Συνέντευξη "σοκ" του Γιάννη Γκιωνάκη (1994)

alkis21 είπε:
Η Wikipedia αναφέρει: Laurence Olivier stated about her portrayal of Eva Peron in the Rice-Webber musical Evita (1981): "the best Evita I have seen".
Τώρα βέβαια μπορεί να είναι και αστικός μύθος...
μα πως γινεται να ειναι μυθος εφοσον το αναφερει ο ιδιος στο βιβλιο του? ετσι δεν ειπωθηκε?
 
το θέμα το έχω ψάξει πάρα πολύ και χωρίς να υπάρχει κάτι απόλυτα εξακριβωμένο έχω διαβάσει-ακούσει κατα καιρούς

-οτι ο Βλάσσης είχε πάρει βραβείο ως ο καλύτερος Τσέ του κόσμου

-οτι στην Αλίκη στάλθηκε χρυσή πλακέτα για την καλύτερη Εβίτα

-οτι όταν ανέβασε την παράσταση η Αλίκη οι ξένοι εντυπωσιασμένοι άλλαξαν το τέλος στο εξωτερικό και το έκαναν σύμφωνα με το τέλος της Αλίκης

-έχω δεί με τα μάτια μου τον ξένο παραγωγό της Εβίτα(σε μια εκπομπή)να αναφέρει χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων ''όσοι έχετε την ευκαιρία να δείτε την Αλίκη να το κάνετε γιατί κάποτε θα λέτε έχω δει τη Βουγιουκλάκη να παίζει την Εβίτα...''

-οτι μετά την Εβίτα της της έδωσαν όλα δικαιώματαγια το σύνολο των έργων τους...

-και οτι ο Ολίβιε την χαρακτηρισε την καλύτερη Εβίτα...

τώρα τι είναι αλήθεια τι ψέμα δεν το ξέρω πάντος είμαι και βέβαιος πως η Αλίκη δεν είχε την ανάγκη να διαδίδει ψέματα και αν δεν το έκανε εκείνη δεν είχε λόγο να το κάνει κανένας άλλος...άρα πρέπει να είναι αλήθεια...αυτό που μπορώ εγώ ο ίδιος να πω (δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός)είναι πως για μένα ήταν η ποιό λαμπερή και όμορφη Εβίτα...

συγνώμη που σας παρέσυρα εκτός θέματος!!!αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει να ανοίξουμε ένα θρεντ με αυτό το θέμα γιατί εγώ δεν ξέρω να το κάνω...πιστεύω θα είναι ενδιαφέρον!!!
 
dimitri10b είπε:
το θέμα το έχω ψάξει πάρα πολύ και χωρίς να υπάρχει κάτι απόλυτα εξακριβωμένο έχω διαβάσει-ακούσει κατα καιρούς-οτι ο Βλάσσης είχε πάρει βραβείο ως ο καλύτερος Τσέ του κόσμου

-οτι στην Αλίκη στάλθηκε χρυσή πλακέτα για την καλύτερη Εβίτα

-οτι όταν ανέβασε την παράσταση η Αλίκη οι ξένοι εντυπωσιασμένοι άλλαξαν το τέλος στο εξωτερικό και το έκαναν σύμφωνα με το τέλος της Αλίκης

-έχω δεί με τα μάτια μου τον ξένο παραγωγό της Εβίτα(σε μια εκπομπή)να αναφέρει χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων ''όσοι έχετε την ευκαιρία να δείτε την Αλίκη να το κάνετε γιατί κάποτε θα λέτε έχω δει τη Βουγιουκλάκη να παίζει την Εβίτα...''

-οτι μετά την Εβίτα της της έδωσαν όλα δικαιώματαγια το σύνολο των έργων τους...

-και οτι ο Ολίβιε την χαρακτηρισε την καλύτερη Εβίτα...

τώρα τι είναι αλήθεια τι ψέμα δεν το ξέρω πάντος είμαι και βέβαιος πως η Αλίκη δεν είχε την ανάγκη να διαδίδει ψέματα και αν δεν το έκανε εκείνη δεν είχε λόγο να το κάνει κανένας άλλος...άρα πρέπει να είναι αλήθεια...αυτό που μπορώ εγώ ο ίδιος να πω (δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός)είναι πως για μένα ήταν η ποιό λαμπερή και όμορφη Εβίτα...

συγνώμη που σας παρέσυρα εκτός θέματος!!!αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει να ανοίξουμε ένα θρεντ με αυτό το θέμα γιατί εγώ δεν ξέρω να το κάνω...πιστεύω θα είναι ενδιαφέρον!!!
τα παραπανω ισχυουν στο ακαιρεο και ειναι γνωστα και εξακριβωμενα...
 
Πωωωω... τι ειναι αυτα ρε?8) Σοκαριστικες οι αποκαλυψεις του Γκιωνάκη! :eek:
 
Η συνεντευξη είναι "καφενειακού", κουτσομπολιστικου περιοδικού- επιπέδου και απαραδεκτη για δημοσίευση απο σοβαρό έντυπο. Στις συνεντέυξεις ακούγονται πολλά of the record πράγματα, το οποία o επαγγελματίας δημοσιογράφος θα τα φιλτράρει, θα προεγκριθούν απο τον εκδότη και μετά θα δημοσιευθούν. Η όλη συνεντευξή μοιάζει να είναι σε ένα Off the record ύφος. Δεν με σοκάρει καθόλου η συνέντευξή ουτε έμαθα κάτι ουσιαστικό διαβάζοντας την. Τέτοιοι διάλογοι γίνονται συχνά απο αντροπαρέες. Ειδικά οταν έφτασε ο λόγος για μεγέθη μορίων, αυτο μου θύμισε κουβέντες εφήβων σε καφετέρεια. Επίσης δεν θεωρώ τον Γκιωνάκη κάποιο ιδιαίτερο κωμικό ταλέντο, υπήρχαν πολλοί καλύτεροι στην γενιά του. Αυτο βεβαια είναι προσωπική γνώμη μιας και συνήθως δεν μου αρέσουν οι καρικατουροχαρακτήρες που παρελάζουν από ταινία σε ταίνια. Μπράβο του πάντως που

Όσον αφορά τα διεθνής "βραβεία" και αναγνώρισή που έχουν αποκτήσει κάποιοι προαναφερθησες ηθοποιοί θα ήθελα να προσθέσω και μερικά ακόμη:

-H Greta Garbo σε μια συνεντευξή της, λίγο πριν πεθάνει, είχε αναφέρει " νομίζετε οτί είμαι η καλυτερη Anna Karenina ολων των εποχών? Προβλέπω οτί σε μια 5ετία, μια υπερτάλαντη ελληνίδα ηθοποιός ονοματι Μιμή Ντενήση θα με επισκιάσει με την απόδοση της"

- Ο Laerance Olivie αναφέρει στο βιβλίο του επίσης οτί η νούμερο ένα ερμηνεία "γυφτου" όλων των εποχών είναι του Μιχάλη Μόσιου
 
Δεν φανταζόμουνα ότι ο Γκιωνάκης έδωσε τέτοια συνέντευξη :)

Την ιστορία με την Κοζανιτά τη θυμάμαι καλά. Κανείς δεν είχε πιστέψει τότε ότι ο Γκιωνάκης ήταν αθώος, κι ας αθωώθηκε από το δικαστήριο. Εϊχε τους καλύτερους δικηγόρους, δούλεψε και ένας οχετός εναντίον της Κοζανιτά, νομίζω άλλαξε κι αυτή την κατάθεσή της, και τη σκαπούλαρε.

Όσο για τη συνέντευξη, γούστο του και καπέλλο του να καυχιέται για τα κατορθώματά του (λες και το υποτιθέμενο μέγεθος του οργάνου του ήταν αποτέλεσμα κάποιων δικών του πράξεων ή επιλογών και όχι κάτι που είχε από τη φύση...) Αλλά βρίσκω απαράδεκτο να σχολιάζει τον "εξοπλισμό" άλλων συναδέλφων του. Για τον εαυτό του ας έλεγε ό,τι ήθελε. Ακόμη και για συναδέλφους του, αν σχολίαζε πράγματα προφανή (π.χ. το ύψος του Ρϊζου). Αλλά προσωπικές λεπτομέρειες αυτού του είδους για άλλα άτομα ήταν απαράδεκτο.

Και θα μπορούσε να τον ρωτήσει κανείς, μια που αναφέρεται σε "κύναιδους" (ο αμόρφωτος δημοσιογράφος δεν ήξερε καν ότι ο ρατσιστικός όρος "κίναιδος" θα πει "αυτός που κινεί την αιδώ" και γράφεται με ιώτα κι όχι ύψιλον λες και έχει σχέση με σκυλιά), "Πού ξέρετε κύριε Γκιωνάκη πόση την έχει ο Παπαμιχαήλ και μάλιστα εν ώρα λειτουργίας και όχι ηρεμίας? Σας [edit]?"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas είπε:
"Πού ξέρετε κύριε Γκιωνάκη πόση την έχει ο Παπαμιχαήλ και μάλιστα εν ώρα λειτουργίας και όχι ηρεμίας? Σας [edit]?"
Χαχαχαχαχαχαχαχαχ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρατσιστικος ορος το "κιναιδος"????

που σαι ρε Μαλβινα απο μια μερια...
 
elephadas είπε:
"Πού ξέρετε κύριε Γκιωνάκη πόση την έχει ο Παπαμιχαήλ και μάλιστα εν ώρα λειτουργίας και όχι ηρεμίας? Σας [edit]?"
Καλά, δεν χρειάζεται να βρίζουμε μακαρίτη άνθρωπο, για κάποιες άτυχες δηλώσεις του...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η συνέντευξη είναι εκτός ορίων. Θα έπρεπε ίσως ο πραγματικά καλός δημοσιογράφος που την πήρε να έχει "προστατέψει" τον Γκιωνάκη, αφαιρώντας κάποια επίμαχα σημεία.

Όσο για τις υποτιθέμενες αναφορές του Λόρενς Ολίβιε στον Γκιωνάκη και στην Αλίκη, ανήκουν όντως, όπως υπαινίχθηκε κάποιος φίλος πιο πάνω, στη σφαίρα του αστικού μύθου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επική συνέντευξη από τον Αείμνηστο John.
 
Ρε παιδιά,

οσο και να έχουμε μεγαλώσει με ταινίες τους, μερικοί ηθοποιοί είναι υπερεκτημημένοι - γνώμη μου ο γκιωνάκης και κάποια άλλα ονόματα που αναφέρονται.

Τώρα όσον αφορά για την συνέντευξη σιγά τα ωά. Εγώ δεν σοκαρίστηκα.

Σιγά να μην την είχε τόση ο Γκιώνης, ή ο Ρίζος η ο Παπ (και σιγά να μη κρατούσε μαχαίρι ο Φούντας).

Αυτά (μαζί με τα άλλα ωραια περί Λόρενς Ολιβιέ) είναι σίγουρα αστικοί μύθοι που το "κύκλωμα" της εποχής τους φρόντιζε να αναπαράγει.

Ας μην ξεχνάμε ότι ο Γκιωνάκης δεν ήτανε και κάνας ηθοποιός μεγάλης εμβέλειας (για μπουφονικούς ρόλους καλός ήτανε αλλά μέχρι εκεί - βέβαια μας έχει δώσει 2-3 καταπληκτικές ΤΟ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΓΑΝΤΙΑ ΤΟΝ ΑΧΟΡΤΑΓΟ και ΤΟ ΣΤΡΑΒΟΞΥΛΟ), αλλά όπως και πολλοί εκείνης της εποχής άτομα της πιάτσας με εκφράσεις και τρόπους μάλλον χύμα και χυδαίους στην προσωπική τους ζωή. Και φυσικά όπως και ο -καλύτερός του στις ερμηνείες - Ρίζος μας έχουν δώσει και πολλές μούφες ταινίες - αρπαχτές που απλά δεν βλέπονται - ούτε και ως cult (φυσικά για λόγους βιοπορισμού).

Όπως και να χει το άλλο με εκείνη που μπιστόλισε (αλλά δεν σκότωσε) το είχα ακούσει και εγώ (υπάρχει και κάποιο βίντεο ρετρό από το δικαστήριο κάπου νομίζω) τον βγάλανε λάδι τον μέγα μπίχτη (γέλια)
 
johnalepou είπε:
Από το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ (από το προσωπικό μου αρχείο)Διαβάστε κυρίως την ιστορία στο δεξί μέρος και τα σχόλια για Παπαμιχαήλ και Ρίζο στο τέλος





Δεν μπορω να διαβασω τα γραμματα αυτα ακομα και με μεγενθυνση δεν φαινονται καθαρα... δεν καταλαβαινω γιατι? ειπε κατι τοσο σοκαριστικο??
 
Ναι, ειπε πολλα και διαφορα ακρως σοκαριστικα.
 
Κλικαρε την εικονα και αποθηκευσε την για να μπορεσεις να κανεις ζουμ.
 
ρε παιδια μπορει καποιος να γραψει τι ελεγε εστω και με λιγα λογια ειμαι πολυ περιεργος
 
herc είπε:
ρε παιδια μπορει καποιος να γραψει τι ελεγε εστω και με λιγα λογια ειμαι πολυ περιεργος
Περιέγραφε τις εμπειρίες του με μια ιερόδουλη, με αρκετά ωμές εκφράσεις. Επίσης έκανε λόγο για τα " προσόντα" κάποιων συναδέλφων του...
 
Όλα καλά και άγια αυτά που όλοι αναφέρατε παραπάνω αλλά δε διερωτηθήκατε πως ο αείμνηστος είχε άποψη των μεγεθών των γεννητικών οργάνων των συναδέλφων του? Συμμετήχαν μήπως σε ομαδικά όργια ή είχαν άλλη εμπειρία αναμεταξύ των; Ιδού η απορία.

Επίσης εκεί που αναφέρει για το ότι η ιερόδουλη χάρηκε που δέχτηκε μια καλλιτεχνική ..... έχει σχέση με το...γκουχ γκουχ... καλλιγραφία που λεν?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ (από το προσωπικό μου αρχείο)

Διαβάστε κυρίως την ιστορία στο δεξί μέρος και τα σχόλια για Παπαμιχαήλ και Ρίζο στο τέλος


Την έχετε ακόμη αυτή τη συνέντευξη; Για να τη διαβάζαμε κι εμείς... :D
 
Απο το αρχείο του κ. Νίκο Μαστοράκη :

ίσως να είναι και η τελευταία συνέντευξη του αξέχαστου Γιάννη Γκιωνάκη..


Πρόσφατα είχα διαβάσει και δυο πολύ αποκαλυπτικά άρθρα εδώ και εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα