Συντήρηση διάφορων βιντάζ κούκλων (εκτός Bibi-bo)!

Όσο δε μ' ενδιέφεραν οι κούκλες, όταν ήμουν μικρή, τόσο "κρέμομαι" από τα posts σου κάθε φορά! :D Τι να πω - χαρά που θα κάνει η μάνα μου, που το είχε καημό να κοιτάξω με τέτοιο θαυμασμό κούκλα! :D :D

Επειδή μπορώ να φανταστώ τι γινόταν κάθε φορά που έβαζες λάθος το μηχανισμό (κουνούσες χέρι --> πετάγονταν τα πάντα --> φτου κι απ' την αρχή!) - μόνο γι' αυτό: :bow:

Φυσικά η παρουσίαση -όπως πάντα- είναι εκπληκτική! (Ξανά)Τι να πω! :thumbup:

P.S. Αυτή σου η φράση:

[...]να τοποθετησω τα διαφορα κομματακια του μηχισμου σωστα ωστε η κουκλα να ξαναγινει Dancing αντι να μοιαζει σαν να επαθε λουμπαγκο
Όλα τα λεφτά! :biglaugh:
 
θαυματα εκανες και παλι χρυσοχερα Αναστασια αφου με την τεραστια υπομονη σου και την αγαπη σου εδωσες ζωη σε μια διαλυμενη μικρη Dawn και την εκανες ολοκαινουρια :bow: :bow: :bow: :bow: πολλα συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!!
 
Απλά υποκλίνομαι Αναστασία μου!!! :bow:

Αλλη μια κουκλίτσα επέστρεψε στις παλιές τις δόξες! Χίλια μπράβο!
 
Δεν υπάρχεις βρε Αναστασάκι μου!!!! Η κούκλα έγινε καινούρια χαρά στο κουράγιο σου να παλεύεις με τα τσιμπιδάκια και τα ελατήρια!! Και πάλι μπράβο!!! :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 
Έχω διαβάσει σε διάφορα site ότι μπορείς να καθαρίσεις τις κούκλες βάζοντάς τις σε μαξιλαροθήκες και μετά στο πλυντήριο.Μ' αυτό τον τρόπο και καθαρίζουν και δεν παθαίνουν και κάτι. Το έχει δοκιμάσει κανείς?
 
spirtoulis είπε:
Έχω διαβάσει σε διάφορα site ότι μπορείς να καθαρίσεις τις κούκλες βάζοντάς τις σε μαξιλαροθήκες και μετά στο πλυντήριο.Μ' αυτό τον τρόπο και καθαρίζουν και δεν παθαίνουν και κάτι. Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Ναι, αλλά πάντα βγαίνουν από τη μαξιλαροθήκη, οπότε είναι σαν να τις πλένεις χωρίς. Πρόσφατα έπλυνα κάτι λούτρινα αρκουδάκια κλπ στο πλυντήριο στους 30, στο γρήγορο πρόγραμμα και δεν έπαθαν το παραμικρό. Αλλά οι πλαστικές κούκλες θέλουν σαπούνισμα και τρίψιμο.
 
Τις πλαστικές που έχω αγοράσει και ήταν μεταχειρισμένες τις έπλενα στο χέρι. Επειδή όμως δεν έχω βιτρίνα να της βάλω και όσο και να της ξεσκονίζεις, τουλάχιστον μία φορά το χρόνο θέλουν πλύσιμο, γι'αυτό ρώτησα για το πλυντήριο. 'Αμα όμως βγαίνουν από την μαξιλαροθήκη, υπάρχει κίνδυνος να ξεβάψουν τα χρώματα στο πρόσωπο.
 
Ισως να έπιανες τις μαξιλαροθήκες με παραμάνες. Αλλά και πάλι, δεν ξέρω αν μπορούν να προστατευθούν τα χρώματα που ξεβάφουν με το νερό.
 
mytinyworld είπε:
Ισως να έπιανες τις μαξιλαροθήκες με παραμάνες. Αλλά και πάλι, δεν ξέρω αν μπορούν να προστατευθούν τα χρώματα που ξεβάφουν με το νερό.
Λοιπον παιδια μου εγω ξερετε τι εκανα? Εραψα στα γρηγορα τις μαξιλαροθηκες γιατι οι παραμανες μου φευγανε! Επισης μια καλη ιδεα ειναι να σταματησεις το πλυντηριο πριν ξεκινησει την φυγοκεντρο (ετσι δεν το λενε στα ελληνικα αυτο το μερος του προγραμματος που γυριζει γρηγορα τα ρουχα για να στιφτουν, δεν θυμαμαι βρε παιδια, καταλαβατε τι λεω)

υγ. εχω καιρο να γραψω στο φορουμ μας... λετε με το που να ηρθα να ειπα πατατα?:burn:
 
Καλησπέρα,

Εχθές βρήκα κι εγώ μια παλιά μου κούκλα, ('90-'92) και είπα να ασχοληθώ μαζί της :)

Η κούκλα μου ήταν έτσι:

szzho6.jpg


Μετά από 4 ώρες περίπου... :

x60k5k.jpg


Το μόνο που είχα ήταν τα παπουτσάκια !

Χμ... Τελικά καθόλου άσχημη ... :D :D:D
 
η κουκλα σου εγινε "του κουτιου" Ξενια!!!

ειναι σαν καινουρια :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

συγχαρητηρια!!!!
 
Ειναι κατι παραπανω απο ΚΟΥΚΛΑ!!!!!! Απιστευτο ρουχαλακι και στοματακι ροζ!!!! Συγχαρητηρια!!!!! :)

Ξένια είπε:
Καλησπέρα,Εχθές βρήκα κι εγώ μια παλιά μου κούκλα, ('90-'92) και είπα να ασχοληθώ μαζί της :)

Η κούκλα μου ήταν έτσι:

szzho6.jpg


Μετά από 4 ώρες περίπου... :

x60k5k.jpg


Το μόνο που είχα ήταν τα παπουτσάκια !

Χμ... Τελικά καθόλου άσχημη ... :D :D:D
 
Συντηρηση Tressy & Mary Make Up

Επιχειρηση Ρεκτιφιε για κουκλες της American Character Doll Co.

1 μερος.

Μακιγιαζ και μαλλια σε Mary Make Up και Tressy.

Εδω απλα περασα με ενα χερι ακριλικο το παλιο μεικ απ.

Τα μαλλια της Tressy απλα τα χτενισα γρηγορα εναν κοτσο, αλλα μαλλον πρεπει να καθησω να της φτιαξω εναν που να μοιαζει πιο πολυ στον αυθεντικο!

attachment.php


attachment.php


Στην Mary Make Up τωρα. Αν προσεξετε στο μαγουλο της ειχε μια βαθια γρατζουνια και ηταν σαν τον Σημαδεμενο.

attachment.php


attachment.php


Με μια λιμα μανικιουρ της ετριψα σιγα σιγα το βινυλιο και καπως το ισιωσα. Την στουκαρα και με το ρουζ, της εριξα και ενα βαψιμο με ακριλικα χρωματα (εχουμε πει πως τα χρησιμοποιουμε σε προηγουμενα τουτοριαλ), ενα απλο χτενισμα με λιγο τζελ και ετοιμη η Mary Make up μας! Δεν ειναι πολυ βινταζ; :)

2 μερος.

Μεταμοσχευση ποδιου απο Mary Make Up σε Tressy

Η κεντρικη κουκλα που βλεπετε στην φωτογραφια ειναι μια χιλιοβασανισμενη Mary Make Up προσφερε το ποδι στην Tressy (αριστερα)

attachment.php


Η τρυπα στην οποια εφαρμοζε το μπουτι της Tressy ηταν πιο στενη σε σχεση με εκεινη του μπουτιου της Mary Make Up.

attachment.php


Εκοψα λοιπον προσεχτικα γυρω γυρω το πλαστικο και ετσι εφαρμοσα το νεο μπουτι. Για να το κοψω χρησιμοποιησα ενα κοψιδι ή καλυτερα ενα νυστερι.

attachment.php


Αλλαξα και τα 2 μπουτια της γιατι οπως βλεπετε το χρωμα τους ειναι διαφορετικο απο το υπολοιπο σωμα και ετσι τουλαχιστον η διαφορα δεν φαινεται παρα πολυ.

Ετοιμη!

attachment.php


Ετοιμες! :)

attachment.php
 
Aν και καμμια σχεση με κουκλες,να πω και εγω τα συγχαρητηρια μου στην Αναστασια για τις απιθανες παρουσιασεις και πατεντες που κανει.Οποτε πεφτω πανω σε post της το απολαμβανω!Μπραβο Αναστασια!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε angel_grid σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! :) Μην το λες, ολο και καποια βασανισμενη κουκλα μπορει να πεσει στην υποληψη σου ποτε δεν ξερεις!

Μαθε τεχνη κι αστηνε κι αμα πεινασεις πιαστηνε!
 
Αναστασια είπε:
Φιλε angel_grid σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! :)
Παρακαλω Αναστασια!Nά'σαι καλα!

Αναστασια είπε:
Μην το λες, ολο και καποια βασανισμενη κουκλα μπορει να πεσει στην υποληψη σου ποτε δεν ξερεις!

Μαθε τεχνη κι αστηνε κι αμα πεινασεις πιαστηνε!
Λες?Να αρχισω και εγω τις πατεντες με ρετροκουκλες???You never know!!
 
angel_grig είπε:
Λες?Να αρχισω και εγω τις πατεντες με ρετροκουκλες???You never know!!
Να σε δω να επιδιορθωνεις και κουκλες και τι στον κοσμο....:biglaugh::biglaugh:

Αναστασια μου - περα απο την πλακα που κανω με τον Γρηγορη - εχεις κανει καταπληκτικη δουλεια!!!!! :bow: :bow: :bow:

Τα συγχαρητηρια μου!!!! :thumbup:
 
Αναστασία τις ξαναζωντάνεψες τις κούκλες. Είσαι πράγματι καλλιτέχνης. Ερώτηση αν το πλαστικό σε μία παλιά κούκλα της ελ γκρέκο ασπρίσει μπορεί να ξαναβαφτεί?
 
Φιλε stayros, να σαι καλα και σε ευχαριστω πολυ πολυ! #)

Spirtouli δυστυχως αν το χρωμα στο πλαστικο μεταβληθει αυτη ειναι μια αλλαγη εν βαθος, οπότε η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα. Δεν μπορει να βαφτει με τιποτα αμεταβλητο στον χρονο. Υπαρχουν βεβαια ατομα που βαφουν π.χ. τις barbie, με αερογραφο σε ολο τους το σωμα. Αλλα τοτε προκειται για ΟΟΑΚ doll (one of a kind) και οχι για μια κουκλα real vintage που μια τετοια αλλαγη θα της αλλοιωνε την ταυτοτητα.

Αυτος ειναι και ο λογος που οι κουκλες πρεπει να τοποθετουνται μακρυα απο τον ηλιο, την υγρασια, τα καλοριφερ. Σε χωρο δροσερο και στεγνο (σαν τα πατατακια δηλαδη).
 
Σε ντουλάπα ήταν σε θήκη, ίσως εκεί την πάτησα. :cry: :cry: 'Ατιμη έλλειψη χώρου.
 
Πίσω
Μπλουζα