Συνάντησεις RetroManiax 2006-2011 (Θεσσαλονίκη)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Περασατε τελεια παιδια μπραβο ζηλευω :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: μακαρι να ημουν μαζι σας, την επομενη φορα θα τα καταφερω να ερθω θα κανω τα αδυνατα δυνατα :)

Υ.Γ ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ :help:
 
Να που ξεπέρασα λοιπόν τα 100 μηνύματα (δοξάστε με)! Άντε, να τα χιλιάσω τώρα!

Χε χε... Τα ψαράκια ήταν όντως μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια της συνάντησης που παρέλειψα! Πώς να τα δώσει όμως το κατάστημα να φαγωθούν, με τέτοιο ταλέντο που έχουν στις βουτιές α-λα-καμικάζι και στις χορευτικές φιγούρες; :animeek:

@Akmakas: φρόντισε να είσαι μαζί μας στην επόμενη συνάντηση για να μου μιλήσεις λίγο περισσότερο γι' αυτά που έγραψες παραπάνω. Προσπάθησε όμως να μη μου τα πεις τόσο απλοϊκά σε παρακαλώ, γιατί θα με προσβάλεις... :D

@Crimson: Χμμμ... Βλέπω ότι το μητρικό βέτο ίσχυσε και με το παραπάνω. Έτσι εξηγείται γιατί δεν είδαμε καμμία γνώριμη πλάτη να μας πλησιάζει όσο περιμέναμε στο καραβάκι. :cool: Παρεμπιπτόντως, έχεις pm (personal message)!
 
Sofologiotatos είπε:
Να που ξεπέρασα λοιπόν τα 100 μηνύματα (δοξάστε με)! Άντε, να τα χιλιάσω τώρα!
προσωπικά σε δοξάζω :D αν και θέλεις ακόμη πολύ καιρό για να κρατήσεις την κατάνα της Κάντης.. (για το υπέρτατο στάτους του Ακμάκα δεν το συζητώ)..

Sofologiotatos είπε:
Χε χε... Τα ψαράκια ήταν όντως μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια της συνάντησης που παρέλειψα! Πώς να τα δώσει όμως το κατάστημα να φαγωθούν, με τέτοιο ταλέντο που έχουν στις βουτιές α-λα-καμικάζι και στις χορευτικές φιγούρες;
τελικά πού καταλήγουμε; ότι τα χρυσόψαρα δεν τρώγονται; :whothehell:
 
Τελικά θα μας πει κανείς με λεπτομέρεια το πρόγραμμα της εξόδου σας?Candy ανέλαβε δράση!
 
akmakas είπε:
Τελικά θα μας πει κανείς με λεπτομέρεια το πρόγραμμα της εξόδου σας?
Καλησπερα σε ολους,

συναντηθηκαμε κατα τις 5, και επειδη δεν ειχαμε τα τηλεφωνα μερικων μερικων περιμεναμε μεχρι τις 5:30 μηπως και εμφανιστουν. Τελικα χασαμε την ελπιδα και πηγαμε για καφε σε μια καφετερια στην Πλατεια Αριστοτελους. Διαλεξαμε μια με χαμηλη μουσικη, για να μπορουμε να μιλαμε ανετα (χωρις να ξελαρυγγιζομαστε) και ξεκινησαμε με μια μικρη παρουσιαση του βιογραφικου του καθενος μας. Ειμασταν 4 ατομα οποτε η παρουσιαση ηταν κατι απλο - στις ρετροσυναντησεις στην Αθηνα (τουλαχιστον σ'αυτες που εχω παρεβρεθει) κατι τετοιο ειναι αδυνατο γιατι ειμαστε καμια 20αρια ατομα. Παντως ηταν μια πολυ καλη ιδεα του Starbuck και μας εδωε την ευκαιρια να γνωριστουμε καλυτερα...προσωπικα μονο την Candy ειχα ξανασυναντησει.

Ο Sofologiotatos μας ειχε φερει καποια ρετροπεριοδικα με ιστοριες απο στρουμφακια με ημερομηνιες του 1987!!! Στην επομενη ρετροσυναντηση για την κοπη της ρετροβασιλοπιτας υποσχομαι να φερω κ'εγω πραγματα απο το παταρι μου, οπως bibi-bo, pin-pon, Sport Billy, και ο,τι αλλο ξεθαψω. Προσπαθησαμε να αποφασισουμε ποιο θα ειναι το επαθλο του φλουριου της ρετροβασιλοπιτας, αλλα δεν τα καταφεραμε και αναμενουμε ιδεες απο ολους σας.

Μετα απο 2-3 ωρες προστεθηκε στην ομαδουλα μας μια φιλη της Candy, και αποφασισαμε να παμε για κινεζικο σε ενα noodle-bar κοντα στο Λευκο Πυργο. Το φαγητο ηταν πολυ καλο! Αυτη η σαλτσουλα με τις γαριδογκοφρετες ηταν υπεροχη...μμμμμ...Η συζητηση εκει επεκταθηκε σε θεματα γενικου ενδιαφεροντος και ομολογω οτι αν δεν ειχε ο Sofolog την συναυλια κ'εγω την αδερφη μου να με περιμενει στο σπιτι, θα ειμασταν ακομα εκει και θα συζητουσαμε!

akmakas είπε:
Αυτό που είπες έχει καμία σχέση με το φονταμενταλισμό και την σφαιρική άποψη και γνώση του γενικού γίγνεστε μέσα από την νεοκαπιταλιστική ιδέα της κομμουνιστικής εργασιακής και κοινωνικής ιδέας με σκοπό την απελευθέρωση του υπερρεαλισμού σε ένα τόπο διαμονής στην διαμάχη και απαξίωσης του εσωστρεφούς είναι?
Akmakas ξεχασες να αναφερεις την μπουρζουαζια, το κοινωνικο προτσες και φυσικα τον ιμπεριαλισμο :diablotin:

Στην επομενη συναντηση θα εχουμε κοπη πιτας και ελπιζω να μπορεσουν να ερθουν και τα υπολοιπα ρετρομελη της Βορειου Ελλαδος :)
 
Domniki είπε:
Στην επομενη συναντηση θα εχουμε κοπη πιτας και ελπιζω να μπορεσουν να ερθουν και τα υπολοιπα ρετρομελη της Βορειου Ελλαδος :)
Ποιόοοοος το είπε αυτό, εν αγνοία μου; Σκέφτομαι ήδη για τέτοιου περιεχομένου συνάντηση με κοπή πίτας από βδομάδα. Θα δούμε.... (αρκεί να μη δούμε πολύ μακριά :D )
 
κοπή πίτας χμμμ, μέσα είμαι. τι κερδίζει ο ευρών το φλουρί;;;
 
κανε θεε μου να κερδισω το φλουρι για να κερδισω το ευρών...
 
Domniki είπε:
Καλησπερα σε ολους,συναντηθηκαμε κατα τις 5, και επειδη δεν ειχαμε τα τηλεφωνα μερικων μερικων περιμεναμε μεχρι τις 5:30 μηπως και εμφανιστουν. Τελικα χασαμε την ελπιδα και πηγαμε για καφε σε μια καφετερια στην Πλατεια Αριστοτελους. Διαλεξαμε μια με χαμηλη μουσικη, για να μπορουμε να μιλαμε ανετα (χωρις να ξελαρυγγιζομαστε) και ξεκινησαμε με μια μικρη παρουσιαση του βιογραφικου του καθενος μας. Ειμασταν 4 ατομα οποτε η παρουσιαση ηταν κατι απλο - στις ρετροσυναντησεις στην Αθηνα (τουλαχιστον σ'αυτες που εχω παρεβρεθει) κατι τετοιο ειναι αδυνατο γιατι ειμαστε καμια 20αρια ατομα. Παντως ηταν μια πολυ καλη ιδεα του Starbuck και μας εδωε την ευκαιρια να γνωριστουμε καλυτερα...προσωπικα μονο την Candy ειχα ξανασυναντησει.

Ο Sofologiotatos μας ειχε φερει καποια ρετροπεριοδικα με ιστοριες απο στρουμφακια με ημερομηνιες του 1987!!! Στην επομενη ρετροσυναντηση για την κοπη της ρετροβασιλοπιτας υποσχομαι να φερω κ'εγω πραγματα απο το παταρι μου, οπως bibi-bo, pin-pon, Sport Billy, και ο,τι αλλο ξεθαψω. Προσπαθησαμε να αποφασισουμε ποιο θα ειναι το επαθλο του φλουριου της ρετροβασιλοπιτας, αλλα δεν τα καταφεραμε και αναμενουμε ιδεες απο ολους σας.

Μετα απο 2-3 ωρες προστεθηκε στην ομαδουλα μας μια φιλη της Candy, και αποφασισαμε να παμε για κινεζικο σε ενα noodle-bar κοντα στο Λευκο Πυργο. Το φαγητο ηταν πολυ καλο! Αυτη η σαλτσουλα με τις γαριδογκοφρετες ηταν υπεροχη...μμμμμ...Η συζητηση εκει επεκταθηκε σε θεματα γενικου ενδιαφεροντος και ομολογω οτι αν δεν ειχε ο Sofolog την συναυλια κ'εγω την αδερφη μου να με περιμενει στο σπιτι, θα ειμασταν ακομα εκει και θα συζητουσαμε!
χμ... αγαπητή Δομνίκη, η αναφορά σου είναι χαρτί και καλαμάρι.. πρέπει να σε προσέχουμε..

όσο για την ρετρόπιττα.. καλή φάση θα ήτανε για δωράκι να αγοράζαμε οι συμμετέχοντες κάποιο ρετροφετίχ από κανα μαγαζάκι.
 
Domniki είπε:
Ο Sofologiotatos μας ειχε φερει καποια ρετροπεριοδικα με ιστοριες απο στρουμφακια με ημερομηνιες του 1987!!!
Συγκεκριμένα είχα φέρει το τεύχος 25 της εφημερίδας Στρουμφοπαρέα με ημερομηνία 22 Νοεμβρίου 1985. Ήταν ουσιαστικά ένα εβδομαδιαίο παιδικό περιοδικό που δημοσίευε ιστορίες κόμικς. Η ιδιαιτερότητά του ήταν ότι είχε το μέγεθος και τη μορφή εφημερίδας, με 4 ή 6 φύλλα. Κάθε τεύχος άρχιζε με μια ιστορία των Στρουμφ (σε συνέχειες), και συνέχιζε με διάφορες άλλες, αυτοτελείς ή μη:

"Πράκτορας 212",

"Μπιλ και Μπουλ",

"Ο Ρομπέν των τρελών" των Τυρκ και Ντε Χρόοτ (Turk & De Groot, αυτοί που έχουν δημιουργήσει και τον Λεονάρντο),

"Μπόμπος - το βλήμα",

• και ο πολυαγαπημένος μου "Γκαστόν ο γκάφας" (αργότερα "γκαφατζής") του Φρανκέν (Franquin), τον οποίο πρωτογνώρισα σε αυτές τις σελίδες.

Πολύ καλή εφημεριδούλα... Τη θυμάται κανείς; Κάποια στιγμή θα ανοίξω και ειδικό θρεντάκι γι' αυτήν.

Ένα άλλο ρετρο-αντικείμενο που έφερα στη συνάντηση ήταν το τεύχος 1 (ημερομ. 5 Δεκεμβρίου 1986) του περιοδικού Αστραπή, ενός από τα καλύτερα παιδικά περιοδικά που έχουν βγει στην Ελλάδα. Εξαιρετική ποιότητα χαρτιού και χρώματος, και πολύ όμορφες ιστορίες κόμικς (ειδικά της γαλλο-βελγικής σχολής που λατρεύω). Το συγκεκριμένο τεύχος περιέχει:

• την αρχή της ιστορίας "Το φλάουτο με τα έξη στρούμπφ" (όπως ακριβώς το γράφω) του Πεγιό (Peyo),

• την ιστορία "Πανικός στο θέατρο" (ουσιαστικά ένα πραγματικό γεγονός σε μορφή δραματοποιημένου, σχεδιασμένου "ντοκιμαντέρ"),

• την αρχή της πολύ ενδιαφέρουσας ιστορίας "Τρίχας και Γλόμπος" των Ντε Ροζυ και Ντε Βιλλ (De Rosy & De Will), (ιδού ένα δείγμα: ο Τρίχας και ο Γλόμπος είναι οι τύποι στο τελευταίο καρεδάκι)

• μια στήλη βιβλιοκριτικής και δισκοκριτικής,

• ενα διήγημα της Δανάης Τσουκαλά με τίτλο "Το άτακτο άστρο",

• την αρχή της υπέροχης ιστορίας "Αυγή και Οδυσσέας" του Σερόν (Seron), με ήρωες ένα ζεύγος κενταύρων της σύγχρονης εποχής,

• την αρχή της ιστορίας "Γιόκο Τσούνο" του Ροζέ Λελούπ (Roger Leloup),

• την αρχή της ιστορίας "Τζέρρυ Σπρινγκ" του Ζιζέ (Jije),

• την αρχή της ιστορίας "Το ποδολάχανο" του Μαρουλάκη που διηγείται την υποτιθέμενη εφεύρεση του ποδοσφαίρου από τους αρχαίους Αθηναίους!

• Το οπισθόφυλλο έχει μια αυτοτελή μονοσέλιδη ιστοριούλα με τον "Γκαστόν τον γκαφατζή",

• Στα δε εσωτερικά των εξωφύλλων δίνονται με ευχάριστο τρόπο πληροφορίες σχετικές με φυσική, γεωγραφία, ιστορία και μουσική, ενώ προτείνεται ένα πείραμα που δείχνει στα παιδιά τί είναι ο στατικός ηλεκτρισμός.

Το μόνο που λείπει από το τεύχος είναι η διπλή αφίσα με Καράτε Κιντ και Γιουρύθμικς! Τι κρίμα...

Σε αυτό το θρεντ μπορείτε να δείτε τρία εξώφυλλα του περιοδικού. Σύντομα όμως σκοπεύω να δημιουργήσω θρεντ ειδικά για την Αστραπή (το αξίζει!!!) και να μεταφέρω αυτές τις πληροφορίες εκεί, διότι παραείναι λεπτομερείς και άσχετες με το παρόν θρεντ των συναντήσεων.

Τέλος, είχα μαζί μου και το πολύ χιουμοριστικό ταμπλό του επιτραπέζιου παιχνιδιού "31 μέρες και πάάάει ο μισθός...."

Αν θέλετε τα ξαναφέρνω και στην επόμενη συνάντηση, μαζί με άλλα που θα βρω καταχωνιασμένα σε πατάρια και άλλα απόκρυφα σημεία του σπιτιού... :)
 
ζηλεψαααααα!!!!!!!!!εχασα ε!!! και φαι ,την προηγουμενη δεν ειχε,γιατι?

θελω και εγω κινεζικο,παιδια ειχα καποια προβληματα τις προηγουμενες μερες(απλα υγειας) αλλα τωρα ολα καλα,μπραβο παιδια που περασατε καλα!

θα τα πουμε σιγουρα next time!!
 
Φτου!Αχ ρε....πως έλειψες ρε akmakaaaaaaaaa!
 
Κυρίες και κύριοι!

Σας υπενθυμίζω ότι στο τέλος της εβδομάδας θα πραγματοποιηθεί η εορταστική συνάντηση των μελών της Θεσσαλονίκης. Εγώ προτείνω Πέμπτη 3 ή Παρασκευή 4 Ιανουαρίου, πάλι κάπου κεντρικά, και πάλι νωρίς (κατά τις πέντε δηλαδή) για να τα κάνουμε όλα με την ησυχία μας: καφέ, κόψιμο πίτας και, για όσους θέλουν, βραδινό φαγητό ή μεζέ μετά ζύθου. Και επίσης να πάμε σε μέρη όπου θα ακουγόμαστε μεταξύ μας, μιας και θα είμαστε περισσότεροι από την τελευταία φορά (έτσι φαντάζομαι τουλάχιστον...). Αναμένονται προτάσεις!
 
Χρόνια πολλά παιδιά και καλή χρονιά.

Κάντε μπρε παιδιά την συνάντηση μετά τις 9 το βράδυ, για να μπορέσω να έρθω και εγώ.:nervous:

Αλλιώς θα κλαίω για όλη την χρονιά, και ο starbuck θα τρώει καμένα και μουσκεμένα από τα δάκρυα μου σαν φυστίκι από εδώ και πέρα.:biglaugh:
 
maxcomgr είπε:
Χρόνια πολλά παιδιά και καλή χρονιά.
Κάντε μπρε παιδιά την συνάντηση μετά τις 9 το βράδυ, για να μπορέσω να έρθω και εγώ.:nervous:

Αλλιώς θα κλαίω για όλη την χρονιά, και ο starbuck θα τρώει καμένα και μουσκεμένα από τα δάκρυα μου σαν φυστίκι από εδώ και πέρα.:biglaugh:
:eek: καμένα και μουσκεμένα;!! no man alive could bear this.. it would be hell on earth!! :D
 
Λοιπόν..ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...Να πούμε για πέμπτη η παρασκευή?Απόγευμα η βράδυ...
 
Να πούμε Πέμπτη μιας και ο Sofologiotatos φεύγει Σάββατο και απόγευμα ώστε να έχουμε το περιθώριο να χαρούμε πολλές και διαφορετικές δραστηριότητες.Όσοι δεν μπορούν τότε,έρχονται αργότερα.Η βασιλόπιτα θα κοπεί μόνο όταν θα έχουν συγκεντρωθεί όλα τα μέλη που θα δηλώσουν συμμετοχή.Όσο για το ρετρό δωράκι,ακόμα το επεξεργαζόμαστε...:whothehell:
 
Σωστή η Candy! Πράγματι μπορούμε να ξεκινήσουμε νωρίς και να το κρατήσουμε κάμποσες ώρες, ώστε όποιος μπορεί να έρχεται όποτε θέλει. Λοιπόν!!: Πέμπτη 3 Ιανουαρίου 2008, ώρα έξι το βραδάκι (18:00) αλλά πού; Πλατεία Αριστοτέλους, ξανά στο καραβάκι; Μήπως Τσιμισκή και Γούναρη ("Ναυαρίνου"); Καμάρα; Κάτι άλλο;

Όσον αφορά το δώρο, έχω μια ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά θα την γράψω αύριο διότι αυτή τη στιγμή χρειάζομαι επειγόντως ύπνο...
 
Προτείνω Πεμπτη στις 18:00 στο καραβακι στην Αριστοτελους. Πρωτα μπορουμε να παμε για καφε στην Αριστοτελους -εκει που πηγαμε την προηγουμενη φορα ηταν πολυ ωραια γιατι δεν ειχε τερμα την μουσικη και ανετα κουβεντιαζαμε. Για μετα, μπορουμε να παμε για καμια μπυρα στα Λαδαδικα -που ειναι κοντα- ή οπουδηποτε αλλου αποφασισουμε επιτοπου. Για δωρο για την πιτα να προτεινω playmobil? Ειναι ρετρο και μπορουμε να τα βρουμε σχετικα ευκολα ακομα και σημερα. Τι λετε?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα