Τα Νο1 της Eurovision

nwntas είπε:
Πολύ καλή η ιδέα σου Θάνο!Ξεκινάω από το 1978, γιατί τις άλλες χρονιές δεν τις έχω ξεψαχνίσει, αλλά επιλέγω μέχρι 3 κομμάτια σε ορισμένες περιπτώσεις, γιατί μερικές φορές μου είναι πολύ δύσκολο να διαλέξω μόνο ένα:

1978

12 βαθμοί - Νορβηγία

1981


12 βαθμοί - Ελβετία

10 βαθμοί - Δανία

8 βαθμοί - Κύπρος

1982


12 βαθμοί - Κύπρος

10 βαθμοί - Ηνωμένο Βασίλειο

8 βαθμοί - Ολλανδία


1983



12 βαθμοί - Βέλγιο

10 βαθμοί - Γερμανία

8 βαθμοί - Ηνωμένο Βασίλειο/Δανία/Αυστρία (βράζουν στο ίδιο καζάνι :p )

1984


12 βαθμοί - Νορβηγία

10 βαθμοί - Πορτογαλία (τώρα που το άκουσα καλά)

8 βαθμοί - Δανία


1985



12 βαθμοί - Πορτογαλία

10 βαθμοί - Γερμανία

8 βαθμοί - Ιταλία


1986



12 βαθμοί - Πορτογαλία

10 Βαθμοί - Λουξεμβούργο

8 βαθμοί - Ηνωμένο Βασίλειο


1992



12 βαθμοί - Σουηδία

10 βαθμοί - Γερμανία

8 βαθμοί - Τουρκία
A..είχες δεν είχες Νώντα μου "με έβαλες στο τρυπάκι" βραδιάτικα :D . Θα δώσω και εγώ τους 3 μεγάλους (όπως γίνεται και τώρα στη Eurovision) για τις χρονιές 78 έως 92

1978

12 βαθμοί- Ισραήλ

10 βαθμοί- Ιρλανδία

8 βαθμοί- Δανία

1981

12 βαθμοί- Ελβετία

10 βαθμοί- Κύπρος

8 βαθμοί- Βέλγιο

1982

12 βαθμοί- Κύπρος

10 βαθμοί- Ισραήλ

8 βαθμοί - Πορτογαλία (καταπληκτικά τα κοστούμια conquistadores που φορούσαν και συμπαθέστατο ρυθμικο τραγούδι)

1983

12 βαθμοί- Γερμανία

10 βαθμοί- Σουηδία

8 βαθμοί- Βέλγιο (άλλη αδικία και εδώ)

1984

12 βαθμοί - Ιταλία

10 βαθμοί- Πορτογαλία

8 βαθμοί- Δανία

1985

12 βαθμοί- Φινλανδία

10 βαθμοί- Ισπανία

8 βαθμοί- Σουηδία

1986

12 βαθμοί- Βέλγιο

10 βαθμοί- Ιρλανδία

8 βαθμοί- Γιουγκοσλαβία

1992

12 βαθμοί- Γαλλία

10 βαθμοί- Ιταλία

8 βαθμοί- Ελλαδα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1993 και 38ος διαγωνισμός τραγουδιού της Eurovision. 25 οι συμμετοχές με νικήτρια χώρα την Ιρλανδία η οποία διοργανώνει και τον διαγωνισμό εκείνη τη χρονιά! Νίκη στην έδρα της δηλαδή! Είναι η χρονιά με τη δική μας "θεά" Καίτη Γαρμπή! Αναλυτικά η βαθμολογία έχει ώς εξής.

 


01. Ιρλανδία 187



02. Αγγλία 164



03. Ελβετία 148



04. Γαλλία 121



05. Νορβηγία 120



06. Ολλανδία 092



07. Σουηδία 089



08. Μάλτα 069



09. Ελλάδα - Καίτη Γαρμπή "Ελλάδα χώρα του φωτός" 064


10. Πορτογαλία 060


11. Ισπανία 058



12. Ιταλία 045



13. Ισλανδία 042



14. Αυστρία 032



15. Κροατία 031



16. Βοσνία Ερζεγοβίνη 027



17. Φινλανδία 020



18. Γερμανία 018



19. Κύπρος - Ζιμπουλάκης & Van Beke "Μη σταματάς" 017


20. Λουξεμβούργο 011


21. Τουρκία 010



22. Δανία 009



23. Σλοβενία 009



24. Ισραήλ 004



25. Βέλγιο 003


 


Ακολουθεί η απονομή του πρώτου τραγουδιού της Ιρλανδίας , το "In your eyes" με την Niamh Kavanagh


 


http://www.youtube.com/watch?v=d0E9Idf51I8&list=UUYctL4mZs3JfpBFO5x4a4qA& index=1
 
Μπράβο που σώθηκε ο διαγωνισμός με την ελληνική εκφώνηση!

Λοιπόν, 1993 και η Ιρλανδία αποφασίζει να διοργανώσει το διαγωνισμό στην επαρχία, στην περιοχή του Cork, Millstreet. Ο χώρος ήταν παλιά ένας χώρος για άλογα, αλλά διαμορφώθηκε κατάλληλα για το διαγωνισμό, όταν ο ιδιοκτήτης του το έδωσε για να διοργανωθεί εκεί ο διαγωνισμός. Παλιά καραβάνα η Ιρλανδία, παρά την περίεργη τοποθεσία και τις απίστευτες στροφές που έτρωγαν καθημερινά όλοι οι συντελεστές με τα πούλμαν πέρα δώθε στο στάδιο, φιλοξένησε με ιδιαίτερη επιτυχία το διαγωνισμό. Η σκηνή γαλάζια, με μια περίεργη γεωμετρία, χωρούσε άνετα τους καλλιτέχνες.

Η Ελλάδα κάνει εσωτερικό διαγωνισμό για να διαλέξει το τραγούδι της. Μέσα στις τόσες συμμετοχές πέφτουν πάνω στο κομμάτι "Ελλάδα, χώρα του φωτός". Τότε η επιτροπή που θα επέλεγε το κομμάτι απλώς άκουγε τα τραγούδια που είχαν σταλλεί στην ΕΡΤ, χωρίς να γνωρίζει τους συντελεστές. Το κομμάτι το τραγουδούσε μια περίεργη φωνή και όλοι αναρωτιούνταν ποιά ήταν η ερμηνεύτρια του κομματιού.

Όταν τελικά κατέληξαν σε αυτό, αποκαλύφθηκε πως δεν το τραγουδούσε γυναίκα, αλλά άνδρας, ο Δημοσθένης Στριγκλής, που ήταν και συνθέτης του τραγουδιού. Όλοι έμειναν κόκκαλο! Και τότε αποφάσισαν κάτι που είχαν το δικαίωμα να κάνουν: να ζητήσουν να τραγουδήσει άλλος ερμηνευτής το κομμάτι. Ενώ ο Δημοσθένης ήταν αμείλικτος, έγινε πρόταση στην Καίτη Γαρμπή να το ερμηνεύσει.

Δύσπιστη αρχικά η Καίτη, πείστηκε να ερμηνεύσει το κομμάτι. Ο Δημοσθένης προσπάθησε κι άλλες φορές να πάρει μέρος στο διαγωνισμό ανεπιτυχώς. Η Καίτη, όμως, μας χάρισε μια από τις καλύτερες παρουσίες μας στο διαγωνισμό. Το φόρεμά της, ραμμένο από τη Σύλια Κριθαριώτη, ήταν μια απίστευτη έκπληξη για όλες τις αποστολές. Δεν το είχαν δει παρά μόνο την τελευταία στιγμή. Αν θυμάμαι καλά, ο κατσαρός ήταν μέλος της αποστολής και όταν είδε το φόρεμα γύρισε και είπε "Που είναι το υπόλοιπο;". (edit: έλεγξα την πηγή και διορθώνω: ο Κατσαρός ρώτησε την Καίτη πού το έραψε το φόρεμα. Όταν του είπε στην Κριθαριώτη, απάντησε: "Κι εκείνη τσιγκουνεύτηκε να σου βάλει 2 μέτρα ύφασμα στο πλάι; )

Μέχρι πρότινος όλοι είχαν μείνει με την απορία για το αν η Καίτη φορούσε κάτι από μέσα, αλλά η ίδια μετά από χρόνια αποκάλυψε πως ναι, κάτι φορούσε. Η δε Καίτη, μετά τη φοβερή ερμηνεία της ξέσπασε σε κλάματα από την υπερένταση και τη φόρτιση της στιγμής. Ό,τι και να λέμε, έχει πλέον γραφτεί στην ιστορία αυτή της η εμφάνιση.

Η Κύπρος, στο άλλο άκρο, δεν έπεισε με το τραγούδι της "Μη σταματάς", που το τραγούδησε και το μετέπειτα μέλος των One Δήμος Βαν Μπέκε. Σαν κομμάτι ήταν μια πολύ ωραία και γλυκιά μπαλάντα για την ανθρωπιά και τη βοήθεια που πρέπει να δίνουμε στους συνανθρώπους μας, δηλαδή κλασική θεματολογία γιουροβιζιονική. Δεν πήραν ούτε καν το καθιερωμένο 12αρι μας.

25 χώρες, ο μεγαλύτερος μέχρι εκείνη τη στιγμή διαγωνισμός, κι αυτό λόγω των ιστορικών εξελίξεων. Τα Βαλκάνια σε αναβρασμό, με τη Γιουγκοσλαβία να διαλύεται και με νέα κράτη να δημιουργούνται. Όταν κλήθηκε το Σαράγεβο να ανακοινώσει τις ψήφους της Βοσνίας Ερζεγοβίνης ξέσπασε δυνατό χειροκρότημα στην αίθουσα, καθώς ο πόλεμος μαινόταν στη χώρα. Κι εδώ φαίνεται και η δύναμη της μουσικής και η ανάγκη κάθε χώρας να εκφραστεί μέσα από το τραγούδι σε δύσκολους καιρούς... Μας λέει κάτι αυτό για το σήμερα;;;

Σε γενικές γραμμές όμορφα κομμάτια εκείνη τη χρονιά. Για τη Γερμανία οι Freiheit, ναι, αυτοί με το χιτ Everytime, που όμως δεν έπεισαν. Για το Ηνωμένο Βασίλειο η Sonia, ναι, η "You 'll never stop me from loving you" μούσα των Stock Aitken Waterman, έτοιμη για τη νίκη, μιας και το Ηνωμένο βασίλειο είχε έρθει 2ο την προηγούμενη χρονιά και ήθελε πολύ να πάρει την πρωτιά! Έλα, όμως, που δεν... οπότε οι δυο περσινές πρώτες χώρες το πήραν σερί: 1η Ιρλανδία, 2ο Ηνωμένο Βασίλειο. Η δε Sonia έτοιμη να σκάσει, όπως ο περσινός Michael Ball... αλλά αυτά έχει η Γιουροβίζιον.

Και η τοπ βαθμολογία, σύμφωνα με προσωπικά κριτήρια, η ακόλουθη:

12 βαθμοί: Ολλανδία (με ένα φουτουριστικό ντύσιμο και ένα εξαιρετικό dance κομμάτι που ανήκει κι αυτό στα 100 καλύτερα του διαγωνισμού, ένα μήνυμα για το ποιές είναι οι προτεραιότητές μας ως ανθρωπότητα...)

10 βαθμοί: Πορτογαλία (με τη γλυκύτατη Anabela και τη φοβερή αυτή μελωδία, χαλαρή και ήρεμη)

8 βαθμοί: Μάλτα (με ένα σόουλ/τζαζ κομμάτι που ήθελε λίγο περισσότερο δυναμισμό στην ερμηνεία στο διαγωνισμό, αλλά η μελωδία μετράει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
1993 και 38ος διαγωνισμός τραγουδιού της Eurovision. 25 οι συμμετοχές με νικήτρια χώρα την Ιρλανδία η οποία διοργανώνει και τον διαγωνισμό εκείνη τη χρονιά! Νίκη στην έδρα της δηλαδή! Είναι η χρονιά με τη δική μας "θεά" Καίτη Γαρμπή! Αναλυτικά η βαθμολογία έχει ώς εξής. 


01. Ιρλανδία 187



02. Αγγλία 164



03. Ελβετία 148



04. Γαλλία 121



05. Νορβηγία 120



06. Ολλανδία 092



07. Σουηδία 089



08. Μάλτα 069



09. Ελλάδα - Καίτη Γαρμπή "Ελλάδα χώρα του φωτός" 064


10. Πορτογαλία 060


11. Ισπανία 058



12. Ιταλία 045



13. Ισλανδία 042



14. Αυστρία 032



15. Κροατία 031



16. Βοσνία Ερζεγοβίνη 027



17. Φινλανδία 020



18. Γερμανία 018



19. Κύπρος - Ζιμπουλάκης & Van Beke "Μη σταματάς" 017


20. Λουξεμβούργο 011


21. Τουρκία 010



22. Δανία 009



23. Σλοβενία 009



24. Ισραήλ 004



25. Βέλγιο 003


 


Ακολουθεί η απονομή του πρώτου τραγουδιού της Ιρλανδίας , το "In your eyes" με την Niamh Kavanagh


 


http://www.youtube.com/watch?v=d0E9Idf51I8&list=UUYctL4mZs3JfpBFO5x4a4qA& index=1
1993...και ο διαγωνισμος της Eurovision φαίνεται ότι αρχίζει σιγά σιγά να κοιτάζει προς ανατολάς μετά την πρόσφατη τότε διάλυση του ανατολικού μπλοκ. Όλες οι πρώην ανατολικές θέλουν να συμμετάσχουν και επειδή ακόμα δεν έχει βρεθεί μια φόρμουλα για να "χωρέσουν" όλοι, γίνεται ένας είδους προκριματικού μεταξύ των υποψηφίων καινούριων χωρών προκειμένου να επιλεγούν 3. Τελικά το εισιτήριο παίρνουν η Σλοβενία, η Κροατία και η Βοσνία Ερζεγοβίνη (με λίγα λόγια οι χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας....τυχαίο δε νομίζω μάλλον). Έτσι έχουμε ρεκόρ συμμετοχών με 25 χώρες. Για την Ελλάδα πάει η ανερχόμενη τότε Καίτη Γαρμπή...και η εμφάνιση νομιζω "αφήνει εποχή" με τον τρόπο της, με όλη την Ευρώπη να προσπαθεί να λύσει το γρίφο "Φοράει άραγε εσώρουχο?" (για την ιστορία, όπως έχει αναφέρει η ίδια η Καίτη...."δεν φορούσε").

Τελικά κάτι το ένα, κάτι το άλλο...η Καίτη με αέρα πίστας καταφέρει και παίρνει την 9η θέση. Θα ήθελα πάντως να σταθώ στο γεγονός στο ότι ναι μεν η Καιτούλα με το τσιφτετελάκι της παίρνει την 9η θέση, μια άλλη όμως χώρα της Ευρώπης, η Νορβηγία, χρησιμοποιώντας συνθετικές φόρμες που παραπέμπουν σε ελληνικό έντεχνο τραγούδι φτάνει ακόμα ψηλότερα στην 5η θέση. Στην υπέροχη αυτή νορβηγική συμμετοχή έπαιζε μπουζούκι ο Λάκης Καρνέζης (συνεργάτης του Θεοδωράκη και άλλων επιφανών συνθετών ήδη από τη δεκαετία του 60), ο οποίος ζει στη Νορβηγία όντας παντρεμένος με Νορβηγίδα. Η δε εισαγωγή του τραγουδιού θυμίζει Χατζηδάκη. Παραθέτω και το link του

[video=youtube;m4eZ8-a3WMc]http://www.youtube.com/watch?v=m4eZ8-a3WMc

TOP 3 για μένα για το 1993

Νορβηγία 12

Ηνωμένο Βασίλειο 10 (κούκλα και άνετη η Sonιa σε ένα pop τραγούδι που ακούω ευχάριστα ακόμα και τώρα)

[video=youtube;eaz9FL9-8cA]http://www.youtube.com/watch?v=eaz9FL9-8cA

Ολλανδία 8 (άλλο ένα δυναμικό κομμάτι που θα μπορούσε να φτάσει και ακόμα ψηλότερα πιιστεύω αν δεν θαβόταν λίγο σκηνοθετικά- η δε τραγουδίστρια Ruth jacot ΦΩΝΑΡΑ)

http://www.youtube.com/watch?v=j3qQ85wKjmc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα οι απόψεις διίστανται για το εσώρουχο της Καίτης; Νομίζω ότι είχε δηλώσει ότι κάτι φορούσε από μέσα. Ακόμα παραμένει μυστήριο δηλαδή!
 
1973 και 18ος διαγωνισμός που διεξήχθη στο Λουξεμβούργο. Εδώ έχουμε επίσης την περίπτωση η οικοδεσπότρια χώρα να είναι και η νικήτρια και να κερδίζει στην έδρα της. 17 οι συμμετέχουσες χώρες και να πω πως η ψηφοφορία εδώ δε γίνεται τηλεφωνικά , αλλά οι επιτροπές ήταν παρούσες εκεί στο χώρο της εκδήλωσης και ψήφιζαν ζωντανά! Αναλυτικά η βαθμολογία έχει ως εξής.

 


01. Λουξεμβούργο 129



02. Ισπανία 125



03. Αγγλία 123



04. Ισραήλ 098



05. Σουηδία 094



06. Φινλανδία 093



07. Νορβηγία 089



08. Γερμανία 085



09. Μονακό 085



10. Πορτογαλία 080



11. Ιρλανδία 080



12. Ελβετία 079



13. Ιταλία 074



14. Ολλανδία 071



15. Γιουγκοσλαβία 065



16. Γαλλία 065



17. Βέλγιο 058


 


Ακολουθεί η απονομή για το νικητήριο τραγούδι του Λουξεμβούργου "Tu te reconnaξtras
" με την Anne-Marie David.

http://www.youtube.com/watch?v=TyML6OfBQdQ&feature=youtu.be
 
tonytony είπε:
1973 και 18ος διαγωνισμός που διεξήχθη στο Λουξεμβούργο. Εδώ έχουμε επίσης την περίπτωση η οικοδεσπότρια χώρα να είναι και η νικήτρια και να κερδίζει στην έδρα της. 17 οι συμμετέχουσες χώρες και να πω πως η ψηφοφορία εδώ δε γίνεται τηλεφωνικά , αλλά οι επιτροπές ήταν παρούσες εκεί στο χώρο της εκδήλωσης και ψήφιζαν ζωντανά! Αναλυτικά η βαθμολογία έχει ως εξής. 


01. Λουξεμβούργο 129



02. Ισπανία 125



03. Αγγλία 123



04. Ισραήλ 098



05. Σουηδία 094



06. Φινλανδία 093



07. Νορβηγία 089



08. Γερμανία 085



09. Μονακό 085



10. Πορτογαλία 080



11. Ιρλανδία 080



12. Ελβετία 079



13. Ιταλία 074



14. Ολλανδία 071



15. Γιουγκοσλαβία 065



16. Γαλλία 065



17. Βέλγιο 058


 


Ακολουθεί η απονομή για το νικητήριο τραγούδι του Λουξεμβούργου "Tu te reconnaξtras
" με την Anne-Marie David.

http://www.youtube.com/watch?v=TyML6OfBQdQ&feature=youtu.be
Τί να πει κανείς για το 1973! Χρονιά με απίστευτα κομμάτια-πραγματικά διαμάντια- που κάποια από αυτά έγιναν επιτυχίες και μετά το διαγωνισμό. Η Ισπανία με το Eres tu έφτασε μέχρι το αμερικάνικο bilboard με το εκπληκτικό Eres tu, το Power to all our friends (εκπροσώπησε το Ην.Βασίλειο) έμελλε να είναι μια από τις καλύτερες επιτυχίες του Cliff Richard, ενώ και το νικητήριο Λουξεμβούργο ακούστηκε αρκετά. Διασκευαστηκε μάλιστα και στα ελληνικά με τον τίτλο "Θα σε βρω", αλλά μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή ποιά το είχε ερμηνεύσει. Ακόμα και το ντουέτο από το Βέλγιο που ήρθε στην τελευταία θέση έγραψε και αυτό τη δική του ιστορία με το τραγούδι του (Baby baby) και ακόμα περισσότερο με τα κοστούμια του. Νοσταλγική πραγματικά χρονιά

Με πολλή δυσκολία, αγαπημένο TOP 3

Ισπανία 12

Ισραήλ 10 (η πρώτη εμφάνιση της χώρας στο διαγωνισμό με μια όμορφη μπαλάντα)

Σουηδία 8 (στον προκριματικό της χώρα μάλιστα ήταν υποψήφιοι και οι Abba με το τραγούδι Dream, αλλά και αυτό που πήγε ήταν πολύ καλό με μια όμορφη unplugged αίσθηση)

Η Ισπανία πάντως έχασε βέβαιο βραβείο τότε με μόνο 3 πόντους διαφορά

Α...και κάτι ακόμα: Το σύστημα ψηφοφορίας με τους δύο κριτές επί σκηνής είχε πολύ πλάκα, αν και νομίζω ότι ήταν εντελώς διαβλητό
 
1972 , 17ος διαγωνισμός που διοργανώνεται στο Εδιμβούργο του Λουξεμβούργου , 18 οι συμμετοχές με νικήτρια χώρα το Λουξεμβούργο στην έδρα της πάλι και τη "δικιά μας" Βίκυ Λέανδρος. Αναλυτικά η βαθμολογία έχει ως εξής.

 


01. Λουξεμβούργο 128



02. Αγγλία 114



03. Γερμανία 107



04. Ολλανδία 106



05. Αυστρία 100



06. Ιταλία 092



07. Πορτογαλία 090



08. Ελβετία 088



09. Γιουγκοσλαβία 087



10. Ισπανία 083



11. Γαλλία 081



12. Φινλανδία 078



13. Σουηδία 075



14. Νορβηγία 073



15. Ιρλανδία 072



16. Μονακό 065



17. Βέλγιο 055



18. Μάλτα 048


 


Ακολουθεί η απονομή για το νικητήριο τραγούδι του Λουξεμβούργου , το "
Aprθs toi" με τη Βίκυ Λέανδρος.

 


[video=youtube;mhv6gKF-rAI]http://www.youtube.com/watch?v=mhv6gKF-rAI&feature=youtu.be
 
Με κάλυψες Θάνο για το 1973! Πολύ όμορφη χρονιά από άποψης τραγουδιών. Μου άρεσε και το στήσιμο της σκηνής επίσης. Προσθέτω μόνο το ότι το Ισραήλ συμμετείχε για πρώτη φορά στο διαγωνισμό. Λόγω των γεγονότων των Ολυμπιακών αγώνων ένα χρόνο πριν, η ασφάλεια του διαγωνισμού ήταν μεγάλο θέμα, με τους διοργανωτές να κάνουν διαρκώς ελέγχους για την προστασία των διαγωνιζόμενων. Μάλιστα, λέγεται ότι η τραγουδίστρια του Ισραήλ φορούσε αλεξίσφαιρο μέσα από τα ρούχα της, προς αποφυγήν τυχόν επίθεσης.

Το top 3 κατ' εμέ:

12 βαθμοί: Ισπανία (το κλασικό γιουροβιζιονικό κομμάτι, αλλά ένα εκπληκτικό τραγούδι!)

10 βαθμοί: Ηνωμένο Βασίλειο (ο δόλιος ο Κλιφ... τι έχει τραβήξει με τη Γιουροβίζιον...)

8 βαθμοί: Ελβετία (όχι γιατί είναι εκπληκτικό κομμάτι, αλλά μου έχει μείνει από όταν το άκουσα σαν μελωδία)

Για το διαγωνισμό του 1972 δε μπορώ να πω πολλά γιατί δεν τον έχω ψάξει πολύ. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι έγινε πρώτη φορά χρήση video wall (ή τουλάχιστον κάποιου είδους υποτυπώδους video wall). Η Βίκυ Λέανδρος εξαιρετική με το Apres Toi.

Θυμήθηκα και το άλλο, μιας και είπαμε για τους κριτές. Ο κριτής της Ελβετίας όταν έδινε τους βαθμούς της Ελβετίας το 1973 είχε βρει έναν... ιδιαίτερο τρόπο να σηκώνει τις καρτέλες βαθμολογίας. Έχει μείνει στις αστείες στιγμές του διαγωνισμού:


(από το 1:30 κι έπειτα)
 
Καλησπέρα παιδια! Να με συμπαθάτε που χαλάω τη χρονολογική σειρά των σχολιασμών αλλά θα ήθελα να επιστρέψω στο διαγωνισμό του 1993! Δεν είχα τη δυνατότητα να το κάνω εγκαίρως, οπότε θα με συγχωρήσετε! Λοιπόν, καταρχάς να πω ένα μεγάλο μπράβο για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφοριές και τα dessous της διοργάνωσης που μας παρουσιάσατε!Ομολογώ πως τα περισσότερα από αυτά τα αγνοούσα! Αλλά θα μου πείτε, εδώ αγνοούσα ότι είχαν πάει οι freiheit στη γιουροβίζιον!!!Ντιπ ανίδεος είμαι τελικα..αλλά ας δικαιολογηθώ γι'αυτή μου την αβλεψία, καθώς εκείνη τη χρονιά υπήρχε ένα πρόβλημα στη τηλεόραση μου, οπότε μόνο κτ ψιλοάκουγα, γτ στην οθόνη..το'χε στρώσει..!!!Φυσικά γι'αυτό που λυπάμαι κυρίως, είναι που δε καμάρωσα το Καιτάκι μας ζωντανά, με το ανε-πα-να-λη-πτο αυτό φόρεμα (ο Θεός να το κάνει!) να δίνει τη μάχη της! Πέρα από τη πλάκα, νομίζω ότι η εμφάνιση της ήταν αξιοπρεπέστατη, τα έδωσε όλα και πραγματικά ήταν χάρμα ειδέσθαι!Οπότε,με το σπαθί της τη κέρδισε τη 10αδα..Θα πρέπει να ομολογήσω δε,πως αυτό το τραγούδι το είχα εντελώς στο φτύσιμο (μιλάμε για την απόλυτη ανυποληψία), ωστόσο τα τελευταία χρόνια που το ακούω, έχει κερδίσει τη συμπάθεια μου..Μελωδικό ήταν, ενώ αν το δει κάποιος και στιχουργικά, θαρρώ πως παρά το (ομολογουμένως) απλοικό του ύφος, σε πολλά απ'όσα λέει κατέληξε να χαρακτηρίζεται (ηθελημένα ή μη, δεν το γνωρίζω) προφητικό...Σχετικά με το φόρεμα, θυμάμαι το Κατσαρό να λέει πως το Μιλστριτ ήταν μια περιοχή μικρή, σα χωριό έμοιαζε..(αφου κυκλοφορούσαν είχε πει... μέχρι και αγελάδες ανάμεσα τους!), οπότε το σοκ από το φόρεμα ήταν ακόμα μεγαλύτερο!Καθόντουσαν στο λόμπι( ;) και βλέπανε τις πρόβες των αλλων αποστολών αμέριμνοι, όταν σκάει η Γαρμπή με το φόρεμα-φινιστρίνι και μένουν...να μη το πω! Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και σήμερα θεωρείται αρκετά προκλητικό...πόσο μάλλον στις αρχές του'90 και σ'ένα διαγωνισμό στα όρια του συντηρητικού..Σχετικά με τα περιβόητα στοιχήματα που όντως "πέφτουν"μέχρι σήμερα,να πω ότι εγώ ποντάρω στο ότι κάτι θα φόραγε..μικροσκοπικό μεν...αλλά κάτι! :p

Σχετικά με το διαγωνισμό:όπως προείπα, λόγω τεχνικών προβλημάτων δεν μπορούσα να τον παρακολουθήσω..(καλα,όχι οτι καταλάβαινα και απόλυτα ό,τι έβλεπα μέχρι το '95..) Οπότε είδα το recap των τραγουδιών στο youtube...και πραγματικά εντυπωσιάστηκα!Δεν περίμενα τόσο καλή ποιότητα τραγουδιών..Πολύ υψηλό το επίπεδο! Μπορεί κάποια να φαίνονται παλιομοδίτικα πλέον,ωστόσο βρίσκω τα περισσότερα μελωδικότατα..Αυτό που ξεχωριζα (γτ το ήξερα) και συνεχίζω να στηρίζω, είναι το νικητήριο τραγούδι..Θεωρώ ότι η Niamh Kavanagh ήταν εξαιρετική..Πολύ όμορφη μπαλάντα, φωνάρα και ευγενική φυσιογνωμία..Θεωρώ πως της άξιζε η πρωτιά..για μένα ήταν το πιο ολοκληρωμένο τραγούδι..Από 'κει κι έπειτα θα συμφωνήσω

για Ολλανδία (η τραγουδίστρια μια μίξη-φυσιογνωμιακά-Σίρλει Μπάσει και Γουίτνει Χιούστον) Ωραίο τραγουδάκι που όντως θάφτηκε σκηνοθετικά (από τις πιο ατυχείς σκηνοθετικές στιγμές ever-αν και γενικότερα,ακόμα και σήμερα- δεν μπορώ να καταλάβω γτ να υπάρχουν τα οπίσθια πλάνα..) Εντύπωση μου έκανε ο συμπαθέστατος Γάλλος (Κορσικανός να υποθέσω) τραγουδιστής, ο οποίος μαζί με τη γλυκύτατη κοπελίτσα από τη Νορβηγία χρησιμοποίησαν ελληνικά όργανα..Απίστευτο!Δεν τ είχα ξανακούσει και δεν το περίμενα με τπτ! Όντως, πολύ συμπαθητική και η Πορτογαλία (από τις ελάχιστες φορές στο top10) ενώ μ'άρεσε και η Barbara Dex για το Βέλγιο! Παρότι κατετάγη τελευταία, εμένα μου άρεσε πολύ! (σημειωτέον, αν δεν το γνωρίζετε, από τότε θεσμοθετήθηκε το βραβείο "barbara dex"που δίνεται στο πιο κακόγουστο ρούχο της κάθε χρονιάς-αν και κατ'εμέ έχουν περάσει πολυυυ χειρότερα από αυτό της barbara..) Όσο για τη Sonia πολύ ισχυρή παρουσία, δυναμικότατη στη σκηνή (φαινόταν ο αέρας του φαβορί) τσαχπίνα, εκτέλεσε πολύ καλά το τραγούδι, ολίγον αντιπαθής για μένα αλλά σίγουρα άξιζε το πολύ καλό της πλασάρισμα..Τέλος, οι freiheit παρότι φυσικά ούτε καν πλησίασαν το αγαπημένο χιτ "everytime", θεωρώ ότι αδικήθηκαν..Δεν άξιζαν τη 18η θέση..Γενικά πάντως ΠΟΛΥ καλή χρονιά..Νομίζω ότι τέτοιες βραδιές λείπουν εσχάτως από τη Γιουροβίζιον..Βραδιές με ΜΕΛΩΔΙΚΑ τραγούδια και τόσο χρώμα..Όσο κιτς κι αν φαίνεται πλέον, εμένα μου έφτιαξαν τη διάθεση τα χρώματα της σκηνής..

Οπότε...ταραν -ταταν!!!Στη διοργάνωση βάζω 12 points και το top 10 μου απαρτίζεται από Ιρλανδία,Ηνωμένο Βασίλειο, Βέλγιο,Γερμανία,Γαλλία, Νορβηγία, Ελλάδα, Αυστρία,Ολλανδία,Πορτογαλία..Ωπ!Τοπ 11,γτ είναι κ η Ελλάδα μας!Τέλος, θα με βρείτε απόλυτα σύμφωνο ότι η μετάδοση των βαθμών από το Σαράγεβο ήταν πράγματι μια πολύ συγκινητική στιγμή που πέρασε θετικά μηνύματα..Από τις πιο δυνατές στιγμές του διαγωνισμού..Αυτά!Όποιος άντεξε να το διαβάσει όλο, είναι ΗΡΩΑΣ!!! :)
 
Βρε, κάθε ανάμνηση/εκτίμηση/άποψη δεκτή! (εντός ρετρό-χρνολογικών ορίων ;) :p )

Έχεις απόλυτο δίκιο και τονίζεις πολύ ωραία τις πτυχές του διαγωνισμού. Και ωραίες επιλογές κομματιών!

Ναι, αυτό για το περίεργο φόρεμα το έμαθα σχετικά πρόσφατα, δεν το ήξερα. Επίσης, έμαθα ότι η Barbara το είχε ράψει μόνη της!

Και δεν είναι θέμα "ήρωα". Όταν έχει ενδιαφέρον το κείμενο, δεν έχει σημασία η έκταση!
 
Ακριβώς φίλε retrofrog.... είναι τόσο ζωντανός και απολαυστικός ο λόγος σου και οι αναμνήσεις σου που το μόνο που κάνει είναι να μην κουράζει. Για να επανέλθω στα του διαγωνισμού του 72 που ανέβασε ο φίλος tony, ο συγκεκριμένος διαγωνισμός έγινε 25 Μαρτίου, και ένα γερμανικό δημοσίευμα τότε ανέφερε "25 Μαρτίου και οι Έλληνες φουσκώνουν από υπερηφάνεια όχι γιατί είναι η ημέρα της εθνικής τους εορτής, αλλά γιατί μια Ελληνίδα τραγουδίστρια, η Βίκη Λέανδρος, κερδίζει τη Eurovision. Πράγματι Νώντα ορθή η επισήμανσή σου πως ήταν ο πρώτος διαγωνισμός στον οποίο είδαμε κάτι σαν video wall....επιπλέον καθώς ο διαγωνισμός γινόταν στη Σκωτία το διάλειμμα ήταν έναν μουσικό θέμα με γκάιντες. Η Βίκη μας άνετη, έμπειρη, και με διεθνή αέρα, κερδίζει μάλλον εύκολα το διαγωνισμό. Αρκετά καλά κομμάτια είχε γενικά και αυτός ο διαγωνισμος. Το προσωπικό μου 12άρι πάντως πάει στο κομμάτι της Αυστρίας. Κατ' εμέ η καλύτερη ever αυστριακή συμμετοχή με πολλά φολκ και ροκ στοιχεία που θύμιζε κάτι από Woodstock

Ιδού και το link


Πολύ καλές και οι συμμετοχές του Ην. Βασιλείου, της Γερμανίας και της Πορτογαλίας.

Υ.Γ Έριξα απίστευτο γέλιο με τον Ελβετό κριτή του 73....μου θύμιζε έναν Ιταλό κωμικό που μου διαφεύγει τώρα το όνομά του. Πάντως αυτό το σύστημα ψηφοφορίας επιμένω πως ήταν διαβλητό. Θεωρώ πως οι χώρες που ψήφιζαν προς το τέλος μπορούσαν ανάλογα με το πώς διαμορφώνονταν το σκορ να αλλάζουν τη ψήφο τους. Για την ιστορία το σύστημα αυτό ίσχυσε τρεις χρονιές (71-72-73)

Υ.Γ.2 Ισχύει αυτό που είπες Νώντα πως η ισραηλινή τραγουδίστρια Illanit τραγούδησε με αλεξίσφαιρο γιλέκο το 1973! Επίσης αξίζει να επισημανθεί πως στο συγκεκριμένο κομμάτι (όπως και στο σουηδικό) ο διευθυντής ορχήστρας ήταν γυναίκα!

Υ.Γ.3 Μια επισήμανση σχετικά με το 1993 για το φίλο retrofrog: Ο Γάλλος εκπρόσωπος Πατρίκ Φιορί είναι πράγματι κορσικάνος και τα όργανα αυτά που φαίνονται επί σκηνής είναι παραδοσιακά κορσικάνικα- δεν είμαι όμως και πολύ σίγουρος ότι υπάρχουν στην ελληνική μουσική
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως τον Ρομπέρτο Μπενίνι; Γιατί εμένα αυτόν μου θυμίζει! Ισχύει ότι ήταν αρκετά διαβλητή διαδικασία, όπως και γενικότερα τη δεκαετία του 70 υπήρχαν κρούσματα που κριτές αποφάσιζαν από κοινού τι θα ψηφίσουν, και αν δεν κάνω λάθος ειδικότερα το 1977 είχε γίνει ολόκληρο θέμα που οι κριτές έμεναν όλοι σε ένα ξενοδοχείο.
 
nwntas είπε:
Μήπως τον Ρομπέρτο Μπενίνι; Γιατί εμένα αυτόν μου θυμίζει! Ισχύει ότι ήταν αρκετά διαβλητή διαδικασία, όπως και γενικότερα τη δεκαετία του 70 υπήρχαν κρούσματα που κριτές αποφάσιζαν από κοινού τι θα ψηφίσουν, και αν δεν κάνω λάθος ειδικότερα το 1977 είχε γίνει ολόκληρο θέμα που οι κριτές έμεναν όλοι σε ένα ξενοδοχείο.
Όχι τόσο τον Ρομπέρτο Μπενίνι για να είμαι ειλικρινής (αν και έχει κάποια στοιχεία του)...δεν μου έρχεται όμως τώρα το όνομά του. Πάντως φίλε Νώντα μου έδωσες απίστευτη "φλασιά"...Το θέμα με τους κριτές που λες πρέπει να είχε γίνει κάποια από τις 3 χρονιές με το συγκεκριμένο σύστημα ψηφοφορίας (δηλαδή 71-72-73), αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς ποια ακριβώς. Το 1977 δεν ήταν σίγουρα διότι τότε είχε ήδη εφαρμοστεί το σύστημα 1,2,3...8,10,12 και οι συνδέσεις γίνονταν τηλεφωνικά με κάθε χώρα, οπότε δεν μπορεί να ήταν τότε οι κριτές μαζί.
 
Να'στε καλά για τα καλά σας λόγια ρε παιδια, ευχαριστώ! Με κάνετε και κοκκινίζω! #) Μόνο που φοβάμαι ότι δεν είστε αντικειμενικοί γτ είστε φίλοι.. ;) Ενώ άλλοι αναγνώστες μπορεί να λένε "ουφ...πάλι άπλωσε τη σεντονομπουγάδα ο ρετροβάτραχος;" Ως πρός αυτούς ζητώ συγνώμη για την έκταση των κειμένων μου! Για το 1972 να είμαι ειλικρινής έχω ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ..Ωστόσο η νίκη από τη "βαρόνη" μας σίγουρα είναι μεγάλη στιγμή του διαγωνισμού..Νιώσαμε ότι κερδίσαμε, έστω και αν δεν είμασταν καν παρόντες! Προσωπικά, το "apres toi", το βρίσκω από τα καλύτερα νικητήρια ever, ακούγεται πολύ ευχάριστα και σήμερα, 40 ολόκληρα χρόνια μετά (πως περνάνε τα ρημάδια!) ενώ η Λέανδρος από τις πιο γλυκειές παρουσίες που έχουν περάσει.. (παραμένει δε μια πολύ γοητευτική γυναίκα για την ηλικία της κατά τη προσωπική μου άποψη!) Θάνο μου φάνηκαν ελληνικά τα όργανα του Γάλλου..Μου έκανε εντύπωση αυτό που μου είπες! Σε κάθε περίπτωση πάντως πολύ πρωτότυπο, μεσογειακό τραγούδι από ένα πολύ συμπαθή ερμηνευτή! Οσον αφορά τους κριτές, πραγματικά δεν το γνώριζα αυτό το σύστημα, το οποίο όντως είναι διαβλητό..Γενικά πάντως, όλα τα συστήματα ψηφοφορίας έχουν τα αρνητικά και τα θετικά τους..Και στις επιτροπές ήταν έντονος ο κίνδυνος επηρεασμού τους (και θεωρητικά ακόμα και χρηματισμού τους!) Το δε televoting, φαίνεται ως το δικαιότερο, απλά ευνοεί ιδιαίτερα τις χώρες με μεγάλη διασπορά..
 
retrofrog είπε:
[...] Ενώ άλλοι αναγνώστες μπορεί να λένε "ουφ...πάλι άπλωσε τη σεντονομπουγάδα ο ρετροβάτραχος;" Ως πρός αυτούς ζητώ συγνώμη για την έκταση των κειμένων μου! [....]
Κανένας δεν το λέει - πίστεψέ με! ;)

Αυτά που έχω μάθει για τη Eurovision από το Νώντα κι εσένα, ούτε καν τα ήξερα! :)

Μια χαρά το πας - σε όποιον δεν αρέσει, απλά προσπερνάει το θέμα!

Και μια ερώτηση: Μου έχει μείνει από το παρελθόν (δεν ξέρω πότε - μπορεί να είμαι κι εκτός ορίων του φόρουμ) ένα γερμανικό τραγούδι, το "Traumen sind fur alle gern" (συγχωρήστε μου την έλλειψη των umlaut, απλά ξέρω ότι δε θα αποδώσει σωστά τους χαρακτήρες το vbulletin).

Μπορείτε να με πείτε ποια χρονιά είχε ακουστεί? Θυμάμαι ακόμα τη μελωδία, παρ' όλο που έχω χρόνια ολάκερα να το ακούσω και μη σας πω ότι ψιλοθυμάμαι και το βίντεο κλιπ! :D
 
Και, ναι! :D

Χωρίς να χρειαστεί να ακούσω καν όλο το τραγούδι, με το που άκουσα την εισαγωγή, κατευθείαν το αναγνώρισα!!! :D

Πωπω, θυμόμουν και λάθος τον τίτλο! #)

Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο τραγούδι!!!

Angel_grig: :flower: :flower: :flower:
 
Τhanks Μαριανα!:[Ωραιο τραγουδακι αλλα με αντιπαλο το Why me του Logan δεν ειχε και πολλες ελπιδες...
 
D@redevil είπε:
Και, ναι! :D
Χωρίς να χρειαστεί να ακούσω καν όλο το τραγούδι, με το που άκουσα την εισαγωγή, κατευθείαν το αναγνώρισα!!! :D

Πωπω, θυμόμουν και λάθος τον τίτλο! #)

Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο τραγούδι!!!

Angel_grig: :flower: :flower: :flower:
Θα συμφωνήσω ότι είναι εκπληκτικό κομμάτι, D@redevil! Ειδικά αν είσαι και γερμανομαθής και μεταφράσεις τους στίχους, έχουν ένα πολύ όμορφο νόημα.

Για τους μη γερμανομαθείς: ο τίτλος του τραγουδιού σημαίνει "Τα όνειρα είναι για όλους" και το κομμάτι μιλάει γενικότερα για την ελπίδα, μέσα στην αβεβαιότητα, ότι ένα όνειρο μπορεί στην ουσία να σε οδηγήσει στην ελευθερία, και λέει ότι το αύριο είναι μια καινούρια μέρα, ποτέ δεν είναι αργά και ότι μερικές φορές ένα όνειρο μπορεί να είναι μια καινούρια αρχή. Δεν το έβαλα τυχαία στη 2η θέση των αγαπημένων μου εκείνη τη χρονιά!

Να θυμίσω ότι οι Wind είχαν έρθει δύο φορές δεύτεροι (1985, 1987) με αντίστοιχες κομματάρες! Δυστυχώς δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν αυτή τους την επιτυχία και βγήκαν 16οι. Η Γερμανία εκείνη την περίοδο (1990-1992) έστελνε τραγούδια με αισιόδοξο μήνυμα, ένεκα της πτώσης του τείχους και της προσπάθειάς της να σταθεί στα πόδια της ως ενιαίο κράτος, να κλείσει τις πληγές της και να προχωρήσει δυνατά μπροστά. Τώρα, το τι απέγιναν αυτές οι νότες αισιοδοξίας για το αύριο 20 χρόνια μετά είναι ένα μεγάλο θέμα προς συζήτηση, αλλά εκτός φόρουμ...
 
Πίσω
Μπλουζα