Συνέντευξη "σοκ" του Γιάννη Γκιωνάκη (1994)

alkis21 είπε:
Ταπεινή μου άποψη: Κατωτάτου επιπέδου συνέντευξη, τόσο από πλευράς δημοσιογράφου όσο και από πλευράς ηθοποιού. Άλλο το "τα λέω έξω από τα δόντια" και άλλο το άξεστο και το πεζοδρομιακό. Και μόνο ακομπλεξάριστα δεν θα τα χαρακτήριζα τα λόγια του, αντίθετα διακρίνω απύθμενα κόμπλεξ. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η άποψή μου.
+1 Ακριβως ετσι.
 
Δεν ξέρω άμα φταίει ή δεν φταίει ο Γκιονάκης ή αν τα είπε καλά χύμα. Αλλά το θέμα του περιοδικού δεν είναι το ποιές π*δ*ξε και πόση την έχουν οι ηθόποιοι. Θα μπορούσε ο δημοσιογράφος να δείξει στο άρθρο το πόσο γυναικάς είναι ο ηθόποιος χωρίς να αναφέρει λεπτομέρειες.

Θα συμφωνίσω με τον Άλκη ότι η συνέντευξη είναι κατωτάτου επιπέδου. Όχι επειδή σοκάρει ή προκαλεί κτλ απλά επειδή ξεφεύγει του σκοπού της.
 
Ως γνωστόν, όταν μεγαλώνεις και προχωράς ηλικιακά, μωραίνεις. ;) Τον δικαιολογώ. Ν'ακούσετε εναν γείτονα και οικογενειακό φίλο που κοντεύει τα 90, τι λέει. Τεσπα. Φοβερός ηθοποιός, και κρατάω μονο αυτό.
 
Σε τηλεοπτική εκπομπή πριν χρόνια την οποία παρουσίαζε ο Γ.Τράγκας (δεν θυμάμαι πού και τι άλλο γινόταν, ούτε ποιά εκπομπή ήταν) είχε καλεσμένο τον Γκιωνάκη.

Λοιπόν, θυμαμαι ότι είχε πει χαρακτηριστικά για τον Ρίζο (o Γκιωνάκης)

"όλοι π***σαν στο 'έτσι' " (κάνει μια χειρονομία)

"ο Ρίζος ήταν ο μόνος που π**ε στο 'έτσι' " (κάνει άλλη χειρονομία).

Το είπε αυτό σε ζωντανή εκπομπή στον Τράγκα και σε ώρες υψηλής τηλεθέασης.

Στο παρόν, είναι απαράδεκτοι και ο ηθοποιός και ο δημοσιογράφος.

Gyubrush είπε:
+1 και από εμένα. Καλύτερα να μην σχολιάσω περισσότερο διότι δεν θα πω ευχάριστα πράγματα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κακά τα ψέμματα, οι περισσότεροι ηθοποιοί δεν είναι και οι καλύτεροι η σταθερότεροι χαρακτήρες. Και φυσικά καμμία σχέση δεν έχουν, με την εικόνα που βγάζουν στο πανί. Θυμάμαι και κάτι συνεντεύξεις της Σπεράντζας Βρανά...εκεί ήταν πραγματικά να σηκώνεται η τρίχα!
 
σαν πρωτη εντυπωση δεν μου αρεσε αυτο που διαβασα...και σαν δευτερη επισης...ανεπιτρεπτο απο ολες τις σκοπιες
 
Σιγα το σοκ ρε παιδια...

Απλα εκμεταλευομενος το οτι πλεον ειχε κανει τον κυκλο του και φυσικα την ηλικια του, εδωσε μια συνεντευξη χωρις να νοιαζεται αν ειναι πολιτικα ορθος ή οχι. Χαμηλου επιπεδου? μπορει, αλλα αυτο μου φαινεται ειναι πολυ πιο κοντα στον πραγματικο Γκιωνακη. Αν ησουν φιλος του και τα πινατε σε ενα τραπεζι, ετσι θα σου μιλαγε, οποτε αποτυπωνεται καλυτερα ο ανθρωπος και λιγοτερο ο αστερας.

Δεν ξερω εγω ετσι το βλεπω. Προτιμω κατι αληθινο κι ας μην μ'αρεσει απο κατι ψευτικο και φτιασιδομενο. Για παραδειγμα λατρευω τα ανεκδοτα μπινελικια του Καραισκακη. Αυτα για τα οποια ποτε δεν μας ειπαν στο σχολιο, με το που τα διαβαζεις ομως, περα απο το γελιο, παιρνεις μια ζωντανοτερη εικονα του ανθρωπου.
 
Εμένα πάντως μου άρεσε ιδιαίτερα η συνέντευξη.

Και νομίζω πως στους περισσότερους άντρες αρέσει η ιδέα να μην τους ζητήσει χρήματα μια επαγγελματίας.

Από την άλλη, για να πεις ότι πραγματικά σέβεσαι τις γυναίκες, πρέπει να τις σέβεσαι όλες ανεξαιρέτως. Και ο Γκιωνάκης καταλαβαίνω (από την συνέντευξη, όσο γίνεται) ότι τις σεβόταν πραγματικά.
 
Vag είπε:
Και νομίζω πως στους περισσότερους άντρες αρέσει η ιδέα να μην τους ζητήσει χρήματα μια επαγγελματίας.
Αυτό αυτομάτως αναιρεί κάθε έννοια επαγγελματισμού. :p

Vag είπε:
Από την άλλη, για να πεις ότι πραγματικά σέβεσαι τις γυναίκες, πρέπει να τις σέβεσαι όλες ανεξαιρέτως. Και ο Γκιωνάκης καταλαβαίνω (από την συνέντευξη, όσο γίνεται) ότι τις σεβόταν πραγματικά.
Την ίδια συνέντευξη διαβάζαμε;;;; 8)
 
Maddog είπε:
Την ίδια συνέντευξη διαβάζαμε;;;; 8)
Ε πως αφού τελικά έκατσε στην επαγγελματία για να μην την κακοκαρδίσει... έδειξε ήθος και σέβας προς τις γυναίκες... :rofl:
 
V.I.Smirnov είπε:
Σε τηλεοπτική εκπομπή πριν χρόνια την οποία παρουσίαζε ο Γ.Τράγκας (δεν θυμάμαι πού και τι άλλο γινόταν, ούτε ποιά εκπομπή ήταν) είχε καλεσμένο τον Γκιωνάκη.
Ασχετο με το θεμα: νομιζω ηταν ενα Κυριακατικο σοου που εκανε o Τραγκας γυρω στο 1996 στα προτυπα των Ιταλικων της εποχης, αλλα ειχε μεσα και τοκ-σοου φαση.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα που ελεγε "στην επομενη σελιδα του τηλεπεριοδικου μας..." γιατι ηθελε να κανει ξεκαθαρο οτι δεν ειναι σοουμαν :D

αν θυμαται κανενας τιτλο..
 
Τι καφρίλα ήταν αυτή που διάβασα βραδιάτικα;...

Ότι είπε ο Άλκης.
 
τον Maddog είπε:
Την ίδια συνέντευξη διαβάζαμε;;;; 8)
Αφού λέει:

Δεν εκμεταλλεύτηκα ποτέ το θέατρο για να βγάλω γυναίκα...Ούτε το χέρι δεν τους έπιανα... τις σεβόμουνα τις πρωταγωνίστριες. Όλες, γενικά...
Επίσης το:
Δεν ξέρω γιατί και ούτε μπορούσε να το καταλάβει κανένας. Τα λουλούδια που μου έρχονταν στο καμαρίνι, δεν τα λάβαινε ούτε ο πρώτος ζεν-πρεμιέ.
...μου δίνει αυτή την αίσθηση.
Και εννοείται ότι ο τρόπος που τα είπε, ειδικά σε κοινό περιοδικού, ήταν απαράδεκτος (μη με παρεξηγήσετε κιόλας).
 
Rakeesh είπε:
Ασχετο με το θεμα: νομιζω ηταν ενα Κυριακατικο σοου που εκανε o Τραγκας γυρω στο 1996 στα προτυπα των Ιταλικων της εποχης, αλλα ειχε μεσα και τοκ-σοου φαση.
αν θυμαται κανενας τιτλο..

Ναι, αυτό πρέπει να ήταν διότι η εποχή ήταν τότε που είπες.

Και εκεί είπε ο Γκιωνάκης τα ανεκδιήγητα για τον Ρίζο που ανάφερα.

Αλλά δεν χρειάζεται να θυμόμαστε - εγώ τουλάχιστον - τίποτε περισσότερο.

Και δεν είναι άσχετο με το θέμα : σε αμφότερες τις περιπτώσεις την ίδια συμπεριφορά είχε (ο Γκιωνάκης)....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου θα πω τα εξής. Σημασία έχει στη ζωή να φτιάξουμε ένα καλό όνομα, ώστε να μην μας κακολογούν όταν θα έχουμε ήδη πεθάνει. Και ένας καλός λόγος από τους άλλους, σημαίνει πως κερδίσαμε από μια άποψη την ασχήμια του θανάτου! Διότι δεν αρκεί να μιλούν για μας, αλλά το τι λένε! Τα διάσημα πρόσωπα -στην περίπτωση αυτή του καλλιτεχνικού χώρου- θα πρέπει να προσέχουν περισσότερο, επειδή ακριβώς είναι διάσημα και γίνονται πιο εύκολα παραδείγματα προς μίμηση, κυρίως για εκείνους που τους θαυμάζουν. Αν όχι παραδείγματα, τότε σίγουρα ο κόσμος πιστεύει στο χαρακτήρα εκείνο που ο καλλιτέχνης δείχνει μπροστά στο κοινό. Και βέβαια εκείνοι που ξέρουν να υποκρίνονται καλύτερα, είναι όσοι ανήκουν στον χώρο του τραγουδιού και του θεάτρου, διότι και οι δύο αυτές μορφές τέχνης σχετίζονται με την υποκριτική. Η ερμηνεία ενός ρόλου ή ενός τραγουδιού απαιτεί την ταύτιση του καλλιτέχνη με κάτι που πολλές φορές δεν είναι ο ίδιος! Αυτό σημαίνει πως δείχνουν ευκολότερα έναν χαρακτήρα, τον οποίο τις περισσότερες φορές δεν αντιπροσωπεύουν στην πραγματική τους ζωή. Ακόμη και ο Δημήτρης Χόρν είχε πει πως είχε προδώσει όλους τους ρόλους που είχε παίξει!

 


Εννοείται πως συμφωνώ με τον Άλκη.


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Ταπεινή μου άποψη: Κατωτάτου επιπέδου συνέντευξη, τόσο από πλευράς δημοσιογράφου όσο και από πλευράς ηθοποιού. Άλλο το "τα λέω έξω από τα δόντια" και άλλο το άξεστο και το πεζοδρομιακό. Και μόνο ακομπλεξάριστα δεν θα τα χαρακτήριζα τα λόγια του, αντίθετα διακρίνω απύθμενα κόμπλεξ. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η άποψή μου.
Θα συμφωνήσω και εγώ !

Από τη μικρή μου "πείρα" με τις συνεντεύξεις, οι περισσότεροι καλλιτέχνες μας έκαναν ορισμένες δηλώσεις

που ήταν και "σοκαριστικές" και "πιασάρικες".

Ακόμα όμως και όσοι μας είπαν "δημοσιεύστε τις, δε μασάω", εμείς (ως ομάδα συνεντεύξεων)

προτιμήσαμε να τις κρατήσουμε για εμάς.

Στόχος μιας συνέντευξης είναι να ενημερώσει και να ψυχαγωγήσει.

Καλό είναι και το "σοκ", αλλά όχι απλά για να υπάρχει.

Μόνο αν έχουν κάποιο νόημα οι "σοκαριστικές" δηλώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί δεν μπορώ να την διαβάσω/δω;;;;

Όχι τπτ άλλο αλλά διάβασα τα σχόλια των υπολοίπων και με έχει φάει η περιέργεια!

:eek: o_Oo_O
 
Γιατι η φωτο ηταν ανεβασμενη στο imageshack.us και εληξε η περιοδος που την κραταει ο server τους.
 
Paspartoo είπε:
Γιατι η φωτο ηταν ανεβασμενη στο imageshack.us και εληξε η περιοδος που την κραταει ο server τους.
[edit]

θενκς πολύ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα