβει αυτη την .... :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed:..... που πιανει τους ξενους

με το να μπιταρουν απανωτα για να μην χασουν καποιο αντικειμενο!!!!

Δεν θα τους συμφερε να το παρουν σε οσο πιο χαμηλη τιμη γινεται?:what:
Εγώ νομίζω πως είναι και λιγάκι "τζόγος" η όλη υπόθεση με τη δημοπρασία. Πρώτον, παρασύρεσαι και λες "άντε να βάλω άλλα 2 ευρώ, άντε να ξαναβάλω άλλα 2". Ξεχνιέσαι και στο τέλος έχεις βάλει 42...

Μετά είναι και η "τσαντίλα" όταν σε κάνουν outbid και λες "δε θα του περάσει, κάτσε να του βγω απο επάνω του τύπου που με πέταξε". Και καταλήγει να φτάνει η αξία στον Θεό + τα μεταφορικά.

Εγώ πάντα πριν bidaρω, σκέφτομαι "ποιο είναι το ανώτερο ποσό που θα έδινα για το τάδε αντικείμενο?", και αυτό το ποσό biddaρω. Αν φτάσει μέχρι εκεί, έχει καλώς... Αν πάει παραπάνω, συνήθως το παρατάω και πάω για άλλα...

Πάντως για αυτό που λέγατε πριν, πως κάποιοι αρνούνται να στείλουν

Τον τελευταίο καιρό που στέλνω email σε πωλητές από UK λαμβάνω πολλές αρνητικές απαντήσεις. Και παλιά λάμβανα αλλά όχι τόσο συχνά. Λέτε να φοβούνται με αυτά που γίνονται στη χώρα μας;
είχα βρει μια ευκαιρία από ένα μαγαζί στην Αυστρία που έλεγε πως εξυπηρετούσε τη χώρα μας και έστειλα mail να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες για το αντικείμενο. Πήρα μια ξερή απάντηση "Sorry, the item you requested has been sold".

Φυσικά η δημοπρασία υπήρχε και μάλιστα πέρασε ο χρόνος και έληξε χωρίς να πουληθεί, και ο τύπος που είχε το μαγαζί την ξανανέβασε... Στο τσακ ήμουν να ψάξω να βρω τι κάνεις σε περιπτώσεις που ο πωλητής αρνείται εξυπηρέτηση αλλά δεν ασχολήθηκα... Αυτός έχασε, αν δεν θέλει μια αυτός, δεν θέλω 10 εγώ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
και εκει να ...... - ασε να μην πω τι κανει το Συμπαν,καταλαβατε..... :D - να καταληγει να φτασει η τιμη στον Θεο????!!!!!! :eek:
Ε ξέρεις, σύμπαν και Θεός είναι συνυφασμένες έννοιες...

stratos84 είπε:
είχα βρει μια ευκαιρία από ένα μαγαζί στην Αυστρία που έλεγε πως εξυπηρετούσε τη χώρα μας και έστειλα mail να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες για το αντικείμενο. Πήρα μια ξερή απάντηση "Sorry, the item you requested has been sold".

Φυσικά η δημοπρασία υπήρχε και μάλιστα πέρασε ο χρόνος και έληξε χωρίς να πουληθεί, και ο τύπος που είχε το μαγαζί την ξανανέβασε... Στο τσακ ήμουν να ψάξω να βρω τι κάνεις σε περιπτώσεις που ο πωλητής αρνείται εξυπηρέτηση αλλά δεν ασχολήθηκα... Αυτός έχασε, αν δεν θέλει μια αυτός, δεν θέλω 10 εγώ...
Εγώ σκέφτομαι κάποιες φορές να γίνω και λίγο θρασύς. Να μπιντάρω σε κάποιον που δε διευκρινίζει αν στέλνει στην Ελλάδα ή όχι. Τι θα γίνει αν κερδίσω; Θα ακυρώσει τη δημοπρασία; Δεν μπορεί να μου πει ότι δε στέλνει στη χώρα μας αφού δεν το αναφέρει κάπου.

Γενικά πάντως με εκνευρίζουν πολύ οι δημοπρασίες τύπου ένα ξερό In good working order γιατί πρέπει να αρχίζεις τις ερωτήσεις. Τελικά μερικοί βαριούνται μέχρι αηδίας...
 
johnny19818 είπε:
Εγώ σκέφτομαι κάποιες φορές να γίνω και λίγο θρασύς. Να μπιντάρω σε κάποιον που δε διευκρινίζει αν στέλνει στην Ελλάδα ή όχι. Τι θα γίνει αν κερδίσω; Θα ακυρώσει τη δημοπρασία; Δεν μπορεί να μου πει ότι δε στέλνει στη χώρα μας αφού δεν το αναφέρει κάπου.
Δεν θα στο σύστηνα να το κάνεις αυτό, γιατί πολύ απλά όχι δεν θα ακυρώσει την δημοπρασία, αλλά απλά μετά θα σου πετάξει ένα shipping quote στον θεό και αν δεν πληρώσεις μετά θα φας και Negative Feedback. Άστα τα έχω περάσει αυτά. Έκανα Bid σε ένα Mega Drive παιχνίδι που ήθελα που απλά ξέχασα να κοιτάξω αν στέλνει Ελλάδα, τελειώνει, κερδίζω, χρόνια που ψώνιζα παιχνίδια απο Αγγλία τα έξοδα αποστολή δεν υπέρβεναν τις 5-6 λίρες, ε, ο τύπος μου στέλνει Shipping Quote 20 λίρες και όταν το έκανα θέμα με το Ebay ότι προσπαθεί να βγάλει έξτρα λευτά γιατί αποκλείετε να είναι τόσα τα έξοδα το Ebay με έγραψε [edited]...[/edited] και έφαγα και Negative Feedback που δεν πλήρωσα και εμένα δεν μου επιτρεπόταν να αφήσω Negative Feedback για κάποιο λόγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Ε ξέρεις, σύμπαν και Θεός είναι συνυφασμένες έννοιες...
Το νοημα παντως το επιασες το τι ηθελα να πω.... :D

Παντως ωρες ωρες το ebay σε κανει να αφριζεις στην κυριολεξια ομως!!!!! :rant:

Τι θα πει ρε κυριος "Will not ship to Greece"????????!!!!!!!:mad:

Δηλαδη απο εμας λεφτα δεν θα παρεις? Τι εχει η Ελλαδα πια......ψωρα??????!!!!!!!!! :rant:
 
Diogr είπε:
Δεν θα στο σύστηνα να το κάνεις αυτό, γιατί πολύ απλά όχι δεν θα ακυρώσει την δημοπρασία, αλλά απλά μετά θα σου πετάξει ένα shipping quote στον θεό και αν δεν πληρώσεις μετά θα φας και Negative Feedback. Άστα τα έχω περάσει αυτά. Έκανα Bid σε ένα Mega Drive παιχνίδι που ήθελα που απλά ξέχασα να κοιτάξω αν στέλνει Ελλάδα, τελειώνει, κερδίζω, χρόνια που ψώνιζα παιχνίδια απο Αγγλία τα έξοδα αποστολή δεν υπέρβεναν τις 5-6 λίρες, ε, ο τύπος μου στέλνει Shipping Quote 20 λίρες και όταν το έκανα θέμα με το Ebay ότι προσπαθεί να βγάλει έξτρα λευτά γιατί αποκλείετε να είναι τόσα τα έξοδα το Ebay με έγραψε [edited]...[/edited] και έφαγα και Negative Feedback που δεν πλήρωσα και εμένα δεν μου επιτρεπόταν να αφήσω Negative Feedback για κάποιο λόγο.
Eτσι ειναι τα πραγματα..κακως ομως εκανες και δεν πληρωσες τελικα,γιατι κατα την γνωμη μου δεν αξιζει για 15 λιρες να χαλασεις ενα καλο feedback...

Σχετικα με αυτο που λεει ο Σταυρος ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιοι Bid-αρουν φανατικα ενα αντικειμενο,ενω υπαρχει καποιο ιδιο με τιμη buy it now ιδια ή /και πολυ πιο συμφερουσα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Eτσι ειναι τα πραγματα..κακως ομως εκανες και δεν πληρωσες τελικα,γιατι κατα την γνωμη μου δεν αξιζει για 15 λιρες να χαλασεις ενα καλο feedback...
Μηπως ητανε εποχης που μπορουσανε οι πωλητες να αφησουν αρνητικη στους αγοραστες,γιατι τωρα δεν νομιζω να μπορουνε να το κανουνε,το αντιθετο βεβαιως συμβαινει.
 
Από Αμερική έχει αγοράσει κανείς κάτι που να πρέπει να πληρώσει τελωνείο; Έχει ωραίες προσφορές από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού αλλά δεν ρισκάρω να πάρω μια κονσόλα που θα την πληρώσω 2 φορές για να τη φέρουν. Ένα δυο φορές βέβαια που ψώνισα δεν είχα θέματα.
 
Πίσω
Μπλουζα