Συντήρηση διάφορων βιντάζ κούκλων (εκτός Bibi-bo)!

D@redevil

Retired Admin
Αντιδράσεις
277
Όσο δε μ' ενδιέφεραν οι κούκλες, όταν ήμουν μικρή, τόσο "κρέμομαι" από τα posts σου κάθε φορά! :D Τι να πω - χαρά που θα κάνει η μάνα μου, που το είχε καημό να κοιτάξω με τέτοιο θαυμασμό κούκλα! :D :D

Επειδή μπορώ να φανταστώ τι γινόταν κάθε φορά που έβαζες λάθος το μηχανισμό (κουνούσες χέρι --> πετάγονταν τα πάντα --> φτου κι απ' την αρχή!) - μόνο γι' αυτό: :bow:

Φυσικά η παρουσίαση -όπως πάντα- είναι εκπληκτική! (Ξανά)Τι να πω! :thumbup:

P.S. Αυτή σου η φράση:

[...]να τοποθετησω τα διαφορα κομματακια του μηχισμου σωστα ωστε η κουκλα να ξαναγινει Dancing αντι να μοιαζει σαν να επαθε λουμπαγκο
Όλα τα λεφτά! :biglaugh:

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.872
θαυματα εκανες και παλι χρυσοχερα Αναστασια αφου με την τεραστια υπομονη σου και την αγαπη σου εδωσες ζωη σε μια διαλυμενη μικρη Dawn και την εκανες ολοκαινουρια :bow: :bow: :bow: :bow: πολλα συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!!

mytinyworld

RetroNuts!
Αντιδράσεις
50
Απλά υποκλίνομαι Αναστασία μου!!! :bow:

Αλλη μια κουκλίτσα επέστρεψε στις παλιές τις δόξες! Χίλια μπράβο!

soufle

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
5
Δεν υπάρχεις βρε Αναστασάκι μου!!!! Η κούκλα έγινε καινούρια χαρά στο κουράγιο σου να παλεύεις με τα τσιμπιδάκια και τα ελατήρια!! Και πάλι μπράβο!!! :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
82
Έχω διαβάσει σε διάφορα site ότι μπορείς να καθαρίσεις τις κούκλες βάζοντάς τις σε μαξιλαροθήκες και μετά στο πλυντήριο.Μ' αυτό τον τρόπο και καθαρίζουν και δεν παθαίνουν και κάτι. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

mytinyworld

RetroNuts!
Αντιδράσεις
50
spirtoulis είπε:
Έχω διαβάσει σε διάφορα site ότι μπορείς να καθαρίσεις τις κούκλες βάζοντάς τις σε μαξιλαροθήκες και μετά στο πλυντήριο.Μ' αυτό τον τρόπο και καθαρίζουν και δεν παθαίνουν και κάτι. Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Ναι, αλλά πάντα βγαίνουν από τη μαξιλαροθήκη, οπότε είναι σαν να τις πλένεις χωρίς. Πρόσφατα έπλυνα κάτι λούτρινα αρκουδάκια κλπ στο πλυντήριο στους 30, στο γρήγορο πρόγραμμα και δεν έπαθαν το παραμικρό. Αλλά οι πλαστικές κούκλες θέλουν σαπούνισμα και τρίψιμο.

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
82
Τις πλαστικές που έχω αγοράσει και ήταν μεταχειρισμένες τις έπλενα στο χέρι. Επειδή όμως δεν έχω βιτρίνα να της βάλω και όσο και να της ξεσκονίζεις, τουλάχιστον μία φορά το χρόνο θέλουν πλύσιμο, γι'αυτό ρώτησα για το πλυντήριο. 'Αμα όμως βγαίνουν από την μαξιλαροθήκη, υπάρχει κίνδυνος να ξεβάψουν τα χρώματα στο πρόσωπο.

mytinyworld

RetroNuts!
Αντιδράσεις
50
Ισως να έπιανες τις μαξιλαροθήκες με παραμάνες. Αλλά και πάλι, δεν ξέρω αν μπορούν να προστατευθούν τα χρώματα που ξεβάφουν με το νερό.

Αναστασια

RetroNuts!
Αντιδράσεις
37
mytinyworld είπε:
Ισως να έπιανες τις μαξιλαροθήκες με παραμάνες. Αλλά και πάλι, δεν ξέρω αν μπορούν να προστατευθούν τα χρώματα που ξεβάφουν με το νερό.
Λοιπον παιδια μου εγω ξερετε τι εκανα? Εραψα στα γρηγορα τις μαξιλαροθηκες γιατι οι παραμανες μου φευγανε! Επισης μια καλη ιδεα ειναι να σταματησεις το πλυντηριο πριν ξεκινησει την φυγοκεντρο (ετσι δεν το λενε στα ελληνικα αυτο το μερος του προγραμματος που γυριζει γρηγορα τα ρουχα για να στιφτουν, δεν θυμαμαι βρε παιδια, καταλαβατε τι λεω)

υγ. εχω καιρο να γραψω στο φορουμ μας... λετε με το που να ηρθα να ειπα πατατα?:burn:

Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα,

Εχθές βρήκα κι εγώ μια παλιά μου κούκλα, ('90-'92) και είπα να ασχοληθώ μαζί της :)

Η κούκλα μου ήταν έτσι:

Μετά από 4 ώρες περίπου... :

Το μόνο που είχα ήταν τα παπουτσάκια !

Χμ... Τελικά καθόλου άσχημη ... :D :D:D

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.872
η κουκλα σου εγινε "του κουτιου" Ξενια!!!

ειναι σαν καινουρια :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

συγχαρητηρια!!!!

Αναστασια

RetroNuts!
Αντιδράσεις
37
Ειναι κατι παραπανω απο ΚΟΥΚΛΑ!!!!!! Απιστευτο ρουχαλακι και στοματακι ροζ!!!! Συγχαρητηρια!!!!! :)

Ξένια είπε:
Καλησπέρα,Εχθές βρήκα κι εγώ μια παλιά μου κούκλα, ('90-'92) και είπα να ασχοληθώ μαζί της :)

Η κούκλα μου ήταν έτσι:

Μετά από 4 ώρες περίπου... :

Το μόνο που είχα ήταν τα παπουτσάκια !

Χμ... Τελικά καθόλου άσχημη ... :D :D:D

Αναστασια

RetroNuts!
Αντιδράσεις
37
Συντηρηση Tressy & Mary Make Up

Επιχειρηση Ρεκτιφιε για κουκλες της American Character Doll Co.

1 μερος.

Μακιγιαζ και μαλλια σε Mary Make Up και Tressy.

Εδω απλα περασα με ενα χερι ακριλικο το παλιο μεικ απ.

Τα μαλλια της Tressy απλα τα χτενισα γρηγορα εναν κοτσο, αλλα μαλλον πρεπει να καθησω να της φτιαξω εναν που να μοιαζει πιο πολυ στον αυθεντικο!

Στην Mary Make Up τωρα. Αν προσεξετε στο μαγουλο της ειχε μια βαθια γρατζουνια και ηταν σαν τον Σημαδεμενο.

Με μια λιμα μανικιουρ της ετριψα σιγα σιγα το βινυλιο και καπως το ισιωσα. Την στουκαρα και με το ρουζ, της εριξα και ενα βαψιμο με ακριλικα χρωματα (εχουμε πει πως τα χρησιμοποιουμε σε προηγουμενα τουτοριαλ), ενα απλο χτενισμα με λιγο τζελ και ετοιμη η Mary Make up μας! Δεν ειναι πολυ βινταζ; :)

2 μερος.

Μεταμοσχευση ποδιου απο Mary Make Up σε Tressy

Η κεντρικη κουκλα που βλεπετε στην φωτογραφια ειναι μια χιλιοβασανισμενη Mary Make Up προσφερε το ποδι στην Tressy (αριστερα)

Η τρυπα στην οποια εφαρμοζε το μπουτι της Tressy ηταν πιο στενη σε σχεση με εκεινη του μπουτιου της Mary Make Up.

Εκοψα λοιπον προσεχτικα γυρω γυρω το πλαστικο και ετσι εφαρμοσα το νεο μπουτι. Για να το κοψω χρησιμοποιησα ενα κοψιδι ή καλυτερα ενα νυστερι.

Αλλαξα και τα 2 μπουτια της γιατι οπως βλεπετε το χρωμα τους ειναι διαφορετικο απο το υπολοιπο σωμα και ετσι τουλαχιστον η διαφορα δεν φαινεται παρα πολυ.

Ετοιμη!

Ετοιμες! :)

angel_grig

KAT Resurrector
Αντιδράσεις
329
Aν και καμμια σχεση με κουκλες,να πω και εγω τα συγχαρητηρια μου στην Αναστασια για τις απιθανες παρουσιασεις και πατεντες που κανει.Οποτε πεφτω πανω σε post της το απολαμβανω!Μπραβο Αναστασια!!

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Αναστασια

RetroNuts!
Αντιδράσεις
37
Φιλε angel_grid σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! :) Μην το λες, ολο και καποια βασανισμενη κουκλα μπορει να πεσει στην υποληψη σου ποτε δεν ξερεις!

Μαθε τεχνη κι αστηνε κι αμα πεινασεις πιαστηνε!

angel_grig

KAT Resurrector
Αντιδράσεις
329
Αναστασια είπε:
Φιλε angel_grid σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! :)
Παρακαλω Αναστασια!Nά'σαι καλα!

Αναστασια είπε:
Μην το λες, ολο και καποια βασανισμενη κουκλα μπορει να πεσει στην υποληψη σου ποτε δεν ξερεις!

Μαθε τεχνη κι αστηνε κι αμα πεινασεις πιαστηνε!
Λες?Να αρχισω και εγω τις πατεντες με ρετροκουκλες???You never know!!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.398
angel_grig είπε:
Λες?Να αρχισω και εγω τις πατεντες με ρετροκουκλες???You never know!!
Να σε δω να επιδιορθωνεις και κουκλες και τι στον κοσμο....:biglaugh::biglaugh:

Αναστασια μου - περα απο την πλακα που κανω με τον Γρηγορη - εχεις κανει καταπληκτικη δουλεια!!!!! :bow: :bow: :bow:

Τα συγχαρητηρια μου!!!! :thumbup:

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
82
Αναστασία τις ξαναζωντάνεψες τις κούκλες. Είσαι πράγματι καλλιτέχνης. Ερώτηση αν το πλαστικό σε μία παλιά κούκλα της ελ γκρέκο ασπρίσει μπορεί να ξαναβαφτεί?

Αναστασια

RetroNuts!
Αντιδράσεις
37
Φιλε stayros, να σαι καλα και σε ευχαριστω πολυ πολυ! #)

Spirtouli δυστυχως αν το χρωμα στο πλαστικο μεταβληθει αυτη ειναι μια αλλαγη εν βαθος, οπότε η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα. Δεν μπορει να βαφτει με τιποτα αμεταβλητο στον χρονο. Υπαρχουν βεβαια ατομα που βαφουν π.χ. τις barbie, με αερογραφο σε ολο τους το σωμα. Αλλα τοτε προκειται για ΟΟΑΚ doll (one of a kind) και οχι για μια κουκλα real vintage που μια τετοια αλλαγη θα της αλλοιωνε την ταυτοτητα.

Αυτος ειναι και ο λογος που οι κουκλες πρεπει να τοποθετουνται μακρυα απο τον ηλιο, την υγρασια, τα καλοριφερ. Σε χωρο δροσερο και στεγνο (σαν τα πατατακια δηλαδη).

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
82
Σε ντουλάπα ήταν σε θήκη, ίσως εκεί την πάτησα. :cry: :cry: 'Ατιμη έλλειψη χώρου.

Μπλουζα