Τέσσερις ταινίες του Κλέαρχου Κονιτσιώτη

Ψήφισα το αγκίστρι γιατί έχει ωραία υπόθεση καί γιατί παίζει μέσα αυτή η γυναικάρα η Μπουσέ.
 
miki-mik7 είπε:
Μια μικρή και άσχετη με το θέμα διόρθωση. Αλεξηνέμιο του αεροπλάνου, όχι παρ-πριζ. :)
Ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση. Και μια που πιάσαμε τα αεροπλάνα, νομίζω ότι ο Πρέκας "έρχεται" με 747 από το Λονδίνο στη συγκεκριμένη ταινία, πράγμα ίσως "too much", αφού αυτά τα υπερμεγέθη αεροπλάνα της Ολυμπιακής των 650 θέσεων τότε μάλλον θα πετούσαν μόνο προς Ν.Υ. και Αυστραλία...

Κι από την άλλη, πιλοτος με παραθαλάσσια βίλλα και άσπρο Φιατάκι 128 ρε παιδί μου; ...
 
panp είπε:
Κι από την άλλη, πιλοτος με παραθαλάσσια βίλλα και άσπρο Φιατάκι 128 ρε παιδί μου; ...
Φαινεται οτι απο τοτε ισχυαν τα... τεκμηρια και δεν αγοραζε μεγαλυτερου κυβισμου αυτοκινητο μην τον χαρατσωσει η εφορια! χαχαχαχαχαχα!
 
Ψυχή και σάρκα κατ εμε εχει λιγο καλυτερη μουσικη απο τις υποδελοιπες
 
Μαυρα ματια καναμε βρε Γιαννη :)

Ηρθες και απεκατέστησες ελαφρως την ισορροπια στο δημοψηφισμα ;)
 
στη δημοσκοπηση αυτη ταιριαζει και το παρακατω βιντεο που ανεβασε στο καναλι του ο κ.Σακελλαρακης,πραγματικο διαμαντι η μουσικη συναντηση των δυο μεγαλων μουσικοσυνθετων :

http://www.youtube.com/watch?v=OdELatEEEjg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία η ανάλυση του panp στο υπ' αριθμ. 15 ποστ !!!

panp είπε:
Νο 4 "Το Αγκίστρι" : Έχει απρόβλεπτο αλλά πολύ αδύναμο τέλος ("Τα σκάφη ! Χααααα χα χα, τα σκάφη ! Αααααααααα χα χα χα, τα σκάφη !"). Για να μην πω και για εκείνα τα πλάνα με ευρυγώνιο φακό, στο κότερο και στη σκηνή του χορού ! Η γοητεία του πειραματισμού ! ...
Ω, εμένα, πάντως, πολύ μού αρέσει το τέλος στο "Αγκίστρι" [και μάλιστα ... το τέλος αυτής της ταινίας υπήρξε ... καθοριστικός παράγοντας για να ψηφισω την ταινία στο παρόν τόπικ :cool: :cool:] .... Στο τέλος η ταινία το πέρασε το "μήνυμα" : Μην κάνεις "παιχνίδια" στην πλάτη της θάλασσας, αν δεν δείξεις στη θάλασσα τον απαιτούμενο σεβασμό αυτή θα σε τημωρήσει [κι αυτό, λόγω της νησιώτικης καταγωγής μου, το ξέρω πολύ - πολύ καλά] !!! Στην εν λόγω ταινία, το ζεύγος Μαρά "σκάρωσε" παιχνιδάκια, με πιόνια συζύγους και εραστές [έξοχη η σκηνή με το σκάκι !!!] και με σκακιέρα ... τη θάλασσα και τις βραχονησίδες της !!! Όμως ... η θάλασσα δεν σηκώνει να γίνονται τέτοια "παιχνιδάκια στην πλάτη της" κι έτσι ... τους τιμώρησε άπαντες με την πιο σκληρή τιμωρία ......

Νο 1 "Αναζήτησις..." : Για χίλιους λόγους, έχει καλό σενάριο

Η "Αναζήτησις" έχει - πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη - φοβερό, άπαιχτο κλπ σενάριο μέχρις ενός σημείου !!! Η πλοκή της ιστορίας είναι, μέχρι πριν το τέλος της, μια πραγματική έκπληξη για τον θεατή, και μάλιστα ... πολύ πιο πέρα απ' τα ελληνικά δεδομένα, έτσι όπως τα έχουμε συνηθίσει στον ελληνικό κινηματοργράφ !!! Όμως προς το τέλος .... τα πράγματα γίνονται ξανά "προβλέψιμα" !!! Χρειαζόταν, κατά την άποψή μου, λίιιγη περισσότερη φαντασία για να γίνει η ιστορία πιο "ανατρεπτική" !!! Άλλωστε, όταν κάποια ταινία έχει και στοιχεία "αστυνομικής ταινίας", πρέπει το τέλος της [ήτοι η εξιχνίαση ενός φόνου] να είναι διαφορετικό απ' ό,τι το φαντάσθηκε στην αρχή ο θεατής, κάτι που στην "Αναζήτησις" νομίζω ότι μάλλον δεν συμβαίνει !!! Όλα αυτά, βέβαια, δεν μειωνουν σε τίποτα τις αρετές της ταινίας, η οποία είναι, ούτως ή άλλως, πολύ ωραία !!! Απλώς, σε σύγκριση με τις υπόλοιπες τρεις του δημοψηφίσματος .... εριξα αλλού την ψήφο μου :cool: :cool:
 
Ψυχη και σαρκα, απο μενα.

Θαυμασια η παρουσια και η ερμηνεια του Κωστα Πρεκα και μαγευτικη η μουσικη και τα τραγουδια του Χατζηνασιου.
 
Ψυχή και σάρκα γιατί παίζει το "αρσενικό παλιάς κοπής" και η πανέμορφη Τσοπέη...
 
'' Εκείνο το καλοκαίρι'', η πιο ρομαντική από τις άλλες :) μια αγάπη αληθινή μεταξύ ενος ζευγαριού με ονειρεμένη μουσική για ηχητική υπόκρουση!
 
Μίνι Κουίζ - Τέσσερις Ταινίες....

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, ειπα να ενσωματωσω αυτο το μινι κουιζ εδω, αφου αλλωστε με αυτες τις τεσσερις ταινιες καταπιανεται.

Και βεβαια, οσοι δεν ψηφισατε, εαν το επιθυμειτε μπορειτε να προσθεσετε και την ψηφο σας. ;)

1. Απο ποια ξενη πολη ο Λακης Κομνηνος επιστρεφει στη συζυγικη εστια υστερα απο τη διασταση που ειχε με την Ελενα Ναθαναηλ στην ταινια Εκεινο το καλοκαιρι;


2. Ποια στιγμη ακριβως εχει σχεδιασει η Μπαρμπαρα Μπουσε και ο εραστης της να δολοφονησουν τον αντρα της πανω στο σκαφος στην ταινια Το αγκιστρι;



3. Ποιος ειναι ο δολοφονος του κωλ - γκερλ στην ταινια Αναζητησις;



4. Στην ταινια Ψυχη και σαρκα οταν ο Κωστας Πρεκας ψαχνει τη Ντεμπορα Ριντ σε ενα κλαμπ του Τσελσι ποιο τραγουδι ακουγεται και ποιος το ερμηνευει;
 
Σωστες ολες οι απαντησεις, παιδια. Μπραβο!

Aretara, δεν ειχα καμια αμφιβολια οτι γνωριζες την 4 αφου το βιντεο που παρεθεσες ανηκει σε σενα... :)

Δια το τυπικον αφου το ζητα η ερωτηση, γραψε αν θελεις και τον ερμηνευτη του τραγουδιου.
 
bambinella 100 είπε:
Δια το τυπικον αφου το ζητα η ερωτηση, γραψε αν θελεις και τον ερμηνευτη του τραγουδιου.
Barry White φυσικά!!! Από το 1973!!!
 
Δηλαδη απλα μενει να δουμε αν το σχολιο στο παραπανω video οτι το κλαμπ υπαρχει ακομα στο Greenwich με το ονομα South Pole ειναι αληθες...
 
Ο σχολιαστής βεβαιώνει ότι το επισκέφθηκε...
 
Εκείνο το καλοκαίρι-υπέροχο, διαχρονικό, σπαρακτικό και πιο καλοφτιαγμένο απο τα αλλα!

Ακολουθει το ᾽Ψυχή και Σάρκα᾽ αν και δεν μου αρέσει καθόλου ο Κώστας Πρέκας. Μετα η ᾽Αναζήτησις᾽('Κύριε Βεργή;εδώ Τζένη᾽) και στο τέλος το Ἀγκιστρι᾽. Ολες ομως έχουν χαρακτηριστική ατμοσφαιρα 70ς και θα ελεγα και 80ς. Η αισθητική αυτή υπήρχε μέχρι και την δεκαετία του ᾽90 αρκετά έντονα σε πολλά πράγματα, είναι αδύνατον να μην τις δεις νοσταλγικά διοτι με αυτην την αισθητική μεγαλώσαμε αν και οχι τοσο πολυτελώς.

Σε σχέση με την εικονα της Ελλάδας τώρα έδιναν μια εντυπωση ομορφη αλλα οχι πραγματική. Αυτό δεν είναι αναγκαστικα κακό απλά πολλοί τουρίστες στάθηκαν μονο σε μια εκδοχή του τι θα ήθελαν να βλέπουν απο Ελλάδα. Βέβαια δεν φταίνε αυτες οι πολύ ομορφες οι ταινίες για αυτό! Μουσικα δεν ξέρω ποια να διαλέξω προτιμώ γενικά τον Χατζηνασιο απο τον Σπανό αλλά το ᾽Σαν με κοιτάς᾽ είναι ονειρεμενο και αξεπέραστο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλοκαιρακι και ψηφιστε( από αυτές τις ταινιες μου χει μεινει η ελενα στο αναζητησις, να παιζει με τα κυματα στην θαλλασα)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα